PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με 2play



alexis_tgr
11-10-07, 22:54
Παιδια, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εχω κανει 2play συνδεση, απο 16/9 εχει "ενεργοποιηθει".
Με το router της cryptoF360 δεν εχω σταθερη συνδεση, για την ακριβεια μονο μια μερα μου δουλεψε για κανα δυωρο!!!. Ιδεες, τι μπορει να συμβαινει? Κατι με ρυθμισεις? μηπως το pc μου, ισως η γραμμη? δεν καταλαβαινω. Αυριο θα παω στα κεντρικα, αν μπορειτε να με καθοδηγησεται παιδια!
Υποψη το router το πηγα σε φιλο στη Kαλλιθεα και δουλεψε κανονικα. Ο ιδιος μου εδωσε ενα LINKSYS, το οποιο δεν μου κανει drop αλλα δουλευει με ταχυτητα dialup!!!!παραθετω το τεστ ταχυτητας της forthnet:

click START to re-test
11/10/2007 22:10:11
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 438.43Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 15.18kb/s:rofl:
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link:hmm:

Κατι συμβαινει με τη γραμμη μου!
Στο status ομως του router (linksys)ολα ειναι καλα
DSL Status: UP
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 10214 Kbps
Upstream Rate: 509 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 28 db
Downstream Line Attenuation: 21
Upstream Line Attenuation: 12
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Please help, τι φταιει βρε παιδια???:hmm:

ariadgr
11-10-07, 22:57
Mε το linksys:

α) το ρύθμισες σε PPPoE (και όχι PPPoA);
β) το σύνδεσες μέσω Ethernet;
γ) δοκίμασες να κάνεις σωστή μέτρηση ταχύτητας (π.χ. download από microsoft/apple μεγάλου αρχείου με download manager);

Eαν δεν έκανες κάτι από τα παραπάνω, κάντο και πες μας.

29gk
11-10-07, 23:28
Το Crypto F360 ειναι ADSL2 και χορηγειται απο την Forthnet ως καταλληλο για το δικτυο της. Η αληθεια ειναι πως ειναι και το "χειροτερο" απο τα 3 που δινει. Αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα.

- Συνδεσε το μεσω ethernet
- χρησιμοποιησε εναν download manager και κατεβασε ενα καλο και μεγαλο αρχειο απο καλο server (πχ nvidia, ntua.gr, microsoft ) και δες που θα σταθεροποιηθει η ταχυτητα σου. ΜΗΝ εμπιστευεσαι τα διαφορα τεστ. Ειναι αχρηστα στο ADSL2
-to linksys κλειδωνει στα 10 αλλα λογικα πρεπει να μπορεις να κλειδωσεις γυρω στα 20
www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

εχεις φιλτρα σε ολες τις τηλεφ,. συσκευες σου ? Το τηλεφωνικο καλωδιο μηπως εχει κοψιματα η ενωσεις ?
- Βαλε το ρουτερ απευθειας στην κεντρικη τηλεφωνικη πριζα και χωρις αλλες συκευες δες τα στατιστικα σου ξανα

@ ADSLgr.com All rights reserved.