PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονο για Θεσσαλονίκη !!!



nicksf
28-07-03, 17:44
Αύριο adsl σε Τούμπα, Χαριλάου και βαρδάρι.

UGF_GreekMind
28-07-03, 18:39
Απ' ότι ξέρω, στο Βαρδάρι υπάρχει DSL !

(Μιλάμε για κέντρο πΟΤΕ Πλ.Δημοκρατίας).

Για τα άλλα δεν ξέρω. Πάντως από που το έμαθες ;

gweinel
29-07-03, 00:28
Εγώ πάντως που είμαι Τούμπα έχω ADSL εδώ και 15 μέρες.

nicksf
31-07-03, 22:33
Το ξέρω υπάρχουν όμως και αλλοι που περιμένουν στη σειρά.

Απο μεθαύριο στο κέντρο του Φαλήρου (Εδμόνδου Ροστάν)

Athlon_XP
31-07-03, 23:23
Από σήμερα είμαι και έγω ένας από αυτούς που περιμένουν για ADSL. Μένω στην περιοχή της Τούμπας στην Θεσσαλονίκη.

nicksf
31-07-03, 23:36
Σήμερα εκανες την αίτηση δηλαδή?

Kotsus
01-08-03, 04:47
Εκανα αιτηση στις 4/7 στον ΟΤΕ Παυλου Μελα για ADSL στην περιοχη Επταλοφου. Μετα απο παρα πολλα τηλ σε καποια κυρια (της οποιας δεν μου ερχεται το ονομα τωρα) γυρω στις 17 με 20/7 συνδεθηκε το τηλεφωνο μου με τον διακομιστη του ΟΤΕ(DSLAM??). Περιμενοντας τους τεχνικους πηρα τηλεφωνο στο 1500 οπου καποιος κυριος (με καθολου ευγενικο τροπο μπορω να πω) μου ειπε οτι εχουν αιτησεις απο τις 16/6(?!?!?) ακομη στις οποιες δεν εχουν παει ακομα οι τεχνικοι να δωσουν modem.
Πριν απο 2 μερες πηρα ξανα στο 1500 να μαθω τι γινεται με την περιπτωση μου και καποιος αλλος κυριος (ΠΟΛΥ κατατοπιστικος αυτη τη φορα) μου ειπε επι λεξη οτι "Ο ΟΤΕ ΣΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ MODEΜ(Alcatel παρακαλω)!!!" Μου ανεφερε χαρακτηριστικα οτι απο την πλευρα τους αυτοι πηραν τηλεφωνο στον OTE εκει για να ενημερωθουν για το αν μπορουν να αρχισουν τις εγκαταστασεις στην περιοχη επταλοφου-σταυρουπολης και απο τον ΟΤΕ τους ειπαν οτι δεν εχουν ερθει AKOMA τα modem. Δηλαδη με λιγα λογια ....πρεπει μαλλον να περασει και ο χορτιατης πρωτα και μετα βλεπω να ερχεται κατα μας. :( :( :evil: :evil: :| :|

Ξερει κανενας τι γινεται για εκεινες τις περιοχες??

ravenloft4
01-08-03, 09:06
Gia na se kanw na aisthantheis kalytera, sou lew oti egw eimai pou ekana
aithsh apo 16-6 kai anhkw sto kentro tou pavlou mela........
Pantws xthes phran thlefono kai mou eipan oti ta modem eftasan.
To synergeio tha erthei shmera i thn deftera............mou eipan.

economist
01-08-03, 14:07
Το ξέρω υπάρχουν όμως και αλλοι που περιμένουν στη σειρά.

Απο μεθαύριο στο κέντρο του Φαλήρου (Εδμόνδου Ροστάν)

Όταν έχεις κάποια νέα για το κέντρο στη Ροστάν πες μου και εμένα :D

Λες να είμαστε σε καμία ίδια πολυκατοικία να κάνουμε κανένα share σε μεγάλη γραμμή :?:

Εγώ είμαι στην Αρχ. Μουσείου

nicksf
01-08-03, 17:33
Απο δευτέρα στό κέντρο ROSTAN και το σαββατοκύριακο π. μελά , και κέντρο

Kotsus
01-08-03, 21:31
Gia na se kanw na aisthantheis kalytera, sou lew oti egw eimai pou ekana
aithsh apo 16-6 kai anhkw sto kentro tou pavlou mela........
Pantws xthes phran thlefono kai mou eipan oti ta modem eftasan.
To synergeio tha erthei shmera i thn deftera............mou eipan.

Και ομως φιλε μου....υπαρχουν καποιοι ανωτεροι απο εσενα και μενα οι οποιοι πηραν συνδεση και modem(?) απο Παυλου μελα πρωτου καν εγω κανω την αιτηση (4/7). Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι οταν εγω πηγα να κανω την αιτηση καποιος κυριος ηρθε να κανει αλλαγη στο προγραμμα απο HOME σε OFFICE (αυτο τωρα στις 4/7 μιλαμε). Μιλωντας με αυτον και με τον κυριο στον ΟΤΕ στον οποιο εκανα την αιτηση εμαθα οτι ειναι... συναδελφοι!!!
Μαλλον για αυτους δεν υσχειουν το οτι δεν υπαρχουν modem ουτε η αναμονη των τεχνικων ουτε τιποτα απο οσα γνωριζουμε εμεις.

Παντως ευχαριστω για την ευχαριστη ειδηση και μαλλον λεω απο δευτερα να παρω κανα τηλεφωνο να μαθω τι γινεται. Οτι μαθω θα το postαρω εδω.

nicksf
02-08-03, 17:23
Αυτό είναι αλήθεια πρόκειται για μια και μόνο περίπτωση που εγινε στη Παύλου Μελά αλλά πέστε μου και σείς αν είσασταν στην ιδια εταιρία ισως λεω ισως κάποιος
κάποια στιγμή δεν θα είχε καλλύτερη πρόσβαση.
Πάντως πρόκειται για μεμονομένο περιστατικό πού ελπίζουμε να μην επαναληφθεί.

Johny
03-08-03, 16:00
Εγω μένω στο Ωραιοκαστρο και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω adsl. Που μπορώ να ρωτήσω; Επίσης πόσο κανει μια σύνδεση adsl; Σκέφτομαι να κανω αίτηση για adsl μεσα στον Άυγουστο. Ποσο καιρό μπορεί να περιμένω τον ΟΤΕ; Sorry αμα σας κούρασα αλλά ενδιαφέρομαι πολύ.

psymaster
03-08-03, 19:31
Εγω μένω στο Ωραιοκαστρο και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω adsl. Που μπορώ να ρωτήσω; Επίσης πόσο κανει μια σύνδεση adsl; Σκέφτομαι να κανω αίτηση για adsl μεσα στον Άυγουστο. Ποσο καιρό μπορεί να περιμένω τον ΟΤΕ; Sorry αμα σας κούρασα αλλά ενδιαφέρομαι πολύ.

Απο τον Αρη ηρθες; Τελοσπαντων, μια ADSL συνδεση κανει γυρω στα 10.000.000 το μηνα. (Δε θυμαμαι το ακριβες ποσο και βαριεμαι να διαβασω 2-3 posts πρθν γραψω ο,τι βλακεια μου κατεβει στο κεφαλι).

hippie
03-08-03, 23:27
Εγω μένω στο Ωραιοκαστρο και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω adsl. Που μπορώ να ρωτήσω; Επίσης πόσο κανει μια σύνδεση adsl; Σκέφτομαι να κανω αίτηση για adsl μεσα στον Άυγουστο. Ποσο καιρό μπορεί να περιμένω τον ΟΤΕ; Sorry αμα σας κούρασα αλλά ενδιαφέρομαι πολύ.

den mas kourases, alla oi apantiseis einai diskoles.

to mono sigouro einai oi times gia tis sindeseis ADSL (iparxoun se lista stin proti selida kai einai pliros enimeromenes) :D

tora, mporeis na rotiseis sto kontonitero grafeio tou OTE tis perioxis sou (elpizo na einai eugenikoi kai na min se kinigisoun) h gia asfaleia kai sigouria tilefonika... :twisted:

to poso kairo tha perimeneis ton OTE, esi mallon tha mas to peis (otan sou kanoun tin sindesi) kai oxi emeis edo... :wink:

Stilskin
03-08-03, 23:41
Εγω μένω στο Ωραιοκαστρο και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω adsl. Που μπορώ να ρωτήσω; Επίσης πόσο κανει μια σύνδεση adsl; Σκέφτομαι να κανω αίτηση για adsl μεσα στον Άυγουστο. Ποσο καιρό μπορεί να περιμένω τον ΟΤΕ; Sorry αμα σας κούρασα αλλά ενδιαφέρομαι πολύ.

Απο τον Αρη ηρθες; Τελοσπαντων, μια ADSL συνδεση κανει γυρω στα 10.000.000 το μηνα. (Δε θυμαμαι το ακριβες ποσο και βαριεμαι να διαβασω 2-3 posts πρθν γραψω ο,τι βλακεια μου κατεβει στο κεφαλι).

Ston planhth earth psymaster oi syndeseis einai pio akribes!!! Kanoun 12.000.000 to mhna!!!! Kales einai oi times sas, esas ston Arh!!!! Mhn fygeis pote apo ekei!!! :lol: :lol: :lol:

To mhniao kostos einai 90 euro peripou gia mia 384/128.
Bebaia ypologise sta exoda kai to modem (apo 200 euro mexri 400+ me fapa) kai to kostos energopoihshs kai egkatastashs.(gyro sta 150 euro me fapa).

Johny
04-08-03, 10:31
Μάλλον και εγώ θα περιμένω μέχρι τον Οκτώβριο με την ελπίδα να πέσουν οι τιμες για να βάλω adsl. Ελπίζω να είναι ο Οκτωβριος που θα βάλω adsl να είναι ο Οκτώβριος του 2003 γιατί αλλιώς θα πουλήσω το σπίτι μου για να έχω adsl για ένα χρόνο. Ευχαριστώ που απαντήσατε στην ερώτησή μου.

Athlon_XP
05-08-03, 15:16
Johny έγραψε
Εγω μένω στο Ωραιοκαστρο και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω adsl. Που μπορώ να ρωτήσω; Επίσης πόσο κανει μια σύνδεση adsl; Σκέφτομαι να κανω αίτηση για adsl μεσα στον Άυγουστο. Ποσο καιρό μπορεί να περιμένω τον ΟΤΕ; Sorry αμα σας κούρασα αλλά ενδιαφέρομαι πολύ.

Η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να δουλέψει η σύνδεση για ADSL είναι
περίπου 5.5 χιλιόμετρα απο το πλησιέστερο κέντρο του πΟΤΕ. Όσο για την
απόκτηση μιας σύνδεσης 384/128 από τον πΟΤΕ είναι τα εξής:

Ενεργοποίση + Εγκατάσταση + 18% = 82 + 50 + 18% = 155,76 E (μόνο την 1η φορά)

Πάγιο 384/128 27,5 + 18% = 32,45 Ε το μήνα

ADSL modem: από 173 εως 340 + 18% ανάλογα με την περιοχή το οποίο πληρώνεται
σε 12 άτοκες δόσεις

Από κει και μετά διαλέγεις τον ISP που θέλεις πχ: Forthnet 384/128 47,9
+ 18% = 56,522E το μήνα.

Δηλαδή συνολικά το κάθε μήνα θα πληρώνεις τα εξής:

Πάγιο πΟΤΕ + Πάγιο ISP + 18% = 27,5 + 47,9 + 18% = 88,972 E
Δόση του modem: από 17Ε εώς 33,43 Ε ανάλογα με την περιοχή κάλυψης

bond
05-08-03, 16:30
Η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να δουλέψει η σύνδεση για ADSL είναι
περίπου 5.5 χιλιόμετρα απο το πλησιέστερο κέντρο του πΟΤΕ.

Μπορεί να πάει και παραπάνω. Τα 5,5 km είναι για τα 8 Mbps που είναι το μέγιστο του ΑDSL. Φυσικά σημαντικότατο ρόλο παίζει και η ποιότητα των καλωδίων. Αν το δίκτυο είναι εναέριο, μπορεί να μην παίζει και καθόλου.

chatasos
05-08-03, 19:00
Η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να δουλέψει η σύνδεση για ADSL είναι
περίπου 5.5 χιλιόμετρα απο το πλησιέστερο κέντρο του πΟΤΕ.

Μπορεί να πάει και παραπάνω. Τα 5,5 km είναι για τα 8 Mbps που είναι το μέγιστο του ΑDSL. Φυσικά σημαντικότατο ρόλο παίζει και η ποιότητα των καλωδίων. Αν το δίκτυο είναι εναέριο, μπορεί να μην παίζει και καθόλου.

8 Mbps στα 5.5 χλμ. είναι λιγάκι δύσκολο :wink:

Athlon_XP
06-08-03, 02:27
Όχι για 8 Mbps. Νομίζω για 1024 πρέπει να είναι τόσο. Για 8 Mbps είναι γύρο στα 1.6 με 2 χμ νομίζω.

bond
06-08-03, 11:08
8 Mbps στα 5.5 χλμ. είναι λιγάκι δύσκολο :wink:

Ναι σωστά. Για την ακρίβεια είναι 8 Mbps στα 8000 feet (2,7 χλμ.) ανάλογα και με τη διάμετρο των καλωδίων. Στα 5,5 χλμ. φτάνει τα 2,048 Mbps.

Johny
06-08-03, 13:58
Επειδή adsl είναι λίγο δυσκολο να βάλω (90 € το μήνα είναι μεγάλο κοστος) θα ηθελα να ρωτήσω με πόση ταχύτητα μπορείς να κατεβάζεις με μια σύνδεση Isdn 128k;

Athlon_XP
06-08-03, 14:08
Κανονικά είναι 16KB/sec αλλά γίνεται 15,625 KB/sec λόγω διαίρεσης με το 1024 μιας και που 1 KB αντιστοιχεί σε 1024 bytes και όχι σε 1000.

cosmos
11-08-03, 09:20
Επειδή adsl είναι λίγο δυσκολο να βάλω (90 € το μήνα είναι μεγάλο κοστος) θα ηθελα να ρωτήσω με πόση ταχύτητα μπορείς να κατεβάζεις με μια σύνδεση Isdn 128k;
Mιλώντας ειδικά για downloads, το μέγιστο throughput που μπορείς να πετύχεις, υποθέτωντας ότι κατεβάζεις συμπιεσμένη πληροφορία, είναι περίπου 15,2 kbytes/sec.

UGF_GreekMind
11-08-03, 11:44
[χαμηλόφωνα="on"]

Μην ξεχνατε τα δύο κανάλια που σημαίνει διπλή χρέωση στον ΕΠΑΚ. Πείτε ρε παιδιά στο παλικάρι για να ξέρει...

[χαμηλόφωνα="off"]

elias24
11-08-03, 12:38
Επειδή adsl είναι λίγο δυσκολο να βάλω (90 € το μήνα είναι μεγάλο κοστος) θα ηθελα να ρωτήσω με πόση ταχύτητα μπορείς να κατεβάζεις με μια σύνδεση Isdn 128k;

Λοιπόν εξαρτάται απο το τι κάνεις με το INTERNET για το αν σε συμφέρει το ISDN. Αν π.χ. είσαι στο INTERNET 3 αιχμής ώρες την ημέρα με ISDN 64 (1 κανάλι χρέωσης) τότε θα πληρώνεις ΟΤΕ 120 Ευρώ ανα διμηνο ΜΟΝΟ για ΜΟΝΑΔΕΣ INTERNET (με τα πάγια και τα τηλέφψνα θα πληρώνεις 200 Ευρώ). ISDN 128 έχουν ελάχιστοι και είναι κάκιστες οι χρεώσεις, τόσο γιατι ο ΟΤΕ χρεώνει διπλά, όσο και γιατί ο PROVIDER το κοστολογεί επίσης πολύ ακριβότερα. Τις μονάδες INTERNET δε τις πληρώνεις με το DSL.

Εμένα δηλαδή με 3 ώρες την ημέρα ISDN 64, το DSL θα μου είναι φθηνότερο, αν παραμείνουν τα μειωμένα τιμολόγια ΟΤΕ. Παρόλο που τον ISDN provider τον έχω δωρεάν, ενω τον DSL όχι.

Σε ταχύτητα το ISDN έχει 8 kbyte/sec θεωρητικό μέγιστο και πρακτικά κατεβάζει με 7.4 Kbyte/sec. Το upload είναι πάλι θεωριτικά στα 8 και πρακτικά στα 7.0 kbyte/sec

gprs
07-09-03, 01:11
Επειδή adsl είναι λίγο δυσκολο να βάλω (90 € το μήνα είναι μεγάλο κοστος) θα ηθελα να ρωτήσω με πόση ταχύτητα μπορείς να κατεβάζεις με μια σύνδεση Isdn 128k;

1. Pou akrivos meneis? (vlepeis ki egw ,menw wraiokastro, konta stin paidiki hara panw apo tin vila mpianka)

2. Gia opoiadipote etisi tha pas ston OTE pou einai apenanti apo to stratopedo Pavlou Mela stin Lagkada.

3. ISDN 64K pianei meso oro 7KB/s to 128K dinei 14 kai kati, twra an to modem to sindeseis siriaka einai sta 11KB/s

Kathe kanali hrewnetai hwrista i klisi, isws se simferei to ADSL (eidika tis TELLAS) opote 34+27.5 = 61.5 / mhna einai poly symeferon. Alla tha minei meiomeno to pagio tou OTE? Egw ehw wmfivolies

Johny
07-09-03, 14:10
Το πάγιο του ΟΤΕ θα μείνει μειωμένο όπως όλα δείχνουν. Ωστόσο για το που μένω δεν μπορώ να σου πω.

kadronarxis
04-06-04, 22:57
Αυτός ο nicksf που χάθηκε ρε παιδιά;
Ήξερε πάρα πολλά για σαλόνικα, μπορεί να διαφωτίσει τα παιδιά που περιμένουν αυτές τις μέρες.

lacoste
05-06-04, 00:10
Πού πήγες καί τό ξέθαψες αυτό τό post δέν μπορώ νά καταλάβω.....
Πάντως ενημερωτικά γιά ΟΤΕ Ερμού στό οποίο ανήκω έχω από χθές τό μεσημέρι ADSL.

ALiTiS
05-06-04, 02:48
Πάντως ενημερωτικά γιά ΟΤΕ Ερμού στό οποίο ανήκω έχω από χθές τό μεσημέρι ADSL.
σειρα ?
over PSTN h ISDN ?
ποτε ακριβως εκανες την αιτηση ?

lacoste
05-06-04, 06:04
Σειρά: 46ος
Over ISDN
Αίτηση έκανα στίς 14/4/2004

ALiTiS
05-06-04, 10:31
γμτ εγω εχω σειρα 9ος over PSTN αιτηση 3/3/3004 και ακομη τιποτα :!: :evil:

lacoste
05-06-04, 14:26
Iσως νά έδωσαν προτεραιότητα στίς ISDN

ALiTiS
06-06-04, 00:02
εγω λεω να παω και να τους γ*.
πειραζει?

lacoste
06-06-04, 04:03
εγω λεω να παω και να τους γ*.
πειραζει?

OXI

sdikr
06-06-04, 04:05
εγω λεω να παω και να τους γ*.
πειραζει?

και να κολήσεις καμιά ασθένεια;;;

μπα δεν λέει

WAntilles
06-06-04, 04:08
γμτ εγω εχω σειρα 9ος over PSTN αιτηση 3/3/3004 και ακομη τιποτα :!: :evil:

Ε θες άλλα χίλια χρόνια βρε Αλήτη. Γιατί ωρύεσαι; :D

[GR}Nemesis
14-06-04, 19:26
Σειρά: 46ος
Over ISDN
Αίτηση έκανα στίς 14/4/2004

Pos mporw na bro se pia seira eimai.Exo ena mina olokliro pou perimeno alla tpt.Pira sto 134 alla tpt.

lacoste
14-06-04, 19:49
Σειρά: 46ος
Over ISDN
Αίτηση έκανα στίς 14/4/2004

Pos mporw na bro se pia seira eimai.Exo ena mina olokliro pou perimeno alla tpt.Pira sto 134 alla tpt.

Επικοινώνησε μέ αυτά τά τηλέφωνα καί θά μάθεις: 2106115235 & 2106115232
Είναι τά τηλέφωνα τού γραφείου σχεδιασμού ADSL.

euri
24-06-04, 13:20
Γραμμή ISDN, περιοχή Μαρτίου-Ανθέων, κέντρο Ροστάν
Αίτηση 4/5/2004, 35ος στη λίστα αναμονής.

Επικοινώνησαν μαζί μου την Τρίτη 22/6 για να μου που να προμηθευτώ modem, καθώς την επόμενη μέρα ενεργοποιείται η DSL. Όντως, με δανεικό modem βλέπω ότι η γραμμή είναι ήδη ενεργοποιημένη, αλλά δε μου έχουν στείλει το splitter ακόμα! (τη δοκιμή την έκανα χωρίς splitter, συνδέοντας το modem απευθείας στη γραμμή) Το splitter έχουν αργήσει να μου το στείλουν, γιατί...είχαν πέσει τα συστήματά τους και δεν ήξεραν τι πρέπει να στείλουν και πού! :roll: :shock: :lol:

Λογικά λοιπόν, στο κέντρο Ροστάν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, αν και στο site του ΟΤΕ ακόμα λέει ότι δεν υπάρχουν.


Το ευτράπελο: 34ος ήταν ένας πολύ καλός μου φίλος, και τον πήραν σήμερα να του πουν για τη γραμμή! Ε ρε γλέντια ο ΟΤΕς... :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.