PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαίνει με το netmod;



Ammotopos
07-02-05, 17:48
Προσπαθώ να βγάλω άκρη με την γραμμή ISDN έχω κάνει αίτηση για ενεργοποίηση για ADSL στης 28/01 ήρθε συνεργείο και κάτι έκανε στην γραμμή μου και έμεινα χωρίς τηλέφωνο για 24ωρες μέχρι να πάρω τηλέφωνο στης βλάβες όταν συνδέθηκε η λυχνία link του netMod έμεινε σβηστή και ανάβει μόνο όταν κτυπάει το τηλέφωνο η όταν παίρνω τηλέφωνο

ερώτημα
1) αν συνδέθηκα με ADSL πάντα η λυχνία μένει σβηστή;
2) υπάρχει περίπτωση να είναι βλάβη άσχετα με το αν έχω κάνει την αίτηση για ADSL (πάντως δεν έχω πρόβλημα στην επικοινωνία αλλά αναρωτιέμαι γιατί σβήνει)

το ίδιο μήνυμα έστειλα στον ΟΤΕ πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν να μην τους ενοχλώ δεν καταλαβαίνουν την ερώτηση μου και να τους απασχολήσω μόνο όταν παραλάβω το splitter και το modem για ADSL

Ας απάντηση κάποιος που να έχει παρόμοιο πρόβλημα με μένα
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

tasakis
07-02-05, 18:35
Το συνεργείο σπίτι σου ήρθε;Στην τηλεφωνική σου γραμμή ή στο κουτί;Στις βλάβες τι σου είπαν;
Το link ανάβει όταν σηκώνεις το ακουστικό και σβήνει λίγο μετά αφου κλείσεις το τιλέφωνο.
Μήπως έχει ενεργοποιηθεί η adsl και χρειάζεσαι το splitter για να έχεις και τηλέφωνό;

Ammotopos
07-02-05, 19:49
Το συνεργείο ήρθε μόνο μέχρι το κουτί που είναι κάτω από το σπίτι δεν μου κτύπησαν το κουδούνι αλλά μου διέκοψαν το τηλέφωνο για 24ωρες

Στης βλάβες πήρα να ρωτήσω γιατί δεν έχω τηλέφωνο και όταν ήρθαν μετά από λίγο πήρανε τηλέφωνο για να μου πουν ότι ξέχασαν να συνδέσουνε 1 καλώδιο

Ακριβώς αυτό κάνει τι λες να φταίει;

Που να ξέρω περνώ τηλέφωνο στον ΟΤΕ στέλνω και μηνύματα από το site του oteshop και η απάντηση είναι να μην του ενοχλώ καθόλου το splitter και το modem δεν τα έχω περιμένω να μου τα φέρει ο courier

[Insomniac]
07-02-05, 20:30
Αν δουλεύει το τηλέφωνο μην ανησυχείς.

π.χ. το λαμπάκι του link του netmod, σε εμένα ανάβει συνεχώς, ενώ ενός φίλου, μόνο όταν σηκώνει-χτυπάει το τηλέφωνο (σαν την περίπτωσή σου), χωρίς όμως να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.

Τηλέφωνο θα έχεις και όταν ενεργοποιηθεί η adsl, άσχετα με το αν έχεις splitter ή όχι. Απλά το splitter το θέλεις για να έχεις και τα δυο ταυτόχρονα.

tasakis
07-02-05, 21:19
']

π.χ. το λαμπάκι του link του netmod, σε εμένα ανάβει συνεχώς, ενώ ενός φίλου, μόνο όταν σηκώνει-χτυπάει το τηλέφωνο (σαν την περίπτωσή σου), χωρίς όμως να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.
Αυτό δεν το γνώριζα,:rolleyes: ωραία.

Προφανώς λοιπόν το μόνο πρόβλημά σου πρέπει να είναι η ενεργοποίηση του adsl.:D

Ammotopos
07-02-05, 22:10
Προφανώς λοιπόν το μόνο πρόβλημά σου πρέπει να είναι η ενεργοποίηση του adsl.:D

Ευχαριστώ Insomniac για την πληροφορία σου τουλάχιστον εδώ πέρα είχα ποιο ευθύ και άμεση απάντηση σε σχέση με τον #@$@### υπάλληλο του ΟΤΕ σας ευχαριστώ πολύ παιδία.

tasakis Αυτό το πρόβλημα δεν το έχω μόνο εγώ αλλά και άλλη που έχουν κάνει αίτηση για ADSL άντε να ξεμπλέξουμε με τον ΟΤΕ σε ευχαριστώ και σένα για την βοήθεια σου

πΟΤΕ
08-02-05, 18:25
όταν συνδέθηκε η λυχνία link του netMod έμεινε σβηστή και ανάβει μόνο όταν κτυπάει το τηλέφωνο η όταν παίρνω τηλέφωνο

ερώτημα
1) αν συνδέθηκα με ADSL πάντα η λυχνία μένει σβηστή;
2) υπάρχει περίπτωση να είναι βλάβη άσχετα με το αν έχω κάνει την αίτηση για ADSL (πάντως δεν έχω πρόβλημα στην επικοινωνία αλλά αναρωτιέμαι γιατί σβήνει)

βλάβη ???

Μάλλον το αντίθετο...


']π.χ. το λαμπάκι του link του netmod, σε εμένα ανάβει συνεχώς, ενώ ενός φίλου, μόνο όταν σηκώνει-χτυπάει το τηλέφωνο (σαν την περίπτωσή σου), χωρίς όμως να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.

συνεχώς ???

Μάλλον εδώ πρόκειται για "βλάβη".

H Βασική Πρόσβαση του ISDN παρέχει δύο κανάλια Β των 64kbit/s και ένα κανάλι D των 16kbit/s. Μέσω των δύο καναλιών Β πραγματοποιούνται δύο ταυτόχρονες επικοινωνίες όπως τηλεφωνία, data, fax, οπτική τηλεφωνία κ.λ.π., ενώ μέσω του καναλιού D παρέχεται η σηματοδοσία του ISDN.

Προφανώς και όταν δεν χρησιμοποιείται η σύνδεση για μετάδοση φωνής ή δεδομένων, το κανάλι σηματοδοσίας (συγχρονισμού) D βρίσκεται σε κατάσταση idle και το led LINK πρέπει να είναι σβηστό. Εάν σηκώσεις το ακουστικό ή συνδεθείς με τον Η/Υ (δηλαδή εάν χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα κανάλια B), ενεργοποιείται και το κανάλι D, και ανάβει το led LINK. Αφού τερματιστεί η χρήση των καναλιών B1 και B2, μετά από λίγα δευτερόλεπτα το κανάλι D μπαίνει σε κατάσταση idle.

Εάν το led LINK ανάβει συνεχώς, προφανώς και υπάρχει κάποια "βλάβη", γιατί δεν χρησιμοποιεί power saving και μπλικιμλικιάζει το netMod με το κέντρο ασταμάτητα.

Άρα το "φυσιολογικό" είναι το led LINK να παραμένει σβηστό και δεν πρέπει να ανησυχείτε καθόλου.

Ammotopos
08-02-05, 19:06
H Βασική Πρόσβαση του ISDN παρέχει δύο κανάλια Β των 64kbit/s και ένα κανάλι D των 16kbit/s. Μέσω των δύο καναλιών Β πραγματοποιούνται δύο ταυτόχρονες επικοινωνίες όπως τηλεφωνία, data, fax, οπτική τηλεφωνία κ.λ.π., ενώ μέσω του καναλιού D παρέχεται η σηματοδοσία του ISDN.

Προφανώς και όταν δεν χρησιμοποιείται η σύνδεση για μετάδοση φωνής ή δεδομένων, το κανάλι σηματοδοσίας (συγχρονισμού) D βρίσκεται σε κατάσταση idle και το led LINK πρέπει να είναι σβηστό. Εάν σηκώσεις το ακουστικό ή συνδεθείς με τον Η/Υ (δηλαδή εάν χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα κανάλια B), ενεργοποιείται και το κανάλι D, και ανάβει το led LINK. Αφού τερματιστεί η χρήση των καναλιών B1 και B2, μετά από λίγα δευτερόλεπτα το κανάλι D μπαίνει σε κατάσταση idle.

Εάν το led LINK ανάβει συνεχώς, προφανώς και υπάρχει κάποια "βλάβη", γιατί δεν χρησιμοποιεί power saving και μπλικιμλικιάζει το netMod με το κέντρο ασταμάτητα.

Άρα το "φυσιολογικό" είναι το led LINK να παραμένει σβηστό και δεν πρέπει να ανησυχείτε καθόλου.

Αυτά που τα γνωρίζεις;
Είσαι κανένας τεχνικός του ΟΤΕ;

Κάπου είχα διαβάσει (αν θυμάμαι καλά στο site του ΟΤΕ) ότι αν παρατηρήσω ότι η λυχνία link σβήνει τότε η έχει πρόβλημα η γραμμή η “κάποιος” κάνει υποκλοπή του τηλεφώνου.

[Insomniac]
08-02-05, 20:07
ενώ μέσω του καναλιού D παρέχεται η σηματοδοσία του ISDN

Σωστό. Οπότε με τα λεγόμενά σου, όταν δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο η σηματοδοσία του ISDN είναι σε κατάσταση idle, ενώ μόλις σηκώσεις το ακουστικό η σηματοδοσία ενεργοποιείται...:?.

Σύμφωνα με το manual του netmod.

Όταν η λυχνία LINK είναι αναμμένη σε χρώμα πράσινο - Η U-διασύνδεση είναι πλήρως ενεργοποιημένη.

Όταν η λυχνία LINK είναι σβηστή - Η U-διασύνδεση δεν είναι ενεργοποιημένη.

Όπου ο όρος U-διασύνδεση αναφέρεται στην γραμμή U, στα κανάλια 2B+D δηλαδή.


Μάλλον εδώ πρόκειται για "βλάβη".Εάν το led LINK ανάβει συνεχώς, προφανώς και υπάρχει κάποια "βλάβη", γιατί δεν χρησιμοποιεί power saving και μπλικιμλικιάζει το netMod με το κέντρο ασταμάτητα.

Δεν ξέρω αν "μπλικιμλικιάζει" το netMod ή όχι, όπως λες. Όπως και δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει το "power saving", με την ISDN διασύνδεση.

Αυτό που ξέρω είναι ότι σαφώς και δεν πρόκειται για βλάβη, καθώς όσα χρόνια έχω το netMod (με συνέχεια αναμένο το λαμπάκι), ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ενώ αντίθετα όσες φορές έτυχε και δεν άναβε, απλά δεν είχα τηλέφωνο.

Πάρα ταύτα όπως προείπα, έχω δει και συσκευή netMod, όπου η LINK λυχνία της αναβόσβηνε, χωρίς επίσης να υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς έχει να κάνει με το κέντρο ISDN που συνδέεται ο κάθε συνδρομητής.

Φιλικά.

nnn
09-02-05, 00:16
]Πάρα ταύτα όπως προείπα, έχω δει και συσκευή netMod, όπου η LINK λυχνία της αναβόσβηνε, χωρίς επίσης να υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς έχει να κάνει με το κέντρο ISDN που συνδέεται ο κάθε συνδρομητής.

Έχεις δίκιο και έχει σχέση και με το firmware που φοράει το netmod.
Τα τελευταία χρόνια έχω δει αλλαγές στα leds με κάθε νέο firmware.

dudas
18-10-05, 10:03
Παιδιά, ξέρω πως το το topic είναι λίγο παλαιό αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το link λαμπάκι στο netmod΄. Όλα δο΄θλεθαν τέλεια μέχρι που το link σταμάτησε να ανάβει μόνιμα και παρουσιάστικε ένα "φύσιμα" στις αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές. Ο ΟΤΕ λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα αλλά θα μου αλλάξουν τηλεφωνική γραμμή για να δούν τι γίνεται. Μήπως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και ξέρει τίποτα που να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

nnn
18-10-05, 23:34
Παιδιά, ξέρω πως το το topic είναι λίγο παλαιό αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το link λαμπάκι στο netmod΄. Όλα δο΄θλεθαν τέλεια μέχρι που το link σταμάτησε να ανάβει μόνιμα και παρουσιάστικε ένα "φύσιμα" στις αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές. Ο ΟΤΕ λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα αλλά θα μου αλλάξουν τηλεφωνική γραμμή για να δούν τι γίνεται. Μήπως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και ξέρει τίποτα που να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ
Αφού σου είπαν ό,τι θα σου αλλάξουν ζεύγος περίμενε.
Αν δεν φτιάξει ζήτα αλλαγή Netmod.

Καλώς ήρθες.

gravis
14-11-05, 16:27
τι σημαινει ζευγος? :-k εννουμε το καλωδιο απο το κεντρο του ΟΤΕ μεχρι το σπιτι?

nnn
15-11-05, 00:36
τι σημαινει ζευγος? :-k εννουμε το καλωδιο απο το κεντρο του ΟΤΕ μεχρι το σπιτι?
Συνήθως σημαίνει ό,τι θα αλλάξουν το ζευγάρι επαφών που ενώνεται το καλώδιο σου μέχρι το ΚΑΦΑΟ.
Μπορεί να σημαίνει και αλλαγή στον κατανεμητή στο κέντρο του Οτέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.