PDA

Επιστροφή στο Forum : Η απάντηση της Tellas σχετικά με τις νέες ταχύτητες και την αναβάθμιση



Σελίδες : [1] 2

nm96027
11-10-07, 16:21
Η απάντηση της Tellas στην χθεσινη ερώτηση των editors του adslgr.com, σχετικά με τα νέα πακέτα και τον χρόνο αναβάθμισης όλων των πελατων της Tellas, είναι η ακόλουθη:


Προς το παρόν, οι ταχύτητες στις οποίες αναφέρεστε αφορούν σε δοκιμές που πραγματοποιούνται από την τεχνική διεύθυνση της εταιρείας μας, προκειμένου να καταγραφούν και να αξιολογηθούν οι τεχνικές παράμετροι για την καλύτερη και ποιοτικά πληρέστερη παροχή των υπηρεσιών μας. Είναι γεγονός, πάντως, ότι μελετάμε τις δυνατότητες και τις επιδράσεις μιας ουσιαστικής αναβάθμισης στην ταχύτητα ADSL πρόσβασης στο δίκτυο της Tellas.

Σε κάθε περίπτωση, για κάθε νέα προσφορά, τόσο οι πελάτες μας όσο και οι υπόλοιποι καταναλωτές θα ενημερωθούν άμεσα μέσω επίσημων ανακοινώσεων και διαφημιστικής προβολής.

psolord
11-10-07, 16:23
Ευχαριστούμε πολύ.

skatop
11-10-07, 16:26
Κατατοπιστικότατη απάντηση θα έλεγα.

Spanos
11-10-07, 16:26
Καλά και εσείς αμέσως τρέξατε να πείτε στην Τελλάς οτι κάποιοι κατεβάζουν με μεγαλύτερη ταχύτητα; Αυτά που ξέρουμε ολοι μας είπαν.

nm96027
11-10-07, 16:27
Θα ήθελα να ευχαριστήσω την Tellas και το Γραφειο Τυπου για την αμεση ανταπόκριση!

Spanos
11-10-07, 16:31
Εγω θα ήθελα να ευχαριστήσω την Τελλάς που ξύπνησε Οκτώβρη μήνα για να κάνει δοκιμές σε κάτι που έπρεπε να είχε γίνει εδώ και μήνες :down:

Άντε να δούμε τώρα πόσο θα κρατήσουν αυτές οι δοκιμές :rolleyes:

villasg
11-10-07, 16:51
Καιρος να βαλουν μονιμα εναν αντιπρόσωπο εδω μεσα .
Πχ support κλπ

DiM
11-10-07, 16:58
Εγω θα ήθελα να ευχαριστήσω την Τελλάς που ξύπνησε Οκτώβρη μήνα για να κάνει δοκιμές σε κάτι που έπρεπε να είχε γίνει εδώ και μήνες :down:

Άντε να δούμε τώρα πόσο θα κρατήσουν αυτές οι δοκιμές :rolleyes:

+1 :oneup: :p

minovg
11-10-07, 19:03
Κρίνω ανεπαρκή την απάντηση της Τελλάς. :down:

tzitziras
11-10-07, 19:18
Προς το παρόν, οι ταχύτητες στις οποίες αναφέρεστε αφορούν σε δοκιμές που πραγματοποιούνται από την τεχνική διεύθυνση της εταιρείας μας, προκειμένου να καταγραφούν και να αξιολογηθούν οι τεχνικές παράμετροι για την καλύτερη και ποιοτικά πληρέστερη παροχή των υπηρεσιών μας.

Απαράδεκτη τοποθέτηση! Με άλλα λόγια, "πειραματιζόμαστε πάνω στα κεφάλια των πελατών μας, αναβαθμίζοντάς τους κατά βούληση, να δούμε πώς πάει, αποσυνδέοντας και ξανασυνδέοντάς τους". Περίμενα κάτι καλύτερο από μια σοβαρή εταιρία, όπως φράσεις του τύπου "σταδιακή αναβάθμιση" και όχι "δοκιμές" επάνω μας.

takisx
11-10-07, 19:49
Απαράδεκτη τοποθέτηση! Με άλλα λόγια, "πειραματιζόμαστε πάνω στα κεφάλια των πελατών μας, αναβαθμίζοντάς τους κατά βούληση, να δούμε πώς πάει, αποσυνδέοντας και ξανασυνδέοντάς τους". Περίμενα κάτι καλύτερο από μια σοβαρή εταιρία, όπως φράσεις του τύπου "σταδιακή αναβάθμιση" και όχι "δοκιμές" επάνω μας.
Συμφωνώ!!! Όντως απαράδεκτη τακτική. Αλλά προσωπικά δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Με την συγκεκριμένη εταιρία δεν κατάφερα άλλωστε ποτέ να βγάλω άκρη. ΠΟΤΕ!!! φυσικά δεν περιμένω θαύματα τώρα. :down:

droulas13
11-10-07, 19:55
Ναι γιατι οι αλλες εταιριες στις αναβαθμίσεις τα πανε καλυτερα, οτι υποσχονται το κανουν!! Η ον απο 1 του μηνος ας πουμε εχει αναβαθμίσει τους πελατες της στα 16. Μην πιασουμε και τις αλλες..

diavolaki
11-10-07, 20:02
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η συμπεριφορά στην απάντηση που έδωσε η Τελλάς από μερικούς από εμάς. Μας υποσχέθηκε κανένας από την Τελλάς ότι θα αναβαθμιστούμε και δεν το έχουν κάνει? Από ότι ξέρω έχουμε υπογράψει για 12 μήνες στα 4. Αυτό που λένε είναι ότι κάνουν τεστ για πιθανή αναβάθμιση. Είπαν κάτι λάθος?


Ναι γιατι οι αλλες εταιριες στις αναβαθμίσεις τα πανε καλυτερα, οτι υποσχονται το κανουν!! Η ον απο 1 του μηνος ας πουμε εχει αναβαθμίσει τους πελατες της στα 16. Μην πιασουμε και τις αλλες..

Θεωρώ ότι όταν θα ανακοινώσουν επίσημα σε εμάς ότι θα αναβαθμιστούμε σε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, θα κρατήσουν την ημερομηνία αυτή.

namygd
11-10-07, 21:23
Καλύτερα να μην απάνταγε !!! Δεν είπε ΤΙΠΟΤΑ, εκτός του οτι θα κανουν ακομα μια φορα πειραματόζωα μερικούς απο μας (παγκρατι προς το παρόν ).

iliask
11-10-07, 21:32
Κάλά αντέ να δούμε την ποίοτητα της Τελλάς όταν θα αρχίσουν οι αναβαθμίσεις.Γιατί υποψιάζομαι οτι θα ζήσουμε ότι και οι άλλοι....
Προς το παρόν δεν απάντησε κάτι διαφωτιστικό αλλά απόλυτα λογικό... το λέει και η απάντηση τους, θα τα πουμε μέσω της διαφημιστικής καμπάνιας.....Εκεί είναι το ζουμί πρέπει να βρούμε κανα παλικάρι που να δούλευει στην διαφημιστική της Τελλάς....Ποιά εταιρεία έχει άραγε τον λογαριασμό της....?

nm96027
11-10-07, 21:49
Καλύτερα να μην απάνταγε !!! Δεν είπε ΤΙΠΟΤΑ, εκτός του οτι θα κανουν ακομα μια φορα πειραματόζωα μερικούς απο μας (παγκρατι προς το παρόν ).

Διαφωνω κάθετα. Ακομα και αν η απαντηση ειναι μη-ικανοποιητικη, το γεγονος οτι η Τελλας απαντησε στο adslgr.com δίνει αξία (και αναγνωρίζει) στην συμμετοχή σας στο φορουμ.;)

iliask
11-10-07, 21:54
Διαφωνω κάθετα. Ακομα και αν η απαντηση ειναι μη-ικανοποιητικη, το γεγονος οτι η Τελλας απαντησε στο adslgr.com δίνει αξία (και αναγνωρίζει) στην συμμετοχή σας στο φορουμ.;)

Αυτό τους έλειπε !!!!:p

Spanos
11-10-07, 21:58
Διαφωνω κάθετα. Ακομα και αν η απαντηση ειναι μη-ικανοποιητικη, το γεγονος οτι η Τελλας απαντησε στο adslgr.com δίνει αξία (και αναγνωρίζει) στην συμμετοχή σας στο φορουμ.;)

Σαν συμπεριφορά ήταν σωστή απο τη μεριά της τελλάς και πολυ σωστά τα λές. Απο την άλλη το περιεχόμενο της απάντησης δε μας καλύπτει γιατί ολοι θα προτιμούσαμε κάτι πιο χειροπιαστο (ημερομηνίες, τιμές κλπ).

Πάντως εγω θα ήθελα να συμμετέχω σε αυτές τις δοκιμές, δε νομίζω να με χάλαγε να έχω 12/1 και ας λένε κάποιοι οτι μας αντιμετωπίζουν σαν πειραματόζωα.


Καλύτερα να μην απάνταγε !!! Δεν είπε ΤΙΠΟΤΑ, εκτός του οτι θα κανουν ακομα μια φορα πειραματόζωα μερικούς απο μας (παγκρατι προς το παρόν ).

Όσοι κατεβάζουν με τη 12αρα και ανεβάζουν με την 1000αρα δε νομίζω να τους χαλάει ;)

nm96027
11-10-07, 22:01
Σαν συμπεριφορά ήταν σωστή απο τη μεριά της τελλάς και πολυ σωστά τα λές. Απο την άλλη το περιεχόμενο της απάντησης δε μας καλύπτει γιατί ολοι θα προτιμούσαμε κάτι πιο χειροπιαστο (ημερομηνίες, τιμές κλπ).

Πάντως εγω θα ήθελα να συμμετέχω σε αυτές τις δοκιμές, δε νομίζω να με χάλαγε να έχω 12/1 και ας λένε κάποιοι οτι μας αντιμετωπίζουν σαν πειραματόζωα.

Συμφωνοι.
Απλως σχολιάσα "το καλυτερα να μην απαντουσε". Το οτι η απαντηση σε κάποιους δεν ειναι ικανοποιητικη ειναι ενα αλλο ζήτημα.;)
Εγω στέκομαι απλως στο γεγονος της απαντησης και οχι στην ουσία της.

George_Prix
11-10-07, 22:13
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η συμπεριφορά στην απάντηση που έδωσε η Τελλάς από μερικούς από εμάς. Μας υποσχέθηκε κανένας από την Τελλάς ότι θα αναβαθμιστούμε και δεν το έχουν κάνει? Από ότι ξέρω έχουμε υπογράψει για 12 μήνες στα 4. Αυτό που λένε είναι ότι κάνουν τεστ για πιθανή αναβάθμιση. Είπαν κάτι λάθος?

Ακριβως ετσι. ;)

Οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν σα να τους κλεβει κατι η Tellas.

Tι να πω και εγω που μου εταζε η Forthnet ΕΩΣ 24 και πολλες ωρες της ημερας δεν εχω ουτε καν 1? :hmm:

gameover
11-10-07, 22:13
επισης εγω καταλαβαινω απο την απαντηση,διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η τελλας μπορει να δωσει και παραπανω ισως απο 12.αφου λεει οτι θα κανει δοκιμες και δεν αναφερει συγκεκριμενα καποια ταχυτητα.ισως να κανει και δοκιμες σε μεγαλυτερες ταχυτητες αν υπαρξει σταθεροτητα.(δεν αμφισβητω αυτα που λεει ο ermis333 απλα σχολιαζω την απαντηση της τελλας)

George_Prix
11-10-07, 22:19
επισης εγω καταλαβαινω απο την απαντηση,διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η τελλας μπορει να δωσει και παραπανω ισως απο 12.αφου λεει οτι θα κανει δοκιμες και δεν αναφερει συγκεκριμενα καποια ταχυτητα.ισως να κανει και δοκιμες σε μεγαλυτερες ταχυτητες αν υπαρξει σταθεροτητα.(δεν αμφισβητω αυτα που λεει ο ermis333 απλα σχολιαζω την απαντηση της τελλας)

Και αυτο πιθανο ειναι...... αλλα εγω πιστευω πως απλα θελουν να τηρησουν το χρονοδιαγραμμα που εχουν οσον αφορα την επισημη ανακοινωση των αποφασεων τους.

Με δεδομενο πως ολες οι εταιριες εχουν ανοιξει τα χαρτια τους (και δεν περιμενουν καποιον ωστε να απαντησουν και αυτοι) απλα δεν τους νοιαζει η βιασυνοι μερικων και θα κανουν διαφημιση οταν πρεπει.

Γιατι να βγουνε απο τωρα να το πουνε και μετα να καθυστερουν να ενεργοποιουνε τον κοσμο με το σκεπτικο "περιμενετε λιγο να χρονισουν οι πρωτοι που βαλανε Tellas" δεν το βλεπω αντρικιο. :p

iliask
11-10-07, 22:44
Nαι και τώρα περιμένεις δηλαδή αντρίκια συμπεριφορά από την Τελλάς ??? Γιατί πριν από ένα χρόνο η συμπεριφορά της ητάν ΚΑΡΑΚΡΑΓΜΕΝΗ. Τωρα αποφάσισαν να γίνουν ξηγημένοι? .....:p
Οσο για το λόγο που δεν έκαναν αναβαθμίσεις τόσο καιρό πιστεύω πως δεν είναι θέμα συμβολαίου ( οι αλλές εταιρείες δεν έχουν συμβόλαια?).

Davout
12-10-07, 00:30
Η Tellas φταίει για τις υπερβολές και τα topic περί αναβαθμισμένων στα 12, ενώ ακόμη δεν έχει υπάρξει ούτε ανακοίνωση για τυχόν αναβάθμιση, επίσης για το ότι οι Παγκρατιώτες καλούνται πλέον "αναβαθμισμένοι" και έχουν αρχίσει τα self-test ποιότητας της "καινούριας" τους γραμμής, ότι μερικοί διαμαρτύρονται επειδή έχει αργήσει μια αναβάθμιση που την έχουν φανταστεί μόνο και έχουν υπογράψει γι άλλα κλπ κλπ. Δε μαζεύεστε λίγο λέω γω, θέλατε και να σας απαντήσει για το πόσα θα σας δώσει και πότε λες και περίμενε να τη ρωτήσουν για να απαντήσει, δεν έχει σχεδιάσει τι και πότε θα γίνει. Δίκιο έχει ο nm96027 που είπε ότι και η άμεση απάντηση μόνο ήταν αρκετή. Γνώμη μου θα ήταν να το ξεχάσετε το θέμα μέχρι να γίνει ότι είναι να γίνει γιατί αγχώνεστε χωρίς λόγο μερικοί, εκτός αν δεν έχετε τίποτα καλύτερο να κάνετε. Συμβουλή: κάντε υπομονή ή αλλάξτε πάροχο.

George_Prix
12-10-07, 00:31
Nαι και τώρα περιμένεις δηλαδή αντρίκια συμπεριφορά από την Τελλάς ??? Γιατί πριν από ένα χρόνο η συμπεριφορά της ητάν ΚΑΡΑΚΡΑΓΜΕΝΗ.

Γιατι ηταν καρακραγμενη φιλε μου? :hmm:

lepes
12-10-07, 07:00
μπραβο στα παιδια απο το φορουμ που δειχνουν τη δυναμη του :)
εγω μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι με τη ταχυτητα ΑΛΛΑ απο τον ΟΤΕ εφυγα γιατι ηταν ακριβος,αυτη τη στιγμη μετα τον ΟΤΕ ειμαι στον πιο ακριβο παροχο και αυτος απανταει γενικα και αοριστα.Δεν μου αρεσε καθολου η απαντηση...

Tem
12-10-07, 07:13
μπραβο στα παιδια απο το φορουμ που δειχνουν τη δυναμη του :)
εγω μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι με τη ταχυτητα ΑΛΛΑ απο τον ΟΤΕ εφυγα γιατι ηταν ακριβος,αυτη τη στιγμη μετα τον ΟΤΕ ειμαι στον πιο ακριβο παροχο και αυτος απανταει γενικα και αοριστα.Δεν μου αρεσε καθολου η απαντηση...
αφού είσαι ικανοποιημένος , καλά κάνεις και παραμένεις. Απο εκεί και πέρα θα έλθουν λογικά και οι μειώσεις τιμών.

iliask
12-10-07, 08:41
Γιατι ηταν καρακραγμενη φιλε μου? :hmm:

Να σου θυμίσω μόνο οτι αρχές Νοεμβρίου πέρσυ που βγήκε το πακέτο έλεγαν οτι σε ενεργοποίουν σε 15 μέρες !!!!! και στην καλύτερη περίπτωση έκαναν 2,5 μήνες !!!Το cc για να απαντήσει έπρεπε να βάλεις μέσο υπουργό (μεσος όρος αναμονής 30-40 λεπτά) και όταν τελικά έπιανες ο καθένας σου έλεγε διαφορετικά πράγματα ! Υπήρξαν προβλήματα με τα τηλέφωνα (τουλάχιστον εγώ είχα) για ένα διάστημα 1-2 μηνών και κατι ψιλοδιακοπές στο internet.Για να μην πω που βάζανε κόσμο στο prozisto και πληρώνανε και οτε και τελλάς υποτίθεται για 1 μήνα και φίλος μου πέρασε 4 έτσι ...Ε όλα αυτά δεν είναι από μια εταιρεία που σέβεται τους πελάτες τις και συμπεριφέρεται αντρίκια !!!! Κανάνε και κάποία πάγια δωρεάν για να μην λέω μόνο τα στραβά αλλά σε γενικές γραμμές στις αρχές τουλάχιστον δεν εδειξε τον απαιτούμενο χαρακτήρα :)

harry79
12-10-07, 09:29
Τι είχες Γιάννη; Τι είχα πάντα!

giwrgosth
12-10-07, 09:34
Διαφωνω κάθετα. Ακομα και αν η απαντηση ειναι μη-ικανοποιητικη, το γεγονος οτι η Τελλας απαντησε στο adslgr.com δίνει αξία (και αναγνωρίζει) στην συμμετοχή σας στο φορουμ.;)
Αυτό είναι αλήθεια, η απάντηση και μόνο δίνει αξία στο αδσλγρ ;)
Λογικό να μην απαντήσει τίποτα συγκεκριμένο, αφού μάλλον κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει αύριο! Αν το ήξεραν θα το είχαν ανακοινώσει πριν αρχίσουν οι πελάτες τους να φεύγουν αριστερά δεξιά.

supermario
12-10-07, 10:41
Η Tellas φταίει για τις υπερβολές και τα topic περί αναβαθμισμένων στα 12, ενώ ακόμη δεν έχει υπάρξει ούτε ανακοίνωση για τυχόν αναβάθμιση, επίσης για το ότι οι Παγκρατιώτες καλούνται πλέον "αναβαθμισμένοι" και έχουν αρχίσει τα self-test ποιότητας της "καινούριας" τους γραμμής, ότι μερικοί διαμαρτύρονται επειδή έχει αργήσει μια αναβάθμιση που την έχουν φανταστεί μόνο και έχουν υπογράψει γι άλλα κλπ κλπ. Δε μαζεύεστε λίγο λέω γω, θέλατε και να σας απαντήσει για το πόσα θα σας δώσει και πότε λες και περίμενε να τη ρωτήσουν για να απαντήσει, δεν έχει σχεδιάσει τι και πότε θα γίνει. Δίκιο έχει ο nm96027 που είπε ότι και η άμεση απάντηση μόνο ήταν αρκετή. Γνώμη μου θα ήταν να το ξεχάσετε το θέμα μέχρι να γίνει ότι είναι να γίνει γιατί αγχώνεστε χωρίς λόγο μερικοί, εκτός αν δεν έχετε τίποτα καλύτερο να κάνετε. Συμβουλή: κάντε υπομονή ή αλλάξτε πάροχο.

Μηπως να ζητησουμε και συγγνωμη που ρωταμε γιατι μας συμπεριφερονται σαν συνδρομητες β' κατηγοριας;;;;

Στο κατω-κατω πληρωνουμε! Δεν μας δινουν το bandwidth τζαμπα. Το οποιο bandwidth ειναι το μικροτερο που υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα και με την υψηλοτερη τιμη.
Και επειδη θελουμε να μαθουμε τι θα γινει, φταιμε;;;;

Ακου να μαζευτουμε. Και εσυ τι ακριβως εισαι;;; Ο πορτιερης της τελλας;;; Ο δικηγορος της; Τι ακριβως;;

Εχουμε βαρεθει ν' ακουμε για τα συμβολαια που εχουμε υπογραψει. Δηλαδη ειμαστε οι μονοι που εχουμε υπογραψει συμβολαια, ετσι; Οι συνδρομητες της Φορθνετ δεν εχουν συμβολαια; Οι συνδρομητες της Νεtone; Οι συνδρομητες της On;;;

Προφανως και εχουν υπογραψει. Αλλα φαινεται οι αλλες εταιριες εχουν χαζο μανατζμεντ και τους κανουν αναβαθμισεις πριν ληξουν τα συμβολαια τους.

Αλλα τι να λεμε. Εδω συνδρομητες κανουν τους "προστατες" τις τελλας μη τυχον και την κατηγορησουν την καημενη την εταιρια....

Davout
12-10-07, 10:53
Ο πορτιέρης είμαι, αυτός που κανονίσει ποιοι θα μπουν, πότε και σε ποιον υπάλληλο θα 'πανε; Δε σου είπε κανείς να μη ρωτήσεις, έγραψα μάλιστα ότι και η άμεση απάντηση τιμά το φόρουμ αυτό και τα μέλη του. Φυσικά και πρέπει να "μαζευτούν" μερικοί, διότι αν δε σου φαίνεται εσένα ότι παραλογίζονται κάνοντας και δοκιμές ακόμα στα firmware τους με κάτι προσωρινό ίσως και υπό δοκιμή ή ότι διαμαρτύρονται και κλαίγονται λες και τους είχαν υποσχεθεί τα 24 χτες, τι να πω; Τόση πρεμούρα για την ταχύτητα έχουν που δεν μπορούν να περιμένουν 15-20 μέρες να δούμε όλοι τι θα γίνει; Το επιχείρημα "πληρώνω" στέκει σε πολλές περιπτώσεις, όταν αφορά εξυπηρέτηση πελατών και ποιότητα υπηρεσιών, εδώ όμως τι σχέση έχει; Υπέγραψαν ότι πρέπει να σε αναβαθμίσουν ή να σε ενημερώσουν όποτε θες εσύ; Τα χουν πει άλλοι 1000 φορές, άμα δε σου φτάνει ή είναι ακριβό, έχεις την επιλογή να αλλάξεις. Και η καραμελίτσα ότι οι συνδρομητές κάνουν τους "προστάτες" της Tellas είναι ένα πολύ ωραίο αμυντικογενές τέχνασμα όταν λογικοί άνθρωποι κρίνουν κάποια πράγματα. Ανάγκη είχα να κάνω τον προστάτη; Όχι, έχω τη DSL γραμμή μου που λειτουργεί πολύ καλά αυτή τη στιγμή και περιμένω, όπως και πολλοί άλλοι, τις ανακοινώσεις της εταιρίας για να δούμε στα πόσα και με τι τιμή θα πάμε;

iliask
12-10-07, 11:43
To θέμα είναι πως έχουν δημιουργήσει εκνευρισμό(αν μπορείς να το πεις έτσι) σε όλους μας και δεν νομίζω πως αυτό είναι ότι καλύτερο για την Τελλάς.Γιατί πολυ απλά αν οι αναβαθμίσεις και οι τιμές που θα κάνει δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που περιμένουμε τότε πολύ ποιό εύκολα θα πάρουμε την απόφαση για αποχώρηση .......

Davout
12-10-07, 11:54
Κοίταξε, επειδή πραγματικά δε θέλω να δημιουργούνται αντιπαραθέσεις και ό,τι γράφω το γράφω με ειλικρίνεια, γιατί υπάρχει εκνευρισμός; Εγώ μια χαρά αισθάνομαι :p , υπομονή χρειάζεται και ηρεμία. ;)

supermario
12-10-07, 12:19
Κοίταξε, επειδή πραγματικά δε θέλω να δημιουργούνται αντιπαραθέσεις και ό,τι γράφω το γράφω με ειλικρίνεια, γιατί υπάρχει εκνευρισμός; Εγώ μια χαρά αισθάνομαι :p , υπομονή χρειάζεται και ηρεμία. ;)

Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει. Αν θελει καποιος να τεσταρει την γραμμη του ή και το firmware ειναι ελευθερος. Και αν θελει μας λεει και τα αποτελεσματα του. Γιατι να μαζευτει δηλαδη;; Ποιο ειναι το κακο στο να τεσταρει κατι;;;

Αν εσυ μπορεις να εισαι υπομονετικος στο να παιρνεις το λιγοτερο απ' ολους και να το πληρωνεις ακριβοτερα απο ολους, τοτε οκ. Αλλα δεν ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι οταν μας θεωρουν χαζους (για να μην πω τιποτα χειροτερο και μου ξανασβησουν μηνυμα).

Υπομονη για ενεργοποιηση, υπομονη οταν γινεται της μουρλης με τις αποσυνδεσεις και κανεις δεν μας ενημερωνε, υπομονη για το ΑΝ και ΠΟΤΕ θα κανουν αναβαθμισεις....
Ακομα κσι η απαντηση τους (το μονο συν της τελλας, γιατι απαντησε γρηγορα ενα γραφειο που ηταν μεχρι προχθες κατι σαν τα UFO. ολοι μιλαν γι' αυτο αλλα κανεις δεν το ειχε αποδειξεις οτι υπαρχει) ειναι γενικολογα και τιποτα αλλο.

Αν ηθελα να γινω Ιωβ απο την πολλη υπομονη, θα πηγαινα σε κανενα μοναστηρι.

Οσο για το να φυγω, με εμποδιζουν τα 167 κερατιατικα που πρεπει να πληρωσω αν θα φυγω νωριτερα. Αλλιωτικα θα την ειχα κανει. Ειναι το μονο σημειο στο οποιο θα κανω υπομονη.

Nick3l
12-10-07, 12:25
αρα ταιριάζει και το "ας πρόσεχες που υπόγραφες"
κάνε υπομονη τότε μέχρι να λήξει το συμβολαιο σου όπως λες.

Davout
12-10-07, 12:28
Υπομονή έγραψα για 15 μέρες γιατί τότε θα ανακοινώσουν/γίνουν οι αναβαθμίσεις. Εγώ περίμενα 5 μήνες για να μπει το Ζίστο και φυσικά δε μου άρεσε καθόλου. Οι δοκιμές δεν είναι τίποτα κακό, αλλά μέχρι να μονιμοποιηθούν οι αλλαγές στο DSLAM του καθενός μπορεί να αλλάξουν πολλά πράγματα, οπότε κατά τη γνώμη προτρέχουν. Συν το ότι τα τόπικ περί αναβαθμισμένων στα 12, είναι αυτά που δημιουργούν τον "εκνευρισμό" στους ανυπόμονους, όχι στους ήρεμους. Αν παρατηρήσεις, υπάρχουν κάποιοι που σε όλα τα τόπικς διαμαρτύρονται, αγανακτούν και γράφουν τα ίδια συνέχεια, αυτούς κρίνω. Φυσικά η Τελλάς έχει πάρα πολλά αρνητικά ακόμα, αλλά ελπίζουμε λίγο με τον καιρό, λίγο με τα πρόστιμα να διορθώνονται. :p

giwrgosth
12-10-07, 12:30
Υπομονή έγραψα για 15 μέρες γιατί τότε θα ανακοινώσουν/γίνουν οι αναβαθμίσεις.
Αυτό είναι επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας, ή προσωπική εκτίμηση?

supermario
12-10-07, 12:43
αρα ταιριάζει και το "ας πρόσεχες που υπόγραφες"
κάνε υπομονη τότε μέχρι να λήξει το συμβολαιο σου όπως λες.

Οπως εχω ξαναγραψει, δεν εγραφε το συμβολαιο οτι η εταιρια ειναι για τα πανηγυρια.

Δεν εγραφε οτι θα κανει 5 μηνες να μ' ενεργοποιησει.

Δεν εγραφε οτι οταν θα υπαρξει γενικευμενο προβλημα στις συνδεσεις, θα μας εχουν γραμμενους και δεν θα υπαρχει καμμια ενημερωσει απο την εταιρια.

Δεν εγραφε οτι αντιθετα με τις αλλες εταιριες, η τελλας δεν προκειται να κανει καμμια αναβαθμιση πριν αρχισουν να ληγουν τα μονοετη συμβολαια μας

Αν το εγραφε, νομιζεις θα υπεγραφα; Σε καμμια περιπτωση. Αρα το ας προσεχες πες το σε κανενα φιλαρακι σου.

Davout
12-10-07, 13:21
Φήμες είναι από ανεπίσημες πληροφορίες giwrgosth.

supermario:
1) Για τους 5 μήνες μπορούσες να ακυρώσεις την αίτηση, αλλά δίκιο έχεις, καραγκιοζιά να περιμένουμε τόσο.
2) Σωστό, μπορούσες να καταγγείλεις τη σύμβαση βέβαια, αλλά δε σε συνέφερε και πάλι.
3) Εδώ έχεις άδικο.

supermario
12-10-07, 13:56
Φήμες είναι από ανεπίσημες πληροφορίες giwrgosth.

supermario:
1) Για τους 5 μήνες μπορούσες να ακυρώσεις την αίτηση, αλλά δίκιο έχεις, καραγκιοζιά να περιμένουμε τόσο.
2) Σωστό, μπορούσες να καταγγείλεις τη σύμβαση βέβαια, αλλά δε σε συνέφερε και πάλι.
3) Εδώ έχεις άδικο.

Εχω αδικο ως προς τι;; Οτι θα επρεπε να το γραφει το συμβολαιο;;;

Σιγουρα δεν θα μπορουσαν να γραψουν στο συμβολαιο κατι σχετικο με αναβαθμισεις.
Εγω το γραφω γιατι αρκετοι λετε οτι "υπογραψατε συμβολαιο; Τι μιλατε;"
Υπεγραψα συμβολαιο, οπως εχουν υπογραψει ολοι οι συνδρομητες, ολων των εταιριων.

Ειμαστε ομως οι μοναδικοι συνδρομητες που δεν εχουμε δει αναβαθμιση απο την εταιρια που πληρωνουμε. Και ολα αυτα επειδη υπογραψαμε ενα συμβολαιο που ειναι πανομοιοτυπο με ολων των αλλων εταιριων.

Αρα κατι συμβαινει. 'Η οι αλλες εταιριες ειναι κοροιδα και προσφερουν στους συνδρομητες αναβαθμισεις πριν ληξουν τα συμβολαια τους ή εμας μας πιανει κοροιδα η τελλας με δικαιολογια το συμβολαιο που εχουμε υπογραψει.

Μπορεις να μου πεις πως οτι θελει κανει καθε εταιρια. Και ειναι σωστο. Γι' αυτο για μενα η τελλας μεχρι στιγμης ειναι κατα τη γνωμη μου ενας δευτερος οτε.
Λειτουργει με το σκεπτικο, εγω σαν εταιρια να κερδισω και οι συνδρομητες μου να πανε να πνιγουν.

Γι΄αυτο την κραζω. Και αν ειχα καπως επιθετικο υφος απεναντι σε καποιους ζηταω συγγνωμη. Ειμαι εκνευρισμενος απο την συνεχομενη κοροιδια.

giwrgosth
12-10-07, 14:25
Φήμες είναι από ανεπίσημες πληροφορίες giwrgosth.
Να σου πω και εγώ για τη φήμη που λέει αρχές Ιανουαρίου? Ή τις άλλες που λένε ποτέ? Τι θα πιστέψεις?
Να μιλάμε με στοιχεία και όχι με κάτι που μας είπε ο κουμπάρος μας που η αδερφή του έχει έναν γκόμενο που μια μέρα πέρασε έξω από τα γραφεία και το άκουσε.

psolord
12-10-07, 14:36
Είμαι μαζί με το supermario. Βέβαια δε θα έλεγα οτι η Τελλάς έχι γίνει δεύτερος ΟΤΕ. Ο τρίτος ΟΤΕ έχει γίνει! Ο δευτερος είναι η forthnet.:)

Τουλάχιστον μέχρι στιγμής τα 4mbit παίζανε καλά. Αμά μετά την ανάβαθμιση σερνόμαστε την έκανα κιόλας.

Βέβαια για να προσγειωθούμε λίγο, με 4mbit μπορεις να κατεβάζεις 40gb την ημέρα θεωρητικό μέγιστο. Οπότε ας χαλαρώσουμε λίγο και ας μην είμαστε υπερβολικοί. Η τιμή όμως θέλει σίγουρα μείωση με τα τσαρούχια.

supermario
12-10-07, 14:54
Βέβαια για να προσγειωθούμε λίγο, με 4mbit μπορεις να κατεβάζεις 40gb την ημέρα θεωρητικό μέγιστο. Οπότε ας χαλαρώσουμε λίγο και ας μην είμαστε υπερβολικοί. Η τιμή όμως θέλει σίγουρα μείωση με τα τσαρούχια.

Συμφωνω! Αν δεν θες να κανεις αναβαθμιση, κανε μειωση τιμης. Αυτη τη στιγμη προσφερουν τα λιγοτερα στην πιο υψηλη τιμη.

harry79
12-10-07, 15:38
Παιδιά κάντε λίγο υπομονή, μη τσακώνεστε μεταξύ σας. Supermario συμφωνώ σε όλα αλλά τελικά γίναμε Ιώβ. Ας δούμε τι θα γίνει.

Πάντως συμφωνώ ότι το topic των ενεργοποιημένων στα 12 βιάστηκε να ανοίξει. Δεν υπάρχει τίποτε επίσημο από την εταιρεία.

liberostelios
12-10-07, 15:57
Υπομονη για ενεργοποιηση, υπομονη οταν γινεται της μουρλης με τις αποσυνδεσεις και κανεις δεν μας ενημερωνε, υπομονη για το ΑΝ και ΠΟΤΕ θα κανουν αναβαθμισεις....
Ποιός σου είπε να σε απασχολεί τόσο το θέμα των αναβαθμίσεων; Θα πρέπει να έχουμε, κάποια στιγμή, τη συναίσθηση της ευθύνης που μπορεί να φέρει η υπογραφή ενός συμβολαίου και του ρίσκου. Το να πρέπει να κάνεις υπομονή για τα πρώτα είναι ευθύνη της εταιρείας (και πλέον πέρασε, ευτυχώς), αλλά το τελευταίο είναι ΚΑΘΑΡΑ ευθύνη και επιλογή δική σου.


Οπως εχω ξαναγραψει, δεν εγραφε το συμβολαιο οτι η εταιρια ειναι για τα πανηγυρια.

Πίστεψέ με, η Tellas έχει φάει πολύ "βρισίδι" από μένα και μπόλικη μαύρη διαφήμιση σε γνωστούς μου (που τους πρότεινα να πάνε σε Forthnet) αλλά, αυτή τη στιγμή, είναι σε εξαιρετική κατάσταση και τη θεωρώ πλήρως "αξιόπιστη", όσο αυτό ειναι δυνατόν έχοντας ζήσει το "αμαρτωλό" παρελθόν της. Αυτό, ασφαλώς (και δυστυχώς) δεν αποτελεί καμία εγγύηση για το μέλλον...


Ειμαστε ομως οι μοναδικοι συνδρομητες που δεν εχουμε δει αναβαθμιση απο την εταιρια που πληρωνουμε. Και ολα αυτα επειδη υπογραψαμε ενα συμβολαιο που ειναι πανομοιοτυπο με ολων των αλλων εταιριων.
Επίσης είμαστε οι μοναδικοί συνδρομητές με 100% εγγυημένη ταχύτητα, με την καλύτερη ποιότητα γραμμής PSTN και με CC που, έστω κι αν δεν έχει τους καλύτερους, αυτό τον καιρό απαντάει σύντομα.

Στα λέω αυτά γιατί, μέχρι πρόσφατα, θεωρούσα τη Forthnet φοβερή με τα 24Mbps και την όλη της εικόνα. Τελικά, έβαλαν δύο γνωστοί μου και, πρώτον, η ποιότητα του τηλεφώνου είναι τραγική (μου μιλούσαν και τους άκουγα... σαν από το πηγάδι) και η ταχύτητα της γραμμής δεν έφτανε ούτε τα 430MB/s (από test σε ftp.ntua) που εγώ τα έχω σίγουρα. Ο ένας, μάλιστα, ήταν περίπου στα μισά (έπιανε από 150-200)... ΟΚ, κάποιοι θα πιάνουν πάνω από εμένα και θα πληρώνουν και 40€. Αλλά τι να κάνω τώρα; Να τρελαθώ στην αγωνία για το πότε και αν θα κάνει αναβάθμιση η Tellas; Κάποια στιγμή θα γίνει... Λες και με τα 430 ακατέβατα, σέρνομαι και δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου!

Επίσης, να παρατηρήσω ότι δεν άκουσα από κανέναν το credit στην Tellas που δεν τρέχει σαν τρελή να μας αναβαθμίσει χωρίς να έχει κάνει δοκιμές κλπ. Αν μας έκανε, όμως, αναβάθμιση και λύγιζε όλο το δίκτυο, επειδή δεν είχε γίνει καμία δοκιμή, ούτε που θέλω να φανταστώ τι θα τις σούρναμε όλοι μας που "πήγαν και έκαναν αναβάθμιση χωρίς να έχουν δοκιμάσει τις γραμμές τους" και για τις ανεύθυνες τακτικές τους... :whistle:

Constantinos_A
12-10-07, 16:18
Αν μας έκανε, όμως, αναβάθμιση και λύγιζε όλο το δίκτυο, επειδή δεν είχε γίνει καμία δοκιμή, ούτε που θέλω να φανταστώ τι θα τις σούρναμε όλοι μας που "πήγαν και έκαναν αναβάθμιση χωρίς να έχουν δοκιμάσει τις γραμμές τους" και για τις ανεύθυνες τακτικές τους... :whistle:

Φαντάσου και να μας αναβαθμίσει αφού κάνει τις δοκιμές της και ........... να λυγίσει το δίκτυο!!!!!
:hmm: :hmm: :hmm:

Αστειεύομαι βέβαια. Ούτε να το φανταστώ δε θέλω!!!

Trader
12-10-07, 18:11
Θα υπάρξει και μείωση τιμής. Έτσι έμαθα από "μέσα"

minovg
12-10-07, 18:37
Θα υπάρξει και μείωση τιμής. Έτσι έμαθα από "μέσα"
Πότε και πόσο...

liberostelios
12-10-07, 20:01
Πότε και πόσο...
Καλά, ντε... Μην περιμένετε να σας πούνε και την ανακοίνωση της εταιρείας λέξη προς λέξη! :p

Εμένα όλα αυτά μου φαίνεται ότι κινούνται με πολύ αργούς ρυθμούς! Γι αυτό μην ανυπομονείται για τις αναβαθμίσεις κλπ. γιατί μπορεί να γίνουν σε 2 εβδομάδες, μπορεί σε 1 μήνες αλλά μπορεί και πολύ παραπάνω! Δεν αξίζει να τρελαίνεστε για το πότε θα γίνει, επιτέλους, αναβάθμιση... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.