PDA

Επιστροφή στο Forum : Λήξη 1 χρόνου και αίτηση διακοπής



anikologr
11-10-07, 21:13
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του πιο ενημερωτικού forum

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Σε περίπου 20 μέρες ολοκληρώνετε ο 1 χρόνος από την ενεργοποίηση του προπληρωμένου πακέτου internet hibox 768 της hol.

Δεν θέλω να συνεχίσω με την hol εξαιτίας των απαράδεκτα χαμηλών ταχυτήτων και θα ήθελα να μεταβώ σε άλλη εταιρία. Φυσικά θα επιθημούσα να παραμείνω όσο το δυνατόν λιγότερο χωρίς internet καθώς είναι απαραίτητο για την εργασία μου.

Σε τηλέφωνο που πήρα στην hol άλλες φορές μου λένε ότι η συνδεση λήγει 2 Νοεμβρίου κσι άλλες 22. Δηλαδή συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω.

Θα ήθελα να με πληροφορήσετε για την ακριβή διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω γιατί δεν θέλω το συμβόλαιό μου να γίνει αορίστου και μετά χρεώνομαι με τέλη απενεργοποίησης. Σε τηλ προς την εταιρία είπαν πως πρέπει να στείλω ενα fax με την φωτοτυπία της ταυτότητάς μου και να γράφω ότι επιθυμώ διακοπή της adsl γραμμής μου. Πρέπει να γράψω κάτι άλλο? Να το διατυπώσω αλλιός?

Επίσης πότε θα πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο για να αγοράσω ένα νέο πακέτο? Από πότε θα αρχίσει να τρέχει το νέο πακέτο? Μήπως αν πάω σε άλλο πάροχο αναλλάβει αυτός τις διαδικασίες για να αποδεσμευτώ από την hol?

Τον εξολπισμό πρέπει να τον επιστρέψω? Αν ναι πότε?

Παρακαλώ πολύ επειδή είμαι πολύ μπερδεμένος και συμπέρασμα δεν βγάζω να με κατατοπίσετε...

Ευχαριστώ

No_MeRcY
11-10-07, 21:42
Ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα , σε εμενα ληγει 29/11 , κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=135775

σε τηλεφωνο που πηρα στο 134 ( οτενετ ) μου ειπαν πως με μια αιτηση , γινεται μετατροπη απο hol σε otenet η λεγόμενη μετατροπη. αυτο περνει καποιες ωρες/μερες.
Γινεται η μετατροπη , και μολις γινει σου στελνουν το πακετο ( conn-x - otenet ) σπιτι σου
εχει δωρο 80 gb εξωτερικο σκληρό δισκο ή ασυρματο router ( διαλέγεις 1 απο τα 2 )


το fritz.box το επιστρέφεις μετα την λήξη του πακετου σου.

ariadgr
11-10-07, 22:16
Σε περίπου 20 μέρες ολοκληρώνετε ο 1 χρόνος από την ενεργοποίηση του προπληρωμένου πακέτου internet hibox 768 της hol.

Δεν θέλω να συνεχίσω με την hol εξαιτίας των απαράδεκτα χαμηλών ταχυτήτων και θα ήθελα να μεταβώ σε άλλη εταιρία. Φυσικά θα επιθημούσα να παραμείνω όσο το δυνατόν λιγότερο χωρίς internet καθώς είναι απαραίτητο για την εργασία μου.

Σε τηλέφωνο που πήρα στην hol άλλες φορές μου λένε ότι η συνδεση λήγει 2 Νοεμβρίου κσι άλλες 22. Δηλαδή συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω.

Μέσω του website μπορείς να δεις πότε λήγει η σύνδεση
https://myaccount.curbas.hol.gr/index.cgi


Θα ήθελα να με πληροφορήσετε για την ακριβή διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω γιατί δεν θέλω το συμβόλαιό μου να γίνει αορίστου και μετά χρεώνομαι με τέλη απενεργοποίησης. Σε τηλ προς την εταιρία είπαν πως πρέπει να στείλω ενα fax με την φωτοτυπία της ταυτότητάς μου και να γράφω ότι επιθυμώ διακοπή της adsl γραμμής μου. Πρέπει να γράψω κάτι άλλο? Να το διατυπώσω αλλιός?

Στείλε ΑΜΕΣΑ fax με την φωτοτυπία της ταυτότητάς σου και να γράφεις ότι δεν επιθυμείς την ανανέωση μετά τη λήξη της (22/11 από ότι με ενημέρωσαν από την εξυπηρέτηση πελατών), της σύνδεσης adsl που λειτουργεί στο τηλ. τάδε με username τάδε.

Αν καθυστερήσεις να στείλεις το fax μπορούν να σου πουν ότι σε δέσμευσαν για ακόμα 1 χρόνο σύμφωνα με το συμβόλαιο που είχες υπογράψει, επειδή δεν τους ενημέρωσες 30 μέρες πριν (δες ακριβώς τι έχεις υπογράψει).


Τον εξολπισμό πρέπει να τον επιστρέψω? Αν ναι πότε?

Τον εξοπλισμό, αν στον έχουν δώσει με χρησιδάνειο και δεν σου ανήκει, να τον επιστρέψεις μετά τη λήξη της σύνδεσης, με την courier που συνεργάζονται.


Επίσης πότε θα πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο για να αγοράσω ένα νέο πακέτο? Από πότε θα αρχίσει να τρέχει το νέο πακέτο? Μήπως αν πάω σε άλλο πάροχο αναλλάβει αυτός τις διαδικασίες για να αποδεσμευτώ από την hol?

Άμεσα κάνε αίτηση για ενεργοποίηση στο νέο πάροχο που θέλεις, με την ένδειξη "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση" (δηλαδή ότι λειτουργεί ήδη ADSL AΡΥΣ απο HOL στη γραμμή).
Δεν θα διακοπεί η HOL μέχρι να ενεργοποιηθεί ο νέος πάροχος (εκτός και αν ο νέος πάροχος αργήσει και έχει προλάβει να λήξει η HOL).

Αν σε καλύπτει εναλλακτικός, μπορείς να κάνεις αίτηση για Shared ή Full LLU, αλλιώς ΑΡΥΣ από οποιοδήποτε εναλλακτικό ή Conn-x από ΟΤΕ.
Τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου; (π.χ. 2310-123xxx)

anikologr
12-10-07, 12:35
Σε ένα σημείο λέει
Ημερ/νία Έναρξης: 02-Νοε-2006
Ημερ/νία Λήξης: Αορίστου χρόνου.

Όμως εκέι που λέει για την πορεία της adsl αίτησης λέει τα ακόλουθα

Κατάσταση αίτησης κυκλώματος ADSL για τον αριθμό 2610χχχχχχχ
2006-11-02 14:49:28 PENDING Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 2 Νοεμβρίου 2006.
2006-11-08 16:30:06 Υποβλήθηκε αίτηση παροχής Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 8 Νοεμβρίου 2006.
2006-11-09 12:44:55 Σε αναμονή λόγω έλλειψης θύρας Το κύκλωμά σας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί αυτή τη στιγμή, λόγω έλλειψης διαθέσιμων κυκλωμάτων στην περιοχή σας. Η αίτησή σας βρίσκεται σε αναμονή διαθέσιμου κυκλώματος από τις 9 Νοεμβρίου 2006.
2006-11-20 14:24:43 Ολοκληρώθηκε αίτηση παροχής Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 20 Νοεμβρίου 2006.


Τελικά πότε λήγει??

dimitris_v
12-10-07, 13:40
20 Νοεμβρίου (12 μήνες από την ενεργοποίηση)

ariadgr
12-10-07, 17:13
2006-11-20 14:24:43 Ολοκληρώθηκε αίτηση παροχής Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 20 Νοεμβρίου 2006.

Τελικά πότε λήγει??


20 Νοεμβρίου (12 μήνες από την ενεργοποίηση)

Aκριβώς, 20/11/2007 λήγει και φρόντισε να παραλάβουν το fax πριν τις 20/11/2007 για να μη σε δεσμεύσουν για ένα χρόνο ακόμα :!:
Και εννοείται να κρατήσεις την απόδειξη ότι παραδόθηκε το fax.

anikologr
12-10-07, 19:26
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εγώ για καλό και για κακό το έστειλα ήδη το FAX για να είμαι σίγουρος και καλυμένος σε κάθε περίπτωση...

vstratis
12-10-07, 20:16
δεν ξερω αν το διαβασες αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=136703
εγω ειχα στειλει το φαξ, μου απαντησαν κιολας και .... ακομα ειμαι με HOL αυτη τη στιγμη που σας γραφω :) ...
και φυσικα τους ξαναενημερωσα ωστε να μην 'γυρισουν' και πουν οτι το εκμεταλλευτηκα.... τι να πω....

george1994
13-10-07, 23:38
Εμένα η σύνδεση με την ΗΟΛ έληξε πριν από ένα μήνα περίπου, πριν όμως γίνει αυτό τους τηλεφώνησα και μου είπανε ότι ανανεώνεται αυτόματα (γίνεται αορίστου χρόνου) και ότι όποτε θέλω μπορώ να κόψω την σύνδεση ~ εννοείτε ότι η σύμβαση που έχω υπογράψει είναι (δυστυχώς) 1+1 χρόνο. Δεν ξέρω τη υσχηει πια αλλά τώρα θέλω να αλλάξω παροχο ( η προσφορά της Αλτεκ είναι μια χαρά…) και δεν ξέρω τι να κάνω!

Λέτε να γίνει κάτι με την "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση";

ariadgr
14-10-07, 02:01
Εμένα η σύνδεση με την ΗΟΛ έληξε πριν από ένα μήνα περίπου, πριν όμως γίνει αυτό τους τηλεφώνησα και μου είπανε ότι ανανεώνεται αυτόματα (γίνεται αορίστου χρόνου) και ότι όποτε θέλω μπορώ να κόψω την σύνδεση ~ εννοείτε ότι η σύμβαση που έχω υπογράψει είναι (δυστυχώς) 1+1 χρόνο. Δεν ξέρω τη υσχηει πια αλλά τώρα θέλω να αλλάξω παροχο ( η προσφορά της Αλτεκ είναι μια χαρά…) και δεν ξέρω τι να κάνω!

Λέτε να γίνει κάτι με την "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση";

Η μεταφορά στην άλλη εταιρεία θα γίνει με τη "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", το θέμα είναι να επιβεβαιώσεις εγγράφως με τη HOL τι γίνεται με το λογαριασμό σου: ανανεώθηκε για 1 χρόνο ή όχι;
Γιατί αμα είναι να πληρώσεις τον 1 χρόνο, δεν αξίζει να πας σε άλλη εταιρεία.

george1994
14-10-07, 23:52
Ευχαριστώ για την βοήθεια, τους έστειλα email και περιμένω την απάντηση τους. Ξέρετε εάν υπάρχει περίπτωση να γίνει μεταφορά της σύνδεσης σε άλλο αριθμό ?

ariadgr
15-10-07, 00:22
Ευχαριστώ για την βοήθεια, τους έστειλα email και περιμένω την απάντηση τους. Ξέρετε εάν υπάρχει περίπτωση να γίνει μεταφορά της σύνδεσης σε άλλο αριθμό ?

Υπάρχει, αλλά καλύτερα να επικοινωνήσεις με την εταιρεία για περισσότερες πληροφορίες.

Dimitris
15-10-07, 00:36
Πλέον το συμβόλαιο δεν λέει ότι μετά τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνουμε τέλος διακοπής ? Άρα για τα καινούρια πακέτα λογικά κόβεις όποτε θες μετά.
Σε αυτή την περίπτωση πάντως πρέπει να τους ενημερώσεις 40 μέρες νωρίτερα.

anikologr
23-10-07, 12:26
Παιδιά πως θα ενημερωθώ αν η HOL έλαβε το FAx μου στο οποίο ζητάω διακοπή της ADSL μου? Θα στείλει κάποιο mail στον λογαριασμό μου ή θα πρέπει να τους τηλεφωνήσω εγώ??

Έχω αγχωθεί γιατί αύριο έρχετε ο courier να πάρει το συμβόλαιο μου με την tellas...

theomech
23-10-07, 14:50
μήπως μπορεί να μου εξηγησει κάποιος αυτο το αορίστου χρόνου που λέει το my account απο τη στιγμή που έχω 12μηνη δέσμευση με αίτηση 5-1-07 και ενεργοποίηση 29-1-07.Μήπως ξέρει κανείς αν πάω στην ΟΝ θα γινει η διακοπή αυτόματα ή πρεπει ντε και καλά να στείλω fax 30 μέρες πρίν τη λήξη?

DJ_TEO
23-10-07, 16:07
Εχω κανει αιτηση διακοπης HOL με τη ληξη το πρωτου χρονου. Η διακοπη συνδρομης εγινε αμεσα αλλα το κυκλωμα παραμενει στη γραμμη και δεν μπορω να περασω στη νεα μου συνδρομη. Γνωριζετε τους χρονους διακοπης?
Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

Ευχαριστω;)

vstratis
23-10-07, 16:10
σημαινει οτι μετα το 12μηνο γινεται αυτοματα αοριστου και μπορεις να διακοψεις ανα πασα στιγμη χωρις χρεωση ΑΛΛΑ θα περασει ενας μηνας μεχρι να γινει η διακοπη.
Αν θελεις να γινει διακοπη στο 12μηνο (χωρις χρεωση) πρεπει 30-40 μερες πριν το κλεισιμο του 12μηνου να κανεις αιτηση για διακοπη.
Βεβαια εσυ θελεις να μην μεινεις χωρις ιντερνετ, αρα ειτε πας σε αοριστου και κανεις μεσω ΟΝ αιτηση για διακοπη (την οποια δρομολογει η ΟΝ) ειτε κανεις αιτηση 40 μερες πριν τις 29/1/2008 και συγχρονως περιπου κανεις αιτηση στην ΟΝ και ελπιζεις να συμπεσουν καπως οι ημερομηνιες και μην μεινεις χωρις νετ πολλες μερες :)

@DJ_TEO καποιο λαθος εχει γινει. Η διακοπη κυκλωματος και ιντερνετ γινεται συγχρονως απο την HOL. Τωρα, ειτε καποιος βιαστηκε (HOL) και 'εκλεισε' το ιντερνετ πριν καν μεταβιβαστει το αιτημα στον ΟΤΕ για τη γραμμη ειτε απο τον ΟΤΕ καθυστερουν (εφοσον η HOL προχωρησε σε ολα κανονικα)
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις την HOL και να την πιεσεις να ελευθερωσει το κυκλωμα σου. Γιαυτο κανονικα θελουν περιπου ενα μηνα πριν να ειδοποιηθουν διοτι ο ολος μηχανισμος ειναι καπως αργος (γραφειοκρατικα κυριως) ... Ωστοσο, εσυ πιεζε γιατι αυτο μπορει να κρατησει πολλες μερες αν δεν το πιεζεις δυστυχως ...

DJ_TEO
23-10-07, 16:27
@DJ_TEO καποιο λαθος εχει γινει. Η διακοπη κυκλωματος και ιντερνετ γινεται συγχρονως απο την HOL. Τωρα, ειτε καποιος βιαστηκε (HOL) και 'εκλεισε' το ιντερνετ πριν καν μεταβιβαστει το αιτημα στον ΟΤΕ για τη γραμμη ειτε απο τον ΟΤΕ καθυστερουν (εφοσον η HOL προχωρησε σε ολα κανονικα)
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις την HOL και να την πιεσεις να ελευθερωσει το κυκλωμα σου. Γιαυτο κανονικα θελουν περιπου ενα μηνα πριν να ειδοποιηθουν διοτι ο ολος μηχανισμος ειναι καπως αργος (γραφειοκρατικα κυριως) ... Ωστοσο, εσυ πιεζε γιατι αυτο μπορει να κρατησει πολλες μερες αν δεν το πιεζεις δυστυχως ...

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Ειναι η δευτερη διακοπη HOL ADSL που κανω μεσα στο τελευταιο 2μηνο. Και τις 2 φορες εγινε ακριβως το ιδιο. Εστειλα φαξ με το αιτημα 5 μερες πριν τη ληξη του 12μηνου και με καλεσαν ακριβως την ημερα που εκλεινα χρονο ακομα και Κυριακη!!!
Με ρωτησαν τους λογους της διακος και αφου καταλαβαν οτι ειμαι αποφασισμενος να διακοψω εκαναν αμεση διακοπη internet(την ιδια στιγμη). Το κυκλωμα παραμενει ομως.

vstratis
23-10-07, 17:23
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Ειναι η δευτερη διακοπη HOL ADSL που κανω μεσα στο τελευταιο 2μηνο. Και τις 2 φορες εγινε ακριβως το ιδιο. Εστειλα φαξ με το αιτημα 5 μερες πριν τη ληξη του 12μηνου και με καλεσαν ακριβως την ημερα που εκλεινα χρονο ακομα και Κυριακη!!!
Με ρωτησαν τους λογους της διακος και αφου καταλαβαν οτι ειμαι αποφασισμενος να διακοψω εκαναν αμεση διακοπη internet(την ιδια στιγμη). Το κυκλωμα παραμενει ομως.


να σε ρωτησω, ειχες μοντεμ δικο τους με χρησιδανεισμο; αν ναι παιζει να περιμενουν να το παραλαβουν πρωτα και μετα να κανουν πληρως τη διακοπη ....

DJ_TEO
23-10-07, 17:27
να σε ρωτησω, ειχες μοντεμ δικο τους με χρησιδανεισμο; αν ναι παιζει να περιμενουν να το παραλαβουν πρωτα και μετα να κανουν πληρως τη διακοπη ....

Το εχω στειλει. Δεν ειναι κριτηριο ακυρωσης αυτο. Αν θελεις μπορεις να συνεχισεις την ενοικιαση ακομα και αν διακοψεις την συνδεση ιντερνετ....

vstratis
23-10-07, 18:38
Το εχω στειλει. Δεν ειναι κριτηριο ακυρωσης αυτο. Αν θελεις μπορεις να συνεχισεις την ενοικιαση ακομα και αν διακοψεις την συνδεση ιντερνετ....

εμενα, οταν ειχα κανει την αιτηση διακοπης μου ειπαν για να ολοκληρωθει πρεπει να στειλω το μοντεμ...

ariadgr
23-10-07, 19:50
Παιδιά πως θα ενημερωθώ αν η HOL έλαβε το FAx μου στο οποίο ζητάω διακοπή της ADSL μου? Θα στείλει κάποιο mail στον λογαριασμό μου ή θα πρέπει να τους τηλεφωνήσω εγώ??

Θα πρέπει να επικοινωνήσεις εσυ μαζί τους, αν και δεν έπρεπε να ζητήσεις διακοπή, αλλά ΜΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ της συνδρομής σου, ώστε να μη μείνεις χωρίς Internet.


μήπως μπορεί να μου εξηγησει κάποιος αυτο το αορίστου χρόνου που λέει το my account απο τη στιγμή που έχω 12μηνη δέσμευση με αίτηση 5-1-07 και ενεργοποίηση 29-1-07.Μήπως ξέρει κανείς αν πάω στην ΟΝ θα γινει η διακοπή αυτόματα ή πρεπει ντε και καλά να στείλω fax 30 μέρες πρίν τη λήξη?

Από τη στιγμή που έχεις 12μηνη δέσμευση μέχρι 29-1-2008, το μόνο που θα κάνεις είναι να στείλεις ενα fax ότι επιθυμείς ΜΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ της συνδρομής σου μετά τη λήξη της, και να ζητήσεις να σου στείλουν email με επιβεβαίωση ότι έλαβαν το fax.

Θα κάνεις αίτηση στον νέο πάροχο με την σωστή ένδειξη μετατροπής (π.χ. μετατροπή από χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση αν έχεις ΑΡΥΣ HOL μέσω δικτύου ΟΤΕ) και δε θα μείνεις χωρίς Internet μέχρι να ενεργοποιηθεί ο νέος πάροχος.

ariadgr
23-10-07, 19:52
Εχω κανει αιτηση διακοπης HOL με τη ληξη το πρωτου χρονου. Η διακοπη συνδρομης εγινε αμεσα αλλα το κυκλωμα παραμενει στη γραμμη και δεν μπορω να περασω στη νεα μου συνδρομη. Γνωριζετε τους χρονους διακοπης?
Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

Κάνοντας αίτηση στο νέο πάροχο και επιλέγοντας τη σωστή ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ (π.χ. μετατροπή από χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση αν έχεις ΑΡΥΣ HOL μέσω δικτύου ΟΤΕ), δεν χρειάζεται να περιμένεις τη HOL πότε θα διακόψει.

anikologr
24-10-07, 14:24
Εγώ είχα adsl με ΑΡΥΣ από την Hol και θέλω να πάω στο ιδιόκτητο της tellas. τι πρέπει να γράψω στην αίτηση? Ρωτάς όσον αφορά αυτά τα Μετατροπή από χονδρικη κτλ...

ariadgr
24-10-07, 14:32
Εγώ είχα adsl με ΑΡΥΣ από την Hol και θέλω να πάω στο ιδιόκτητο της tellas. τι πρέπει να γράψω στην αίτηση? Ρωτάς όσον αφορά αυτά τα Μετατροπή από χονδρικη κτλ...

Όπως έγραψα και στο ακριβώς προηγούμενο από το δικό σου μήνυμα:
μετατροπή από χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση αν έχεις ΑΡΥΣ HOL μέσω δικτύου ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.