PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL ΚΑΙ ADSL.GR



jimpall
12-10-07, 21:14
Λοιπόν έχω πάθει την πλάκα μου...

Δεν προλαβαίνω να ανεβάσω ένα θέμα στο adsl.gr στο forum της HOL και την επόμενη με παίρνουν τηλέφωνο από HOL για να μου επιλύσουν το πρόβλημα...

Την πρώτη φορά έπαθα ένα σοκ αφού δεν τους είχα δηλώσει κάποια βλάβη αλλά προσπαθούσα να βρώ λύση μέσω του forum.

Αλλά σήμερα μου τηλεφώνησαν για κάτι που ανέβασα χθες και έτσι κατάλαβα τι παίζει...

Πάντος συγχαρητήρια στη HOL για το ότι έχουν κάποιους υπαλλήλους που ασχολούνται με τo forum και προσπαθούν να δώσουν άμεσα λύσεις ή και προτάσεις.

Μπράβο και στο adsl.gr για την βοήθεια που μας προσφέρει.

hzaf
12-10-07, 21:20
Την αίτηση την έκανες απευθείας για ταχύτητα 6/1;

hemlock
12-10-07, 21:22
Λοιπόν έχω πάθει την πλάκα μου...

Δεν προλαβαίνω να ανεβάσω ένα θέμα στο adsl.gr στο forum της HOL και την επόμενη με παίρνουν τηλέφωνο από HOL για να μου επιλύσουν το πρόβλημα...

Την πρώτη φορά έπαθα ένα σοκ αφού δεν τους είχα δηλώσει κάποια βλάβη αλλά προσπαθούσα να βρώ λύση μέσω του forum.

Αλλά σήμερα μου τηλεφώνησαν για κάτι που ανέβασα χθες και έτσι κατάλαβα τι παίζει...

Πάντος συγχαρητήρια στη HOL για το ότι έχουν κάποιους υπαλλήλους που ασχολούνται με τo forum και προσπαθούν να δώσουν άμεσα λύσεις ή και προτάσεις.

Μπράβο και στο adsl.gr για την βοήθεια που μας προσφέρει.
Ποιο site ειναι αυτο το adsl.gr...?:p

Tem
12-10-07, 21:26
... Μπράβο και στο adsl.gr για την βοήθεια που μας προσφέρει.
adslgr.com εννοείς ?

Pitouros
13-10-07, 00:09
Άμα όντως κοιτάνε το forum και ελέγχουν τι προβλήματα υπάρχουν και προσπαθούν να τα λύσουν τι να πω ... Απλά συγχαρητήρια!! Αλλά θέλω και άλλες λεπτομέριες από το δημιουργό του thread για το τι ακριβώς του συνέβει για να πεισθώ :rolleyes:

jimpall
13-10-07, 01:10
Την αίτηση την έκανες απευθείας για ταχύτητα 6/1;

Sorry για ποιό θέμα μιλάς???

jimpall
13-10-07, 01:19
Ποιο site ειναι αυτο το adsl.gr...?:p


adslgr.com εννοείς ?


Άμα όντως κοιτάνε το forum και ελέγχουν τι προβλήματα υπάρχουν και προσπαθούν να τα λύσουν τι να πω ... Απλά συγχαρητήρια!! Αλλά θέλω και άλλες λεπτομέριες από το δημιουργό του thread για το τι ακριβώς του συνέβει για να πεισθώ :rolleyes:

Sorry παιδιά λάθος... Adslgr.com ήθελα να πω...
Τι άλλο να σας πω για να πειστείτε???

Αν δείτε στον λογαριασμό μου 2 θέματα έχω ανεβάσει τον τελευταίο μήνα (1 σχετικά με το WPA2 toy fritz και ένα χθες σχετικά με το αν μπορώ να στείλω fax μέσω 2play)...
E λοιπόν πήρα απάντηση και στα 2 απ'ο την HOL. Και στις 2 περιπτώσεις ο τεχνικός που μου τηλεφώνησε μου είπε ότι βλέπει στην καρτέλλα μου ανοιχτό ένα θέμα σχετικό με το πρόβλημα που είχα... Αυτό σημαίνει ότι καταγράφουν τα τυχόν προβλήματα και απορίες στο forum και τα περνούν στην κατέλλα του πελάτη...
Και τις 2 φορές πάντος με βοήθησαν να επιλύσω τα προβλήματα και απορίες που είχα.

Εύγε στην HOL:clap::clap::clap:

BoGe
13-10-07, 01:26
Sorry παιδιά λάθος... Adslgr.com ήθελα να πω...
Τι άλλο να σας πω για να πειστείτε???

Αν δείτε στον λογαριασμό μου 2 θέματα έχω ανεβάσει τον τελευταίο μήνα (1 σχετικά με το WPA2 toy fritz και ένα χθες σχετικά με το αν μπορώ να στείλω fax μέσω 2play)...
E λοιπόν πήρα απάντηση και στα 2 απ'ο την HOL. Και στις 2 περιπτώσεις ο τεχνικός που μου τηλεφώνησε μου είπε ότι βλέπει στην καρτέλλα μου ανοιχτό ένα θέμα σχετικό με το πρόβλημα που είχα... Αυτό σημαίνει ότι καταγράφουν τα τυχόν προβλήματα και απορίες στο forum και τα περνούν στην κατέλλα του πελάτη...
Και τις 2 φορές πάντος με βοήθησαν να επιλύσω τα προβλήματα και απορίες που είχα.

Εύγε στην HOL:clap::clap::clap:

Και που ξέρουν ποιός είναι ο πελάτης;

Pitouros
13-10-07, 01:27
Τι να πω, έχω μείνει :worthy:

Πάντως, για να μπορούν να βρουν σε ποιον πελάτη τους αντιστοιχεί κάθε nickname σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν την IP μας :hmm: Μου φαίνεται περίεργο και το πως το κάνουν αυτό, αλλά και το ότι έχουν όρεξη να το κάνουν :hmm:

Αλλά τι να πω, δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω όσα λέγονται. Αν πραγματικά η HOL ελέγχει το forum και λύνει τα προβλήματα που γράφουμε εδώ της αξίζει ένα τρισμέγιστο :respekt:

Βέβαια, ακόμα δεν έχω πεισθεί πλήρως να πω την αλήθεια :redface:

Gila1899
13-10-07, 01:52
Και που ξέρουν ποιός είναι ο πελάτης;
Δεν είσαι ο μόνος με την ανάλογη απορία.:rolleyes::dots:

jimpall
13-10-07, 02:07
Και που ξέρουν ποιός είναι ο πελάτης;


Τι να πω, έχω μείνει :worthy:

Πάντως, για να μπορούν να βρουν σε ποιον πελάτη τους αντιστοιχεί κάθε nickname σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν την IP μας :hmm: Μου φαίνεται περίεργο και το πως το κάνουν αυτό, αλλά και το ότι έχουν όρεξη να το κάνουν :hmm:

Αλλά τι να πω, δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω όσα λέγονται. Αν πραγματικά η HOL ελέγχει το forum και λύνει τα προβλήματα που γράφουμε εδώ της αξίζει ένα τρισμέγιστο :respekt:

Βέβαια, ακόμα δεν έχω πεισθεί πλήρως να πω την αλήθεια :redface:


Δεν είσαι ο μόνος με την ανάλογη απορία.:rolleyes::dots:

Πάντος και εγώ δεν έχω κάποια εξήγηση...:hmm::hmm: Όμως συνέβει!!!

Στο επόμενο τηλεφώνημα όμως θα το μάθω...σίγουρα...

IVIetaCreatoR
13-10-07, 02:20
Ρε παιδιά διαστημικό ακούγεται το όλο σκηνικό. :rofl:

phed
13-10-07, 02:37
Μήπως έχεις το ίδιο nickname που έχεις και στην σύνδεση σου με τη HOL και το συνδυάσανε/καταλάβανε;;; Αλλά και πάλι με ποια λογική να πρέπει να είσαι ο ίδιος που έχει το nickname και στις δυο περιπτώσεις; Τι να πω μυστήριαι αι βουλαί τις HOL...



Edit: Αν διαβάζεις εσύ προϊστάμενε της HOL που σου έστειλα mail να μου λύσεις αυτό το θέμα με τις χρεώσεις, ακόμα περιμένω απάντηση...

Tem
13-10-07, 03:13
θέλω να συγχρονίσω πιό ψηλά , εκεί που συγχρόνιζα μέχρι πριν απο τρείς εβδομάδες.Δεν θέλω άλλους περιορισμούς στις τιμές του attainable rate :rolleyes:

sdikr
13-10-07, 04:32
Στο φόρουμ είναι συγκεκριμένοι αυτοί που μπορούν να δούνε Ip, και σίγουρα δεν έχουν σχέση με την hol, τώρα αν η Hol έχει φιάξει το support της απο όσο ακούω αυτό είναι διαφορετικό θέμα

Sakoulas
13-10-07, 05:34
Εμ, και παλι δεν ειναι λιγο παρατραβηγμενο απο τα μαλλια;
Σε περιπτωση που γινεται παντως, ειναι το λιγοτερο απιστευτο...

Tem
13-10-07, 09:28
συγχρονίζω ήδη πιο ψηλά :p
Πέρα απο την πλάκα τώρα , αποκλείω να συμβαίνει αυτό που συζητείται εδώ. Το θεωρώ τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε κάτι τέτοιο.

ioannis_rae
13-10-07, 10:23
παίδες θα πιαστώ από το θέμα και θα κάνω μια ερώτηση off-topic η χολ (και η κάθε χολ) μπορεί και έχει το δικαίωμα να δει σε τι σελίδες μπαίνουμε και τι κατεβάζουμε??

maxorfo
13-10-07, 11:06
...............Αν δείτε στον λογαριασμό μου 2 θέματα έχω ανεβάσει τον τελευταίο μήνα (1 σχετικά με το WPA2 toy fritz και ένα χθες σχετικά με το αν μπορώ να στείλω fax μέσω 2play)...
E λοιπόν πήρα απάντηση και στα 2 απ'ο την HOL. Και στις 2 περιπτώσεις ο τεχνικός που μου τηλεφώνησε μου είπε ότι βλέπει στην καρτέλλα μου ανοιχτό ένα θέμα σχετικό με το πρόβλημα που είχα... Αυτό σημαίνει ότι καταγράφουν τα τυχόν προβλήματα και απορίες στο forum και τα περνούν στην κατέλλα του πελάτη......



Μήπως και για τα δύο θέματα που είχες ανεβάσει στο forum, ταυτόχρονα είχες ρωτήσει, είτε ανοίγοντας ticket είτε απλά από τηλεφώνου, την ΤΥ?

Για ο,τιδήποτε ρωτήσεις, ακόμα και στο τηλέφωνο, οι υπάλληλοι της HOL ανοίγουν νέο θέμα, που γράφεται στην καρτέλλα σου.

Αν ισχύει αυτό, πιθανόν να πρόκειται για σύμπτωση.

nm96027
13-10-07, 11:40
Δεν υπαρχει περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο, μονο εαν το username στο φορουμ ειναι ίδιο με αυτο που εχει κάποιος στην hol. Αλλα και παλι ειναι μαλλον απιθανο.

Η ΤΥ, ΕΠ, ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ διαβάζουν αυτα που γράφετε. Να ειστε σίγουροι. Αλλα απο εκει και περα υπαρχει αποσταση μεχρι του σημειου να μας παίρνουν τηλεφωνο για προβληματα που γραφουμε στο φορουμ.

Tem
13-10-07, 11:41
Μήπως και για τα δύο θέματα που είχες ανεβάσει στο forum, ταυτόχρονα είχες ρωτήσει, είτε ανοίγοντας ticket είτε απλά από τηλεφώνου, την ΤΥ?

Για ο,τιδήποτε ρωτήσεις, ακόμα και στο τηλέφωνο, οι υπάλληλοι της HOL ανοίγουν νέο θέμα, που γράφεται στην καρτέλλα σου.

Αν ισχύει αυτό, πιθανόν να πρόκειται για σύμπτωση.
το ίδιο πιστεύω και εγώ ;)

NeK
13-10-07, 12:05
Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι πρόκειται για σύμπτωση, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να δει κάποιος τρίτος οποιαδήποτε προσωπικά στοιχεία κάποιου μέλους μας, πόσο μάλλον να γνωρίζει αν είναι συνδρομητής κάποιας εταιρείας και να του ανοίγει και support ticket. :)

grsaint13
13-10-07, 13:00
Και εγώ δεν πιστεύω ότι συμβαίνει αυτό.

Εγώ ας πούμε,τόσα τους έχω σούρει μήνες τώρα και ούτε ένα τηλέφωνο δεν με έχουν πάρει για μια απλή ενημέρωση,ένα συγνώμη,κάτιτις βρε παιδί μου.

Α,τώρα που το θυμήθηκα με έχουν πάρει μια φορά,πριν ενάμιση μήνα περίπου για να μου πουν ότι μέχρι 30/9 θα έχω ενεργοποιηθεί ΣΙΓΟΥΡΑ!:rofl::rofl::rofl:

Απλά τραγικοί!

nm96027
13-10-07, 13:14
Νομιζω πως μετα και την απαντηση του Νεκτάριου το νημα πρεπει να κλειδωθει.
Η συνεχίση της κουβέντας δίνει λαθος εντυπωσεις για κάτι που δεν ειναι δυνατον να συμβεί.

karavagos
13-10-07, 14:06
Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι πρόκειται για σύμπτωση, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να δει κάποιος τρίτος οποιαδήποτε προσωπικά στοιχεία κάποιου μέλους μας, πόσο μάλλον να γνωρίζει αν είναι συνδρομητής κάποιας εταιρείας και να του ανοίγει και support ticket. :)

Βέβαια πάντα υπάρχει η περίπτωση να μεσολαβήσει κάποιος που έχει πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία. Οπότε έγκειται καθαρά στη συνείδηση του καθενός.

hemlock
13-10-07, 14:16
Βέβαια πάντα υπάρχει η περίπτωση να μεσολαβήσει κάποιος που έχει πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία. Οπότε έγκειται καθαρά στη συνείδηση του καθενός.
Δεν εγραψε κατι τετοιο ο master chief...;)

karavagos
13-10-07, 14:31
Μα δεν είπα ότι το έγραψε. Ο Νεκτάριος έγραψε ότι τρίτοι δεν έχουν πρόσβαση σε προσωπικά στοιχεία μελών. Και εγώ είπα ότι κάποιοι από το adslgr έχουν (σε διαφορετική βαθμίδα ο καθένας). Το μόνο που τους εμποδίζει από το να τα δώσουν σε τρίτους είναι η συνείδησή τους.

Και για να μην παρεξηγηθούμε (επειδή συνηθίζεται τώρα τελευταία): ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

hemlock
13-10-07, 14:36
5 νοματαιοι ,λογικα, θα εχουν τετοια "δικαιωματα" οι 2 owners Και οι 3 admin...Αν πιστευεις οτι θα δωσουν ετσι στεγνα την εγκυροτητα/αξιοπιστια του forum για καποια διαφημιση ή ποιο γρηγορη εξυπηρετηση (προσωπικη ή αλλου χρηστη) ειναι οντως διαφορετικο ζητημα και δεν θα το συνεχισω...

yiapap
13-10-07, 14:47
Kαι φυσικά το σενάριο να επικοινωνήσει κάποιος αυτοβούλως με Παρόχους και να δώσει προσωπικά δεδομένα σε αυτούς AKOMH και για να βοηθηθεί κάποιος χρήστης, ΔΕΝ παίζει.
Άλλωστε και να θέλαμε να το κάνουμε πολύ δύσκολα κάτι τέτοιο θα είχε επιτυχία.

Μακάρι οι υπεύθυνοι της HOL να βοηθούν σε θέματα που έχουν αναφερθεί ως προβλήματα στο forum λύνοντάς τα όχι μόνο προς όφελος του ενός χρήστη του forum αλλά όλων των πελατών τους.

Αυτά. Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσουμε να το παιδεύουμε.
:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.