PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Φοιτητικό Internet



Salvation
13-10-07, 18:28
Γεια σας,

Είχα κάνει αίτηση για το φοιτητικό internet στα 768. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε χθες μετά από 15-20 μέρες και προσπαθησα με τους κωδικούς που μου δώσανε να μπω. Ωστόσο μετα την κλήση έβγαζε ένα σφάλμα 721 " ο αποκρυσμένος υπολογιστης δεν αποκρίθηκε". Πήρα στην Otenet και μπήκαν κανονικά με τους κωδικους μου.Με παρέπαμψαν στον ΟΤΕ γιατί λέει ότι έχει πρόβλημα το κεντρικό του ΟΤΕ. Θα τους πάρω τη Δευτέρα και θα δουμε. Ξέρετε τι φταίει και πόσο θα πάρει η επιδιόρθωση??

Umbra
13-10-07, 20:07
Τι εννοεις κληση??
Το μοντεμ σου πρεπει να καλεσει για να συνδεθεις??
Πρωτη φορα το ακουω...
Δεν ειναι συνηθισμενο στο ADSL παντως...εκτος κι αν κανεις καποιο λαθος

Salvation
13-10-07, 22:04
όΤΑΝ λέω κλήση εννοω το παράθυρο όπου βάζεις username, password. Εκεί όταν κάνει επαληθευση των στοιχείων μου πετάει το σφάλμα που είπα.

maik
15-10-07, 19:18
Τι βαζεις σαν username και password; Αν βαζεις τα "κωδικος πελατη" και "συνθηματικο πελατη" που σου εδωσε η ΟΤΕΝΕΤ φυσικα και θα σου βγαλει αυτο το μηνυμα.

Πρεπει να δωσεις username : otenet@otenet.gr και password : otenet.

Οταν συνδεθεις τοτε θα πας στο my.otenet.gr και εκει πια θα δωσεις τα παραπανω για να ενεργοποιηθει η συνδεση σου.

enwsitis21
16-10-07, 00:13
Τι βαζεις σαν username και password; Αν βαζεις τα "κωδικος πελατη" και "συνθηματικο πελατη" που σου εδωσε η ΟΤΕΝΕΤ φυσικα και θα σου βγαλει αυτο το μηνυμα.

Πρεπει να δωσεις username : otenet@otenet.gr και password : otenet.

Οταν συνδεθεις τοτε θα πας στο my.otenet.gr και εκει πια θα δωσεις τα παραπανω για να ενεργοποιηθει η συνδεση σου.

Σε αυτή την περίπτωση ο φίλος θα λάμβανε σφάλμα επαλήθευσης στοιχείων, πιθανά 691.
Το σφάλμα 721 είναι πρόβλημα στη γραμμή του, συγχρονίζει μέν, αλλά δέν παίρνει διεύθυνση ip. Θα πρέπει να δηλωθεί από την OTENET βλάβη πρός τον ΟΤΕ.

maik
16-10-07, 00:40
Σε αυτή την περίπτωση ο φίλος θα λάμβανε σφάλμα επαλήθευσης στοιχείων, πιθανά 691.
Το σφάλμα 721 είναι πρόβλημα στη γραμμή του, συγχρονίζει μέν, αλλά δέν παίρνει διεύθυνση ip. Θα πρέπει να δηλωθεί από την OTENET βλάβη πρός τον ΟΤΕ.

ΑΝ δεν παιρνεις ΙΡ τοτε μια πολυ μεγαλη πιθανοτητα ειναι να εχεις βαλει λαθος username ή/και passsword.

al1986
23-10-07, 12:08
Λοιπόν επειδή έχω otenet φοιτητικό στα 768 η κατάσταση έχει ως εξής. Η otenet δεν δίνει router αλλά modem για την σύνδεση, ως αποτέλεσμα να χρειάζεται κλήση για να συνδεθείς κάθε φορά από ανοίγεις το pc, όπως τον παλιό καλό τρόπο με τις dail-up συνδέσεις.

Ο φίλος enwsitis21 είναι σωστός, το σφάλμα 721 δεν έχει να κάνει με τους κωδικούς αλλά με την γραμμή. Αυτό που έχω εγώ να προτείνω είναι να πάρεις τηλέφωνο μόνος σου στην τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και να ρωτήσεις αν έχει γίνει αίτηση ελέγχου της γραμμής σου από την otenet γιατί από προσωπική εμπειρία σου λέω πως αργούνε πολύ!!!!! Αν δεν υπάρχει τέτοιο αίτημα κάνε εσύ ο ίδιος για να γλυτώσεις χρόνο (και ρίξε και ένα χέσιμο στην otenet!!!) Πάντως όταν είχα ένα πρόβλημα συνεχών αποσυνδέσεων τους πήρε γύρω στις 15 μέρες να το κοιτάξουν και να με ενημερώσουν!!!!!!!!!

Πάντως έχω ακούσει πως τον τελευταίο καιρό αργούν περισσότερο!!!! Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή δύναμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

perfection07
25-10-07, 13:33
Σε περιπτωση 721 αν και ειναι πιθανο να φταινε ονομα χρηστη και κωδικος συνηθως ειναι προβλημα γραμμης (συνχρονιζει δεν παιρνει ιπ) οποτε και παιρνεις τηλ την οτενετ ετσι ωστε να το δηλωσουν για ελενχο στον οτε και να γινει η αποκατασταση του...Τωρα ποσες μερες θα παρει κρινεται απο τον οτε..ποτε δηλ θα το ελενξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.