PDA

Επιστροφή στο Forum : Merge partitions... problem???



einstein_pg
12-10-07, 17:50
Πααρακαλώ ζητώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας!!! Όποιος ειδήμων ας απαντήσει...

Έχω έναν σκληρό δίσκο χωρισμένο σε 3 partitions, τα οποία είναι διαμορφωμένα ως εξής:
Το 1ο είναι 45gb (NTFS) στο οποίο έχω εγκατεστημένα τα Windows XP.
Το 2ο είναι 20gb (Μη διαμορφωμένο, με την προοπτική να έβαζα Linux κάποια στιγμή!).
Το 3ο είναι 240gb (NTFS) όπου κρατάω όλα μου τα αρχεία...

Επειδή σε κάποιον περίσσευε ένα laptop (!), μου το έδωσε και πλέον έχω υπολογιστή με Linux. Έτσι, λέω να ενώσω το 2ο με το 3ο partition, καθώς ο αποθηκευτικός μου χώρος άρχισε να μειώνεται επικίνδυνα!!

Τι πρέπει να κάνω για να μη χάσω καθόλου δεδομένα από το 3ο partition;;; Έχω εγκατεστημένο το PartitionMagic 8.0 και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες για το πως να κάνω αυτό που είπα. Πείτε μου και με άλλο πρόγραμμα την διαδικασία δεν έχω πρόβλημα... αρκεί να γλυτώσω το format.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το 3ο partition έχει ελεύθερα μόνο 9gb αν παίζει κάποιο ρόλο.



Ευχαριστώ όσους απαντήσουν! :worthy:

tedd
12-10-07, 20:41
Δες το παρακάτω Link από το Help του site του PartitionMagic

http://www.partition-manager.com/merge-partitions.htm

einstein_pg
13-10-07, 10:54
Thnx για την απάντηση. Τελικά η συγχώνευση στέφθηκε με επιτυχία! :)
Μόνο πρόβλημα ότι δεν με αφήνει να μπω στον φάκελο που δημιοργήθηκε με τα δεδομένα του 2ου partition, αλλά δεν με πειράζει γιατί δεν είχε καθόλου δεδομένα...

tedd
15-10-07, 01:32
Μόνο πρόβλημα ότι δεν με αφήνει να μπω στον φάκελο που δημιοργήθηκε με τα δεδομένα του 2ου partition,


:hmm: Λίγο κουλό μου ακούγετε αλλά αφού δες εχεις πρόβλημα ..... :cool:

Πολύ καλό πρόγραμμα για τέτοιες δουλιές είναι και το Acronis Disk Director Suite.

andreasp
15-10-07, 10:31
:hmm: Λίγο κουλό μου ακούγετε αλλά αφού δες εχεις πρόβλημα ..... :cool:

Πολύ καλό πρόγραμμα για τέτοιες δουλιές είναι και το Acronis Disk Director Suite.

Το οποιο δεν μου δουλέυει με τίποτα.
Εχω εναν 250αρι δίσκο.
50gb C (System)
τα υπόλοιπα GB D (Data)
Προσπαθώ να μεγαλώσω το C στα 80gb αλλα στο restart δεν κάνει τίποτα.
Κάνει διάφορες εργασίες, αλλα στο τέλος τίποτα! Καμία διαφορά!

tedd
15-10-07, 15:00
Με το Acronis Disk Director Suite 10 έχω φτιάξει τα partition όταν πήρα τον σκλήρο δίσκο και επίσης έπειτα άλλαξα και το μέγεθος του C: (το μικρυνα) με εγκατεστημένο πάνω το λειτουργικό ΧΡ χώρις κανένα απολύτως πρόβλημα, δεν ξέρω γιατί σε εσένα έβγαλε πρόβλημα.

Αβυσος η ψυχή του HDD

@ ADSLgr.com All rights reserved.