PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία για συγχρονισμό γραμμής



Σελίδες : [1] 2

manuel
11-10-07, 22:17
Σκέφτομαι σοβαρά να προβώ σε κατηγορία εναντιών της Forthnet και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας αν υπάρχει περίπτωση να βγάλω κάποια άκρη

Είμαι εδώ και 1,5 μήνα συνδρομητης στο 2play. Στην αρχή ο router μου συνχρόνιζε στα 17300 χωρίς απολύτος κανενα πρόβλημα ενώ αυτήν την στιγμή είμαι στα 15818.

1,5 Mbit κάτω χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό configuration. Έχουν γίνει δοκιμές και με αλλο router και άλλο splitter.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι πάρα πολυ καλα και δικαιολογουν ταχύτητα συνχρονισμού πάνω απο 20 mbit

Operation Data____Upstream____Downstream
Noise Margin________21 dB________6 dB
Attenuation________22 dB_______16 dB


Αυτό που βλέπω εγω είναι ότι η γραμμή μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και όμως συνχρονίζω 5mbit πιο κάτω απ' ότι θα έπρεπε.

Αν είχα το παραμικρό πρόβλημα στην γραμμή μου (Spliter , καλωδίωση κτλ) τα παραπάνω στατιστικά της γραμμής θα είχαν πολυ μεγαλύτερη τιμή.

Σύμφωνα με το help desk της Forthnet δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δυο ερωτησούλες....

α) Υπάρχει κάπου κάποιο αξιόπιστο αναγνωρισμένο τεχνικό κείμενο που να υποδεικνύει ανάλογα με τα στατιστικά της γραμμής την ταχύτητα που θα έπρεπε να συνχρονίζει ο router μου και....

β) πιστεύετε ότι έχει νόημα μια καταγγελία για όλα τα παραπάνω

Η υποψία μου πολύ απλά και ξεκάθαρα είναι ότι η Forthnet σκόπιμα κατεβάζει την ταχύτητα συνχρονισμού για να εξοικονομίση bandwidth

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

ariadgr
11-10-07, 22:32
Εφόσον το SNR στο downstream είναι 6, η γραμμή αυτή τη στιγμή συγχρονίζει οριακά εκεί που συγχρονίζει.
Αν με speedtouch splitter και το siemens cl-110 δεν μπορείς να συγχρονίσεις ψηλότερα, δεν πιστεύω ότι θα κερδίσεις απολύτως τίποτα με καταγγελία.

Θα έπρεπε μάλλον να είσαι ευχαριστημένος που συγχρονίζεις στα 16Mbps, άλλοι λόγω της γραμμής τους δε φτάνουν ούτε τα 10.

kokoretsi
11-10-07, 22:34
Σκέφτομαι σοβαρά να προβώ σε κατηγορία εναντιών της Forthnet και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας αν υπάρχει περίπτωση να βγάλω κάποια άκρη

Είμαι εδώ και 1,5 μήνα συνδρομητης στο 2play. Στην αρχή ο router μου συνχρόνιζε στα 17300 χωρίς απολύτος κανενα πρόβλημα ενώ αυτήν την στιγμή είμαι στα 15818.

1,5 Mbit κάτω χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό configuration. Έχουν γίνει δοκιμές και με αλλο router και άλλο splitter.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι πάρα πολυ καλα και δικαιολογουν ταχύτητα συνχρονισμού πάνω απο 20 mbit

Operation Data____Upstream____Downstream
Noise Margin________21 dB________6 dB
Attenuation________22 dB_______16 dB


Αυτό που βλέπω εγω είναι ότι η γραμμή μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και όμως συνχρονίζω 5mbit πιο κάτω απ' ότι θα έπρεπε.

Αν είχα το παραμικρό πρόβλημα στην γραμμή μου (Spliter , καλωδίωση κτλ) τα παραπάνω στατιστικά της γραμμής θα είχαν πολυ μεγαλύτερη τιμή.

Σύμφωνα με το help desk της Forthnet δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δυο ερωτησούλες....

α) Υπάρχει κάπου κάποιο αξιόπιστο αναγνωρισμένο τεχνικό κείμενο που να υποδεικνύει ανάλογα με τα στατιστικά της γραμμής την ταχύτητα που θα έπρεπε να συνχρονίζει ο router μου και....

β) πιστεύετε ότι έχει νόημα μια καταγγελία για όλα τα παραπάνω

Η υποψία μου πολύ απλά και ξεκάθαρα είναι ότι η Forthnet σκόπιμα κατεβάζει την ταχύτητα συνχρονισμού για να εξοικονομίση bandwidth

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δεν νομίζω. Γιατί να το κάνει μόνο σε εσένα ; Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ίδιο ISP

manuel
11-10-07, 22:34
Εφόσον το SNR στο downstream είναι 6, η γραμμή αυτή τη στιγμή συγχρονίζει οριακά εκεί που συγχρονίζει.
Αν με speedtouch splitter και το siemens cl-110 δεν μπορείς να συγχρονίσεις ψηλότερα, δεν πιστεύω ότι θα κερδίσεις απολύτως τίποτα με καταγγελία.

Θα έπρεπε μάλλον να είσαι ευχαριστημένος που συγχρονίζεις στα 16Mbps, άλλοι λόγω της γραμμής τους δε φτάνουν ούτε τα 10.


το SNR στο downstream είναι 6 για όλους τους συνδρομητές της Forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο.και επίσης να σου υπενθυμίσω ότι όταν πρωτοενεργοποίηθηκα συνχρόνιζα 1,5 mbit πάνω

jimmis74
11-10-07, 22:35
Πολύ φοβάμαι πως για τους χαμηλότερους του ανεμενόμενου συγχρονισμούς του modem σου δεν θα καταφέρεις κάτι με καταγγελία, δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυημένες ταχύτητες στα ιδιοκτητα δίκτυα των εναλλακτικών, άλλωστε το ΕΩΣ 24Mbps τα λέει όλα. Πολλά παίζουν ρόλο για την διαμόρφωση της τελικής σου ταχύτητας καθώς και για τους συγχρονισμούς σου, ίσως να παίζει και η υποψία σου, ποτέ δεν ξέρεις. Υπομονή φίλε μου, θέλω να πιστεύω όπως όλοι μας πως μέσα στο 2008 θα υπάρξουν σημαντικές εξελίξεις όπως πραγματικές και όχι απλά ονομαστικές αναβαθμίσεις των δικτύων των εναλλακτικών και πιθανόν το πρώτο μικρό ξεκαθάρισμα με συγχωνεύσεις κλπ.

manuel
11-10-07, 22:38
Πολύ φοβάμαι πως για τους χαμηλότερους του ανεμενόμενου συγχρονισμούς του modem σου δεν θα καταφέρεις κάτι με καταγγελία, δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυημένες ταχύτητες στα ιδιοκτητα δίκτυα των εναλλακτικών, άλλωστε το ΕΩΣ 24Mbps τα λέει όλα. Πολλά παίζουν ρόλο για την διαμόρφωση της τελικής σου ταχύτητας καθώς και για τους συγχρονισμούς σου, ίσως να παίζει και η υποψία σου, ποτέ δεν ξέρεις. Υπομονή φίλε μου, θέλω να πιστεύω όπως όλοι μας πως μέσα στο 2008 θα υπάρξουν σημαντικές εξελίξεις όπως πραγματικές και όχι απλά ονομαστικές αναβαθμίσεις των δικτύων των εναλλακτικών και πιθανόν το πρώτο μικρό ξεκαθάρισμα με συγχωνεύσεις κλπ.

Μα δεν τσεκάρω ταχύτητες download.

τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχουν τα στατιστικά της γραμμής μου που δείχνουν σε τι ταχύτητα θα έπρεπε να συνχρονίζω

Το γιατί δεν συνχρονίζω σε αυτήν την ταχύτητα δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της γραμμής μου αλλίως τα στατιστικά θα ήταν πολύ μεγαλύτερα

karavagos
11-10-07, 22:41
DMT Tool (http://dmt.mhilfe.de/) και ανέβασε το γράφημα (αν φυσικά το υποστηρίζει το modem σου).



Η υποψία μου πολύ απλά και ξεκάθαρα είναι ότι η Forthnet σκόπιμα κατεβάζει την ταχύτητα συνχρονισμού για να εξοικονομίση bandwidth

Οι φερόμενες (από κάποιους) ως "σκόπιμες" κινήσεις συγκεκριμένων παρόχων δεν συνεπάγονται κινήσεις ίδιας "πολιτικής" και από τους υπόλοιπους παρόχους.

ariadgr
11-10-07, 22:43
το SNR στο downstream είναι 6 για όλους τους συνδρομητές της Forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο.

Ακριβώς. Είναι ρυθμισμένο να συγχρονίζει μέχρι εκεί που το SNR down δεν θα κατέβει κάτω από 6. ;)
Στην περίπτωσή σου, με τη ΣΗΜΕΡΙΝΗ κατάσταση θορύβου της γραμμής, για να διατηρήσει SNR down 6 συγχρονίζει στα 16Mbps.


και επίσης να σου υπενθυμίσω ότι όταν πρωτοενεργοποίηθηκα συνχρόνιζα 1,5 mbit πάνω

To διάβασα το πρώτο σου μήνυμα και το κατάλαβα αυτό.

manuel
11-10-07, 22:54
DMT Tool (http://dmt.mhilfe.de/) και ανέβασε το γράφημα (αν φυσικά το υποστηρίζει το modem σου).


Sorry δεν το υποστηρίζει το router μου . Πάντως η τιμές που έχω είναι οι παρακάτω

Operation Data____Upstream____Downstream
Noise Margin________21 dB________6 dB
Attenuation________22 dB_______16 dB

hadji1
11-10-07, 23:16
Πολύ φοβάμαι πως για τους χαμηλότερους του ανεμενόμενου συγχρονισμούς του modem σου δεν θα καταφέρεις κάτι με καταγγελία, δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυημένες ταχύτητες στα ιδιοκτητα δίκτυα των εναλλακτικών, άλλωστε το ΕΩΣ 24Mbps τα λέει όλα. Πολλά παίζουν ρόλο για την διαμόρφωση της τελικής σου ταχύτητας καθώς και για τους συγχρονισμούς σου, ίσως να παίζει και η υποψία σου, ποτέ δεν ξέρεις. Υπομονή φίλε μου, θέλω να πιστεύω όπως όλοι μας πως μέσα στο 2008 θα υπάρξουν σημαντικές εξελίξεις όπως πραγματικές και όχι απλά ονομαστικές αναβαθμίσεις των δικτύων των εναλλακτικών και πιθανόν το πρώτο μικρό ξεκαθάρισμα με συγχωνεύσεις κλπ.

αααααχ φιλε μου :sorry:, εχεις απολυτο δικιο..ιδιως στο..το ΕΩΣ 24 MBPS τα λεει ολα...
τι να πω κι εγω ο πικραμενος, που περιμενα πραγματικα γρηγορο ιντερνετ και δειτε τα χαλια μου...

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2748 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 3260 Kbps 1051 Kbps
Noise Margin 7.0 dB 22.5 dB
Line Attenuation 55.0 dB 27.4 dB
Output Power 12.4 dBm 18.0 dBm

εγω οπως βλεπετε...ελπιζω μονο σε ενα θαυμα :lol:

manuel
11-10-07, 23:22
αααααχ φιλε μου :sorry:, εχεις απολυτο δικιο..ιδιως στο..το ΕΩΣ 24 MBPS τα λεει ολα...
τι να πω κι εγω ο πικραμενος, που περιμενα πραγματικα γρηγορο ιντερνετ και δειτε τα χαλια μου...

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2748 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 3260 Kbps 1051 Kbps
Noise Margin 7.0 dB 22.5 dB
Line Attenuation 55.0 dB 27.4 dB
Output Power 12.4 dBm 18.0 dBm

εγω οπως βλεπετε...ελπιζω μονο σε ενα θαυμα :lol:

Αστα να πάνε....
οι μετρήσεις της γραμμής σου είναι χάλια.
Δεν περιμένω να μου δώσουν 24mbit μιας και καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό αλλα περιμένω να μου δώσουν αυτά που πιάνει η γραμή μου....

Γι'αυτό έχω στραβώσει

Rezwalker
11-10-07, 23:34
DMT Tool (http://dmt.mhilfe.de/) και ανέβασε το γράφημα (αν φυσικά το υποστηρίζει το modem σου).


Οι φερόμενες (από κάποιους) ως "σκόπιμες" κινήσεις συγκεκριμένων παρόχων δεν συνεπάγονται κινήσεις ίδιας "πολιτικής" και από τους υπόλοιπους παρόχους.

Αυτο που αναφερεις το υποστηριζεις ως υπαλληλος της εταιριας, η ειναι απλα μια προσωπικη κριση? αν ειναι το 1ο παω πασο (γιατι οπως ειναι προφανες μονο καποιος που γνωριζει τα πραγματα απο μεσα θα ηταν σε θεση να το υποστηριξει αυτο), αν ειναι ομως το 2ο θεωρω οτι προκειτε για μια καθαρα προσωπικη αποψη η οποια δεν βασιζετε σε καποιο αποδεικτικο στοιχειο.
Οποτε μεχρι αποδειξεως του εναντιων τεινω να συνταχθω και εγω με την αποψη του τοπικ starter.
χαρακτηριστικα θα αναφερω οτι απο τις 17/09 μεχρι περιπου τις 25/09 συγχρονιζε το router μεταξυ 19770 και 18100
και τις τελευταιες μερες μεταξυ 15200 με 16100.

theopan
11-10-07, 23:54
Αυτο που αναφερεις το υποστηριζεις ως υπαλληλος της εταιριας, η ειναι απλα μια προσωπικη κριση? αν ειναι το 1ο παω πασο (γιατι οπως ειναι προφανες μονο καποιος που γνωριζει τα πραγματα απο μεσα θα ηταν σε θεση να το υποστηριξει αυτο), αν ειναι ομως το 2ο θεωρω οτι προκειτε για μια καθαρα προσωπικη αποψη η οποια δεν βασιζετε σε καποιο αποδεικτικο στοιχειο.
Οποτε μεχρι αποδειξεως του εναντιων τεινω να συνταχθω και εγω με την αποψη του τοπικ starter.
χαρακτηριστικα θα αναφερω οτι απο τις 17/09 μεχρι περιπου τις 25/09 συγχρονιζε το router μεταξυ 19770 και 18100
και τις τελευταιες μερες μεταξυ 15200 με 16100.

Τα καλώδια βρίσκονται θαμένα στο δρόμο.Κατα συνέπεια κάτι μπορεί να άλλαξε.Να σε νοιάζει με πόσα κατεβάζεις και όχι πόσο συγχρονίζεις.

slipknot
12-10-07, 00:00
Δηλαδή άν αντι για τα 16 Μβιτ συγχρονίσεις στα 17,5 ή στα 19 Μβιτ τι θα αλλάξει;Υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις τώρα και θα το κάνεις με τα 17,5;Νομίζω ότι είναι εντελώς ανούσιο το θέμα και έχουμε χάσει εντελώς τα όρια στο που πρέπει να προχωράμε σε καταγγελία

andreasp
12-10-07, 00:05
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα!
Εχω χάσει 3mbit απο τις πρώτες μέρες που είχα και ταυτόχρονα ανέβηκε και το snr margin στο 8,1 απο 6 που ήταν.

Rezwalker
12-10-07, 00:11
Τα καλώδια βρίσκονται θαμένα στο δρόμο.Κατα συνέπεια κάτι μπορεί να άλλαξε.Να σε νοιάζει με πόσα κατεβάζεις και όχι πόσο συγχρονίζεις.

Κι ομως υπηρξε διαφοροποιηση και σε αυτο το τομεα..
τον πρωτο καιρο μπορουσε να κατεβασει max 2ΜΒ/s (καμια φορα και 2.1ΜΒ/s), πλεον το max download ειναι στα 1780kbps. (Υπ'οψην μιλαμε για τις τελευταιες 3 εβδομαδες μονο) και ξερεις δεν ειναι για τα -220kbps..ειναι οτι ολα αυτα εγιναν μεσα σε 24 μερες. δεν εχει αλλαξει τιποτα απολυτως στο configuration.
γι αυτο και προβληματιζομαι κι εγω σχετικα με αυτο που ανεφερε ο τοπικ starter.
Χωρις βεβαια να σημαινει πως ετσι ειναι ντε και καλα...
γι αυτο και χρησιμοποιησα την λεξη "προβληματιζομαι" που μπορει να οφειλετε.
Απλα δεν γνωριζω ποσο τυχαιο ειναι το γεγονος οτι τελευταια πολλοι αναφερουν σημαντικη μειωση στο συγχρονισμο.

nikosnn
12-10-07, 01:04
Ακριβώς η ίδια και ακόμα χειρότερη περίπτωση η δική μου. Έχω αναφερθεί και σε προηγούμενο thread. Ενώ συγχρόνιζα στα 19480, ξαφνικά πήγα στα 12500! Αυτό έχει γίνει περίπου 3 μήνες πλέον και άκρη δεν έχω βρει!:evil: Ξέρετε τι μου έχουν πει? 'Οτι είναι θέμα ΟΤΕ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι, αφού δεν μπορούν να δηλώσουν βλάβη. Ακόμα και να την δηλώσουν δεν θα πάει το συνεργείο του ΟΤΕ, αφού δεν έχω προβλήματα αποσυνδέσεων. Α, να σημειώσω εδώ πως τόσο η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού (μόλις 5 μήνες, είναι που χτίστηκε), όσο και η μέτρηση που έγινε στον κατανεμητή είναι Ok, μετά απο έλεγχο που έκανε τεχνικός. Μιλάμε για -7mbps και δηλώνουν ανικανότητα επίλυσης ανοιχτά..!:twisted: Εδώ και 2 βδομάδες κλειδώνει στα 11.900kbps, έχει πάρει την κατρακύλα για τα καλά!:down:

skous
12-10-07, 01:31
Εγώ παιδιά τι να πώ που απο τα λίγα 10-12 Mbps έχω πέσει σταθερά πλέον σε ένα range 3-5???
και τρώω και άπειρες αποσυνδέσεις....

nikosnn
12-10-07, 01:46
Και για του λόγου το αληθές:
23680

skous
12-10-07, 01:57
Εμένα ότι και να διαλέξω (ADSL2+ ή Multimode) το ίδιο μου κάνει..


Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ψηλά είχε DSL PAth Mode : Interleaved
ενώ τώρα έχει FAST...

Ioudas1
12-10-07, 02:03
Το καλύτερο για να μπορούμε να έχουμε καλύτερη εικόνα και για να έχουμε πιο αξιόπιστα συμπέρασματα, είναι να δούμε σε πόσο κόσμο συμβαίνει αυτή η μείωση ταχύτητα συγχρονισμού.
Προτείνω να ανοιχτεί ένα νέο θέμα με το παραπάνω πρόβλημα και ακόμη εάν περιλαμβάνει δημοσκόπηση θα βοηθηθούμε για ευκολότερα και ασφαλέστερα συμπεράσματα και τότε εάν τα συμβάντα αυτά δεν είναι μεμονωμένα θα μπορεί να επιτευχθεί μεγαλύτερη πίεση προς τους αρμόδιους φορείς.

Tem
12-10-07, 07:04
το SNR στο downstream είναι 6 για όλους τους συνδρομητές της Forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο....
ευτυχώς, γιατί άλλοι πάροχοι ανεβάζουν την τιμή αυτή στα 10 με 11 με αποτέλεσμα ιδιαίτερα χαμηλές τιμές συγχρονισμού. Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις με το 6. Και όπως φαίνεται δεν υπάρχουν. Σωστή η πρακτική της Forthnet:oneup:

manuel
12-10-07, 08:32
Δηλαδή άν αντι για τα 16 Μβιτ συγχρονίσεις στα 17,5 ή στα 19 Μβιτ τι θα αλλάξει;Υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις τώρα και θα το κάνεις με τα 17,5;Νομίζω ότι είναι εντελώς ανούσιο το θέμα και έχουμε χάσει εντελώς τα όρια στο που πρέπει να προχωράμε σε καταγγελία

Σοβαρά μιλάς τώρα ??

Να σου υπενθυμίσω ότι πληρώνω για 24mbit και περιμένω να πίανω όσα μπορεί η γραμμή μου και όχι όσα θέλει η Forthnet να μου δώσει

Αν δεν σου φαίνεται λογικό αυτό

manuel
12-10-07, 08:42
Και βασικά σκεφτείτε πόσοι συνδρομητές της Forthnet στο ιδιόκτυτο δεν έχουν τις τεχνικές γνώσεις να δούν τα στατιστικά του router τους.

Πολλαπλασιάστε τον αριθμό όλων των συνδρομητών με 3-5 mbit κάτω και απλά φανταστείτε το μέγεθος του bandwidth που εξοικονωμεί η Forthnet απο αυτό

Δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι γίνεται κατι τέτοιο αλλα και απο την αλλη δεν μπορώ να βρώ κανένα άλλο λογικό τρόπο εξήγησης της μείωσης του συνχρονισμού σε πολλούς απο τους συνδρομητές της

Υπάρχει κάπου κάποιο αξιόπιστο αναγνωρισμένο τεχνικό κείμενο που να υποδεικνύει ανάλογα με τα στατιστικά της γραμμής την ταχύτητα που θα έπρεπε να συνχρονίζει ο router μου για να το στείλω πακετάκι με την καταγγελία που ετοιμάζω ??

ZORO
12-10-07, 08:50
Σοβαρά μιλάς τώρα ??

Να σου υπενθυμίσω ότι πληρώνω για 24mbit και περιμένω να πίανω όσα μπορεί η γραμμή μου και όχι όσα θέλει η Forthnet να μου δώσει

Αν δεν σου φαίνεται λογικό αυτό
Κάνεις λάθος πληρώνεις μέχρι 24mbit και αυτό σου παρέχεται και είναι αυτό που έχεις υπογράψει στην σύμβαση, οπώτε μια καταγγελία δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

jimmis74
12-10-07, 08:52
Ρε παιδιά γι' αυτό το λόγω υπάρχει αυτός ο ιστοχώρος, να μας πληροφορεί για εξελίξεις, νέα κλπ αλλά και για να φιλοξενεί απορίες και προβλήματα μας, δε νομίζω λοιπόν πως υπάρχουν ανούσια ή ουσιαστικά προβλήματα, το πρόβλημα κάποιου που μπορεί να μας ακούγεται ανούσιο για τον ίδιο που το αναφέρει μπορεί να είναι πρωτεύουσας σημασίας, πάντως αν κάνετε ένα γύρο στο forum και τις συζητήσεις για τα προβλήματα και των άλλων εταιριών θα διαβάσετε τα ίδια ακριβώς προβλήματα, (αποσυνδέσεις, καταγγελίες, χαμηλούς συγχρονισμούς, απαράδεκτα call centers) κλπ. Με λίγα λόγια δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΌΣ ΠΑΡΟΧΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ, θέλει πολύ δουλειά από πλευράς τους και πολύ μεγαλύτερη υπομονή από πλευράς μας...

manuel
12-10-07, 08:58
Κάνεις λάθος πληρώνεις μέχρι 24mbit και αυτό σου παρέχεται και είναι αυτό που έχεις υπογράψει στην σύμβαση, οπώτε μια καταγγελία δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

Δεν περιμένω να πιάσω 24mbit .Συμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου θα έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 20 !!

Και συνχρονίζω 4 mbit κάτω από αυτό που θα έπρεπε να πιάνω.

Το γιατί ειναι η ερώτηση και αν μπορούν να μου το τεκμηριώσουν τεχνικά να το δεχτώ

pumck
12-10-07, 09:12
Εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Όντως μας κόβουν τουλάχιστον 5 mbit και δεν μπορω να φανταστώ το λόγο γιατι οι γραμμες μας μπορούν να δωσουν παραπάνω. Αν κάποιοι εδω μεσα πιστευουν πως ειναι λογικο να κατεβάζεις με 1mbit ενω πληρωνεις για περισσοτερα να μας το πουν.

manuel...συμφωνω με την καταγγελια αλλα δεν νωμιζω πως θα βγει κατι. Εδω μιλησα με τεχνικο της forthnet χτες και μου ειπε πως ολα ειναι φυσιολογικα και πως το μεγυστο που πρεπει να κλειδωνω ειναι 15000kbps.
Τι να πεις?

Sting3r
12-10-07, 11:07
1ον με την καταγγελία ΔΕΝ θα αλλάξει απολύτως τίποτα γιατί υπέγραψες πως πληρώνεις ΕΩΣ 24μβιτ και όχι 24. (Άσε που η ταχύτητα στην τεχνολογία ADSL ΔΕΝ είναι ποτε εγγυημένη και από κανένα πάροχο, δεν πα να συνχρονίζεις και στα 24mbps αν κατεβάζεις με 100kb/s τι να το κάνεις?) Δεν νομίζω να κόβουνε ταχύτητα απο κανέναν μας.. γιατι τότε θα το κάνανε σε όλους και όχι επιλεκτικά (δες το προφίλ μου, του karavagos, κτλ) Αλήθεια max με πόσο κατεβάζεις?? (είμαι σίγουρος οτι πιάνεις όσο εγώ που είμαι στα 22)

vigor83
12-10-07, 12:04
Δεν νομίζω. Γιατί να το κάνει μόνο σε εσένα ; Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ίδιο ISP


Δεν το κάνει μόνο σ' αυτόν. Κοίτα τις δικές μου τιμές για snr και attenuation και κοίτα και πόσο συγχρονίζω. Κι αυτό συμβαίνει τον τελευταίο μήνα. Τόσο καιρό συγχρόνιζε μια χαρά στα 18300 σταθερότατα.

Lagman
12-10-07, 12:12
Τα στατιστικά της γραμμής ... δοκίμασες και με αλλά router να τα δεις ; να σου φέρω ένα παράδειγμα με το Cisco Που είχα , έβλεπα 39 downstream attenuation και συγχρόνιζα στα 16 έκανα αναβάθμιση στο router και το downstream attenuation έγινε 29 και συγχρόνιζα πάλι στα 16 .

Ένας γείτονας μου είχε πει ότι από 14 που συγχρόνιζε για κάποιο διάστημα συγχρόνιζε στα 6 τώρα δεν έχει πρόβλημα .

Μένεις σε πολυκατοικία ; έχεις δει τα τηλεφωνικά καλώδια του σπιτιού σου σε τι κατάσταση είναι ; Ξέρεις εάν στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου έχει υγρασία η ποντίκια μασάνε τα καλώδια ; Πλήρωσα ηλεκτρολόγο και μου άλλαξε την καλωδίωση σε utp και έκανα ότι μπορούσα από πλευράς μου για να βελτιώσω την ποιότητα της γραμμής στο σπίτι ,ποιοτικότερες πρίζες κλπ.

pumck
12-10-07, 12:17
1ον με την καταγγελία ΔΕΝ θα αλλάξει απολύτως τίποτα γιατί υπέγραψες πως πληρώνεις ΕΩΣ 24μβιτ και όχι 24. (Άσε που η ταχύτητα στην τεχνολογία ADSL ΔΕΝ είναι ποτε εγγυημένη και από κανένα πάροχο, δεν πα να συνχρονίζεις και στα 24mbps αν κατεβάζεις με 100kb/s τι να το κάνεις?) Δεν νομίζω να κόβουνε ταχύτητα απο κανέναν μας.. γιατι τότε θα το κάνανε σε όλους και όχι επιλεκτικά (δες το προφίλ μου, του karavagos, κτλ) Αλήθεια max με πόσο κατεβάζεις?? (είμαι σίγουρος οτι πιάνεις όσο εγώ που είμαι στα 22)


Φιλαρακι ενα θα σου πω.
Δεν γινετε να ειναι 2 στην ιδια περιοχη και ο ενας να κατεβαζει με 800Κ και ο αλλος(οπως εγω με 120K) το ανωτερο. Δεν ξερω αν εσυ εισαι ικανοποιημενος να πληρωνεις ΕΩΣ 24Mbit και να βρισκεσαι στο 1Mbit +- . Εσυ τι λες; και στο φιναλε... κανε τις δικες σου προτασεις στην επιλυση του θεματος να δουμε τι θα εκανες εσυ; :rtfm:

Lagman
12-10-07, 12:42
Πρόταση για επίλυση του θέματος : να σκάψουν όλη την Ελλάδα και να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες για την βελτίωση της ποιότητας των γραμμων.
Να δημιουργήσουν Α/Κ να μειώσουν την απόσταση με τους πελάτες

kuti
12-10-07, 13:19
Σοβαρά μιλάς τώρα ??

Να σου υπενθυμίσω ότι πληρώνω για 24mbit και περιμένω να πίανω όσα μπορεί η γραμμή μου και όχι όσα θέλει η Forthnet να μου δώσει

Αν δεν σου φαίνεται λογικό αυτό




Εγω δλδ που το αγορασα οταν πρωτο βγηκε 4mb 39,90 τι ειμαι μ@@@ασ (μ@@@ασ),

να θυμησω για αλλη μια φορα οτι τα 20mb τα εδωσε χωρις κοστος κ οτι πιασεις παιδι μου.

anyway μαζεψε παιδι μου οτι εχεις και κανε τους καταγγελια επειδη πληρωνεις 24mb ουπς sorry ΕΩΣ για οσους ξεχνανε και ανοιγουν thread για εντυπώσεις

sorry αλλα με αυτα που βλεπω ειναι και λογως που δεν ποσταρω και συχνα

kuti
12-10-07, 13:24
Noise Margin: 3.0 dB 23.0 dB
Output Power: 20.5 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 30.0 dB 11.0 dB

DS Channel1 DS Channel0 US Channel1 US Channel0
Speed (kbps): 0 15545 0 509

Μηπως πρεπει να τους κανω και εγω καταγγελια !!!!:hmm:

theopan
12-10-07, 13:49
Σοβαρά μιλάς τώρα ??

Να σου υπενθυμίσω ότι πληρώνω για 24mbit και περιμένω να πίανω όσα μπορεί η γραμμή μου και όχι όσα θέλει η Forthnet να μου δώσει

Αν δεν σου φαίνεται λογικό αυτό

Πληρώνεις για *μέχρι* 24Mbps και όχι για ακριβώς 24 Mbps ή όσο πάει η γραμμή σου (το οποίο τελευταίο είναι και πάλι πολύ σχετικό).Δυστυχώς αποδεχόμαστε όλοι τέτοιους "περίεργους" όρους όταν υπογράφουμε τις συμβάσεις.Θα έπρεπε λοιπόν μάλλον κάποια στιγμή να "ξεσηκωθούμε" ως καταναλωτές για τέτοιους καταχρηστικούς όρους και να απαιτησουμε εγγυημένες ταχύτητες (έστω και ασύμμετρες, έστω και χαμηλότερες από τις σημερινές).Η "τιμωρία" του ADSL, θεωρητικά, είναι η ασυμμετρία μεταξύ down και up και όχι το "όσο πάει".

mpankis
12-10-07, 14:18
ρε παιδια εχω και εγω αυτο το προβλημα στην αρχη το SNR margin ηταν στα 6dB και τωρα ειναι στα 11.6dB τι να πω και κανονικα η γραμμη μου σηκωνει μεχρη 14900mbps και κλειδωσει στην καλητερη μεχρη 13320mbps να και τα στατηστηκα της γραμμης μου
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 11.6 21.7
Attenuation (dB): 36.0 17.1
Output power (dBm): 19.4 12.4
Attainable rate (Kbps): 14836 1287
Rate (Kbps): 11665 509

manuel
12-10-07, 16:26
Εγω δλδ που το αγορασα οταν πρωτο βγηκε 4mb 39,90 τι ειμαι μ@@@ασ,

να θυμησω για αλλη μια φορα οτι τα 20mb τα εδωσε χωρις κοστος κ οτι πιασεις παιδι μου.

anyway μαζεψε παιδι μου οτι εχεις και κανε τους καταγγελια επειδη πληρωνεις 24mb ουπς sorry ΕΩΣ για οσους ξεχνανε και ανοιγουν thread για εντυπώσεις

sorry αλλα με αυτα που βλεπω ειναι και λογως που δεν ποσταρω και συχνα


Μάλλον έχετε παρεξηγήσει τι έχω γράψει...οπότε το ξαναλέω
Η Forthnet προσφέρει internet εώς 24mbit

Η ταχύτητα συνχρονισμού έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως απόσταση απο το DSLAM, ποιότητα γραμμής , router και και και και.........

Κανένα πρόβλημα μέχρι εδω και ολά αυτά απόλυτα δεκτά

Το πρόβλημα μου είναι ότι η γραμμή μου βάσει τον στατιστικών της που πέρνω απο τον router θα έπρεπε να συνχρονίζει τουλάχιστον 4mbit πάνω!!

Πέρα απο αυτό όταν πρωτοενεργοποιήθηκα συνχρόνιζα 1,5 mbit πάνω με ακριβώς το ίδιο configuration που έχω σήμερα. Τι έχει άλλαξει τώρα ????

Οπότε δεν τίθεται πρόβλημα ποιότητας της γραμμής μου .....
Δεν σχολίασα ποτε την τζχύτητα που κάνω download παρα μόνο ασχολήθηκα με την ταχύτητα που συνχρονίζει ο router.

Οποιος δεν καταλαβαίνει τα παραπάνω ή δεν θέλει να τα καταλάβει απλά περαστικά του.....

Sting3r
12-10-07, 16:34
Φιλαρακι ενα θα σου πω.
Δεν γινετε να ειναι 2 στην ιδια περιοχη και ο ενας να κατεβαζει με 800Κ και ο αλλος(οπως εγω με 120K) το ανωτερο. Δεν ξερω αν εσυ εισαι ικανοποιημενος να πληρωνεις ΕΩΣ 24Mbit και να βρισκεσαι στο 1Mbit +- . Εσυ τι λες; και στο φιναλε... κανε τις δικες σου προτασεις στην επιλυση του θεματος να δουμε τι θα εκανες εσυ; :rtfm:

Αυτό το γράφεις για 1η φορά.. το νήμα σου έχει σαν τίτλο "Καταγγελία για συγχρονισμό γραμμής" και σου εξήγησα γιατί είναι χαζό να προχωρήσεις σε διαδικασίες γι'αυτο το λόγο. Τώρα Άν κατεβάζεις με 120 όπως μας λες πάει αλλού η ιστορία. Όπως προήπανε καπιοι.. έλεγχος καλωδιώσεων μέσα στο σπίτι, μπριζών, καλωδίωση μέχρι κατανεμητή, χρήση d/l manager και μέτρηση απο πηγή που μπορεί σίγουρα να σου δώσει μεγάλο bandwith αν και είναι πράγματα που έχουνε 1000γραφτεί.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που κατεβάζω όλη μερα με 800kb/s - 1 mB/s και τα πρωινά μέχρι και 2 mB / s. Και αυτό το κατάφερα μετά απο πολυυυυ διάβασμα εδω μέσα και αρκετές ώρες δοκιμών. Άν κάνανε όλοι το ίδιο θα είχαμε πολύ λιγότερα παράπονα

manuel
12-10-07, 16:37
Sting3r απαντάς σε άλλο post. Μην μπερδευόμαστε...

Αυτό είναι άλλο πρόβλημα

Sting3r
12-10-07, 16:43
Μάλλον έχετε παρεξηγήσει τι έχω γράψει...οπότε το ξαναλέω
Η Forthnet προσφέρει internet εώς 24mbit

Η ταχύτητα συνχρονισμού έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως απόσταση απο το DSLAM, ποιότητα γραμμής , router και και και και.........

Κανένα πρόβλημα μέχρι εδω και ολά αυτά απόλυτα δεκτά

Το πρόβλημα μου είναι ότι η γραμμή μου βάσει τον στατιστικών της που πέρνω απο τον router θα έπρεπε να συνχρονίζει τουλάχιστον 4mbit πάνω!!

Πέρα απο αυτό όταν πρωτοενεργοποιήθηκα συνχρόνιζα 1,5 mbit πάνω με ακριβώς το ίδιο configuration που έχω σήμερα. Τι έχει άλλαξει τώρα ????

Οπότε δεν τίθεται πρόβλημα ποιότητας της γραμμής μου .....
Δεν σχολίασα ποτε την τζχύτητα που κάνω download παρα μόνο ασχολήθηκα με την ταχύτητα που συνχρονίζει ο router.

Οποιος δεν καταλαβαίνει τα παραπάνω ή δεν θέλει να τα καταλάβει απλά περαστικά του.....


Τα στατιστικά που σου δίνει το ρουτερ δεν είναι στανταρ αυτό δεν θες να καταλάβεις μαλλον. Έχω 4 ρουτερ στο σπίτι και τα 4 βγάζουν διαφορετικά στατιστικά (και για να μήν νομίζεις οτι σου λέω π**ες αν θέλεις το απογευμα σου ποστάρω στατιστικά ανα μοντέλο..) Και κάτι ακόμα απο πού ακριβώς υπολόγισες οτι με τα στατιστικά σου πρέπει να είσαι 4μβιτ πάνω? (Προφανώς απο εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) Αυτό το είδες?

* Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.

Σύμφωνα με αυτά που λες θα έπρεπε να κάνω κ εγώ καταγγελια που δεν πιάνω 23.62 mbit/s :lol:

Έλεος πια..

Sting3r
12-10-07, 16:47
Μάλλον έχετε παρεξηγήσει τι έχω γράψει...οπότε το ξαναλέω
Πέρα απο αυτό όταν πρωτοενεργοποιήθηκα συνχρόνιζα 1,5 mbit πάνω με ακριβώς το ίδιο configuration που έχω σήμερα. Τι έχει άλλαξει τώρα ????


Άν έψαχνες λίγο παραπάνω θα έβλεπες οτι είναι πολύ συνήθες φαινόμενο να πέφτει η ταχύτητα συχρονισμού μετά τις πρώτες μέρες καθώς η γραμμή περνάει μια φάση "στρωσίματος" ας πουμε. Εγω προσωπικά συχρόνιζα στα 22,7 22,9 τις πρώτες μέρες.

ΥΓ. Το ρουτερ σου στην κεντρική μπρίζα του ΟΤΕ χωρίς τηλέφωνα επάνω στα πόσα συνχρονίζει?

manuel
12-10-07, 16:50
Άν έψαχνες λίγο παραπάνω θα έβλεπες οτι είναι πολύ συνήθες φαινόμενο να πέφτει η ταχύτητα συχρονισμού μετά τις πρώτες μέρες καθώς η γραμμή περνάει μια φάση "στρωσίματος" ας πουμε. Εγω προσωπικά συχρόνιζα στα 22,7 22,9 τις πρώτες μέρες.

ΥΓ. Το ρουτερ σου στην κεντρική μπρίζα του ΟΤΕ χωρίς τηλέφωνα επάνω στα πόσα συνχρονίζει?

Συμφωνα με το link του adslgr για τον υπολογισμό της ταχύτητας συνχρονισμού θα έπρεπε να ήμουν 6 mbit πάνω .αλλα καταλαβαίνω ότι είναι μια προσεγγιστική ταχύτητα. Αλλα όσο να είναι 6mibit είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

Ακριβώς στα ίδια.παίζω απο 15800 - 16300 . Και έχω δοκιμάσει 2 routers και δυό splitters

και εκτός απο εμένα έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αυτό σε πολλούς άλλους συνδρομητές.Απλά ρίξε μια ματία εδω μέσα και δες πόσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα

di_gi
12-10-07, 17:19
Συμφωνω κι εγω με τον manuel και μια απ'τα ιδια και εδω. Απο 13500 στα 11000 τις τελευταιες μερες και απο 1,2ΜΒ/s τωρα 600KB/s στην καλυτερη. Αποκλειεται να ειναι τυχαιο εκτος και τωρα στρωνουν οι γραμμες ολων...

Τι να πει κανεις... καποιοι θησαυριζουν πιανοντας μας μ@@@κες (και ειδικα οσους δεν εχουν την ικανοτητα να τσεκαρουν ορισμενα πραγματα) και καποιοι αλλοι (ισως και οι ιδιοι) προσπαθουν να μας πεισουν εδω περα οτι αν η γιαγια μας ειχε καρουλια, θα ηταν πατινι...

king_by_mistake
13-10-07, 10:41
Βλέπω ότι είναι γενικό το πρόβλημα της υποβάθμισης των γραμμών και όχι μεμονωμένο τελικά.

Για 3 και πλέον μήνες η γραμμή μου συγχρόνιζε στα 16,7 Mbps...
Τις τελευταίες 15-20 ημέρες η ποιότητά της έχει υποβαθμιστεί προφανώς, αφού συγχρονίζει 2Mbps χαμηλότερα και συγκεκριμένα στα 14,5-14,7.
Για να κερδίσουμε χρόνο αναφέρω ότι ο router συνδέεται απευθείας στην γραμμή, χωρίς splitter και οι μετρήσεις έγιναν έχοντας αφαιρέσει ολες τις υπόλοιπες συσκευές, φορητές και σταθερές, από τα πριζάκια.
Παραθέτω screenshots από τα stats του router πριν και μετά, καθώς και ένα γράφημα του DMT σημερινό, μήπως και βγάλει ο φίλτατος karavagos καμία άκρη...

manuel
13-10-07, 16:10
εγώ τα έλεγα και κάποιοι με κράζαν....

Κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα ??
θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα το έχουν πάρει καν χαμπάρι

xaiedoe
13-10-07, 16:46
Εγω εχω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα manuel.Αλλα δεν εχω βγαλει ακρη πολυ καιρο τωρα..

skylight
13-10-07, 18:06
εγώ τα έλεγα και κάποιοι με κράζαν....

Κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα ??
θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα το έχουν πάρει καν χαμπάρι

μια απορια...αν σου συνεβαινε το ακριβως αντιθετο...δλδ απο 14 ας πουμε πηγαινες στα 17 ξαφνικα τι θα εκανες?ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα ειχες πιο λογικες εξηγησεις να δωσεις απο το "μου εκαναν αναβαθμιση τησ γραμμης ελατωνοντας με ενα μαγικο τροπο την εξασθενιση-βαζοντας με το πατημα ενος κουμπιου repeater ανα km-"

Το 6 που εχεις στο snr σου ειναι οριακο που σημαινει οτι αυτες οι αποκλισεις ειναι λογικοτατες.
Εχεις υποψη σου πως λειτουργει η συγκεκριμενη τεχνολογια, αν οχι εχεις σκοπο να μαθεις?
Εχεις υποψη σου τους παραγοντες που θα μπορουσαν να εππηρεασουν τον θορυβο στην γραμμη σου? Ξερεις οτι οι παραγοντες αυτοι μπορει να ειναι μεταβαλλομενοι?

Εχεις υπογραψει καποιο συμβολαιο που να λεει οτι θα συγχρονιζεις μονιμως στα πχ 17mbps? Αν ναι λυπαμαι φιλε μου σε κοροιδεψανε...σου πουλησαν adsl για leased...
Ειναι η xdsl τεχνολογια σε οποιαδηποτε περιπτωση αντιστοιχη αυτης των μισθωμενων γραμμων και δεν το ξερω ακομα?

Φιλικα

king_by_mistake
13-10-07, 18:19
μια απορια...αν σου συνεβαινε το ακριβως αντιθετο...δλδ απο 14 ας πουμε πηγαινες στα 17 ξαφνικα τι θα εκανες?ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα ειχες πιο λογικες εξηγησεις να δωσεις απο το "μου εκαναν αναβαθμιση τησ γραμμης ελατωνοντας με ενα μαγικο τροπο την εξασθενιση"

Το 6 που εχεις στο snr σου ειναι οριακο που σημαινει οτι αυτες οι αποκλισεις ειναι λογικοτατες.
Εχεις υποψη σου πως λειτουργει η συγκεκριμενη τεχνολογια, αν οχι εχεις σκοπο να μαθεις?
Εχεις υποψη σου τους παραγοντες που θα μπορουσαν να εππηρεασουν τον θορυβο στην γραμμη σου? Ξερεις οτι οι παραγοντες αυτοι μπορει να ειναι μεταβαλλομενοι?

Εχεις υπογραψει καποιο συμβολαιο που να λεει οτι θα συγχρονιζεις μονιμως στα πχ 17mbps?
Ειναι η xdsl τεχνολογια σε οποιαδηποτε περιπτωση αντιστοιχη αυτης των μισθωμενων γραμμων και δεν το ξερω ακομα?

Φιλικα

Θα ήθελα να σου κάνω την εξής ερώτηση:

Σου φαίνεται λογικό η αλλαγή αυτή στην ταχύτητα συγχρονισμού, πάντα προς τα κάτω, όλως τυχαίως την ίδια περίοδο και σε παραπάνω από έναν συνδρομητή, να οφείλεται στους "τυχαία μεταβαλλόμενους παράγοντες"? Έχω διαβάσει ήδη 4-5 περιπτώσεις στο forum που αναφέρθηκαν ταυτόχρονα. Είμαι δε σίγουρος ότι ο πραγματικός αριθμός είναι πολύ μεγαλύτερος, καθώς ο αριθμός των συνδρομητών της forthnet που διαβάζουν το forum είναι σίγουρα πολύ μικρός σε σχέση με το σύνολο.

Να διατυπώσω αλλιώς την ερώτησή μου:
Υπάρχει περίπτωση ένας από τους "μεταβαλλόμενους παράγοντες" να είναι η πολιτική της εταιρείας σε σχέση με το attenuation?"

Φιλικά πάντα.

manuel
13-10-07, 18:19
μια απορια...αν σου συνεβαινε το ακριβως αντιθετο...δλδ απο 14 ας πουμε πηγαινες στα 17 ξαφνικα τι θα εκανες?ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα ειχες πιο λογικες εξηγησεις να δωσεις απο το "μου εκαναν αναβαθμιση τησ γραμμης ελατωνοντας με ενα μαγικο τροπο την εξασθενιση"

Το 6 που εχεις στο snr σου ειναι οριακο που σημαινει οτι αυτες οι αποκλισεις ειναι λογικοτατες.
Εχεις υποψη σου πως λειτουργει η συγκεκριμενη τεχνολογια, αν οχι εχεις σκοπο να μαθεις?
Εχεις υποψη σου τους παραγοντες που θα μπορουσαν να εππηρεασουν τον θορυβο στην γραμμη σου? Ξερεις οτι οι παραγοντες αυτοι μπορει να ειναι μεταβαλλομενοι?

Εχεις υπογραψει καποιο συμβολαιο που να λεει οτι θα συγχρονιζεις μονιμως στα πχ 17mbps?
Ειναι η xdsl τεχνολογια σε οποιαδηποτε περιπτωση αντιστοιχη αυτης των μισθωμενων γραμμων και δεν το ξερω ακομα?

Φιλικα

Σου απαντάω...

στο α) Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ποτε κάτι τέτοιο.Δεν έχει συμβεί σε κανέναν εδω μέσα και βάζω και στοιχηματάκι ότι δεν θα συμβεί και ποτε

στο β) Το 6 SNR το έχουμε γράψει χιλιάδες φορές είναι το standard όταν βρίσκεσαι στο ιδιόκτυτο της Forthnet

γ) Αν είχα οποιοδήποτε πρόβλημα στην γραμμή μου τα στατιστικά της δεν θα ήταν αυτά που έχω

και δ) σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να έχω απόδοση μισθωμένων γραμμών όμως το συμβόλαιο που έχω υπογράψει με την Forthnet αναφέρει για ώς 24 mbit. κάτι που σημαίνει ότι θα έπρεπε να παίρνω όσα μου επιτρέπει η γραμμή μου να παίρνω...

Αυτά.......

Φιλικά


Και βασικά σκεφτείτε πόσοι συνδρομητές της Forthnet στο ιδιόκτυτο δεν έχουν τις τεχνικές γνώσεις να δούν τα στατιστικά του router τους.

Πολλαπλασιάστε τον αριθμό όλων των συνδρομητών με 3-5 mbit κάτω και απλά φανταστείτε το μέγεθος του bandwidth που εξοικονωμεί η Forthnet απο αυτό

Δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι γίνεται κατι τέτοιο αλλα και απο την αλλη δεν μπορώ να βρώ κανένα άλλο λογικό τρόπο εξήγησης της μείωσης του συνχρονισμού σε πολλούς απο τους συνδρομητές της

Υπάρχει κάπου κάποιο αξιόπιστο αναγνωρισμένο τεχνικό κείμενο που να υποδεικνύει ανάλογα με τα στατιστικά της γραμμής την ταχύτητα που θα έπρεπε να συνχρονίζει ο router μου για να το στείλω πακετάκι με την καταγγελία που ετοιμάζω ??

αυτός εδω είναι ένας καλός λόγος....
Μακάρι να πέφτω έξω

@ ADSLgr.com All rights reserved.