PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο προέκταση



PTARMANDO
12-10-07, 13:54
Θα ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση :
Ο router είναι μακριά από το tv box και την ΤV, μπορώ να συνδέσω ενα τηλεφωνικό καλώδιο από το spliter (7 μέτρα) προς το tv box θα έχω απώλειες>? είναι εφικτό να γίνει?

(ασχετος)

Παναγιώτης
12-10-07, 13:56
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=129245

Μπορεί να βρείς λύση.

papakion
12-10-07, 14:01
Θα ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση :
Ο router είναι μακριά από το tv box και την ΤV, μπορώ να συνδέσω ενα τηλεφωνικό καλώδιο από το spliter (7 μέτρα) προς το tv box θα έχω απώλειες>? είναι εφικτό να γίνει?

(ασχετος)

Αν δεν θες να μπλέξεις (και να δωσεις και χρημα) με λύσεις Powerplug κλπ και αφού έχεις μόνο 7 μέτρα απόσταση βάλε καλώδιο. Αλλά πρόσεξε ΟΧΙ τηλεφωνικό (δεν θα κανεις την δουλεια σου) αλλά Cat5 (δικτύου) και θα εισαι jet :oneup:

paixthsss
12-10-07, 14:13
Θα ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση :
Ο router είναι μακριά από το tv box και την ΤV, μπορώ να συνδέσω ενα τηλεφωνικό καλώδιο από το spliter (7 μέτρα) προς το tv box θα έχω απώλειες>? είναι εφικτό να γίνει?

(ασχετος)

Λογικά για 7 μέτρα δεν έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε να το βάλεις και να δεις από το interface του router αν έχεις διαφορά στο Noise Margin και στο Attenuation. Αν όχι είσαι εντάξει. Τώρα ίσως είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί χοντρό καλώδιο σαν αυτό που έχουν οι σωλήνες μέσα και όχι σαν αυτό που μπαίνει από τη μπρίζα μέχρι το router. Ίσως όμως για 7 μέτρα να μην έχεις πρόβλημα ούτως ή άλλως.

paixthsss
12-10-07, 14:14
Αν δεν θες να μπλέξεις (και να δωσεις και χρημα) με λύσεις Powerplug κλπ και αφού έχεις μόνο 7 μέτρα απόσταση βάλε καλώδιο. Αλλά πρόσεξε ΟΧΙ τηλεφωνικό (δεν θα κανεις την δουλεια σου) αλλά Cat5 (δικτύου) και θα εισαι jet :oneup:

Αυτό όμως δεν είναι πιο λεπτό? Αν τραβήξει χοντρό μεταλλικό καλώδιο με μεγαλύτερη διατομή δεν είναι καλύτερα? Λέμε τώρα δεν είμαι και ο πλέον σχετικός :hmm:

cpnemo
12-10-07, 14:26
Αυτό όμως δεν είναι πιο λεπτό? Αν τραβήξει χοντρό μεταλλικό καλώδιο με μεγαλύτερη διατομή δεν είναι καλύτερα? Λέμε τώρα δεν είμαι και ο πλέον σχετικός :hmm:
To cat 5 είναι στάνταρ καλώδιο δικτύου δεν υπάρχει χοντρό ή λεπτό και υπάρχει σε τρείς κατηγορίες UTP,FTP και STP.Το κοινό είναι το UTP, το FTP έχει και μία μόνωση αλουμινόχαρτου (σαν των καλών καλωδίων τηλεόρασης) και το STP έχει καλύτερη θωράκιση αλλά είναι πιο δύσκαμπτο.

papakion
12-10-07, 14:32
Αυτό όμως δεν είναι πιο λεπτό? Αν τραβήξει χοντρό μεταλλικό καλώδιο με μεγαλύτερη διατομή δεν είναι καλύτερα? Λέμε τώρα δεν είμαι και ο πλέον σχετικός :hmm:

σε συνέχεια της απάντησης του cpnemo, ειναι ελάχιστα πιο "πλατυ" από το τηλεφωνικό...

giakoub
12-10-07, 14:42
Εγώ πέρασα 45 μέτρα UTP και παίζει τζι -τζι, παρά τις αντίθετες γνώμες του cc της ΟΝ.:down:

Νομίζω ότι το καλώδιο που έρχεται με το router είναι 10 μέτρα (νομίζω).

cpnemo
12-10-07, 14:54
Εγώ πέρασα 45 μέτρα UTP και παίζει τζι -τζι, παρά τις αντίθετες γνώμες του cc της ΟΝ.:down:

Νομίζω ότι το καλώδιο που έρχεται με το router είναι 10 μέτρα (νομίζω).
5-μετρο είναι...
Λογικό να μην έχεις αφού το UTP δεν έχει πρόβλημα μέχρι τα 100μ

Avesael
12-10-07, 15:54
Εγώ πέρασα 45 μέτρα UTP και παίζει τζι -τζι, παρά τις αντίθετες γνώμες του cc της ΟΝ.:down:

Νομίζω ότι το καλώδιο που έρχεται με το router είναι 10 μέτρα (νομίζω).

Εδώ δεν ξέρουν τι τους γίνεται, έχουν και γνώση-γνώμη για το μέχρι πόσα μέτρα παίζει το UTP;
Ρε...Αι Σαχτάρ! (Είναι και επίκαιρο, σήμερα ΟΣΦΠ-ΣΑΧΤΑΡ)...:evil::evil::evil:

giakoub
12-10-07, 16:06
Πράγματι .....

και να σκεφτείται ότι μου πρότειναν σαν λύση να βάλω 45 καλωδιο τηλεφώνου παρά UTP:respekt::rofl::rofl:

Γιατί έτσι θα παίξει......:rofl::rofl:

kokonik
19-10-07, 17:28
Aπο το router τι αλλο φευγει για να παει στο IPTV box εκτος απο ενα καλωδιο?Μια που λογικα σε καμια 10ρια μερες θα εχει ενεργοποιηθει η συνδεση να ειμαι ετοιμος..
Εχω και εγω μια αποσταση περιπου 10 μετρα pc-tv αλλα αν το παω γυρω-γυρω γινονται καμια 20αρια+

nickflakis
19-10-07, 17:36
παιδια ποσο κοστιζει 20 μετρα καλωδιο δικτυου?:hmm:

emeliss
19-10-07, 20:11
Λιανική 30cents το μέτρο και το φτιάχνεις, ή δίνεις 7 ευρώ και παίρνεις έτοιμο βιομηχανικό.

euri
19-10-07, 20:44
παιδια ποσο κοστιζει 20 μετρα καλωδιο δικτυου?:hmm:

€ 7,52 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750109)

intech
19-10-07, 21:44
Στο ,52 Ολα τα Λεφτά:worthy:

kokonik
19-10-07, 21:56
Aπο το router τι αλλο φευγει για να παει στο IPTV box εκτος απο ενα καλωδιο?Μια που λογικα σε καμια 10ρια μερες θα εχει ενεργοποιηθει η συνδεση να ειμαι ετοιμος..
Εχω και εγω μια αποσταση περιπου 10 μετρα pc-tv αλλα αν το παω γυρω-γυρω γινονται καμια 20αρια+

:hmm:
Απο το router φευγει μονο εναν utp καλωδιο?Και απο το box στην tv ενα scart?Θελει κατι αλλο?Πρεπει να βαλω και κεραια στο box?
Γιατι σαν πολλα βλεπω εδω....
(ασχετος) :p Thanks


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128146&garpg=6#content_start

intech
19-10-07, 22:23
Φίλε kokonik
Απο το router φευγει μονο εναν utp καλωδιο. Το συνδέεις.
Απο το box στην tv ενα scart. Το συνδέεις.
Κεραία στο TvBox χρειάζεται μόνο αν θέλεις να βλέπεις τα 4 ψηφιακά κα νάλια της ΕΡΤ.

kokonik
19-10-07, 22:36
Nα σαι καλα..
Αρα το ολο προβλημα που διαβαζω στα τοπικ ειναι το πως θα παει το utp καλωδιο στο box
Εχει δοκιμασει καποιος αλλος να βαλει αρκετα μεγαλο καλωδιο?Γιατι ετσι οπως το βλεπω το πραγμα και με την διαρυθμηση του σπιτιου το καλωδιο πρεπει να κανει τον γυρο του σπιτιου,να βγει εξω απο την βεραντα και να ξαναμπει μεσα παλι:p

zeibekis
19-10-07, 22:38
Nα σαι καλα..
Αρα το ολο προβλημα που διαβαζω στα τοπικ ειναι το πως θα παει το utp καλωδιο στο box
Εχει δοκιμασει καποιος αλλος να βαλει αρκετα μεγαλο καλωδιο?Γιατι ετσι οπως το βλεπω το πραγμα και με την διαρυθμηση του σπιτιου το καλωδιο πρεπει να κανει τον γυρο του σπιτιου,να βγει εξω απο την βεραντα και να ξαναμπει μεσα παλι:p

Το UTP έχει προδιαγραφές για 100 μέτρα. Όποτε μην ανησυχείς θα παίζει μια χαρά.

intech
19-10-07, 23:27
Απλά ζήτα cat6 (category 6) τύπο καλώδιο, και θυμίσου τις τιμές που ανέφερε ο euri

kokonik
20-10-07, 11:02
€ 7,52 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750109)
Yπαρχει προεκταση για αυτο?Η πρεπει να φτιαξω εγω ενα?

giakoub
20-10-07, 11:46
Απλά ζήτα cat6 (category 6) τύπο καλώδιο, και θυμίσου τις τιμές που ανέφερε ο euri

Μαλλον εννοείς cat5

intech
20-10-07, 12:02
Οχι εννοώ cat6


Definition: CAT6 is an Ethernet cable standard defined by the Electronic Industries Association and Telecommunications Industry Association (commonly known as EIA/TIA). CAT6 is the 6th generation of twisted pair Ethernet cabling.

CAT6 cable contains four pairs of copper wire and unlike CAT5, utilizes all four pairs. CAT6 supports Gigabit (1000 Mbps) Ethernet and supports communications at more than twice the speed of CAT5e, the other popular standard for Gigabit Ethernet cabling.

As with all other types of twisted pair EIA/TIA cabling, CAT6 cable runs are limited to a maximum recommended run rate of 100m (328 feet).

Twisted pair cable like CAT6 comes in two main varieties, solid and stranded. Solid CAT6 cable supports longer runs and works best in fixed wiring configurations like office buildings. Stranded CAT6 cable, on the other hand, is more pliable and better suited for shorter-distance, movable cabling such as "patch" cables.

Φυσικα μπορεί να χρησιμοποιήση και cat5, νομίζω χωρίς πρόβλημα.

emeliss
20-10-07, 13:05
σε αυτές τις τιμές cat5e

@ ADSLgr.com All rights reserved.