PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμή για σύνδεση μέσω οπτικής ίνας (FTTH) στο σπίτι



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

karavagos
10-10-07, 13:18
Μέχρι πόσα θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε για να κάνετε σύνδεση μέσω οπτικής ίνας στο σπίτι σας (FTTH) σε ταχύτητες 10/5 Mbps?

Πάντα μιλάμε για το μέγιστο ποσό.
Δεν υπάρχει εγγύηση ποιότητας της υπηρεσίας, δεν υπάρχει SLA, δηλαδή όπως ακριβώς γίνεται και τώρα στο LLU/ADSL (απευθύνεται κυρίως σε απλούς συνδρομητές και όχι εταιρίες).
Το ONT περιλαμβάνεται στην τιμή, αλλά παραμένει στην κυριότητα του παρόχου.

Ευκαιρία να γελάσουμε και λίγο :p

ΥΓ: Δεν θέλω σχόλια για την ταχύτητα.:twisted:

baldrick
10-10-07, 13:26
Επειδή δεν υπάρχει επιλογή "δεν θα πλήρωνα γιατί είναι αυτονόητο" επέλεξα την πιο φτηνή.

Άλλωστε δεν είμαι και ειδήμων αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει και κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα να βάλεις οπτική ίνα στο σπίτι από την στιγμή που στο σπίτι σου έρχεται με χαλκό...

karavagos
10-10-07, 13:28
Ας βάλει κάποιος admin 2 ακόμα επιλογές :

6) Όλα είναι πολύ ακριβά
7) Δεν με ενδιαφέρει το θέμα

euri
10-10-07, 13:29
Αν θέλεις δώσε μια αναλυτικότερη περιγραφή αυτής της "φανταστικής" υπηρεσίας.

Παράδειγμα, με εγγυημένη ταχύτητα; Με SLA;

karavagos
10-10-07, 13:35
Αν θέλεις δώσε μια αναλυτικότερη περιγραφή αυτής της "φανταστικής" υπηρεσίας.

Παράδειγμα, με εγγυημένη ταχύτητα; Με SLA;

Καμία εγγύση, κανένα SLA, ότι δίνεται και τώρα μέσω LLU.

euri
10-10-07, 13:40
Καμία εγγύση, κανένα SLA, ότι δίνεται και τώρα μέσω LLU.

Τότε ποιος ο λόγος να προτιμήσει κανείς την οπτική σε σχέση με το χαλκό; :hmm:

Αν είναι όπως το περιγράφεις, ο μοναδικός λόγος που βλέπω είναι ότι η οπτική ίνα είναι πιο "sexy" μέσο σήμερα, σε σχέση με το χαλκό.

pstr
10-10-07, 13:53
Δεν έχει απάντηση που να με καλύπτει.

Θα έδινα έως 300 για εγκατάσταση και 37,90 ευρώ πάγιο:p

karavagos
10-10-07, 13:57
Η δημοσκόπηση αυτή αφορά προσωπικές σου ανησυχίες (και δικές μου βέβαια) karavagos ή υπάρχει "προφητεία";


Απλά έπαιζα με μια ίνα πριν λίγο :whistle: και μου ήρθε έμπνευση :p

Papados
10-10-07, 14:16
Ολα μου φαινονται ακριβά. Θα έδινα μέχρι 100€ για εγκατάσταση και ένα πάγιο των 35-40€ για 3play.

ipo
10-10-07, 14:23
Γίνεται λίγος πανικός με την ώρα στο forum; Τα post βγαίνουν άτακτα και με παράξενες ώρες.

Cosmonaut
10-10-07, 14:24
Προσωπικά θα έδινα καμιά 300άρα για εγκατάσταση αλλά για πάγιο μέχρι 50 το θεωρώ λογικό.
Τώρα θα συμφωνήσω με τον ipo οτι 10 down είναι πολύ λίγο για οπτική.

ipo
10-10-07, 14:24
Απλά έπαιζα με μια ίνα πριν λίγο :whistle: και μου ήρθε έμπνευση :p
Με μπέρδεψες πιο πολύ τώρα. :)

Θα το εκλάβω σαν επίσημη φήμη για να ονειρεύομαι (με δεδομένο μάλιστα το απογοητευτικό downstream, μάλλον είναι αληθινό...).

[+=]Neo_Geo{Ech13}
10-10-07, 14:26
Θα εδινα το μεγιστο ποσο καθως ειμαι κατοικος Ν.Πεντελης και εξυπηρετουμαι απο αλλη περιοχη (Βριλλησια). Αυτο σημαινει πολλα HEC και CRC errors και θα εδινα αυτο το ποσο γιατι αν περιμενω απο ΟΤΕ ... εδω καλα καλα ενα mini dslam δεν μας βαζει. Για εναλλακτικους ουτε λογος (αν και δεν ξερω κατα ποσο κατι τετοιο θα ηταν ακριβως της αρμοδιοτητας τους), οποτε ναι...οσο οσο, θα εδινα ενα τελος ενεργοποιησης ακομα και 500 για να εχω μια υπηρεσια contented αλλα χωρις θορυβο και σαφως ανωτερη ποιοτητα στα στατιστικα της γραμμης απο τον χαλκο.

wintech2003
10-10-07, 14:43
Εως 200€ αρχικό κόστος
Οχι πάνω απο 50€ / μηνα, μαζί με IPTV και τηλεφωνία

EDIT: Γιατι δεν βλέπω τις επιλογές της δημοσκόπησης?

ipo
10-10-07, 14:43
Η δημοσκόπηση αυτή αφορά προσωπικές σου ανησυχίες (και δικές μου βέβαια) karavagos ή υπάρχει "προφητεία";

Φοβερή ιδέα πάντως η δημοσκόπηση.

Προσωπικά δεν βλέπω τραγικό το να δώσω χρήματα για την εγκατάσταση οπτικής ίνας. Αν δεν τα δώσει το κράτος σύντομα (μέσα από φόρους που θα πληρώσουμε εμείς) και αν οι πάροχοι δυσκολεύονται να επενδύσουν, τότε θα έδινα σε σπίτι που κατοικούσα μόνιμα (όχι προσωρινή κατοικία) και 2000 ευρώ για να έρθει οπτική ίνα. Βέβαια θα είχα την αξίωση τα Mbit να είναι πολλαπλάσια (50/50 τουλάχιστον), διαφορετικά μένω και με ADSL2+ με καλύτερο downstream, αλλά δυστυχώς πολύ λιγότερο upstream.

Αν και είπες να μην κάνουμε σχόλια για την ταχύτητα, μπαίνω στον πειρασμό. Με εξαίρεση την Ιταλία πριν από 2 χρόνια, δεν θυμάμαι σε άλλη χώρα να δίνεται μέσω οπτικής ίνας τόσο μικρό downstream. Upstream 5 Mbit δίνουν οι τσιγκούνικες εταιρείες, αλλά downstream 10 Mbit σε οπτικές είναι ανήκουστο. Από τι απορρέει αυτή η σκέψη;

mondo52
10-10-07, 14:50
δεν θα πληρωνα τιποτα και ουτε!!!θα τα βαλουν οι εταιρειες!!υπαρχει ανταγωνισμος.απλα και ομορφα

MNP-10
10-10-07, 15:12
Προσωπικα ψηφισα οτι ειναι ολα ακριβα - γιατι ετσι πιστευω. Με no-sla, 0 εφαπαξ και 80Ε / μηνα βαζω 4 24αρες με 1 upload που δουλευουν in co-ordination... οποτε και 10 να πιανει η καθεμια (πες το 1 στο upload το πιανουν ολες), βγαινει 40/4 (ως 96/4) :p .. αλλα θελει απο διαφορετικους παροχους για να μη πατωνεις το dslam..

Karavago να σε ρωτησω κατι slightly offtopic σχετικα με το dslam / sla / contention..

Ας πουμε οτι εχουμε ενα DSLAM με 100 χρηστες 10 mbit αρα αν ολοι κατεβαζαν ταυτοχρονα θα ειχαν αναγκες 1 gbit. Επειδη αυτο δε παιζει ως σεναριο, υπαρχει η λογικη του contention ratio.. Ας πουμε 1 προς 50. Αρα αντι για 1 gbit που θα επρεπε να συνδεει dslam - παροχο, εχουμε 20 mbit για να τηρειται το contention ratio.

Απο αποψη καλωδιου ομως, δε συμφερει οικονομικα να βαλεις οπτικες 20 mbit - αρα γιατι να μη βαλεις πχ 1 gbit εξ'αρχης και ετσι να δουλευει ως "εγγυημενο"?

Οι λογοι που σκεφτομαι ειναι

α) σε περιπτωσεις με 1000 πορτες Χ 24 mbit (αυτο το κανεις ενα μεσο ορο γυρω στο 15 ή πιο κατω γιατι δεν ειναι και attainable απ'ολους το 24), αρα πες 1000 Χ 15mbit, θες 1.5 Gbit dslam-noc οποτε εκει παιζει το 1:1 να ειναι υπερβολικο.. αλλα το 1:10, δεν ειναι τοσο.. ετσι μου φαινεται τουλαχιστον.

β) το καλωδιο που συνδεει τα επιμερους κεντρα του ΟΤΕ, κανει backhaul κινηση απο πολλαπλα κεντρα αρα αμα εχει Χ gigabit δε μπορεις να το "φουλαρεις" με ενα μονο dslam..

γ) ο ISP γουσταρει να εχει bottleneck σε επιπεδο dslam για να μην του πινουν το αιμα.

υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει? Σε ρωτω γιατι παρατηρω οτι η 4νετ στην περιοχη μου σερνεται ασχημα.. δλδ συνδεομαι 16 καθαρα και δεν παιρνω ουτε με 3 (!). Προχθες βραδυ επιανε max 1.8mbps (σε speedtest, aix, international, local forthnet traffic κτλ) και λεω τι να τα κανεις τα 24 ονομαστικα οταν ειναι 2 ή 3 mbit? Και μου μπηκε η ερωτηση γιατι τα dslam να μην εχουν πολυ καλυτερα ratio? Ειδικα υπαρχουν περιπτωσεις οπου η Χ εταιρια ακολουθει τα ιδια contention ratio ακομα και σε περιπτωσεις που εχει τα dslam της σχεδον διπλα στο noc της... και λες "εδω α και β δεν παιζουν γιατι ειναι μηδενικο το κοστος / η αποσταση". Το ιδιο και με κεντρικα σημεια του ΟΤΕ.. δε μπορω να πιστεψω πχ οτι το dslam δε μπορουσε να συνδεθει 1 προς 1 με το BRAS ενω ειναι μεσ'το ιδιο το κτηριο και τα 2... Κατι τετοιο θα επετρεπε (σε ορισμενες περιοχες / κεντρα) κατι σαν ασυμμετρικα μισθωμενα κυκλωματα (λογω 1:1) με τιμες adsl.

ipo
10-10-07, 15:26
Οι απαντήσεις που έχει δώσει ο μαυροβαγγέλης κατά καιρούς πάνω στο θέμα, είναι ότι αφενός υπάρχει ενδιάμεσος εξοπλισμός που δημιουργεί bottlenecks (routers, converters), του οποίου το κόστος είναι σεβαστό. Επομένως, αν και η οπτική ίνα μπορεί πολλά, ο εξοπλισμός που θα υποστηρίξει την κίνηση έχει κόστος που είναι αύξουσα συνάρτηση των δυνατοτήτων του. Αφετέρου γίνεται προσπάθεια να μην υπάρξει ανταγωνισμός ως προς τις μισθωμένες. Αν κυκλοφορήσει ότι οι ADSL και τα FTTH έγιναν πολύ αξιόπιστες, τότε πολύ λιγότερες επιχειρήσεις θα ζητάνε μισθωμένες (μόνο για το uptime και την τεχνική υποστήριξη θα τις θέλουν κάποιοι).

Επιπλέον στις περιπτώσεις που η οπτική δεν ανοίκει πλήρως στον πάροχο ADSL, αλλά τη μισθώνει από ΟΤΕ ή άλλον πάροχο, τότε υπάρχει χρέωση ανάλογα με την ταχύτητα, επομένως έχει κάθε λόγο ο τελικός πάροχος να κάνει οικονομία και να μη δίνει άπλετο εύρος ζώνης.

Κύριε :whistle:, καλά τα είπα;
:)

MNP-10
10-10-07, 16:13
Τον εξοπλισμο δεν τον ειχα σκεφτει, αλλα αν ειναι σεβαστο το κοστος - πασο. Βεβαια αυτο πρεπει να το εξετασουμε και αναλογικα.. οταν πχ εχεις σκαψει 3 χιλιομετρα για να ενωσεις ενα κεντρο με τα μπουρια, ξοδευοντας δεκαδες / εκατονταδες χιλιαδες ευρω - γινεται να κανεις τσιγκουνιες στον εξοπλισμο? Λεω εγω τωρα...

Μηπως ο εξοπλισμος σχετιζεται και με το χαμηλο data rate που προτεινει ο karavagos για το ftth?

...Για την περιπτωση μισθωσης απο ΟΤΕ - ειναι στανταρ οτι δε μπορεις να μισθωνεις απειρες ποσοτητες, αλλα πιο πολυ το σκεφτομουν για τα ιδιοκτητα...

Εντωμεταξυ για FTTH θα πρεπει να εξεταστει το μοντελο να παιρνουν data απ'το ιδιο καλωδιο ολοκληρα complexes πολυκατοικιων.. Πχ 3-5 πολυκατοικιες, ενα σημειο διασυνδεσης κτλ. Ετσι θα πεσει δραματικα το κοστος ανα διαμερισμα πχ.

lewton
10-10-07, 16:44
300 ευρώ εγκατάσταση, 70 ευρώ πάγιο.

Αλλά να έχει στο πάγιο και δωρεάν κλήσεις προς Ελλάδα και άλλες χώρες, και τουλάχιστον βασικό πακέτο IPTV.

Boromir
10-10-07, 17:07
Όλα είναι πολύ ακριβά!

Ioudas1
10-10-07, 17:07
Γιατί να γίνει αυτή η βαβούρα και το κόστος με τις καινούριες εγκαταστάσεις οπτικής ίνας;
Λειτουργία adsl2+ (annex M) έως down24Mbps Up3.5Mbps πολύ καλύτερο από αυτό που πρότεινες. Χωρίς κανένα κόστος εγατάστασης.

xolloth
10-10-07, 17:16
1000+.
η καλυτερη λυση χωριs εξοδα.
το βλεπω και συντομα[κανα χρονο].

DSLaManiaC
10-10-07, 19:23
100 ευρώ εγκατάσταση, 90 ευρώ πάγιο
maximum
Τουλάχιστον θα έχω οπτική ίνα. :p
Εννοείται 3play.

xolloth
10-10-07, 19:27
ξερειs τι ειναι 90 ευρω.
90χ12=1080 ευρω ετησιωs,ενω τωρα δινω 480 ετησιωs και εχω την 24αρα και περιμενουμε αναβαθμιση του upload τιs γιορτεs στο 1ΜΒ.

DSLaManiaC
10-10-07, 19:35
ξερειs τι ειναι 90 ευρω.
90χ12=1080 ευρω ετησιωs,ενω τωρα δινω 480 ετησιωs και εχω την 24αρα και περιμενουμε αναβαθμιση του upload τιs γιορτεs στο 1ΜΒ.

Τώρα. Πρίν 2-3 χρόνια πόσα έδινες?

Zer0c00L
10-10-07, 19:38
οταν γινει αυτο σε 50-100 χρονια τοτε το συζηταμε προς το παρων κανουμε εικασιες γιατι για να γινουν ολα αυτα που λεει ο φιλος θα πρεπει να εχουμε την υποδομη που εμεις δεν την εχουμε.

παντως εγω δεχομαι τα 500/χχ

sdikr
10-10-07, 19:41
Γιατί να γίνει αυτή η βαβούρα και το κόστος με τις καινούριες εγκαταστάσεις οπτικής ίνας;
Λειτουργία adsl2+ (annex M) έως down24Mbps Up3.5Mbps πολύ καλύτερο από αυτό που πρότεινες. Χωρίς κανένα κόστος εγατάστασης.

Φυσικά και υπάρχει κόστος εγκατάστασης απλά πλέον το λένε "δωρεάν"

απο 45 ευρώ - 120 ευρώ (τιμές που αναφέρουν οι παροχοι και ο ΟΤΕ)

Δεν θέλω οπτική :p

xolloth
10-10-07, 19:42
τι σχεση εχει τι εδινα πριν το παρον και το μελλον κοιταμε,μα πανω απο ολα την τσεπη μαs.
σιγα μην δινω 1080 τον χρονο για να ποιυλαω μουρη στουs aλλουs οτι εχω οπτικεs ινεs.
μια χαρα ειμαι με την 24αρα και αμα μαs διπλασιασει και το upload ,ειμαι αρχονταs.

21century
10-10-07, 19:58
Ασμυφορες οι τιμες αλλα σκεφθειται οτι σε κανα 2-3 χρονια θα εχουν πεσει οι τιμες και φυσικα οι δρομοι θα εχουν γεμισει με οπτικες ινες...

xolloth
10-10-07, 20:08
ετσι ναι.

Ioudas1
10-10-07, 21:18
Φυσικά και υπάρχει κόστος εγκατάστασης απλά πλέον το λένε "δωρεάν"

απο 45 ευρώ - 120 ευρώ (τιμές που αναφέρουν οι παροχοι και ο ΟΤΕ)

Δεν θέλω οπτική :p

Για ποιο κόστος εγκατάστασης αναφέρεσε;
Δεν υπάρχει κόστος σκαψίματος.
Εκτός αν εννοείς την αναβάθμιση του firmware των dslams για όσα dslams δεν υποστήριζαν με την αγορά τους adsl2+ (annex M).

Αν ήταν σωστοί επιχειρηματίες οι πάροχοι θα είχαν συμμετάσχει έναντι πάμφθηνου κόστους πριν λίγα χρόνια να τοποθετήσουν οπτικές ίνες μαζί με την τοποθέτηση των αγωγών φυσικού αερίου.:oneup:
Σκέψου αν είχαν συμμετάσχει 10 ή 20 πάροχοι το κόστος διάνοιξης να επιμεριζόταν στα 10 ή 20!:oneup:
Φυσικά και το φυσικό αέριο θα ήταν φθηνότερο, αφού το κόστος διάνοιξης θα είχε επιμερισθεί.:oneup:
Αλλά που τέτοιο μυαλό...:down:
Ήθελαν το μόνο το βραχυχρόνιο κέρδος.:down:
Τώρα ισχυρίζονται ότι θέλουν να τοποθετήσουν οπτικές, αλλά επίσης ισχυρίζονται ότι το κόστος είναι δυσβάταχτο.:p:p:p

sdikr
10-10-07, 21:39
Για ποιο κόστος εγκατάστασης αναφέρεσε;
Δεν υπάρχει κόστος σκαψίματος.
Εκτός αν εννοείς την αναβάθμιση του firmware των dslams για όσα dslams δεν υποστήριζαν με την αγορά τους adsl2+ (annex M).

Αν ήταν σωστοί επιχειρηματίες οι πάροχοι θα είχαν συμμετάσχει έναντι πάμφθηνου κόστους πριν λίγα χρόνια να τοποθετήσουν οπτικές ίνες μαζί με την τοποθέτηση των αγωγών φυσικού αερίου.:oneup:
Σκέψου αν είχαν συμμετάσχει 10 ή 20 πάροχοι το κόστος διάνοιξης να επιμεριζόταν στα 10 ή 20!:oneup:
Φυσικά και το φυσικό αέριο θα ήταν φθηνότερο, αφού το κόστος διάνοιξης θα είχε επιμερισθεί.:oneup:
Αλλά που τέτοιο μυαλό...:down:
Ήθελαν το μόνο το βραχυχρόνιο κέρδος.:down:
Τώρα ισχυρίζονται ότι θέλουν να τοποθετήσουν οπτικές, αλλά επίσης ισχυρίζονται ότι το κόστος είναι δυσβάταχτο.:p:p:p

Νομίζω οτι μιλάμε για περιπτώσεις που πλέον θα υπάρχει δίκτυο ή αναμονή για δίκτυο ώστε να μπεί ή απλά να ενεργοποιηθεί η οπτική στο σπίτι σου

ipo
10-10-07, 22:26
Η δική μου απορία με το FTTH, αφορά στην τοποθεσία του κόμβου του ISP. Που θα βρίσκεται ο κόμβος; Κάθε ένα τετραγωνικό χιλιόμετρο θα υπάρχει και από ένας; Δεν μπορώ να φανταστώ την ίνα που φτάνει σπίτι μου να πηγαίνει μόνη της απευθείας στις εγκαταστάσεις του ISP σε κάθε νομό.

HIK248
10-10-07, 22:50
Χωρις εγγυηση ποιοτητας,χωρις SLA για την συγκεκριμενη ταχυτητα ολες αυτες οι τιμες ειναι πολυ μεγαλες κατα την γνωμη μου,αν η ταχυτητα ηταν 30/5 σε triple play πακετο θα μπορουσα να δεχτω 100 ενεργοποιηση και 90 ευρωπουλα παγιο

tolisp
10-10-07, 23:10
Γκούχου γκούχου... γιατί εγώ ξέρω ότι η μιση Αθηνα έχει ΉΔΗ οπτικές ίνες σε αναμονή για εκμετάλλευση? :p
Τα συνεργεία που περνούσαν (και περνάνε ακόμα) το δίκτυο φυσικού αεριου, ρίχνουν μαζί και οπτικές ίνες για λογαριασμό της εταιρίας (ΔΕΠΑ? δεν θυμάμαι πως λέγεται)
Το τι θα τις κάνει είναι άγνωστο... το πιο πιθανόν να τις ενοικιάσει σε κάποιον provider
Η τιμή σύνδεσης προβλέπω να είναι κοντά στο 1000αρίκο... αν και αυτό θα εξαρτηθεί από το ποιος θα τις αξιοποιήσει και με τι σκοπό, που θέλει δηλαδή να απευθυνθεί

nnn
10-10-07, 23:17
Πολύ ακριβά για το παρεχόμενο πακέτο (δεν αναφέρομαι στην ταχύτητα)

vagdsl
11-10-07, 00:16
Οι τιμές είναι εκτός παραγματικότητας.

Αν μιλάμε για το μέσον και την δικτυακή λειτουργία μιά έρευνα αγοράς θα έπρεπε να κινείται στα 20 - 30 - 40 ευρώ.
(Οι υπηρεσίες Τηλ, Net, IPTV, HDTV χρεώνονται ξεχωριστά από τον εκάστοτε πάροχο).

Έτσι θα ήταν ενδιαφέρουσα έρευνα αγοράς, αν και το κοινό του adslgr είναι ειδικό.

Όποιος και να φτιάξει δίκτυο FTTH θα είναι υποχρεωμένος να δουλεύει με ανοικτό μοντέλο σε 3 επίπεδα (υποδομές - λειτουργία - υπηρεσίες). Αν και η μεγάλη επένδυση πρέπει να γίνει σε υποδομές, οι υπηρεσίες είναι αυτές που θα καθορίσουν αν μιά τέτοια επένδυση μπορεί να έχει μέλλον στην Ελλάδα...

voithostyrempora2
12-10-07, 00:19
Σκεφτόμενος ότι εννοείς 500 ευρώ ενεργοποίηση ανα κτίριο :whistle: (σαν το φυσικό αέριο δλδ) , ψήφισα την πρώτη επιλογή. Η πολυκατοικία που μένω έχει καμια 30αρια διαμερίσματα , άρα το κόστος ενεργοποίησης είναι μια χαρά (κάπου στα 17 ευρώ ανά διαμέρισμα). Οπότε 50 ευρω το μήνα για 10/5 μβιτ , απεριόριστες αστικές , υπεραστικές και διεθνείς σε κάποιες χώρες από δύο γραμμές συν IPTV για αρχή δεν είναι καθόλου άσχημα . Και μέσα σε 2-3 χρόνια να χει πέσει από τα 50 στα 35-40 ευρώ λόγω ανταγωνισμού και αν ανέβει η ταχύτητα σε αξιοπρεπή FTTH επίπεδα , πχ 100/10 :whistle: (τα 100 στο down χάρισμά σας , εγώ τα 10 του up θέλω :p) . Δε μου ακούγεται καθόλου μα καθόλου άσχημο το σενάριο αυτό :oneup: .

dimitris_
12-10-07, 01:08
Μέχρι 200€ για την εγκατάσταση και 40€ για 3play.

Tem
12-10-07, 07:22
500 ευρώ εγκατάσταση, 50 ευρώ πάγιο

xolloth
12-10-07, 08:28
εαν οι τιμεs ειναι στα επιπεδα του 2play τηs φορθνετ [40ευρω],ευχαριστωs.
απο κει και πανω δεν δινω μια.

Kurozuka
12-10-07, 11:15
Δεν ξερω για εσας αλλα γενικα με το double play ειμαι σχετικα ευχαριστημενος.Τωρα για να πληρωσω 50+/μηνα + εγκατασταση ας βαλουν εκτος απο το <κλασσικο πια> triple play και κλησεις απεριοριστα προς κινητα και να μου πληρωνουν και το φπα + τα δημοτικα τελη(ερτ κτλ) απο το λογαριασμο της δεη.

xaros
12-10-07, 12:30
Πολύ ακρίβα τα πακέτα :p.
Μέχρι 100€ εγκατάσταση και 50€ πάγιο κάτι γίνεται ...

psolord
12-10-07, 13:50
Είμαστε ανικανοποίητοι,αδηφάγοι και πλεονέκτες! Έτσι μας γουστάρω! :cool:

Πολύ καλή η οπτική ίνα δε λέω αλλά οι ταχύτητες που μας παραθέτει ο καραβάγγος είναι πολύ μικρές σε συνδυσμό με τρελλό κόστος. Το 5 up είναι λουκούμι δε λεώ αλλά χωρίς εγγύση δε παίζει. Για να πιπιλίσω τη γνωστή καραμέλα στη Γαλλία η Orange δίνει 100down/50up με 40 ευρώ το μήνα. Ε μη τρελλαθούμε κιόλας.

Επίσης προκειμένου να γλυτώσουμε το σκάψιμο δε θα ήταν καλύτερα να δούμε λίγο το VDSL που φτάνει μέχρι 50/25 και είναι όλα σχεδόν έτοιμα? Μονο mini dslams χρειαζόμαστε.

Δεύτερο επίσης, για να μη σπάμε τα π&*(*(α μας, μήπως στις ήδη υπάρχουσες γραμμές μας θα έπρεπε να προσπαθήσουν οι απανταχού ISPs να δώσουν τα μέχρι 2,5mbit upload που σηκώνει το ADSL2+? Γιατί πρέπει να χαιρόμαστε για το 1up max μου μας δίνουν?

Ioudas1
12-10-07, 14:08
Για να πιπιλίσω τη γνωστή καραμέλα στη Γαλλία η Orange δίνει 100down/50up με 40 ευρώ το μήνα.:oneup:
Επίσης προκειμένου να γλυτώσουμε το σκάψιμο δε θα ήταν καλύτερα να δούμε λίγο το VDSL που φτάνει μέχρι 50/25 και είναι όλα σχεδόν έτοιμα? Μονο mini dslams χρειαζόμαστε.:oneup:

Δεύτερο επίσης, για να μη σπάμε τα π&*(*(α μας, μήπως στις ήδη υπάρχουσες γραμμές μας θα έπρεπε να προσπαθήσουν οι απανταχού ISPs να δώσουν τα μέχρι 2,5mbit upload που σηκώνει το ADSL2+? Γιατί πρέπει να χαιρόμαστε για το 1up max μου μας δίνουν?

ADSL2+ (Annex M) Up 3.5Mbps όχι 2.5
Για να πιπιλίσω τη γνωστή καραμέλα στη Γαλλία η Orange δίνει 100down/50up με 40 ευρώ το μήνα.:oneup:
Οι Γάλλοι τεχνικοί έχουν μεγαλύτερες αμοιβές από τους Έλληνες τεχνικούς, άρα στην Ελλάδα πρέπει να χρεώνεται η υπηρεσία λιγότερο από Ε40.

Rick_641
12-10-07, 16:28
Πληρώνω οσο-οσο, φτανει Θεε μου απο τις αποσυνδέσεις να γλιτώσω...


Μπααα, υπερβάλλω μαλλον:

εαν οι τιμεs ειναι στα επιπεδα του 2play τηs φορθνετ [40ευρω],ευχαριστωs.
απο κει και πανω δεν δινω μια.
+1

xolloth
12-10-07, 18:32
εαναληθευει οτι η φορθνετ στιs γιορτεs θα αυξησει το upload στο 2play,που ξερετε μπορει να το αφησει ελευθερο οσο πιανει ο καθεναs οπωs εκανε και με το downloading.
αυτα τα συνηθιζει η φορθνετ,για να δουμε.

shaq141a
13-10-07, 11:21
Αν δωσουν 10mbpsup/5mbpsdown αλλά εντελώς ξεκλείδωτο για το δίκτυο εσωτερικού (δηλαδή το cap θα είναι μόνο για τις χώρες εξωτερικού) θα το αγόραζα χαλαρα.

Patentman
13-10-07, 13:52
Εφοσον δεν υπαρχει SLA, ισχυρη κρυπτογραφηση, κτλ απευθυνεται σε οικιακους χρηστες...

Χμμ...μαλλον θα πρεπει να δουμε που βρισκομαστε...α, στην Ελλαδα με σχεδον 650 ευρω βασικο μισθο και ενοικια των 400 ευρω...
ΟΚ.

Εγω δινω 18.5€ τον μηνα για ADSL και πολλα ειναι. 12*18,5= 222 ευρω.

Δηλαδη δινω τα μισα απο οτι δινω στην ασφαλιστικη εταιρια μεσω της οποιας κανω μια ζημια 50.000€ σε ενα αλλο οχημα και ειμαι καλυμμενος. Ετσι για το "κεφι" μου.
Τι θελω να πω, το ADSL ειναι για να κανεις την δουλεια σου και το κεφι σου. Για την δουλεια σου σαν οικιακος χρηστης θελεις 128mbps και πολλα ειναι, για το κεφι σου τα 1024 καλα ειναι (εγω εχω 768).

Για το κεφι μου λοιπον δεν παω σε πακετο ιδιοκτητου δικτυου γιατι θα πληρωνω 3 ευρω παραπανω τον μηνα. Ε δεν τα δινω αυτα τα τρια ευρω, προτιμω 768mbps με 222€ αντι 24mbps με 258€

Γιατι τα ευρω δεν φυτρωνουν στον δρομο...
...αλλά παντα θα υπαρχουν και οι μαλακές...ομαδες ανθρωπων. Ισως εκει πονταρουν καποιοι.


ΥΓ. ανηκουστο αυτο παντως. Αγγιζει τα ορια παραλογισμου, να μην πω εχει περασει η βαρκα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.