PDA

Επιστροφή στο Forum : NetGear DG834G 54MBPS Wireless ADSL2+ Modem Router + Otenet ?



chaoss_z
12-10-07, 22:46
Καλησπέρα σε όλους! Έχω το εξής πρόβλημα ...
Σήμερα ενεργοποίησα το ίντερνετ και πήρα τους κωδικούς, έβαλα το router της netgears όπως βλέπετε και στον τίτλο έβαλα τους κωδικούς μπήκε και βγήκε μετά από τυχέο χρόνο.. Ξέρει κανείς γιατί με πετάει έξω ? Δοκίμασα το Sagem modem το 800 νομίζω το απλό όχι με wireless που δίνει στο OnDSLkit και δουλεύει κανονικά!!!

Τι μπορεί να φταίει ???:hmm::hmm:

HereToLearn
12-10-07, 22:49
Εχεις adsl over isdn or pstn??

chaoss_z
12-10-07, 22:50
Εχεις adsl over isdn or pstn??

ADSL Over PSTN

chaoss_z
12-10-07, 22:51
ADSL Over PSTN

Μου έχει μπει μια υποψία λέτε να φταίει που είχα σετάρει το router πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου ?

chaoss_z
12-10-07, 22:54
Μου έχει μπει μια υποψία λέτε να φταίει που είχα σετάρει το router πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου ?

Η να φταίει που είχα βάλει ρυθμίσεις και για PPPoA kai E ? αλλά διάλεγα PPPoA

HereToLearn
12-10-07, 22:54
Μου έχει μπει μια υποψία λέτε να φταίει που είχα σετάρει το router πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου ?

Οχι δεν έχει σχέση, αν το είχες κάνει σωστά έπρεπε να παιξει...
Αν καταλαβα καλά χάνει τον συγχρονισμό το router, δηλαδή δεν ανάβει σταθερα το adsl λαμπάκι??
έχεις φίλτρα σε όλες τις τ.σ?
έχεις συναγερμό?
τηλ.κέντρο?

chaoss_z
12-10-07, 22:57
Οχι δεν έχει σχέση, αν το είχες κάνει σωστά έπρεπε να παιξει...
Αν καταλαβα καλά χάνει τον συγχρονισμό το router, δηλαδή δεν ανάβει σταθερα το adsl λαμπάκι??

Ναι φίλε μου και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί..

HereToLearn
12-10-07, 22:58
..άλλαξα λίγο το αρχικό μου μήνυμα..απάντησε μου και στα υπόλοιπα παρακαλώ..

chaoss_z
12-10-07, 23:03
Οχι δεν έχει σχέση, αν το είχες κάνει σωστά έπρεπε να παιξει...
Αν καταλαβα καλά χάνει τον συγχρονισμό το router, δηλαδή δεν ανάβει σταθερα το adsl λαμπάκι??
έχεις φίλτρα σε όλες τις τ.σ?
έχεις συναγερμό?
τηλ.κέντρο?

Δεν κρατάει σταθερά το λαμπάκι της γραμμής.. πέφτει και ξανανεβαίνει..
Φίλτρο έχει μπει στην τηλεφωνική γραμμή και από εκει μυράζει σε όλα δεν ξέρω άμα φταίει το δεύτερο τηλ. που έχουμε...
Συναγερμό πάντως δεν έχουμε.. ούτε τηλ. κέντρο ;)

HereToLearn
12-10-07, 23:09
φίλτρο μπροστά από όλα τα τηλέφωνα αλλά όχι πριν το netgear έτσι????
Η δεύτερη γραμμή που λες έιναι άλλο νούμερο?
Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να καταλάβω...........:)

chaoss_z
12-10-07, 23:12
Ναι όχι πριν το netgear όπως δείχνει και το φίλτρο η adsl στο router η Line στα δύο τηλέφωνα λέω να αποσυνδέσω το ένα αυτό που είναι "μακρυα" για να δω μήπως αυτό φταίει..

Μην μασάς ρώτα ότι θες

HereToLearn
12-10-07, 23:15
οπα αυτό που περιγράφεις δεν είναι φίλτρο είναι spliter
αν είναι όντως έτσι βάζεις την γραμμη από την μπρίζα του τοίχου στο line, το ρούτερ το συνδέεις στο adsl και το τηλέφωνο στο phone..........

chaoss_z
12-10-07, 23:20
οπα αυτό που περιγράφεις δεν είναι φίλτρο είναι spliter
αν είναι όντως έτσι βάζεις την γραμμη από την μπρίζα του τοίχου στο line, το ρούτερ το συνδέεις στο adsl και το τηλέφωνο στο phone..........

Λοιπόν τα ξανά είδα και είναι πρώτα το splitter στην μία θέση μπαίνει το φίλτρο και στην άλλη το τηλέφωνο το ένα. Από το φίλτρο συνδέεται το router και το άλλο τηλέφωνο..

HereToLearn
12-10-07, 23:24
Λοιπόν τα ξανά είδα και είναι πρώτα το splitter στην μία θέση μπαίνει το φίλτρο και στην άλλη το τηλέφωνο το ένα. Από το φίλτρο συνδέεται το router και το άλλο τηλέφωνο..

μα αν έχεις φίλτρο πριν το router δεν το αφήνεις να συγχρονήσει........
βγάλε το splitter τελέιως για δοκιμή και βάλε το καλώδιο κατευθείαν στο netgear χωρίς φίλτρα ή τηλέφωνα ή οτιδήποτε για να δούμε αν συγχρονίζει σταθερά έτσι για αρχή και πες μου....

chaoss_z
12-10-07, 23:32
μα αν έχεις φίλτρο πριν το router δεν το αφήνεις να συγχρονήσει........
βγάλε το splitter τελέιως για δοκιμή και βάλε το καλώδιο κατευθείαν στο netgear χωρίς φίλτρα ή τηλέφωνα ή οτιδήποτε για να δούμε αν συγχρονίζει σταθερά έτσι για αρχή και πες μου....

Τελικά το έκανα, έβγαλα το τηλέφωνο και δούλεψε!! :oneup: το router ήταν μάλλον εκτός φίλτρου..

chaoss_z
12-10-07, 23:34
ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου

HereToLearn
12-10-07, 23:38
οκ καλή συνέχεια!

durutti
26-11-08, 02:22
οκ καλή συνέχεια!

update που βρισκω για να πιασει 24? και κυριως 1 up?

HereToLearn
29-11-08, 14:13
Αν το modem/router σου είναι adsl2+ πιάνει 24000/1024 αν φυσικά η απόσταση σου από το κέντρο το επιτρέπει!

hel
30-11-08, 17:23
update που βρισκω για να πιασει 24? και κυριως 1 up?

Ποιο ρούτερ έχεις;
Ενημέρωσε το πρόφίλ σου και με τα στοιχεία γραμμής και την περιοχή , για να μην σε ρωτάμε συνέχεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.