PDA

Επιστροφή στο Forum : Εικονικές ταχύτητες κατεβάσματος



catfish
06-02-05, 15:16
Ξέρω ότι έχει αναφερθεί ξανά, αλλά το ψάχνω και δεν το βρίσκω.
Έχω το εξής πρόβλημα: Πάω να κατεβάσω κάτι από το DC++ αλλά από όπου κι αν κατεβάσω το συγκεκριμένο αρχείο μου κατεβάζει με εικονικούς ρυθμούς της τάξης των 1, 2, 3 Mb / s και προφανώς το αρχείο είναι άχρηστο και δεν ανοίγει. Έχω δοκιμάσει από πολλούς χρήστες και έχω το ίδιο αποτέλεσμα.

Μήπως είναι κάποια ρύθμιση; Χελπ! :rowwing:

McAli
06-02-05, 20:18
Πρώτα από όλα δε χρειάζεται να γράφεις τί κατεβάζεις....ξέρεις για τους τύπους.

Δεύτερον, μπορείς να πας στο Que, δεξί κλικ στο αρχείο που νομίζεις ότι έχει πρόβλημα, "set priority" -------> paused.

πας από κάτω, δεξί κλικ στο αρχείο που έχεις κατεβάσει Χ% και πριν έκανες paused, και αριστερό κλικ στο "close connection".

ανοίγεις τον temporary files φάκελο του DC, και ανοίγεις όσο έχει έρθει από το "προβληματικό" αρχείο, και βλέπεις αν λειτουργεί ή όχι......Αν δε ακούγεται ο ήχος μόνο, ενώ παίζει κανονικά, είναι σύνηθες στα "partial downloaded files".

καλή τύχη

McAli
06-02-05, 20:20
για να κάνεις resume, κλείνεις το πρόγραμμα στο οποίο δοκίμασες το αρχείο, πας πίσω στο Que, και βάζεις το "set priority" στο....normal....ή όπου θες, εκτός από paused.

catfish
06-02-05, 22:06
Φίλε McAli δεν χρειάζεται να κάνω την διαδικασία αυτή για να τσεκάρω το αρχείο αν λειτουργεί. Ξέρω ότι δεν λειτουργεί. Άμα μου κατεβάζει αρχείο των 700 MΒ σε δύομιση λεπτά υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει; Το πρόγραμμα μου γράφει unknown format. Η ερώτησή μου είναι τι να κάνω για να μην συμβαίνει αυτό; Έχει συμβεί και σε κανένα άλλο;

(Υ.Γ. διόρθωσα το post ώστε να μη γράφω τι κατεβάζω :fish catfish007 ;) )

tvelocity
06-02-05, 22:09
Βρές καλύτερα hubs...

McAli
07-02-05, 00:38
οκ, κατάλαβα....

Είναι σαν μία φάρσα που την κάνει ο ένας και μετά άλλοι 10-100 μλκς την επαναλαμβάνουν. ΝΑι μου έχει συμβεί και 'μενα.....απλά μπορείς να κάνεις πάλι αναζήτηση, και να κατεβάσεις κάποιο αρχείο με το ίδιο όνομα, αλλά με διαφορετικό (παραπλήσιο...και να εύχεσαι να είναι πραγματικό) μέγεθος.
ή να πας να το κατεβάσεις από αλλού.

Αφού λοιπόν σου καρφώνεται στα 1-2ΜΒ/ς τότε οκ, εύκολα το καταλαβαίνεις, οπότε τσάμπα καθόμουνα και έγραφα....lol.

Απορώ πάντως πως δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι οι admnistrators του hub....Μήπως είσαι και εσύ σε κανένα Καφενεδοχάμπ?

ranger
07-02-05, 01:47
Είναι Fake File κατά πάσα πιθανότητα. Ανέφερε το σε έναν Admin.

catfish
07-02-05, 03:59
Το χω δοκιμάσει από διάφορα hub, φαίνεται έχει εξαπλωθεί παντού διότι παρατήρησα ότι όταν κάποιος πήγε να το κατεβάσει από μένα και εγώ του το έστελλα με 2 ΜΒ/s. Θα το αναφέρω στους admin μπας και διαγραφεί το evil-αρχείο!

TheCondor
07-02-05, 05:13
Που ειναι το παραξενο ρε παιδια????? Ο Catfish εχει ALWAYS ON, FAST IDERNET A-DSL Απο τον ΟΤΕ!! ΣΕΡΦΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, ΟΤΕ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

octap
07-02-05, 05:27
Παιδιά η εξήγηση στο φαινόμενο είναι απλή...

Είναι η ιδιότητα των DAT αρχείων να καταλαμβάνουν ένα "ονομαστικό" χώρο στον σκληρό δίσκο και να εμφανίζονται σαν αρχεία πολλών ΜΒ.
Μπορείς δηλαδή να έχεις ένα αρχείο που να εμφανίζεται στον σκληρό να είναι 700ΜΒ και στην πραγματικότητα να περιέχει μονο μερικά kb.
Αν πάρεις ένα τέτοιο αρχείο και αλλάζοντας του το extension σε .avi πχ, και βάζεις και ένα ονοματάκι που να παραπέμπει σε κάτι γνωστό,...είσαι έτοιμος.

Έτσι, όταν πας να κατεβάσεις απο κάποιον ενα τέτοιο αρχείο, απλά κατεβάζεις τα λίγα πραγματικά kb. Αν παρατηρήσεις τον σκληρο σου θα δείς ότι πράγματι δείχνει να δουλεύει τρελά, αλλα στην ουσία δεν γράφει τίποτα παρά μόνο δεσμεύει τον χώρο.
Το DC++ φυσικά δεν μπορεί να αναγνωρίσει τα πραγματικά δεδομένα που κατεβάζεις, και υπολογίζοντας μόνο το εικονικό μέγεθος του αρχείου σου βγάζει τις τρελές τιμές στην ταχύτητα μεταφοράς.

Συμβουλή: Απέφυγε τα αρχεία με το ίδιο ΤΤΗ γιατι κατα 99.9% πρόκειται για το ίδιο "dummy" αρχείο.

Όποιος ξέρει και κάποιον αλλο τρόπο/αιτία για να συμβεί το ίδιο φαίνομενο παρακαλώ να τον παραθέσει.

Ότι αναφέρω το έχω δοκιμάζει φτιάχνοντας και γω (αγανακτισμένος και υποψιασμένος) ένα .dat αρχείο και κάνοντας τις κατάλληλες μετατροπές στο όνομα καταφερα να στείλω σε ένα φίλο μου με 10Mbps(!). Σημείωστε ότι εχω 384/128...

Απο μια άποψη είναι και ωραίο όταν συμβαίνει. Πότε ξαναβλέπεις τέτοιες ταχύτητες? χεχε

κίσις

catfish
07-02-05, 13:43
Ευχαριστούμε octap, είναι μεν ωραίο όταν το βλέπεις να συμβαίνει αλλά εκνευριστικότατο όταν θέλεις να κατεβάσεις κάτι και σου προκύπτει συνέχεια αυτή η #$&@(*#($@#! Και η πιο μεγάλη μλκ είναι ότι αυτοί που τα έχουν αυτά τα αρχεία τα διανέμουν κανονικότατα απλά για να αυξάνουν το share τους. Θα τους καταγγειλωωωωωωωωωω γκρρρ

octap
15-02-05, 06:30
To να θέλουν να αυξάνουν το share τους με τον τρόπο που προανεφερα πρέπει να είναι λίγο εώς πολύ γκασμάδες. Διότι όπως είπα τα dat αρχεία καταλαμβάνουν πραγματικά τον ονομαστικό χώρο στο σκληρό.
Πιστέυω ότι πειράζουν με κάποιο τρόπο το .xml που φτιάχνει το DC++ για τα shared αρχεία

McAli
15-02-05, 08:36
Πιστέυω ότι πειράζουν με κάποιο τρόπο το .xml που φτιάχνει το DC++ για τα shared αρχεία
ότι και να κάνουν, το κάνουν άδικα, γιατί ρισκάρουν τα downloads 2-3 ημερών να σταματήσουν όταν φάνε ένα report(δε θέλει και παραπάνω) ,ένα check out από κάποιο [ΟΡ], και τελίκά ένα περιποιημένο ban.

Βέβαια, στα κεφεδενοhubs που έχω ξαναφέρει, που κάνενας δεν ενδιαφέρεται να ελέγξει κανένα, οπότε ναι, μπορεί για μέρες να συναντάς το ίδιο αρχείο, το οποίο να έχει κάνει spread ένας και μόνο [...(χχμμ,πως να τον πω τώρα)....] λελές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.