PDA

Επιστροφή στο Forum : on και η πετρουπολη !!!



Σελίδες : [1] 2 3 4

kortha
12-10-07, 13:21
παιδια σημερα το πρωι εβαλα το τηλεφωνο μου στον wizard της ον και ειδα οτι πλεον με καλυπτει τηλ 210-5022χχχ.
θα ηθελα να μου πειτε γενικως και ειδικως την αποψη σας λογω οτι το νουμερο ειναι σε καταστημα και δεν θελω να εχω προβληματα ιδιως με το τηλεφωνο.
η γραμμη ειναι isdn και εχω και συναγερμο συνδεμενο με κεντρο για να με παιρνουν σε περιπτωση που γινει κατι.
περιπου απο το dslam ειμαι στα 1300-1500 μετρα αλλα δυστυχωσ δεν εχω router για να σας δωσω στατιστικα της γραμμης μου.

Παναγιώτης
12-10-07, 13:50
Isdn δεν καλύπτει η ΟΝ από όσο ξέρω.

Αν έχεις δυνατότητα για νέα pstn γραμμή, και αφού διαβάσεις το section της ΟΝ στο forum, αποφασίζεις αν θα κάνεις αίτηση ή όχι.

paixthsss
12-10-07, 15:05
παιδια σημερα το πρωι εβαλα το τηλεφωνο μου στον wizard της ον και ειδα οτι πλεον με καλυπτει τηλ 210-5022χχχ.
θα ηθελα να μου πειτε γενικως και ειδικως την αποψη σας λογω οτι το νουμερο ειναι σε καταστημα και δεν θελω να εχω προβληματα ιδιως με το τηλεφωνο.
η γραμμη ειναι isdn και εχω και συναγερμο συνδεμενο με κεντρο για να με παιρνουν σε περιπτωση που γινει κατι.
περιπου απο το dslam ειμαι στα 1300-1500 μετρα αλλα δυστυχωσ δεν εχω router για να σας δωσω στατιστικα της γραμμης μου.

Με ON θα έχεις ADSL αλλά με PSTN όχι ISDN. Για κατάστημα αν δεν είναι στην ίδια διεύθυνση με το σπίτι δε θα σου δώσουν οικιακό πρόγραμμα.

PTARMANDO
16-10-07, 20:14
Παιδια είμαι οn στην Πετρούπολη με κέντρο το Ιλιον από τις 12-10-07 αλλά οι ταχύτηες μου είναι παρα πολύ χαμηλες και δε ξέρω τι πρέπει να κάνω... ειναι φυσιολογικο?

http://www.speedtest.net/result/193311739.png (http://www.speedtest.net)

PTARMANDO
17-10-07, 20:04
Το dslam για τη Πετρουπολη είναι στο Ιλιον και μπορώ να σου πω πως είμαι ευχαριστημένος αν και ειναι πολυ νωρις για να βγάλω πολυ θετικά αλλα και αρνητικα συμπερασματα. Σε γενικες γραμμες μπορω να πω πως ολα λειτουργουν σε ικανοποιητικα επιπεδα. (ΤV, INTERNET, TEL)

Takerman
17-10-07, 20:22
Το dslam της Πετρούπολης για τα τηλέφωνα που αρχίζουν απο 50 και οχι απο 26, είναι στη Πετρούπολη. Πίσω απο το θερινό σινεμά.

princess
17-10-07, 21:37
Α γιαυτο αρχισαν παλι να με ζαλιζουν στα τηλέφωνα "παιρνουμε απο την On για να σας δωσουμε την ευκαιρία να.." Ποιά ευκαιρία χρυσέ μου; Το Γενάρη είχες πει οτι καλυπτες το Ιλιον και μετα "δεν μπορεσες να με εξυπηρετήσεις!". "Ναι, αλλά ξερετε τώρα...". Τωρα μας εξυπηρετήσανε αλλοι που μπορούσανε! Αει σιχτίρι!
(σορρι για το ξέσπασμα, αλλα ωρες ωρες νομίζω οτι μου κάνουνε πλάκα!)

jorgus
18-10-07, 18:33
ΝΑΙ ΑΠΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ DSLAM ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΙΝΕΜΑ. ΟΠΟΤΕ ΚΟΙΤΑΩ ΓΙΑ ΟΝ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΔ.ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ SERVICE.

ΠΑΩ ΓΙΑ ΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ!!!

jorgus
21-10-07, 12:36
Παιδια ειμαι ετοιμος για να γινω μελος τις ON, ειμαι κοντα στο DSLAM τις περιοχης και θελω να ρωτισω αν οι υπηρεσιες ειναι καλες στη Πετρουπολη.
Ξερετε αν εχει γινει αναβα8μιση (16Mb) στο DSLAM της Πετρουπολης ?

:hmm:

theomech
22-10-07, 13:05
μένω στην Πετρούπολη.Θα μπορουσε καποιος να μου πει για χρόνο ενεργοποίησης και κατάσταση δυκτίου στην περιοχη γιατί ειμαι επιφυλακτικος.θελω να κάνω το όλα σε ενα και εχω μαθει ότι με μικρές ταχύτητες κάτω απο 5 δεν δουλεύει σωστά η τηλεόραση.Επιπλέον μήπως ξέρει κανείς αν μπορω να πάω κατ'ευθείαν στην ΟΝ ή πρεπει να κανω διαδικασίες διακοπής απο τη HOL με συμβόλαιο που λήγει στις 29-1-08

papakion
22-10-07, 13:53
Όλα αυτά που ρωτάς είναι πολύ γενικά και εξαρτώνται όλα από πολλούς παράγοντες. Γιατί μπορεί ο μέσος όρος λέμε ενεργοποίησης να ειναι 25 μέρες, σε εσένα να κάνει 60 μέρες (σε μένα εγινε η αλλαγή από HOL (ΑΡΥΣ) και ΟΤΕ τηλ σε 10 μέρες αλλα χωρίς εξοπλισμό από την On).
Εκείνο που μπορώ σίγουρα να σου απαντήσω είναι για την HOL. Επιδή είναι ακόμα μακρυά η ημερομηνία λήξης του (29-1-08) θα σου πρότεινα να μείνεις όπως εχεις και κατα τον Δεκέμβρη , να στείλεις fax την ταυτότητα σου και να γραφεις επάνω ότι επιθυμείς την διακοπή. Τώρα αν θες να γίνει νωριτερα (που γινεται) να ξερεις οτι θα πληρώσεις τους μήνες που υπολείπονται απο την HOL (Νοέμβριος, Δεκέμβριος και Ιανουάριος x μηνίαιο ποσο) :sorry:

BlueChris
22-10-07, 14:03
Φίλος συνδέθηκε μόλις σήμερα 4 στενά πάνω από την Πλατεία και εγώ που ειμαι Αγία Τριάδα έστειλα σήμερα με fax τα δικαιολογητικά.

Έχει attenuation 30 και συνδέεται με 15mb/1mb σωστά δηλαδή.... τώρα speedtest έβγαλε 10mbit. Εγώ που έχω attenuation 40-45 δεν με βλέπω για πάνω από 12mbit... άρα είναι δεν είναι 16mbit δεν μας νοιάζει και εμένα και τον κολλητό μου.

theomech
22-10-07, 14:13
Μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος για χρονο ενεργοποίησης και κατάσταση δυκτίου στην Πετρούπολη?Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για το όλα σε ένα.

Dimitris73
22-10-07, 14:18
Ολόκληρο post "ON και η Πετρουπολη!!!" δεν σου κάνει; Εκτός κι αν εννοείς την Αγία Πετρούπολη, για την οποία θα σε πληροφορήσω με μεγάλη λύπη πως οι υπηρεσίες της ΟΝ δεν είναι ακόμη διαθέσιμες για την πόλη σας....

theomech
22-10-07, 14:32
Ολόκληρο post "ON και η Πετρουπολη!!!" δεν σου κάνει; Εκτός κι αν εννοείς την Αγία Πετρούπολη, για την οποία θα σε πληροφορήσω με μεγάλη λύπη πως οι υπηρεσίες της ΟΝ δεν είναι ακόμη διαθέσιμες για την πόλη σας....

Εντάξει ρε φίλε.Κάνεις λες και σε βρίσαμε.Απλώς θέλω συγκεκριμένες πληροφορίες.τόσο πολύ σε πείραξε?

papakion
22-10-07, 14:38
Ειρήνη υμην! Αν διάβαζες προσεκτικότερα περισσότερα θέματα της Οn, θα έβγαζες δικό σου συμπέρασμα. Τωρα αν βαριέσαι και θες τις απαντήσεις στο πιάτο... πες το από την αρχή και ίσως κάποιος να σου απαντήσει.

(Σου απάντησα μου φαίνεται σε σενα ή κανω λάθος? και σβησατε το tread - πριν από λίγη ωρα)

Dimitris73
22-10-07, 14:51
Εντάξει ρε φίλε.Κάνεις λες και σε βρίσαμε.Απλώς θέλω συγκεκριμένες πληροφορίες.τόσο πολύ σε πείραξε?

Δεν κάνω λες και με βρίσατε... (Δεν με έχεις δει πως κάνω όταν με βρίζουνε.... LOL) απλά θα μπορούσες τις συγκεκριμένες ερωτήσεις να τις κάνεις στο ήδη υπάρχων post και να μην γεμίζουμε με post που αναφέρονται στο ίδιο θέμα και δεν ενδιαφέρουν όλους εδώ....

blueice
22-10-07, 15:19
Μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος για χρονο ενεργοποίησης και κατάσταση δυκτίου στην Πετρούπολη?Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για το όλα σε ένα.
εγώ έκανα αίτηση 30 Σεπτεμβρίου και μου είχαν πεί οτι χρειάζονται 20-25 εργάσιμες. Την προηγούμενη εβδομάδα με ενημέρωσαν οτι θα ενεργοποιηθώ 29 Οκτωβρίου.

satyros
22-10-07, 17:17
Η αδερφή μου που μένει πετρουπολη έκανε αίτηση πριν ενα μήνα κ ενώ υποτίθεται πως αυτές τις μερες θα έπρεπε να είναι ΟΝ, μολις την παρασκευή την ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ δεν δίνει στην ΟΝ βρόγχο κ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να πάει στον ΟΤΕ, να ζητήσει καινούργια γραμμή (γιατι ουτως η άλλως δεν έχει γραμμή) να πει οτι θέλει να ναι για DSL,μην της δωσουν καμια παλιας τεχνολογίας, κ αφου της δώσει τη γραμμή ο οτε μετά αναλαμβάνει η ΟΝ.Εκει που έχω εγώ ένσταση είναι οτι περυσι ο κολλητός μου στην ίδια περιοχή ζήτησε γραμμή τηλεφώνου κ του δώσαν παλιά γραμμή που σήκωνε ταχύτητες μεχρι 14k.xaxa Κ οταν τους ζητησε να του δώσουν καλή γραμμή του είπαν οταν θα έχουν ελέυθερα ζεύγη.ισως κ μετά απο μήνες.
1 Η ΟΝ 13 μέρες μετά θα έπρεπε να ξέρει τι έγινε με τον βρόγχο κ να νεημερώσει τον υποψήφιο πελάτη, κ όχι ενα μήνα μετα
2 αντε κ πας στον ΟΤΕ.Που ξερεις οτι θα δωσει γραμμή καλή ωστε να μπορεσεις μετα να πας στην ΟΝ να νοικάσει τον βρόγχο κ να σου δώσει τηλεφωνία κ DSL

Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω σε αυτό το ζήτημα καθώς κ τις εμπειρίες σας,αν φυσικά αυτο εχει τυχει σε καποιον(πράγμα που απευχομαι)

theomech
22-10-07, 19:01
εγώ έκανα αίτηση 30 Σεπτεμβρίου και μου είχαν πεί οτι χρειάζονται 20-25 εργάσιμες. Την προηγούμενη εβδομάδα με ενημέρωσαν οτι θα ενεργοποιηθώ 29 Οκτωβρίου.

σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

H2O_Ice
22-10-07, 19:44
Προς το παρον μπορω να παρω οχι να με παρουν τηλ.Η ταχυτητα απο το πρωι ειναι σταθερη εκει.To ping παιζει απο 16-22ms.Θα σας ενημερωσω και για κατι ενεργειες σχετικα με την ενεργοποιηση,μολις μιλησω με ΟΝ.

theomech
22-10-07, 19:53
μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνουν το noise και το attenuation,αν αυτά τα νούμερα αλλάζουν αναλόγως τη σύνδεση που έχεις και σε ποιές τιμές είναι ικανοποιητικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

hakkthan
22-10-07, 20:42
ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου ρουτερ linksys αντί του πιρελι??

sportis
22-10-07, 21:01
Παιδιά εγώ είμαι On από τον Απρίλη και μένω περίπου απέναντι από την πιτσαρία goloso ένα στενό πιο πάνω να ήμουν και θα ήμουν στο κέντρο τις Πετρούπολης που είναι τρία στενά ποιο πάνω από το σπίτι μου αχ τι ταχύτητες θα είχα… τώρα το πρόβλημα που έχω είναι ότι ξαφνικά χάνετε ι ταχύτητα και πρε4πει κάθε και λίγο να κλείνω το router δεν αντέχω πια αυτήν την κατάσταση:down:

Α και κάτι άλλο ρε παιδιά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι, κάθε φορά που ανοίγω mozilla μου ανοίγει ακόμα μια σελίδα spy-ware κάπως έτσι και μου λέει πως έχω ιούς και από κει οφείλετε η χαμηλή ταχύτητα και κατεβαστέ αυτό το πρόγραμμα. Είναι διαφημιστικό η είναι κάτι άλλο και πως μπορώ να το σταματήσω για να μην μου το δείχνει συνεχεία?????

theomech
22-10-07, 21:21
με downstream attenuation 42.0 αν βάλω ON όλα σε ένα μήπως μπορεί να μου πεί κανείς με πόσο περίπου θα δουλεύω?

dimitris_athens
22-10-07, 21:49
μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνουν το noise και το attenuation,αν αυτά τα νούμερα αλλάζουν αναλόγως τη σύνδεση που έχεις και σε ποιές τιμές είναι ικανοποιητικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Νομίζω ότι αυτό θα σου λύσει κάθε απορία.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205


με downstream attenuation 42.0 αν βάλω ON όλα σε ένα μήπως μπορεί να μου πεί κανείς με πόσο περίπου θα δουλεύω?

Κοίταξε σε αυτό το "άρθρο",
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807
και σε αυτό:
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php


ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου ρουτερ linksys αντί του πιρελι??

Υπάρχει και αυτό το θέμα μέσα στο forum...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=84302

Μήπως είναι γενικότερο πρόβλημα της Πετρούπολης, το να βαριούνται οι χρήστες να ψάξουν; :whistle:

intech
22-10-07, 22:12
dimitris_athens σε βρίσκω αρκετά διαβασμένο.:clap::clap::clap:

dimitris_athens
22-10-07, 22:26
dimitris_athens σε βρίσκω αρκετά διαβασμένο.:clap::clap::clap:

Είναι επειδή δεν είμαι από Πετρούπολη :p (πλάκα κάνω, μην αρχίσετε να με βρίζετε...), και επειδή έχω κάνει αίτηση στην On... ;)

theomech
23-10-07, 06:52
σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες dimitris_athens και ζητώ συγνώμη για τις πολλές απορίες και ερωτήματα αλλά είμαι πολύ νέος στο forum και δεν ξέρω καλά-καλά που να ψαξω.

satyros
23-10-07, 17:27
κ ξανα στέλνω μήπως κ έχω απάντηση

Η αδερφή μου που μένει πετρουπολη έκανε αίτηση πριν ενα μήνα κ ενώ υποτίθεται πως αυτές τις μερες θα έπρεπε να είναι ΟΝ, μολις την παρασκευή την ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ δεν δίνει στην ΟΝ βρόγχο κ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να πάει στον ΟΤΕ, να ζητήσει καινούργια γραμμή (γιατι ουτως η άλλως δεν έχει γραμμή) να πει οτι θέλει να ναι για DSL,μην της δωσουν καμια παλιας τεχνολογίας, κ αφου της δώσει τη γραμμή ο οτε μετά αναλαμβάνει η ΟΝ.Εκει που έχω εγώ ένσταση είναι οτι περυσι ο κολλητός μου στην ίδια περιοχή ζήτησε γραμμή τηλεφώνου κ του δώσαν παλιά γραμμή που σήκωνε ταχύτητες μεχρι 14k.xaxa Κ οταν τους ζητησε να του δώσουν καλή γραμμή του είπαν οταν θα έχουν ελέυθερα ζεύγη.ισως κ μετά απο μήνες.
1 Η ΟΝ 13 μέρες μετά θα έπρεπε να ξέρει τι έγινε με τον βρόγχο κ να νεημερώσει τον υποψήφιο πελάτη, κ όχι ενα μήνα μετα
2 αντε κ πας στον ΟΤΕ.Που ξερεις οτι θα δωσει γραμμή καλή ωστε να μπορεσεις μετα να πας στην ΟΝ να νοικάσει τον βρόγχο κ να σου δώσει τηλεφωνία κ DSL

Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω σε αυτό το ζήτημα καθώς κ τις εμπειρίες σας,αν φυσικά αυτο εχει τυχει σε καποιον(πράγμα που απευχομαι)

inpulsar
24-10-07, 10:47
εγώ έκανα αίτηση 30 Σεπτεμβρίου και μου είχαν πεί οτι χρειάζονται 20-25 εργάσιμες. Την προηγούμενη εβδομάδα με ενημέρωσαν οτι θα ενεργοποιηθώ 29 Οκτωβρίου.Καλημερα στο forum εγω εκανα στης 17-09 την αιτηση και τελικα σημερα το ακυρωσα γιατι η ON τελικα ειναι OFF στην Πετρουπολη ετσι μου ειπαν χωρις να με παρουν τηλ.εγω τους πιεζα συνεχεια αν δεν επερνα εγω ακομη θα περμενα,παω και εγω στον ΟΤΕ για να εχω τηλεφωνο και νετ

TLG
24-10-07, 14:58
Καλημερα στο forum εγω εκανα στης 17-09 την αιτηση και τελικα σημερα το ακυρωσα γιατι η ON τελικα ειναι OFF στην Πετρουπολη ετσι μου ειπαν χωρις να με παρουν τηλ.εγω τους πιεζα συνεχεια αν δεν επερνα εγω ακομη θα περμενα,παω και εγω στον ΟΤΕ για να εχω τηλεφωνο και νετ

Σημερα τους πηρα και μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα στην Πετρουπολη !!!!
Απο τι αρχιζει το τηλ σου?? εμενα απο 50 ....

inpulsar
24-10-07, 15:32
Σημερα τους πηρα και μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα στην Πετρουπολη !!!!
Απο τι αρχιζει το τηλ σου?? εμενα απο 50 ....Δεν εχω τηλ.ζητησα από ΟΝ αρχικη συνδεση και μου ειπαν οκ μετα από 28 εργασιμες μου ειπαν οτι εχουν προβλήματα στην Πετρουπολη και δεν μπορούν να μου κανουν την συνδεση,

blueice
24-10-07, 15:58
Δεν εχω τηλ.ζητησα από ΟΝ αρχικη συνδεση και μου ειπαν οκ μετα από 28 εργασιμες μου ειπαν οτι εχουν προβλήματα στην Πετρουπολη και δεν μπορούν να μου κανουν την συνδεση,
Σου είπαν οτι εχουν προβλήματα στη Πετρούπολη; Περίεργο γιατι ήδη έχουν ενεργοποιηθεί κάποιοι και εμένα μου έχουν πεί οτι το αργότερο μεχρι την επόμενη τετάρτη θα είμαι ετοιμος. Το τηλέφωνό μου αρχίζει απο 50. Μήπως το πρόβλημα είναι μόνο σε όσους δεν έχουν ήδη γραμμή οτε και οφείλετε στις γνωστές καθυστερήσεις σε αιτήματα νέας γραμμής του οτέ;

TLG
24-10-07, 16:15
Tι να πω βρε παιδια ...εμενα μου ειχαν πει οτι για νεα τηεφωνικη συνδεση ΟΝ μπορει να κανει και 40ημερες γιατι ο ΟΤΕ τους φερνει προβληματα....

Τελικα εκανα και εγω αιτηση στην ΟΝ αφου πρωτα ειχα "τσεκαρει" την Forthnet και την ΗΟL....
Στην ουσια πρωτα εκανα αιτηση στην HOL , αλλα τελικα μετα απο 2-3 ωρες την ακυρωσα και κατεληξα στην ON..
Πηρα αυτη την αποφαση γιατι στην τηλεφωνικη επικοινωνια και στην ολη διαδικασια η ON μου φανηκε πολυ καλυτερη ...
Επισης το οτι ΔΕΝ δινει ΜΕΧΡΙ 24mbps μου φανηκε θετικο ...δηλαδη οτι δεν κοροιδευει τον πελατη ας πουμε ....
Τωρα το αν εκανα καλα η οχι κανεις δεν ξερει και θα το μαθω στην πραξη ...

Αν τωρα εχει καποιος αλλος ηδη εμπειρια απο Πετρουπολη ας κανει τον κοπο να μας την πει ...

ιδιαιτερα θα ηθελα να μαθω πως ειναι η κατασταση με τα ping γιατι με ενδιαφερει πολυ το online gaming ...:)

theomech
24-10-07, 16:32
αν κάποιος είναι οn(all in one) στην πετρούπολη και ειδικά στην Αγία Τριάδα ας μας γράψει τις εντυπώσεις του οσον αφορά τις λειτουργείες και την ταχύτητά του για να βγάλουμε κι εμείς κανένα συμπέρασμα,γιατί πολύ μπερδεμένα τ'ακούω τα πράγματα.

ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

inpulsar
24-10-07, 20:32
Τελικα ειναι για κλαματα η OFF(on)εγω ειμαι στον 1οροφο και ο αδελφός μου στον 3οροφο του ειπαν οτι σημερα ενεργοποίησαν την γραμμη του αλλα μονο στα λογια γιτι στη πραξη τιποτα, και στο δικο μου οτι εχουν προβλημα τελικα ειναι για κλαματα !!!!

TLG
25-10-07, 10:27
Καλο θα ειναι να λεμε κ απο τι αρχιζει το τηλεφωνο μας , γιατι με εβαλε σε προβληματισμους οταν πηρα τηλεφωνο την ON και με ρωτησαν αν αρχιζει απο 50...

H2O_Ice
25-10-07, 15:10
Εγινε η συνδεση Δευτερα 22/10 .....Τεταρτη 24/10 δουλευουν ολα οκ εκτος απο ορισμενες εισερχομενες κλησεις τηλ,σημερα το πρωι ολα οκ.Η TV απο χτες το βραδυ δουλευει κανονικα.
Το τηλ μου απο 50...
Το μονο που μενει εινα να μου φιαξουν λιγο την dsl,θα σας πω τι εγινε ακριβως οταν τελειωσω και απο αυτο.
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.

TLG
25-10-07, 15:37
Εγινε η συνδεση Δευτερα 22/10 .....Τεταρτη 24/10 δουλευουν ολα οκ εκτος απο ορισμενες εισερχομενες κλησεις τηλ,σημερα το πρωι ολα οκ.Η TV απο χτες το βραδυ δουλευει κανονικα.
Το τηλ μου απο 50...
Το μονο που μενει εινα να μου φιαξουν λιγο την dsl,θα σας πω τι εγινε ακριβως οταν τελειωσω και απο αυτο.
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.

Kαλοριζικη η συνδεση φιλε και περιμενουμε εναγωνιως νεα σου καθως και σε ποια περιοχη βρισκεσαι για να παρουμε μια ιδεα τι μας περιμενει ...
Την αιτηση ποτε την ειχες κανει και οτι αλλο σχετικο ....κανονικη ανακριηση δηλαδη...:rolleyes:

satyros
25-10-07, 17:14
Καλο θα ειναι να λεμε κ απο τι αρχιζει το τηλεφωνο μας , γιατι με εβαλε σε προβληματισμους οταν πηρα τηλεφωνο την ON και με ρωτησαν αν αρχιζει απο 50...

φίλε μου ξεκόλλα με το που αρχίζει το τηλέφωνο.Αν διαβάσεις το δικό μου Post θα καταλάβεις πως η ανικανότητα της ΟΝ να κάνει καινούργιες συνδεσεις FULL κ όχι SHARED, oφείλεται στο οτι δεν δίνει βρόγχους ο ΟΤΕ. το κατάλαβες?Οπότε για ποιο τηλέφωνο μιλας?

kkasf
25-10-07, 18:53
αν κάποιος είναι οn(all in one) στην πετρούπολη και ειδικά στην Αγία Τριάδα ας μας γράψει τις εντυπώσεις του οσον αφορά τις λειτουργείες και την ταχύτητά του για να βγάλουμε κι εμείς κανένα συμπέρασμα,γιατί πολύ μπερδεμένα τ'ακούω τα πράγματα.

ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

καλησπέρα,

ειμαι στην Πετρούπολη, περιοχη Αγιας Τριάδας (τηλ. απο 50... αν έχει τελικα κάποια σημασία). Στις 19/10 μου έγινε η ενεργοποίηση.

1. το τηλέφωνο πότε παίζει, πότε όχι. Συγκεκριμένα πήρα τηλέφωνο από το κινητο μου και μίλαγε (σωστά). Πηρα μετα απο 5' και έλεγε οτι αιρθμός που πηρα δεν υπάρχει !!! Επίσης οταν μιλάς έχει (οχι πολύ αλλα έχει) παράσυτα.

2. το internet παίζει σε χαμηλές (σχετικά) download ταχύτητες, 2500kbps και με θόρυβο (τα Noise Margin είναι στα 5dB up και down, το Line attenuation είναι στα 37dB up και 42dB το down). To περίεργο της υποθεσης ειναι οτι εχω upload 800kbps.

3. Η τηλεώραση ειναι το μονο που παίζει σωστά !!!

4. το Pirelli router έχει σαφώς πρόβλημα με το firmware. Εχει version 1.21S (7/2007) αλλά το firewall δεν ειναι πουθενα. Επίσης δεν μπορώ να το συνδέσω wireless με μια καρτα που έχω με τίποτα.

Μονο αυτα,

Αντε καλη δύναμη ...


PS: ώπα μετα από 20' στην αναμονη στο 13801 μιλησα με μια κυριά (την ώρα που γράφω αυτό το post). Με ρώτησε τι πρόβλημα έχω και μόλις της είπα το τηλέφωνο μου είπε αμέσως ότι πρέπει να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα και με έβαλε στην αναμονή. ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ...

18:30 ήταν που πήρα τηλέφωνο - μόλις το έκλεισα και κανενας δεν βγήκε στο τηλέφωνο από την τεχνική υποστήριξη. Τωρα θελω ψυχική υποστήριξη.

PTARMANDO
25-10-07, 20:11
Απο περιοχή Αγ. Τριάδας κοντά στα super market atlantik & dia με αριθμό τηλ απο 50χχχχχ συνδέθηκα στις 12-10 με αρκερτά προβλήματα σε On tv kai downstream να παίζει αναμεσα στα 8000 και 10.000 πάντα είχα pixelariesmta στη tv μετα απο συνεχης κλησεις στο cc για να πεζει καλα η ontv με κλειδωσαν στις παρακάτω ταχύτητες και αυτό για με ενημέρωσαν πως ο η γραμμή μου δε σηκωνει πάνω απο 8000 με αποτελεσμα κατι να χαλαει σε θορυβο κλπ αν και δε τα γνωριζω και τοσο καλα και ετσι έχω τις παρακάτω τιμες και μπορω να βλεπω ontv να έχω οχι και τοσο γρήγορο download στο internet ενδεικτικά κατεβαζω απο microsoft μεσο download manager γύρω απο 250 - 500 KB/s. Μου ειπαν από cc πως θα μεταφερουν το προβλημα στον ΟΤΕ έτσι ωστε να αλλαξουν τη γραμμή στο βρογχο αλλά αργει και θα το κάνουν μόνο αν έχουν ορεξη απο τον ΟΤΕ... Ελπιζω να βοήθησα και πηρατε μια γευση. Δινετε συνεχεις ενημέρωση έτσι ώστε να ξερουμε τι γινετε στη περιοχή μας. Οσο αφορα το τηλεφωνο μονο τις δυο πρώτε ημερες ειχα προβληματακια αλλα τωρα όλα οκ.

Up Stream
1025 (Kbps.)

Down Stream
6779 (Kbps.)

Noise Margin
Upstream 5 dB
Downstream 9 dB

Attenuation
Upstream 25 dB
Downstream 38 dB

Και αυτά τα στοιχεια στο speedtest και με σύνδεση καλωδίου ethernet
http://www.speedtest.net/result/195928700.png (http://www.speedtest.net)

TLG
25-10-07, 21:16
φίλε μου ξεκόλλα με το που αρχίζει το τηλέφωνο.Αν διαβάσεις το δικό μου Post θα καταλάβεις πως η ανικανότητα της ΟΝ να κάνει καινούργιες συνδεσεις FULL κ όχι SHARED, oφείλεται στο οτι δεν δίνει βρόγχους ο ΟΤΕ. το κατάλαβες?Οπότε για ποιο τηλέφωνο μιλας?


Δεν καταλαβαινω τον υφος σου σου ....Αν εσυ εχεις νευρα σιγουρα δεν φταιω εγω για αυτο ...
Οπως ισως γνωριζεις σε αλλο κεντρο υπαγονται καποια τηλεφωνα στην Πετρουπολη που αρχιζουν απο 26 και σε αλλο αυτα απο 50 ....

TLG
25-10-07, 21:26
Απ'οτι βλεπω προβληματα μεχρι στιγμης υπαρχουν σε καποιους που η αποσταση απο το dslam ειναι αρκετα οριακη νομιζω....
Ειχε καποιος απο εσας συνδεση με ΟΤΕ σε υψηλη ταχυτητα ή εχει καποιος γνωστος εκει γυρω 8αρα συνδεση με ΟΤΕ για να κανουμε μια συγκριση μπας και βγαλουμε καποια χρησιμα συμπερασματα ?

PTARMANDO
25-10-07, 21:30
Απ'οτι βλεπω προβληματα μεχρι στιγμης υπαρχουν σε καποιους που η αποσταση απο το dslam ειναι αρκετα οριακη νομιζω....
Ειχε καποιος απο εσας συνδεση με ΟΤΕ σε υψηλη ταχυτητα ή εχει καποιος γνωστος εκει γυρω 8αρα συνδεση με ΟΤΕ για να κανουμε μια συγκριση μπας και βγαλουμε καποια χρησιμα συμπερασματα ?

Δυστυχως οχι φιλε μου... είναι η πρωτη φορα σε dsl και δε ξερω και πολλα για αυτλο ρωτω κι εγω πολλα. Το νεο περι κλεισίματος της ον τι ειναι παλι... λες να τα κλεμε?

TLG
25-10-07, 21:36
Mπααα ..απλα ο ανταγωνισμος πλεον ειναι αδυσωπητος και θα δουμε πολλα τετοιες φημες .

Ισα ισα που απ'οτι ειδα και σε δημοψηφισμα εδω στο site ,η ON εχει τους ποιο ευχαριστημενους χρηστες ....

PTARMANDO
25-10-07, 21:42
Mπααα ..απλα ο ανταγωνισμος πλεον ειναι αδυσωπητος και θα δουμε πολλα τετοιες φημες .

Ισα ισα που απ'οτι ειδα και σε δημοψηφισμα εδω στο site ,η ON εχει τους ποιο ευχαριστημενους χρηστες ....

Απο ποτε εισαι συνδεδεμενος ? ειχες προβληματα με τη συνδεσή σου???

TLG
25-10-07, 22:19
Απο ποτε εισαι συνδεδεμενος ? ειχες προβληματα με τη συνδεσή σου???

Χθες εκανα την αιτηση στην ON ...τωρα ειμαι με ΟΤΕ στα 8mbit και μολις 384upload και με κοστος μαζι με τα τηλεφωνα(ελαχιστα) που ξεπερναει τα 155 ευρω το διμηνο ...
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι περιπου στο χιλιομετρο απο το dslam και τουλαχιστον με το CONNX δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα disconnect κ.λ.π

Επρεπε ομως να εχω μεγαλυτερο upload λογω online gaming (εγω κ ο μικρος ) αλλα και να περιορισω και κατω απο το 50% το κοστος του internet κ της τηλεφωνιας ,οποτε υπεκυψα στον πειρασμο και ειπα να δοκιμασω ....

Βεβαια το αν εκανα καλα θα το δειξει η ........νεκροψια :hmm:

PTARMANDO
25-10-07, 22:21
Χθες εκανα την αιτηση στην ON ...τωρα ειμαι με ΟΤΕ στα 8mbit και μολις 384upload και με κοστος μαζι με τα τηλεφωνα(ελαχιστα) που ξεπερναει τα 155 ευρω το διμηνο ...
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι περιπου στο χιλιομετρο απο το dslam και τουλαχιστον με το CONNX δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα disconnect κ.λ.π

Επρεπε ομως να εχω μεγαλυτερο upload λογω online gaming (εγω κ ο μικρος ) αλλα και να περιορισω και κατω απο το 50% το κοστος του internet κ της τηλεφωνιας ,οποτε υπεκυψα στον πειρασμο και ειπα να δοκιμασω ....

Βεβαια το αν εκανα καλα θα το δειξει η ........νεκροψια :hmm:

Δε ξέρω τι απαιτήσεις έχεις αλλα πιστευω πως ειναι οκ και θα το ευχαριστηθεις ειδικα με on tv είναι σκετη τρελα... καλη αγορα

@ ADSLgr.com All rights reserved.