PDA

Επιστροφή στο Forum : tellas izi modem



spagi
05-02-05, 15:55
Γεια σε ολους,
Ακομα εγω εχω isdn αλλα αποφασισα να βαλω dsl. Σκεφτομαι να βαλω tellas izi γιατι βλεπω πως ειναι αυτο που με συμφερει πιο πολυ. Επισης πηρα τηλ το 13800 και με διαβεβαιωσαν πως ενω κλεινω συμβολαιο για ενα χρονο, αν οι τιμες πεσουν θα παρει και εμενα η μπαλα, δηλαδα δεν θα πληρωνω για ενα χρονο ιδια λεφτα το μηνα. Μου ειπαν μαλιστα πως πολλοι περνουν και το ρωτανε αυτο το πραγμα και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας...

Αυτο που βασικα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι εγω αυτη τη στιγμη εχω σπιτι μου ενα lan με ενα 10/100 switch με 2 pc πανω σε αυτο. Απο οτι εχω καταλαβει χρειαζομαι ενα dsl rooter για να μπορεσω να βαλω το dsl πανω στο switch και ετσι να μοιραστει η συνδεση και στα δυο pc. Το πακετο izi by tellas εχει μοντεμ που μπορει να χρησιμοποιηθει με αυτο τον τροπο? Ενα γνωστος μου που εχει tellas απο οτι ειδα το μοντεμ του μπαινει πανω στην καρτα δικτιου του, και οχι usb , αρα λογικα αρα αυτο πρεπει να φτανει και για μενα για να δουλευει στο switch.
Σορρυ αν ειμαι κουραστικος απλα ηθελα να ξερω αν ο εξοπλισμος που θα μου δωσει η tellas αρκει για να κανω την δουλεια μου με το switch ή πρεπει να παρω αλλο μοντεμ/rooter.

Σορρυ και για τα greeklish αλλα δεν το ηξερα...

tvelocity
05-02-05, 16:20
Πάτα επεξεργασία και γράψε το μύνημα σου στα Ελληνικά :thumbdown

ermis333
05-02-05, 16:45
spagi ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα Greeklish...ξαναγράψε το μήνυμα σου στα ελληνικά αλλιώς μην περιμένεις απάντηση.

sdikr
05-02-05, 20:13
Αν δεν κάνω λάθος δίνουν ενα usb modem, οπότε δεν σου κάνει, θα πρέπει να δώσεις κάποια ευρώ για να πάρεις ενα ethernet router

sleeperman
06-02-05, 02:31
Θα συμφωνήσω με τον sdikr,δυστυχώς η tellas δίνει το Crypto F200(usb modem) και αν τους πείσ να σου στείλουν κάποιο άλλο modem(με δικά σου έξοδα εννοείται)σου απαντούν ότι σου προσφερούν τεχνική υποστήριξη μόνο για το F200.Οπότε καταλαβαίνεις...

tvelocity
06-02-05, 03:10
Καλώς τονε στο forum :thumbsup1

Είμαι και εγώ κάτοχος izi by tellas, και το modem το έχω για να μη μου πέρνει ο αέρας τις εργασίες μου :mrgreen: Είναι βλέπεις USB modem... Πάντως με 60 ευρουλάκια παίρνεις ενα USR 9105 και πετάς! (και πετάς και το switch :mrgreen: )

spagi
06-02-05, 07:17
Καποιος μου ειπε πως εχει παρει ενα alcatel και πως παει μια χαρα. Το πηρε απο τον οτε γυρω στα 60Ε. Ομως δεν εχει firewall. To usr(να φανταστω US Robotics) εχει και firewall? Αν εχει και ειναι στα 60Ε τοτε καλυτερα να παρω το usr που ειναι και ονομα.

Tvelocity, μιας και εχεις και εσυ izi ισχυει αυτο που μου ειπανε για το οτι αν πεσουν οι τιμες θα πεσουν και οι δικες μου και πως τα 51Ε που ειναι τωρα δεν ειναι στο συμβολαιο για 12 μηνες, ισχυει ετσι;

Α και ευχαριστω για το καλοσορισμα :D

JohnGR
06-02-05, 20:11
Και τα δύο έχουν firewall, και τα δύο προέρχονται από εταιρείες "ονόματα".

Ασυζητητί το USR.

tvelocity
06-02-05, 20:56
Καποιος μου ειπε πως εχει παρει ενα alcatel και πως παει μια χαρα. Το πηρε απο τον οτε γυρω στα 60Ε. Ομως δεν εχει firewall. To usr(να φανταστω US Robotics) εχει και firewall? Αν εχει και ειναι στα 60Ε τοτε καλυτερα να παρω το usr που ειναι και ονομα.

Έχει firewall, QoS για να μην σέρνονται οι σελίδες οταν κατεβάζεις, DynDNS cliιent, linux shell με iptables για τους κ*υλωμένους, και πολλά καλούδια ακόμα. Έχει 4 θύρες ethernet. Το μόνο πρόβλημα είνα οτι ίσως δυσκολευτείς να το βρείς...


Tvelocity, μιας και εχεις και εσυ izi ισχυει αυτο που μου ειπανε για το οτι αν πεσουν οι τιμες θα πεσουν και οι δικες μου και πως τα 51Ε που ειναι τωρα δεν ειναι στο συμβολαιο για 12 μηνες, ισχυει ετσι;

Ναι ισχύει.


Α και ευχαριστω για το καλοσορισμα :D

:thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.