PDA

Επιστροφή στο Forum : Sagem Δε θέλω Internet! SAGEM 1500WG



koumartzis
11-10-07, 00:37
Γεια σας! :)

Λοιπόν... έχω δύο υπολογιστές. Ο 1ος διαθέτει σύνδεση Internet με router το SAGEM 1500WG. O 2ος διαθέτει μητρική με W-LAN για να συνδέεται με τον 1ο. Η σύνδεση μεταξύ τους είναι επιτυχής.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε,αν κάποιος γνωρίζει,για τα εξής:

α. Γίνεται να είναι συνδεδεμένοι,αλλά ο 2ος να μην παίρνει Internet(να μη γίνεται sharing); ,
β. γίνεται να υπάρχουν κατώ από ένα workgroup ή τουλάχιστον να αλληλοβλέπονται; ,
γ. μπορούν να παιζονται games μέσω WiFi;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :worthy:

*Θα ήθελα φυσικά και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να επιτευχθούν τα παραπάνω...

Skaf
11-10-07, 00:41
α) Κοίταξε στο μενού του router, πιθανότατα θα σου παρέχει δυνατότητες να περιορίσεις ή να απενεργοποιήσεις την χρήση του internet απο συγκεκριμένους υπολογιστές εισάγωντας την διέυθυνση MAC τους. Ψάξε για "access restriction", "access policy" ή παρόμοια.

β) Ναι. Απλά στα Windows θα βάλεις το ίδιο workgroup και για τους δυο και μετά θα ορίσεις κοινόχρηστους φακέλους/εκτυπωτές/κλπ.

γ) Ναι. Όπως και σε LAN.

koumartzis
11-10-07, 00:56
Σε ευχαριστώ πολύ! :clap:

Το μόνο που θέλω τώρα είναι μια πιο λεπτομερή εξήγηση για το τι πρέπει να κάνω στο ερώτημα (α)
για το συγκεκριμένο modem.

loukoumaki
11-10-07, 03:09
στο wifi ισως εχεις καποια μικρή απολεια αμα εχουν αποσταση τα pc σου .

Skaf
11-10-07, 03:28
Εδώ θα βρείς το εγχειρίδιο χρήσης:
http://www.sagem.com/support/site/livret/288053220-03_SAGEM_Fast1500-en.pdf

Δυστυχώς, δεν βρήκα κάποια ρύθμιση με την οποία να μπορείς να απενεργοποιήσεις την πρόσβαση στο διαδίκτυο για συγκεκριμένο υπολογιστή :(

nnn
11-10-07, 23:10
Δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

koumartzis
12-10-07, 01:27
Σας ευχαριστώ όλους.

Ήξερα πως θα ανταποκριθείτε!

Δυστυχώς βγήκαν οι υποψίες μου αληθινές...

Μάλλον πρέπει να πάρω κάνα router της προκοπής! :p

ipo
12-10-07, 02:06
Ίσως δουλέψει το παρακάτω (ας το επιβεβαιώσουν οι υπόλοιποι):
Μπορείς να βάλεις ένα stick usb->wifi (http://www.eshop.gr/search_per.phtml?category=WIRELESS&category2=USB) (20 ευρώ) στο pc που συνδέεται ενσύρματα με το sagem και να συνδέσεις ασύρματα τους δύο υπολογιστές (απενεργοποιώντας το wifi στο sagem ή απλά μη συνδέοντας το sagem με wifi, αν δεν γίνεται απενεργοποίηση). Δεν πρέπει να κάνεις bridge τις δύο συνδέσεις στον πρώτο υπολογιστή και επίσης δεν πρέπει να κάνεις share τη σύνδεση στο internet. Βάζεις διαφορετικά subnets στις δύο συνδέσεις (wifi και wired), αν και νομίζω ότι αυτό είναι προαιρετικό. Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί.

Επίσης με επιφύλαξη (ας επιβεβαιώσουν ή απορρίψουν οι πιο σχετικοί), αν αυτό που θέλεις είναι να μη βλέπεις εσύ internet (δεν ξέρω αν θα σε βλέπουν οι άλλοι... :shock:), είναι να βάλεις στον δεύτερο υπολογιστή default gateway μη υπαρκτή, διατηρώντας τη συνδεσμολογία που ήδη έχεις. Έτσι π.χ. γλιτώνεις από το να επικοινωνεί κάποιο πρόγραμμά σου με το internet, δεν ξέρω όμως πόσο εκτεθειμένος είσαι από τους έξω.

Παράξενο πάντως που δεν έχει τέτοια δυνατότητα το sagem. Το ταπεινό Linksys WAG354G έχει επιλογή "deny internet access" σε συγκεκριμένες IP ή MAC.

EDIT:

Εδώ θα βρείς το εγχειρίδιο χρήσης:
http://www.sagem.com/support/site/livret/288053220-03_SAGEM_Fast1500-en.pdf

Δυστυχώς, δεν βρήκα κάποια ρύθμιση με την οποία να μπορείς να απενεργοποιήσεις την πρόσβαση στο διαδίκτυο για συγκεκριμένο υπολογιστή
Κοιτώντας το εγχειρίδιο που έδωσε ο Skaf, βλέπω στις ρυθμίσεις του firewall (όχι στο wireless!) στις παραγράφους 4.8.1 (Access Control) και 4.8.2 (MAC Filter), στις σελίδες 4-34 έως 4-36, ότι υπάρχει τρόπος να περιοριστεί η κίνηση στη WAN port (=προς το internet). Από αυτό καταλαβαίνω ότι αν βάλεις το δεύτερο pc σου στα blocked, είτε μέσω της IP του (κόβοντας όλες τις πόρτες από το custom field), είτε μέσω της MAC address, τότε θα έχει πρόσβαση στο LAN, αλλά όχι στο WAN port (internet).

Νομίζω ότι η ενδεικνυόμενη περίπτωση είναι το MAC filtering. Εκεί το κείμενο που υπάρχει στο manual, μου φαίνεται αντιφατικό σε σχέση με το κείμενο μέσα το firmware (όπως φαίνεται στην εικόνα του web interface), με αποτέλεσμα να μην κατάλαβα τελικά αν η καταχωρούμενες MAC είναι οι επιτρεπόμενες ή οι περιοριζόμενες. Πρέπει να το κοιτάξεις εσύ αυτό.

Στο κείμενο λέει:
"The SAGEM F@st™ 1500 ADSL Router can also limit the access of hosts within the local area network (LAN). The MAC Filtering Table allows the SAGEM F@st™ 1500 ADSL Router to enter up to 32 MAC addresses that are not allowed access to the WAN port.", δηλαδή όποια MAC καταχωρηθεί δεν παίρνει internet.

Αντιθέτως στο web interface λέει:
23681
δηλαδή όποια MAC address καταχωρηθεί θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο, ενώ όποια δεν καταχωρηθεί θα απορρίπτεται (μόνο από το WAN ή και από το LAN; )

Με μερικές δοκιμές θα κάνεις τη δουλειά σου πιστεύω.

nnn
12-10-07, 22:17
Ώπα, αν έχει αυτήν τη δυνατότητα μια χαρά κάνει.
Αν μπορεί μέσω MAC να απομονώσει clients από το WAN δεν χρειάζεσε άλλο.
Για ανέβασε μας ένα screenshot από το Web Interface.

ipo
13-10-07, 01:52
Nnn, μπορείς να βρεις κάποια screenshots του web interface στο εγχειρίδιο χρήσης.

http://www.sagem.com/support/site/livret/288053220-03_SAGEM_Fast1500-en.pdf

koumartzis
13-10-07, 08:12
Έλα όμως που πουθενά δεν λέει για απαγόρευση Internet...

Έχει πολύ μπερδεμένο Interface ρε παιδιά!

Το κοιτάω το ξανακοιτάω... δεν είναι και δικό μου και φοβάμαι μήπως χαλάσω τις ρυθμίσεις!

Εν τω μεταξύ βρήκα κάτι άλλο παράξενο. Στο My Network Places μου βγάζει το εικονίδιο Sagem F@st 1500WG SP με βοήθεια του οποίου κι ο 2ος υπολογιστής μπορεί να δει το Interface αν ξέρει τον κωδικό φυσικά...

ipo
13-10-07, 12:43
Έλα όμως που πουθενά δεν λέει για απαγόρευση Internet...

Έχει πολύ μπερδεμένο Interface ρε παιδιά!

Το κοιτάω το ξανακοιτάω... δεν είναι και δικό μου και φοβάμαι μήπως χαλάσω τις ρυθμίσεις!

Εν τω μεταξύ βρήκα κάτι άλλο παράξενο. Στο My Network Places μου βγάζει το εικονίδιο Sagem F@st 1500WG SP με βοήθεια του οποίου κι ο 2ος υπολογιστής μπορεί να δει το Interface αν ξέρει τον κωδικό φυσικά...
WAN port του router = intgernet. Επομένως, δοκίμασε αυτά που σου λέω πιο πάνω και μάλλον θα κάνεις αυτό που θέλεις. Στις ρυθμίσεις του firewall βρίσκονται. Αν βαριέσαι ή φοβάσαι, πες το μας για να μην ασχολούμαστε.

Στπ My network places βγαίνει το εικονίδιο λόγω universal plun 'n' play (UPnP), το οποίο είναι ενεργοποιημένο τόσο στα windows όσο και στο router. Αυτό θα το βλέπεις ακόμα κι αν κόψεις το internet, αν δεν κλείσεις το UPnP. Δεν αποτελεί όμως πρόβλημα, διότι το να βλέπεις το router, δε σημαίνει ότι αυτό σε αφήνει να βγεις στο internet.

nnn
13-10-07, 21:06
Δεν ανοίγει με τίποτα το site της Sagem.

ipo
14-10-07, 01:25
Δεν ανοίγει με τίποτα το site της Sagem.
Μάλλον είναι το ίδιο εγχειρίδιο αυτό:
http://php.internet.is/veirur/ADSL/Sagem(Tv%20over%20adsl)/Fra%20framleidanda/288053220-03_SAGEM_Fast1500-en.pdf

koumartzis
14-10-07, 15:23
Λοιπόν βρήκα αυτό. Από εδώ σίγουρα γίνεται κάτι.
Παραθέτω Screenshot.

nnn
14-10-07, 20:41
Βάλε την Ip αυτού που θέλεις να μπλοκάρει(βέβαια μπορεί να την αλλάξει αν ξέρει, καλύτερα να έπαιζε με MAC anyway) κάνε block www,www with url και DNS.

ipo
16-10-07, 11:49
Koumartzis, αυτή είναι η πρώτη από τις δύο σελίδες που λέω. Αν κοιτάξεις πιο μετά, θα δεις και αυτό που λέω για τις MAC addresses.

koumartzis
16-10-07, 11:58
Λοιπόν, έκανα τις αλλαγές στο Access Control και δεν παιρνω Internet.
Για το MAC θα το κάνω, αφού μου εξασφαλίζει μοναδικές συνδέσεις με άλλα ασύρματα.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά! :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.