PDA

Επιστροφή στο Forum : On telecoms,προβλήματα φορητότητας



grakkos
09-10-07, 23:06
Έκανα και εγώ αίτηση στην ΟΝ στις 17/09.
Μου ήρθε και ο εξοπλισμός την Παρασκευή και 'γω χαρούμενος περίμενα μέσα στην εβδομάδα να μεταφερθεί η γραμμή μου στην ΟΝ.
Εδώ αρχίζουν τα ωραία. Με παίρνει την Δευτέρα μια ευγενέστατη κυρία τηλέφωνο και μου λέει ότι έχει κολλήσει το αίτημα φορητότητας γιατί υπάρχει ενεργό MSN στην γραμμή μου (πράγμα που το'χα ξεχάσει μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 2 χρόνια...:whistle:) και με ενημέρωσε ότι πρέπει να πάρω τον ΟΤΕ να ακυρώσει το MSN ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Παίρνω και 'γω στο 134 και μετά από 5λεπτη επεξηγήσει μου απαντούν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι λόγο του ότι εχει ξεκινήσει η διαδικασία μεταβίβασης και το σύστημα έχει κλειδώσει την γραμμή και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.:wall:
Το μεταφέρω στην ΟΝ και μου λεν οτι το 134 λέει μαμακιες.:hmm:
Το λέω και αυτο στο 134 μου λεν ότι δεν γίνετε και τώρα είμαι στην αναμονή για τεχνικό εδώ και 45 λεπτά στην ΟΝ για να δούμε τι μπορεί να γίνει...:down:

Καμιά ιδέα κανείς γιατί απ' ότι φαίνεται στο Grecia άκρη βγάζεις μόνο ρωτώντας κάποιον που έχει περάσει τα ίδια με σένα...:crazy:

eveonline1
09-10-07, 23:30
Γειά σου γείτονα, αυτό το msn τι είναι? δλδ έχεις άλλο πάροχο στην γραμμή σου τώρα? Στα info σου βλέπω οτενετ δίπλα. Μήπως πρέπει να πάρεις εκεί και να διακόψεις?

grakkos
09-10-07, 23:35
Το msn ειναι εξτρά νούμερο στην ISDN Multiple Subscriber Number (αν δεν κανω λάθος αυτό σημαίνουν τα αρχικά.)

nickflakis
09-10-07, 23:39
κανε μια καταγγελια σην ΕΕΤΤ και πες τους το προβλημα...

μονο ετσι θα ασχοληθουν πιο σοβαρα και η ΟΝ και ο ΟΤΕ:rtfm:

eveonline1
09-10-07, 23:40
Το msn ειναι εξτρά νούμερο στην ISDN Multiple Subscriber Number (αν δεν κανω λάθος αυτό σημαίνουν τα αρχικά.)

Άμα ο οτε σου λέει ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία κανονικά τότε που είναι το πρόβλημα?:hmm:

Avesael
10-10-07, 00:17
Αυτό είναι αλήθεια...

grakkos
10-10-07, 00:56
Επειδή έχει ξεκινήσει η διαδικασία το "σύστημα" δεν επιτρέπει στους υπαλλήλους του ΟΤΕ να τροποποιήσουν τα στοιχεία της γραμμής μου συμπεριλαμβανομένου και του MSN. Από την άλλη η ΟΝ δεν μπορεί να συνεχίσει την μεταφορά αν δεν αφαιρεθεί το MSN.

papajohn
10-10-07, 01:52
Λοιπόν, φαίνεται απο σήμερα άρχισαν να το λένε το συγκεκριμένο...

Στις 15/9 έκανα αίτηση. Ο πωλητής τότε μου είπε ξεκάθαρα πως το MSN πρεπει να το κόψω μόνος μου ΜΕΤΑ την ενεργοποίηση γιατι αν δε το κάνω ο ΟΤΕ θα συνεχίσει να μου στελνει λογαριασμους γι αυτό, πράγμα που έχει γίνει με άλλους συνδρομητές του.

Σήμερα, μετά απο 2 απορίψεις λόγω λανθασμένων στοιχείων απο ΟΤΕ, έστειλα με fax έναν λογαριασμό στην ON για επαλήθευση. Μέσα σε 20 λεπτά (wow!) με πήρα μια κυρία τηλέφωνο και μου είπε πως αν στη γραμμή μου υπάρχει MSN τότε αυτός είναι ο λόγος της απόριψης! :p ΜΑΚΑΡΙ ΜΑΚΑΡΙ ΜΑΚΑΡΙ είπα, να το βρούμε το πρόβλημα μη περιμένω τζάμπα. Κάλεσα στο καπάκι το 134 και η τηλεφωνήτρια καταχώρησε το αίτημα και μου είπε πως μεχρι μεθαυριο το MSN θα είναι off. Άντε να δούμε...

Avesael
10-10-07, 09:14
Αντε με το καλό. :oneup:
Πάντως όπως δείχνουν τα πράγματα τα περισσότερα προβλήματα τα αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν οι συνδρομητές που επέλεξαν τη φορητότητα, σε σχέση με αυτούς που πήραν νέα γραμμή από την ΟΝ...

Avesael
10-10-07, 09:19
Και τουλάχιστον σε ανενεργό βρόχο, έρχεται τεχνικός, μετρά τη γραμμή, τεστάρει καλωδιώσεις και εξοπλισμό, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα το γνωρίζεις εξαρχής.
Στη φορητότητα δε γνωρίζεις τι σου γίνεται (αφού δεν έρχεται τεχνικός), είτε επειδή δεν είχες adsl πριν, είτε γιατί η γραμμή σου ήταν προβληματική και αυτό δε φαινόταν με το απλό τηλέφωνο του ΟΤΕ. Κοινώς, ΤΖΟΚΕΡ ! Κι αν σου κάτσει;;;; :clap:

grphoto
10-10-07, 09:43
papajohn εννοεις οτι ειχες εχτρα νουμερο και εσυ πανω στο ISDN? η απλο isdn με ενα νουμερο?

grakkos
10-10-07, 10:00
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!
Λέω να πάρω για πλάκα στο 134 να ξαναπροσπαθήσω να βγάλω το MSN χωρις να τους πω κατι για ΟΝ, φορητότητα κ.τ.λ.
Και τι έγινε? Το δεχθήκανε!!!!!! Αύριο το πρωί μου λεει η κοπέλα θα διακοπεί το MSN και μέσα σε 3 ημέρες θα έχει αφαιρεθεί από την γραμμή!!!!! Εγώ φταίω που δεν καταγράφω τις κλήσεις να τους πάω :nono:!@!#**^%!@! :evil:

cnp5
10-10-07, 10:59
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!
Λέω να πάρω για πλάκα στο 134 να ξαναπροσπαθήσω να βγάλω το MSN χωρις να τους πω κατι για ΟΝ, φορητότητα κ.τ.λ.
Και τι έγινε? Το δεχθήκανε!!!!!! Αύριο το πρωί μου λεει η κοπέλα θα διακοπεί το MSN και μέσα σε 3 ημέρες θα έχει αφαιρεθεί από την γραμμή!!!!! Εγώ φταίω που δεν καταγράφω τις κλήσεις να τους πάω :nono:@!#**^%!@! :evil:

Όλοι κρύβουμε έναν Τριανταφυλλόπουλο μέσα μας ;)
Άντε, ελπίζω τα προβλήματά σου να τελειώσουν εδώ :) καλή ενεργοποίηση!

DSLaManiaC
10-10-07, 11:44
Ίσως απλά να μην ήξερε πώς να το κάνει ο άλλος υπάλληλος ρε παιδιά ;)

grakkos
10-10-07, 12:56
Δε νομίζω γιατί με είχε βάλει 3 φορές στην αναμονή για να ρωτήσει προϊστάμενο...

papajohn
11-10-07, 00:30
papajohn εννοεις οτι ειχες εχτρα νουμερο και εσυ πανω στο ISDN? η απλο isdn με ενα νουμερο?
Ναι, έχω το βασικό της γραμμής και ένα extra MSN αριθμό.

Πάντως, μια μερά μετά το νούμερο είναι ακόμα ενεργό... :-(

grakkos
11-10-07, 22:36
Παρεμπιπτόντως το MSN καταργήθηκε την επόμενη μέρα....

papajohn
12-10-07, 01:52
Εμένα καταργήθηκε σήμερα, τη 2η μέρα μετα την αίτηση.
Πήρα και πάλι την on και τους είπα πως λύθηκε το πρόβλημα, να ξαναυποβάλλουν την αίτηση. Την δευτέρα θα πάρω πάλι να δω αν προχώρησε η αν γειώθηκε το αίτημα.
Παρόλα αυτά, κάτι μου λέει ότι οι στην εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορούν να δουν πότε πηγαινοέρχονται οι αιτήσεις στον ΟΤΕ...

DSLaManiaC
12-10-07, 02:26
Εμένα καταργήθηκε σήμερα, τη 2η μέρα μετα την αίτηση.
Πήρα και πάλι την on και τους είπα πως λύθηκε το πρόβλημα, να ξαναυποβάλλουν την αίτηση. Την δευτέρα θα πάρω πάλι να δω αν προχώρησε η αν γειώθηκε το αίτημα.
Παρόλα αυτά, κάτι μου λέει ότι οι στην εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορούν να δουν πότε πηγαινοέρχονται οι αιτήσεις στον ΟΤΕ...

Το ότι καταργήθηκε σήμερα δε σημαίνει ότι ενημερώνωνται όλα τα συστήματα σήμερα..
Παίζει να φάς κι άλλο γείωμα.

grakkos
16-10-07, 23:10
μετά το όλο πατατράκ της περασμένης εβδομάδας πήρα πάλι σήμερα ΟΝ και μου είπαν 30/10 αναμενόμενη ημ/νια φορητότητας. Papajohn μας βλέπω να τρώμε ψιλό-πακέτο....

paixthsss
17-10-07, 01:11
Αντε με το καλό. :oneup:
Πάντως όπως δείχνουν τα πράγματα τα περισσότερα προβλήματα τα αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν οι συνδρομητές που επέλεξαν τη φορητότητα, σε σχέση με αυτούς που πήραν νέα γραμμή από την ΟΝ...


Όταν θα αρχίσει ο ανενεργός βρόχος να θέλει 40 εργάσιμες να παραδοθεί λόγο έλειψης ζευγών θα τρέχουν όλοι να πάρουν γραμμή από τον ΟΤΕ και μάλιστα και ISDN μην τους ρίξει σε κάνα PCM πριν πάνε σε εναλακτικό.

MSaxp
24-10-07, 20:07
Δηλαδη δεν γινεται να μεταφερεις και το MSN? Εγω το χρειαζομαι? Και ξερετε αν αυτο ισχυει και για αλλες εταιρειες, πχ Forthnet?

papakion
25-10-07, 10:46
Δηλαδη δεν γινεται να μεταφερεις και το MSN? Εγω το χρειαζομαι? Και ξερετε αν αυτο ισχυει και για αλλες εταιρειες, πχ Forthnet?

Εχω την εντύπωση οτι MSN αριθμοί αντιστοιχοούν ΜΟΝΟ σε ISDN συνδεσεις και όχι σε PSTN. :hmm:

papajohn
25-10-07, 18:08
μετά το όλο πατατράκ της περασμένης εβδομάδας πήρα πάλι σήμερα ΟΝ και μου είπαν 30/10 αναμενόμενη ημ/νια φορητότητας. Papajohn μας βλέπω να τρώμε ψιλό-πακέτο....
Εγώ το έχω φάει για τα καλά...
Τόσο καιρό η αίτηση μου δεν πρέπει να έχει πάει ξανά στον ΟΤΕ και απο το cc δε ξέρουν να μου πουν τίποτα... Τα έχω πάρει κανονικά... :evil::evil:

Α, και φυσικά γίνεται να μεταφέρεις και το MSN, θα είναι όμως VoIP και θα δίνεις +12€/μηνα χωρίς να έχεις απεριόριστες κλήσεις απο αυτό.

tkonto
26-10-07, 18:52
ΠΡΟΣΟΧΗ

Επειδή έφαγα και εγώ το πακέτο εάν ζητάτε φωρητότητα από ISDN, να ζητάτε επίμονα από τον agent να σας διαβάσει τι ακριβός έχει γράψει.

Εφ' όσον θέλετε να πάρετε και τα δύο νούμερα με φωρητότητα, θα πρέπει να το έχετε πει, και θα πρέπει να έχει γράψει ΡΗΤΟΣ ότι τα νούμερα που θα κάνετε φωρητότητα, είναι ISDN (κεφαλικό και MSN και ποιό είναι το κεφαλικό και ποιό είναι το MSN).

Άλλος κινδυνεύεται να πάρετε RFS για το κεφαλικό και reject για το MSN, ή να πάρετε reject και για τα δύο λόγω λάθους τύπου γραμμής (να δήλωσαν PSTN αντί για ISDN) ή να πάρετε RFS και για τα δύο σε διαφορετικές ημερομηνίες (και τελικά να μήνεται για ημέρες χωρίς τηλέφωνο μέχρι να ξεμπλέξει το πράγμα).


Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι γίνεται εάν θέλετε να πάρετε μόνο το κεφαλικό και όχι το MSN (γίνεται αλλά σας κάνει ο ΟΤΕ το MSN, κεφαλικό ή δεν γίνεται καθόλου?)

Ευχαριστώ

MSaxp
27-10-07, 12:38
Ευχαριστω ρε παιδια αλλα δεν ξερω τι να κανω. Ολοι εδω μου λενε οτι για να μεταφερεις και τον MSN πρεπει να τον κανεις 2η γραμμη και ο αντιπροσωπος της ON μου λεει κανενα προβλημα οι MSN μεταφερονται στη μια γραμμη δε χρειαζεσαι δευτερη. Το θεμα ειναι φανταζομαι οτι αν κοπει ο MSN και δεν μεταφερθει εγω δεν προκειται ποτε να μπορεσω να τον ξαναπαρω, ετσι δεν ειναι? Ενω αυτοι φυσικα δε θα εχουν καμμια κυρωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.