PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση S/N κ' μειωση Attentuation



manic
13-10-07, 17:59
Καλησπερα σε ολους! Πριν λιγες μερες ενεργοποιηθηκα κ εγω στο ιδιοκτητο ( μονο internet).

Οριστε τα στατιστικα της γραμμης μου.

Statistics Downstream Upstream Line Rate 2869 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 3068 Kbps 977 Kbps
Noise Margin 3.6 dB 19.1 dB
Line Attenuation 61.0 dB 28.0 dB
Output Power 12.4 dBm 18.6 dBm

Πριν ειχα 1024 4νετ με ΑΡΥΣ κ ειχα πολυ καλυτερα pings κ choke (ελεο packet loss) στο online gaming.

Υπαρχει καποιος τροπος να φτιαξουν τα πραγματα οπως να αυξηθει το noise margin ή το
Attentuation. Νομιζω ειχα δει σε παλιοτερο ποστ οτι ο θορυβος μπορει να μειωθει με reboot της γραμμης.

Αλλαγη DSLAM ειναι εφικτη ( Ειμαι στης Ηλιουπολης)?

Καπου διαβασα οτι μπορει να βοηθησει να κανεις interleaving στη γραμμη σου αλλα δεν δυστυχως δεν εξηγουσε κ πως γινεται αυτο...


Ευχαριστω εκ των προτερων.

Jazzer
13-10-07, 18:39
Δυστυχώς φίλε manic μένεις πολύ μακρυά από το αστικό κέντρο που υπάγεσαι.
Με attenuation 61 μιλάμε για μια απόσταση 4.4 χλμ. περίπου.
Ο μεγάλος θόρυβος που μας αναφέρεις στη γραμμή σου (snr 3.6 db) είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα, χωρίς πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Απ όσο γνωρίζουμε, δεν είναι δυνατό να αλλάξεις Α/Κ για να μειωθεί η απόσταση από τα dslams.
Μόνη λύση η μετακόμιση, ή δημιουργία νέου αστικού κέντρου που θα βρίσκεται πιο κοντά στην οικία σου, πράγμα αμφίβολο.

nnn
13-10-07, 22:35
Για αρχή έλεγξε τις καλωδιώσεις σου, φίλτρα κλπ.

deniSun
14-10-07, 11:28
Από τα στατιστικά της γραμμής του μάλλον ευθύνεται η μεγάλη απόσταση από το ΤΚ.
Το Interleaving/fast δεν το ρυθμίζεις εσύ αλλά το παίρνει αυτόματα ο router.
Αλλαγή dslam δεν γίνεται εύκολα (μάλλον πολύ σπάνια και με πολύ μεγάλο κόπο - σχεδόν αδύνατο) και δεν θα βοηθήσει την κατάσταση.

manic
14-10-07, 14:18
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! οποτε εχουμε κ λεμε -->


Το Interleaving/fast δεν το ρυθμίζεις εσύ αλλά το παίρνει αυτόματα ο router.Αλλαγή dslam δεν γίνεται εύκολα (μάλλον πολύ σπάνια και με πολύ μεγάλο κόπο - σχεδόν αδύνατο) και δεν θα βοηθήσει την κατάσταση.

Τι ειναι το interleaving και γιατι να μην βοηθησει την κατασταση η αλλαγη dslam εαν ειμαι πιο κοντα στο αλλο?


Για αρχή έλεγξε τις καλωδιώσεις σου, φίλτρα κλπ.

Tι ακριβως να ελεγξω? Καινουριο modem, καινουρια καλωδια, φιλτρο δεν εχω βαλει γιατι στην πριζα αυτη δεν
χρησιμοποιω τηλεφωνο. Τι αλλο δλδ?


Ο μεγάλος θόρυβος που μας αναφέρεις στη γραμμή σου (snr 3.6 db) είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα, χωρίς πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Απο οτι εχω διαβασει η 4νετ εχει σαν target snr 6. Αυτο για να γινει θα πρεπει να μειωθει η ταχυτητα μου?

----

To reboot της γραμμης βοηθαει ή να μην ασχοληθω? Επισης με την υπαρχουσα ταχυτητα ειμαι πολυ κατω απο το 1/3 που θεωρειται βλαβη αν δεν κανω λαθος. Οποτε αν δεν ασχολιομουν για να ξερω καποια πραγματα παραπανω κ τους λογους που δικαιολογειται αυτη η ταχυτητα κ δηλωνα βλαβη ή εκανα καταγγελια τι θα μου λεγανε?

Πως μπορουμε να βρουμε τη διευθυνση ενος dslam ωστε να δω αν μπορει να βοηθησει μια αλλαγη?

Ευχαριστω παιδια

deniSun
14-10-07, 14:30
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! οποτε εχουμε κ λεμε -->
Τι ειναι το interleaving και γιατι να μην βοηθησει την κατασταση η αλλαγη dslam εαν ειμαι πιο κοντα στο αλλο?


Για το Interleave και fast δες εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837
Αλλαγή dslam μπορείς να κάνεις μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.



Απο οτι εχω διαβασει η 4νετ εχει σαν target snr 6. Αυτο για να γινει θα πρεπει να μειωθει η ταχυτητα μου?

Το 6 το δίνουν συνήθως από την αρχή.
Αν με 6 συγχρονίζεις στα 20Μ τότε με 8 θα πιάνεις 18Μ.
Όσο μεγαλώνει τόσο ποιο κάτω συγχρονίζεις.



To reboot της γραμμης βοηθαει ή να μην ασχοληθω? Επισης με την υπαρχουσα ταχυτητα ειμαι πολυ κατω απο το 1/3 που θεωρειται βλαβη αν δεν κανω λαθος. Οποτε αν δεν ασχολιομουν για να ξερω καποια πραγματα παραπανω κ τους λογους που δικαιολογειται αυτη η ταχυτητα κ δηλωνα βλαβη ή εκανα καταγγελια τι θα μου λεγανε?

Το reboot δεν διορθώνει τίποτε εκτός αν έχεις προβληματικό router που κολλάει μετά από χρήση κάποιων ημερών.
Από την γραμμή σου φαίνεται ότι φταίει η απόσταση και όχι κάτι άλλο.



Πως μπορουμε να βρουμε τη διευθυνση ενος dslam ωστε να δω αν μπορει να βοηθησει μια αλλαγη?
Ευχαριστω παιδια

Τι εννοείς διεύθυνση;

manic
14-10-07, 21:26
Thanx denis για το link. Εννοω τη διευθυνση του μερους που βρισκεται το dslam ωστε να μπω σε κανα google earth κ συγκρινω αποστασεις.

Δεν ξερω βεβαια τι εντολη να δωσω στο telnet για να δω σε τι mode ειμαι(fast or or interleaved).

Tελικα υπαρχει κατι που προτεινετε να κανω εκτος απο το να μετακομισω?? Εχω μεγαλο προβλημα με το online gaming και ενας λογος που μπηκα στο ιδιοκτητο ηταν για να εχω καλυτερο ping κ λιγοτερο packet loss τα οποια εχουν αυξηθει. Γυρνωντας απο τη δουλεια κ αφου κοιμησω τη κοπελα μου :) θελω να ξεφευγω λιγακι απο τη πιεση κ προς το παρον μου σπανε τα νευρα κ αλλο..

Sorry αν το κουραζω απλα κ εγω εχω ξενερωσει μετα την 4μηνη αναμονη για αυτη την συνδεση.

plex27
14-10-07, 21:58
Φιλε δεν εχω κατι να σου προτεινω, απλα να σου πω οτι και εγω εχω Attenuation 45 κ ομως εχω κλειδωσει στα 14000. Στις ταχυτητες τα πραγματα ποικιλλουν αλλα εχω πιασει κ 1,2 MB/sec απο download manager. Οποτε ψαχτο λιγο. Ισως μπορεις να κλειδωσεις και σε μεγαλυτερες ταχυτητες.

makfil
15-10-07, 08:52
Παρακολουθώ το θέμα επειδή έχω και εγώ πρόβλημα στο attenuation (40,5) ενώ βρίσκομαι σε ευθεία απόσταση 1.7 χλμ από το Κέντρο του ΟΤΕ στο Χαλάνδρι και οι τεχνικοί της 4νετ λένε ότι αυτό δεν μειώνεται επειδή είμαι μακριά από το κέντρο ενώ οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν βρίσκουν πρόβλημα στη γραμμή. Παρατηρώ όμως ότι το line rate κυμαίνεται από μέρα σε μέρα και στο διάστημα των μηνών που συνδέομαι (Shared LLU) παίζει μεταξύ 7800 και 10500. Είναι φυσιολογικό αυτό ή συμβαίνει κάτι με τις ρυθμίσεις του router ?
ΥΓ Το line rate και το SNR ήταν χθες 10165 και 6,1 ενώ σήμερα είναι 8876 και 8,6 αντίστοιχα.

deniSun
15-10-07, 09:14
Thanx denis για το link. Εννοω τη διευθυνση του μερους που βρισκεται το dslam ωστε να μπω σε κανα google earth κ συγκρινω αποστασεις.
Δεν ξερω βεβαια τι εντολη να δωσω στο telnet για να δω σε τι mode ειμαι(fast or or interleaved).


Δες σε ποιο κέντρο ανήκεις και βρες τι απόσταση έχει από το σπίτι σου.
Το interleave/fast σε ορισμένα router φαίνεται στα στατιστικά.
Ψάξε και στο αντίστοιχο θέμα για το cl110.

deniSun
15-10-07, 09:17
Παρακολουθώ το θέμα επειδή έχω και εγώ πρόβλημα στο attenuation (40,5) ενώ βρίσκομαι σε ευθεία απόσταση 1.7 χλμ από το Κέντρο του ΟΤΕ στο Χαλάνδρι και οι τεχνικοί της 4νετ λένε ότι αυτό δεν μειώνεται επειδή είμαι μακριά από το κέντρο ενώ οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν βρίσκουν πρόβλημα στη γραμμή. Παρατηρώ όμως ότι το line rate κυμαίνεται από μέρα σε μέρα και στο διάστημα των μηνών που συνδέομαι (Shared LLU) παίζει μεταξύ 7800 και 10500. Είναι φυσιολογικό αυτό ή συμβαίνει κάτι με τις ρυθμίσεις του router ?
ΥΓ Το line rate και το SNR ήταν χθες 10165 και 6,1 ενώ σήμερα είναι 8876 και 8,6 αντίστοιχα.

To atten. που έχεις μπορεί να σου δώσει περίπου 12Μ.
Δεν σημαίνει ότι θα τα πιάνεις.
Τι περισσότερες φορές συγχρονίζεις πιο κάτω από την θεωρητική αυτή τιμή.
Και δεν είναι πάντα σταθερή αλλά παίζει γύρω από μια τιμή.
Δες σε τι κλειδώνεις interleave/fast και αν σε βάζει σε ADSL/ADSL2+.

makfil
15-10-07, 11:04
To atten. που έχεις μπορεί να σου δώσει περίπου 12Μ.
Δεν σημαίνει ότι θα τα πιάνεις.
Τι περισσότερες φορές συγχρονίζεις πιο κάτω από την θεωρητική αυτή τιμή.
Και δεν είναι πάντα σταθερή αλλά παίζει γύρω από μια τιμή.
Δες σε τι κλειδώνεις interleave/fast και αν σε βάζει σε ADSL/ADSL2+.
@denis1276
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μου προκαλεί νέα ερωτήματα:
1. Υπάρχει τύπος για τη μετατροπή του attenuation σε απόσταση από το Κέντρο του ΟΤΕ?
2. Έψαξα σε όλο το interface του Siemens αλλά δεν μπόρεσα να βρώ τα στοιχεία interleave/fast.
3. Το Line Mode είναι ADSL2+

deniSun
15-10-07, 12:39
@denis1276
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μου προκαλεί νέα ερωτήματα:
1. Υπάρχει τύπος για τη μετατροπή του attenuation σε απόσταση από το Κέντρο του ΟΤΕ?
2. Έψαξα σε όλο το interface του Siemens αλλά δεν μπόρεσα να βρώ τα στοιχεία interleave/fast.
3. Το Line Mode είναι ADSL2+

1. υπάρχει αλλά δεν τον έχω πρόχειρο.
2. σε κάποιο θέμα που μιλάει για το cl110 αναφέρει νομίζω κάποιος πως μπορείς να το δεις
3. ΟΚ

Kokotaz
15-10-07, 12:45
1.H μετατροπη του attenuation(dB) σε αποσταση απο το Α/Κ(km) ειναι μια απλη διαιρεση:
Attenuation(dB) / 13.81(dB/km) = αποσταση(km)
Μπορεις να δεις και το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
*{Εγω εχω παρατηρησει το δικο μου attenuation το οποιο παιζει απο (47-51)dB, οποτε αφου το σπιτι μου δεν μετακινειται απο οσο καταλαβαινω :p, κατι αλλο μεταβαλλεται που δεν εχω εντοπισει}
2.Δεν εχει καπου στο μενου του μοντεμ σου κατι σαν DSL Status?
Δηλαδη καπου να δεις την ταχυτητα που συγχρονιζεις μαζι με τα αλλα στατιστικα της γραμμης σου?
Εκει λογικα θα λεει και σε τι DSL Path Mode εισαι.

makfil
15-10-07, 14:59
@Kokotaz
Ευχαριστώ και σένα για τις πολύτιμες πληροφορίες και κυρίως για την παραπομπή στο thread από τον οποίο μαθαίνεις πάρα πολλά γύρω από τα στοιχεία που συνθέτουν το ADSL.
Τελικά, υπάρχει στο Siemens CL110 το DSL Status και καταγράφονται πολλά στοιχεία αλλά όχι εκείνα (interleave/fast) που μου ζήτησε ο denis1276.

hadji1
15-10-07, 16:26
μαγκες και γω το ιδιο προβλημα εχω...
ιδου..

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2629 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 3376 Kbps 1092 Kbps
Noise Margin 8.0 dB 23.5 dB
Line Attenuation 55.0 dB 27.4 dB
Output Power 12.4 dBm 16.9 dBm

το Attenuation μου ειναι στανταρντ εκει...καμμια φορα κλειδωνω κατι λιγο παραπανω, αλλα μεχρι εκει...προβληματα με αποσυνδεσεις δεν εχω, εδω και ενα μηνα που εχω συνδεθει, αλλα το απογευμα ειναι σκετο χαλι (λογο φορτου ισως ?)
βεβαια με download mgr (flashget) κατεβαζω πραγματικη ταχυτητα γυρω στα 2,6mbps οποτε δεδομενου του κλειδωματος μου ειμαι ευχαριστημενος...
Ηθελα να ρωτησω το εξης...με μεσον μπορω να αλλαξω ΑΚ (ειμαι στης Τερψιθεας ενω μενω Γλυφαδα ;)) γιατι μετακομιση δεν βλεπω να κανω...δηλαδη τεχνικα γινεται ??
και επισης...αν στο μελλον (αμμεσο) θα μπορει καποιος με αυτες τις αποστασεις να βελτιωσει πραγματικα τις ταχυτητες του ??
...στω !

deniSun
15-10-07, 16:54
Ισχύουν τα ίδια και σε εσένα.

nikpav
15-10-07, 17:41
Μπορει κανεις να μου πη τι σημαινει αυτο
D (interleave depth) 64 8

panosvo
16-10-07, 08:16
Σχετικά με το interleave για το αλλάξεις, πετυχαίνει στο upload, βάλε modulation σύνδεσης από το ρουτερ το G.Dmt , οπότε θα συνδεθεί στο Upload με 512 και interleave fast, Θα κερδίσεις 10 με 12 ms στο ping σου. Για το Download σου δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς συνδέεσαι κάτω από 10Μβιτς.

panosvo
16-10-07, 08:19
Μπορει κανεις να μου πη τι σημαινει αυτο
D (interleave depth) 64 8

Δες το σχετικό Link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837 για το interleave, πάντως όταν ο αριθμός είναι 1 τότε το Interleave είναι απενεργοποιημένο και άρα είσαι σε fast.

Δοκίμασε αυτό που σου λέω στο προηγούμενο post, επίσης κάνε ένα tracert www.forthnet.gr πρίν και μετά την αλλαγή που σου λέω για να δεις διαφορές.

Lagman
16-10-07, 08:43
Thanx denis για το link. Εννοω τη διευθυνση του μερους που βρισκεται το dslam ωστε να μπω σε κανα google earth κ συγκρινω αποστασεις.




Σε ποιο από τα δυο είσαι ; την απόσταση μέτρησε την και από www.driveme.grβάζοντας αφετηρία την οδό του dslam σου και προορισμό το σπίτι σου μιας και όλα τα καλώδια νομίζω ότι βρίσκονται κάτω από το οδικό δίκτυο

ΑΤΤΙΚΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΝΥΜΦΩΝ ΚΑΙ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ 99(1~6)XXXX, 990(2~6)XXX 60056


ΑΤΤΙΚΗΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΗ ΕΥΤΕΡΠΗΣ 3 17343 97(0,1,3,6)XXXX,
975(1~9)XXX, 972(0~5)XXX

http://www.otewholesale.gr/files/unbacc_ak_1_new.pdf

nikpav
16-10-07, 09:20
Δες το σχετικό Link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837 για το interleave, πάντως όταν ο αριθμός είναι 1 τότε το Interleave είναι απενεργοποιημένο και άρα είσαι σε fast.

Δοκίμασε αυτό που σου λέω στο προηγούμενο post, επίσης κάνε ένα tracert www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr) πρίν και μετά την αλλαγή που σου λέω για να δεις διαφορές.
Ποιος αριθμος, που θα πρεπει να δω για τον αριθμο αυτον
ευχαριστω

theodoros2004
16-10-07, 09:44
Εγω παιδια εκανα 2 αιτησεις σε διαφορετικους αριθμους στην forthnet μονο internet, πιστευω με τα στατιστικα που εχω τωρα απο τον οτε δν θα εχω προβλημα οριστε:

768/192
1)Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 4,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 11,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 31,0 / 30,5

2048/256
2)Output Power (Up/Down) [dBm]: 11 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 30,5

panosvo
16-10-07, 10:01
Ποιος αριθμος, που θα πρεπει να δω για τον αριθμο αυτον
ευχαριστω


Ο αριθμός του interleave , px interleave 64 8 , εάν γίνει interleave 64 1 , σημαίνει ότι στο Upload εισαι σε fast

nikpav
16-10-07, 10:13
Ο αριθμός του interleave , px interleave 64 8 , εάν γίνει interleave 64 1 , σημαίνει ότι στο Upload εισαι σε fast
Συγνωμη για την ταλαιπορια, αλλα το download ποιον αρθμο θα πρεπει να εχει αντι 64
ειμαι λιγο? αστετος και δεν και το καταλαβαινω..

deniSun
16-10-07, 10:40
Στον ΟΤΕ παίζεις με ADSL.
Στη forthnet αν μπεις στο ιδιόκτητο θα παίζεις με ADSL2+.
Τα στατιστικά σου θα είναι διαφορετικά σε αυτή την περίπτωση.

panosvo
16-10-07, 10:45
Συγνωμη για την ταλαιπορια, αλλα το download ποιον αρθμο θα πρεπει να εχει αντι 64
ειμαι λιγο? αστετος και δεν και το καταλαβαινω..

Ο πρώτος αριθμός είναι για το Download Και ο δεύτερος για το upload, δεν πρέπει τίποτα , απλά στο Download είναι 64 και στο upload με τις αλλαγές που σου λέω να κάνεις (G.dmt) από 8 θα γίνει 1, οπότε θα είσαι σε fast

nikpav
16-10-07, 10:47
Ο πρώτος αριθμός είναι για το Download Και ο δεύτερος για το upload, δεν πρέπει τίποτα , απλά στο Download είναι 64 και στο upload με τις αλλαγές που σου λέω να κάνεις (G.dmt) από 8 θα γίνει 1, οπότε θα είσαι σε fast
Ευχαριστω πολυ

@ ADSLgr.com All rights reserved.