PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα απαλαγώ (επιτέλους) απο αυτούς?



chris25873
11-10-07, 20:03
Εδώ και 2 χρόνια είμαι συνδρομητής της HOL με γραμμή ΑΡΥΣ στο κέντρο Τερψιθέας. Τη σύνδεση αυτή την είχα κάνει με το πρόγραμμα "δικτυωθείτε" και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.

Στις 13/6 σκέφτηκα ότι είναι χαζο να έχω πρόσβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο και να παραμένω με γραμμή ΑΡΥΣ, έτσι μετά από τηλέφωνο στην ΗΟΛ έμαθα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνω την μετάβαση.
Η αίτηση στάλθηκε στις 14/6 και αρχίζω να μετράω τις 25 εργάσιμες που μου είπαν ότι θα διαρκέσει η μετάβαση.

Για να μην μακρυγορώ και μια και περίπου όλοι ξέρετε τι γίνεται στην HOL από πλευράς οργάνωσης και συνενόησης, με τα πολλά αποφασίζω (και αφού τους έχω δώσει τελεσίγραφο) να ακυρώσω την αίτηση και να προχωρήσω με Forthnet. Αυτό έγινε στις 24/8 όπου τηλεφωνόντας στο τμήμα πωλήσεων μου είπαν ότι το μόνο που χρειάζεται έιναι ένα fax όπου να ζητώ την ακύρωση.... Έτσι και έκανα λοιπόν. Στέλνω φαξ ακύρωσης το οποίο την επόμενη ημέρα εμφανίζεται στα tickets του λογαριασμού μου.

Υποθέτω λοιπόν ότι παραμένει η ΑΡΥΣ και έτσι κάνω μετα από 1 εβδομάδα αίτηση στην Forthnet.

Στις 25/9 χωρίς προειδοποίηση χάνω το Internet. Μπαίνω και βλέπω ότι ο συγχρονισμός πηγαινοέρχεται και η γραμμή είναι τελείως ασταθής.
Σκέφτομαι λοιπόν ότι έφτασε η ώρα ενεργοποίησης από την Forthnet και τους παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω για τις περεταίρω διαδικασίες, και επίσης πόσο θα κρατήσει η διακοπή καθόσον εδώ είναι γραφέιο και το internet είναι πλέον αναγκαίο!
Η αποστωμωτική απάντηση είναι ότι η αίτηση έχει κάποιο λάθος και έχει απορριφθεί από τον ΟΤΕ! Ε, τότε λέω είναι πρόβλμα στον ΟΤΕ, οπότε παίρνω την ΤΥ της HOL.

Εκεί ακούω το εξοργιστικό ότι είμαι σε διαδικασία ένταξης στο δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο!!! Αυτό που πρίν από 1 μήνα είχα ζητήσει να μην γίνει!!!!
Εξοργισμένος φτάνω να μιλάω με τις πωλήσεις όπου ένας κύριος με τα πολλά μου λέει ότι έχω δίκι, αλλά "έλα μωρε" τώρα που έγινε, δεν την κρατάς; Το σκέφτομαι είναι η αλήθεια και για να μην μπαίνω σε άλλες διαδικασίες το αφήνω. Εντωμεταξύ είμαι χωρίς internet αφου το modem (Fritz 7050) δεν μπορεί να συγχρονίσει....
Στην απελπισία μου και αφού φυσικά δεν βγάζω άκρη με την ΤΥ βάζω επάνω το Fritz Box Fon που μου είχαν στείλει και εκ του θαύματος συγχρονίζει...!! Ταχύτητες 512-512 αλλά τουλάζιστον έχω Internet. Αυτή η ταχύτητα όπως με πληροφόρησαν είναι προσωρινή και θα παραμείνει μέχρι να ρυθμίσουν την πόρτα, πράγμα το οποίο θεωρώ λογικό.
Χθές κάποια στιγμή το πρωι κόβεται το internet πάλι και βλέπω το router να συγχρονίζει σε ADSL2+ και down 8000 up 600. Ωραία λέω τώρα θα τελειώνουμε επιτέλους.... ΑΜ ΔΕ!!!!!

ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Η ΤΥ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΕΧΩ ΦΑΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..... ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΩΣ ΕΔΩ!
Αφού έχω αίτηση στην Forthnet θα τους πάρω να κανονίσω την μετάβασή μου στο δικό τους δίκτυο....... ΑΜ δε! ΠΑΛΙ! Πρέπει να είναι λέει η γραμμή στον ΟΤΕ!

ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?
2η ημέρα χωρίς Internet και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα κρατήσει αυτό το ΧΑΛΙ που ονομάζουν τηλεπικοινωνιακή εταιρία και έχουν το θράσος να περηφανεύονται για τις νέες ιδιόκτητες εγκαταστάσεις τους!!!!!

Tem
12-10-07, 00:12
..... ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?
2η ημέρα χωρίς Internet και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα κρατήσει αυτό το ΧΑΛΙ που ονομάζουν τηλεπικοινωνιακή εταιρία και έχουν το θράσος να περηφανεύονται για τις νέες ιδιόκτητες εγκαταστάσεις τους!!!!!

καταγγελία σύμβασης είναι η μόνη λύση εφόσον αντιμετωπίζεις σημαντικά προβλήματα

strkomis
12-10-07, 17:03
Φιλε μου δυστυχως την ΠΑΤΗΣΕΣ και εσυ οπως και εγω με την διαφορα οτι εσυ δεν εχεις δει ΤΙΠΟΤΑ ακομα!!! το ποιον της συγκεκριμενης εταιριας ειναι χαμηλοτατο (δες το σχετικο νημα μου http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=130017)
Α! και το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι σημερα 12.10.2007 που πηρα το 134 για να συνδεθω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με καποιον (ας ειναι και ΟΤΕ) πληροφορηθηκα οτι δεν μπορω να υποβαλλω αιτηση επειδη ακομα δεν εχει ελευθερωθει απο την HOL η γραμμη μου!!!
Συμπερασμα Νο 1: ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΥΠΟΤΥΠΟΔΩΣ) ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ!!!!
Συμπερασμα Νο2: Και η 4νετ το ιδιο :nono: ειναι (συγνωμη για την εκφραση)
Συμπερασμα Νο3: Ευρυζωνικη Ελλαδα ΓΕΙΑ ΣΟΥ.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

chris25873
12-10-07, 17:15
@ Tem

καταγγελία σύμβασης είναι η μόνη λύση εφόσον αντιμετωπίζεις σημαντικά προβλήματα

Δυστυχώς αυτό εννοείται αλλά δεν με βγάζει πουθενά. Άν καταγγείλω την σύμβαση (που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται αποδεκτή από μέρους μου αφού ζήτησα ακύρωση) θα μείνω χωρίς internet ποιος ξέρει για πόσο... Και το θέμα μου είναι να ΕΧΩ INTERNET!
Σήμερα 3η ημέρα και το πρόβλημα δεν έχει ξεπεραστεί. Η γραμμή κάνει τα δικά της και έχοντας μιλήσει 2 φορές (ναι σήμερα αξιώθηκαν να το σηκώσουν) με την ΤΥ δεν έχω βγάλει άκρη... Ευτυχώς βρήκα από εδώ μέσα το δωρεάν τηλέφωνο και τους πρρήζω όλη μέρα.... Κατα τα άλλα, περιμένω

@strkomis
Πάντως στην forthnet η κοπέλα που μίλησα έδειχνε ότι όντως το έψαχνε το θέμα. Και κάτι άλλο που μου αρέσει είναι ότι όταν είναι να περιμένεις πολύ δεν σε αφήνουν και σου το κλείνουν... Κάποιους αυτό τους φαίνεται περίεργο, αλλά προκειμένου να είσαι μισή ώρα στο τηλέφωνο, να πληρώνεις και στο τέλος να το κλέινεις βρίζοντας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ , ε, προτιμώ το πρώτο.

strkomis
12-10-07, 22:37
Και το θέμα μου είναι να ΕΧΩ INTERNET!


Εφοσον το modem σου συγχρονιζει και εχεις διαδικτυο καποιες στιγμες (ενω καποιες αλλες οχι και αναγκαζεσαι να κανεις restart), τοτε το προβλημα ειναι μαλλον στην επικοινωνια του modem σου με το αντιστοιχο της HOL στην αλλη ακρη της γραμμης (DSLAM), θα σου προτεινα να δοκιμασεις αλλο modem αν εχεις τη δυνατοτητα ή να ζητησεις απο τη HOL να σου κατεβασει την ταχυτητα.
Νομιζω με το τηλεφωνο δεν θα κανεις δουλεια, αν πας απο τα γραφεια τους σου δινω περισσοτερες πιθανοτητες.
Γενικα παντως οι καιροι ειναι δυσκολοι για βλαβες, υπομονη κανενα εξαμηνο ακόμα!!

nikgr
12-10-07, 22:49
Eγώ το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να μην κάνεις το τραγικό λάθος και μπλέξεις με forthnet.
H ανοργανωσιά στο μεγαλείο της.

Παρόμοια περιστατικά ενεργοποίησης μετά την αίτηση ακύρωσης υπάρχουν άπειρα εδώ μέσα και απο τη forthnet, και φαίνεται τελικά ότι ο γρηγορότερος τρόπος για να ενεργοποιηθεί κάποιος γρήγορα σε κάποιον εναλλακτικό είναι να καταθέσει καπάκι και μια αίτηση ακύρωσης... :p

takis.papa
13-10-07, 17:37
Ρωτάς, φίλε μου, με ποιόν τρόπο θα απαλλαγείς από την ΗΟL.

ΜΟΝΟ ένας τρόπος υπάρχει: [Να μηνύσεις την εταιρία για απάτη ( άλλα πούλησε και άλλα παρέχει ) και να την εναγάγεις ταυτόχρονα για διαφυγή κερδών λόγω επαγγελματικού χαρακτήρα στην σύνδεση που έχεις.

Οι άνθρωποι είναι αισχροί. Μολονότι ο εξοπλισμός τους πλέον ΔΕΝ επαρκεί για την εξυπηρέτηση πελατείας, εξακολουθούν τις πωλήσεις ευρίσκοντας νέα θύματα.:down:
Η εξυπηρέτηση ατον αριθμό χωρίς χρέωση είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ( δεν είναι δυνατόν να περιμένει κανείς στην γραμμή σειρά προτεραιότητας επί 25 και 30 λεπτά !!! ) και ΔΕΝ υπάρχει άλλη γραμμή για να τους τα ψάλεις. Τα e-mail μου ΔΕΝ φεύγουν διότι απορρίπτονται ( ! ) από τόν server ( ανάθεμά τους ) και - το κυριώτερο - αργεί πολύ η σύνδεση, ιδιαίτερα όταν η πιτσιρικαρία είναι σπίτι και πέφτουν όλοι στο διαδίκτυο για chat, με αποτέλεσμα οι επαγγελματίες να τραβάνε τα μαλλιά τους, μη γνωρίζοντας τι να κάνουν, μιά και η επαφή με τους ασυνείδητους είναι αδύνατη.:evil:

Αναγκάσθηκα να αόίξω γραμμή με free σύνδεση από μία εφημερίδα, με αποτέλεσμα το περασμένο δίμηνο να χρεωθώ 88 Ευρώ για σύνδεση στο διαδίκτυο ( κανονικές μονάδες αντίτ ου ιδιαίτερου τιμολογίου για διαδίκτυο.

Αυτά και καλή δύναμη και ξεμπέρδεμα, που γίνεται ΜΟΝΟ με τον τρόπο που προέτεινα.:rtfm::rtfm::rtfm:

takis.papa
13-10-07, 17:42
@ Tem


Δυστυχώς αυτό εννοείται αλλά δεν με βγάζει πουθενά. Άν καταγγείλω την σύμβαση (που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται αποδεκτή από μέρους μου αφού ζήτησα ακύρωση) θα μείνω χωρίς internet ποιος ξέρει για πόσο... Και το θέμα μου είναι να ΕΧΩ INTERNET!
Σήμερα 3η ημέρα και το πρόβλημα δεν έχει ξεπεραστεί. Η γραμμή κάνει τα δικά της και έχοντας μιλήσει 2 φορές (ναι σήμερα αξιώθηκαν να το σηκώσουν) με την ΤΥ δεν έχω βγάλει άκρη... Ευτυχώς βρήκα από εδώ μέσα το δωρεάν τηλέφωνο και τους πρρήζω όλη μέρα.... Κατα τα άλλα, περιμένω

@strkomis
Πάντως στην forthnet η κοπέλα που μίλησα έδειχνε ότι όντως το έψαχνε το θέμα. Και κάτι άλλο που μου αρέσει είναι ότι όταν είναι να περιμένεις πολύ δεν σε αφήνουν και σου το κλείνουν... Κάποιους αυτό τους φαίνεται περίεργο, αλλά προκειμένου να είσαι μισή ώρα στο τηλέφωνο, να πληρώνεις και στο τέλος να το κλέινεις βρίζοντας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ , ε, προτιμώ το πρώτο.
ΙΝΤΕΡΝΕΤ μπορείς να έχεις 'αμεσα με σύνδεση free από εφημερίδα π.χ. αλλά με διαφορετικό κόστος ( σαν αστική χρέωση )

gmaitre
13-10-07, 18:11
Διέκοψε και βάλε ΟΤΕ ...Αν σου ζητήσουν λεφτά πες τους ότι είναι δική τους υπευθυνότητα λόγω μη τήρησης της σύμβασης οπότε μπορείς να διακόψεις όποτε θες .Αν επιμένουν ανέφερε ότι είναι θέσεις του ινκα και της ΕΕΤΤ.Τέλος αν επιμένουν ακόμη πλήρωσε τους να τελειώνουμε...αν και δεν το δικαιούντο.Σε κρατάνε εκεί που πονάει δηλαδή στο γεγονός ότι ο χρόνος είναι με το μέρος τους...

chris25873
15-10-07, 13:43
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!!

ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!

Μετά από σχεδόν μια εβδομαδα, έρχεται ένα courier και τι φέρνει? Εξοπλισμό της FORTHNET!! Καλά λέω πολύ καφενεία και αυτοί!
Αλλά μια και δεν έχω σύνδεση λέω να βάλω το router επάνω και να δω μπας και συνδεθεί αυτό.....
ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά μου βγάζει μια error σελίδα της Forthnet!!!!!!!!

Και αμέσως ψιλιάζομαι ότι κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά!!!!

Η γραμμή έχει περάσει στην Forthnet ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!

Είμαι σχεδόν μια εβδομάδα χωρίς Internet γιατί το όλο σύστημα του τοπικού βρόχου ΔΕΝ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ σε ποιον πάροχο ανήκει η γραμμή. Και στην HOL έχουν ανοίξει 10 tickets για βλάβη, μια στον ΟΤΕ, μία στις Αττικές, ενώ η γραμμή πλέον ΔΕΝ πέφτει σε δικό τους DSLAM!

Έτσι επικοινώνησα με forthnet και με demo κωδικό επιτέλους έχω internet

Ένα έχω να πώ....
Το ADSL στην Ελλάδα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ κ0λwχ@νεί0 !!!!!!!!!

No-Name
15-10-07, 13:44
Είχες full llu σε HOL και πήγηες σε Full llu σε 4net?

chris25873
15-10-07, 13:48
Είχα HOL-ΑΡΥΣ και ζήτησα HOL-Shared. Με βάζουν στο HOL-shared με 512-512 και μετά από 1 εβδομάδα παίρνει το shared η Forthnet. Τωρα έχω Forthnet Shared.

No-Name
15-10-07, 13:49
Χμμμ μια χαρά σε βρίσκώ...ελπίζω μόνο να μην πληρώσεις τέλη αποσύνδεσης στην HOL;)

Καλορίζικος έστω και έτσι :oneup:

chris25873
15-10-07, 13:54
Χμμμ μια χαρά σε βρίσκώ...ελπίζω μόνο να μην πληρώσεις τέλη αποσύνδεσης στην HOL

Εννοείται ότι και να με χρεώσουν δεν πρόκειται να τα πληρώσω αφού έχω την αίτηση ακύρωσης από τις 26/8 ;)

No-Name
15-10-07, 13:56
Αλήθεια στα πόσα κλειδώνεις με την 4νετ?

chris25873
15-10-07, 14:11
Attainable data rate
Kbit/s 8940 721
ATM data rate
Kbit/s 8845 509
User data rate
Kbit/s 8011 461

Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 16
Frame Coding Rate Kbit/s 16 9
FEC Coding Rate Kbit/s 643 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 764 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 7 12
Line attenuation dB 25 24
Status 3ce20 74




Μια και είχα την δυνατότητα να συγκρίνω,

με την HOL στο προσωρινό προφίλ που ήταν G.DMT είχα attainable 1920 down. Τώρα στις δοκιμές που έκανα με Forthnet- G.DMT είχα attainable 3300... Η HOL είναι με εξωτερική συνεγκατάσταση, και φαίνεται ΠΟΛΥ στην ταχύτητα ;)

No-Name
15-10-07, 14:15
Βάλε adsl2+ router πάνω....

chris25873
15-10-07, 14:24
Ειναι ADSL2+ ;) Fritz Box Fon 7050
Δεν είδες τα στατιστικά? Για λόγους δοκιμών το είχα γυρίσει σε gdm.t και τώρα πάλι ADSL2+

Τελικά καλύτερα στην Forthnet γιατί δεν έπιανα αυτές τις ταχύτητες με HOL... με τίποτα!

strkomis
15-10-07, 14:33
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!!

ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!

Μετά από σχεδόν μια εβδομαδα, έρχεται ένα courier και τι φέρνει? Εξοπλισμό της FORTHNET!! Καλά λέω πολύ καφενεία και αυτοί!
Αλλά μια και δεν έχω σύνδεση λέω να βάλω το router επάνω και να δω μπας και συνδεθεί αυτό.....
ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά μου βγάζει μια error σελίδα της Forthnet!!!!!!!!

Και αμέσως ψιλιάζομαι ότι κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά!!!!

Η γραμμή έχει περάσει στην Forthnet ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!

Είμαι σχεδόν μια εβδομάδα χωρίς Internet γιατί το όλο σύστημα του τοπικού βρόχου ΔΕΝ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ σε ποιον πάροχο ανήκει η γραμμή. Και στην HOL έχουν ανοίξει 10 tickets για βλάβη, μια στον ΟΤΕ, μία στις Αττικές, ενώ η γραμμή πλέον ΔΕΝ πέφτει σε δικό τους DSLAM!

Έτσι επικοινώνησα με forthnet και με demo κωδικό επιτέλους έχω internet

Ένα έχω να πώ....
Το ADSL στην Ελλάδα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ κ0λwχ@νεί0 !!!!!!!!!

Φιλε ασε οτι κανεις, παρατα ολα συξυλα και τρεχα να αγορασεις λαχεια lotto, πρωτο, ξυστο, προπο, joker. Παρε απ' ολα και γρηγορα (ξερεις πριν κλεισει):oneup:

jimbrav
16-10-07, 18:41
στις 5/10 εκανα τηηλεφωνικη αιτηση για double play.στις 12/10 το πρωτο fax για διακοπη.
στις 13/10 το δευτερο fax.στις 15/10 το τριτο...στο 2130005769.
τηλεφωνηματα αρκετα για επιβεβαιωση.απαντηση..."παρτε απο την επομενη για να δουμε εαν καταχωρηθηκε στην καρτελα σας...παρτε πάλι να βρητε αυτον που κανατε την αιτηση...
περιμενετε να ψαξουμε.....δεν βρήκαμε τα fax..."

:up::up::biggrin:

παραληλα στις 13/10 εκανα αιτηση στην forthnet για soho.... τι λετε να συμβει ?
οποιος προλαβει θα παρει την δημοπρασια ??:rofl:
αυτο με την hol ??τι χαλι ειναι αυτο ?τι αλλο να κανω ?:cool:

jimbrav
17-10-07, 11:44
τελικα σημερα με πηραν τηλεφωνο για την επιβεβαιωση της ακυρωσης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.