PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση στο Voice Over IP



antpep
10-10-07, 13:22
Είμαι συνδεδεμένος με ADSL γραμμή του ΟΤΕ στην OTEnet.
Πρόσφατα από μια διαφήμιση, αγόρασα το Easy Box της ALTEC για να μπορέσω να κάνω απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις μέσω internet.
Κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της σύνδεσης μου στην ALTEC, συνάντησα ένα απαράδεκτο καθεστώς, με το οποίο διαφώνησα, αλλά υποχρεώθηκα να συνεναίσω και να προχωρήσω μέχρις ότου έφτασα στα εντελώς απαράδεκτο για μένα.
Εξηγούμαι:

1. Μεταξύ των άλλων στοιχείων μου ζητήθηκε και ο αριθμός του σταθερού τηλεφώνου μου, όπου και η σύνδεση ADSL - η οποία όμως ανήκει στον ΟΤΕ και είναι και απόρρητη [ένεκα πολλαπλών προβλημάτων ενόχλησης στο παρελθόν]. Δεν ζήτησα αλλαγή παρόχου! Δεν το έδινα λοιπόν και μπλόκαρε η ενεργοποίηση.. Τελικά ενέδωσα -χωρίς να έχω τα εχέγγυα ότι θα τηρηθεί το απόρρητο της συνδέσεώς μου.

2. Όταν η διαδικασία προχώρησε και μου έστειλαν με courrier τον router στο σπίτι έφτασε η ώρα του δεύτερου και χειρότερου απαράδεκτου: επρεπε λέει να δώσω φωτοτυπία διπλής όψης της αστυνομικής ταυτότητάς μου - πράγμα που αρνήθηκα και έτσι δεν το παρέλαβα και διεκόπη πάλι η διαδικασία. Σε ερώτησή μου τι την χρειάζεται, ο courrier μου απάντησε, θα τη βάλω σε ένα φάκελλο και θα τη στείλω στην ALTEC. [Παρεπιπτώντως στην ALTEC έχω στείλει τέσσερις φορές ήδη φωτοτυπία της ταυτότητάς μου!!!]. Πήρα τηλέφωνο στην ALTEC και ζήτησα τις εξηγήσεις τους, μου απάντησαν ότι πρέπει να ξέρουν ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΈΔΩΣΕ Ο COURRIER τον router!!! Μα καλά δεν φτάνει να ΔΕΙ την ταυτότητά μου ο Courrier?

Λυπάμαι που σας κουράζω αλλά η προστασία προσωπικών δεδομένων και οι πολλαπλές απαιτήσεις των εταιρειών φτάνουν! ως εδώ.

Ζητάω λοιπόν την γνώμη των υπολοίπων του Forum μας... τι κάνουμε εδώ? Υποκύπτουμε πάλι?
Μπορώ να βρω άκρη στην ΕΕΤ&Τ? Ξέρει κανείς κάτι το έχετε ψάξει άλλη φορά?

Ευχαριστώ πολύ
antpep

@ ADSLgr.com All rights reserved.