PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα στο HOL double play..



Gasps
14-10-07, 08:08
Ενεργοποιήθηκα στην Ηλιούπολη πριν από 2 μέρες! Η συνδεσή μου είναι 12/1. Το FRITZ συγχρονίζει από 7έως 9 στο download και 650 εως 900 sto upload. Σε διάφορα τεστ που έκανα πιάνω από 2 Mb εως το πολύ 4 στο download και απο 600 kbs εως το πολύ 850 στο upload. Oι ταχύτητεσ είναι κατα προσσέγγιση γιατι καταλαβαίνετε πόσο σταθερή είναι η γραμμή μου. Με όλα αυτά που έχω ακούσει θέλω να ρωτήσω αν θεωρείτε τις ταχύτητες αυτές αποδεκτές και συνιθησμένες και ποιες είναι οι ταχύτητεσ στους περισσότερους χρήστες. Επίσης αν κάνω αίτηση για double play 24/1 από ότι έχω καταλάβει δηλαδή θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά ποτέ 24/1.. (Ούτε περίπου το μισό δε θα πιάνω δηλαδή..)

nm96027
14-10-07, 09:13
Καταρχην μαλλον πρεπει να διορθώσεις το προφιλ σου γιατι εκει διαβάζω πως εχεις 4νετ...

Κατα δεύτερον, δώσε μας τα στατιστικα της γραμμής σου για να δουμε τί γίνεται....(αυτο το "Ανω Ηλιουπολη" μου μυρίζει υψηλο attenuation...)

Δλδ οι ταχύτητες που αγοραζουμε δεν ειναι δεδομένες ως προς τον συγχρονισμο, αρα εξαρτωνται απο την ποιόητα του χαλκου σου και την αποσταση σου απο το DSLAM.

Βtw η τηλεφωνία σου πως ειναι;

Gasps
14-10-07, 09:45
Τα στοιχεία που μου ζήτησες πρεπει να είναι αυτά:

Signal/Noise ratiο: Receive 12dB Send 12dB
Line attenuation: Receive 33dB Send 17dB

Όσο για την τηλεφωνία προς το παρόν μου φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά..
Τώρα τι πρέπει να κάνω;;
Τους τηλεφώνησα και μου είπαν να κάνω ένα Test που μου έστειλαν και να τους στείλω τα αποτελέσματα. Το έκανα και μου εβγαλε οτι κατεβαζω περίπου με 400kbs και το έστειλα αλλά από οτι καταλαβα θα περιμένω πολύ...

nm96027
14-10-07, 09:54
Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτο (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) (ειναι μαλλον το ιδιο με το τεστ που σου εστειλαν), χωρις να μιλας στο τηλεφωνο εκεινη την στιγμή.
Oι ταχύτητες σου πρεπει να ειναι νορμαλ.
Το προβλημα ειναι ο συγχρονισμος σου και ο υψηλος θορυβος που εχεις με s/n r στα 12. Αυτο ειναι το κλειδι της υποθεσης και η αιτια του χαμηλου συγχρονισμου.

Διαβασε τον οδηγό που εχει γράφει ο harris (Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)) που ισως σε βοηθησει.

Αν διαβάζοντας τον παραπανω οδηγο δεν βρεις κατι που να φταίει απο την δικη σου την πλευρα (προβλημα στην εσωτερικη καλωδιώση του σπιτιου, φθαρμένος χαλκός εντός της πολυκατοικίας) τοτε δυστυχως δεν υπαρχει λυση στο προβλημα...

Gasps
14-10-07, 10:36
Σε αυτό το τεστ κατεβάζω με 450kb περιπου. Από οτι καταλαβαίνωείναι πολύ υψηλό το Line attenuation μου. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω;; Η βοήθειά σου είναι πολύ χρήσιμη αλλά όπως καταλαβαίνεισ είναι λίγο δύσκολο να ελέγξω το χαλκό μου ως τον κατανεμητη...

nm96027
14-10-07, 10:43
Σε αυτό το τεστ κατεβάζω με 450kb περιπου.

Δεν ειναι πολυ ικανοποιητικη ταχύτητα για συγχρονισμο περι τα 6-7mbit.
Μαλλον εχει κάποιο θέμα η hol αυτες τις μερες.
Αλλα αυτο ειναι τελειως διαφορετικο θεμα απο το θεμα του συγχρονισμου.


Από οτι καταλαβαίνωείναι πολύ υψηλό το Line attenuation μου. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω;; Η βοήθειά σου είναι πολύ χρήσιμη αλλά όπως καταλαβαίνεισ είναι λίγο δύσκολο να ελέγξω το χαλκό μου ως τον κατανεμητη...

Αυτο που ενοχλει περισσότερο ειναι ο θορυβος και δεν μπορεις να κανεις τίποτα περαν του ελεγχου που προτείνει ο harris. Εστω αν θες κανε τις αρχικες δοκιμες που προτείνει: συγχρονισμος χωρις splitter πανω στην κεντρικη πριζα...;)

Gasps
14-10-07, 11:09
Κατάλαβα φίλε μου..
Σε ευχαριστω για τη βοήθεια θα κανω τα πρωτα βήματα και θα ένημερώσω

grsaint13
14-10-07, 14:31
Καταρχήν να σου πω φίλε Gasps ότι είσαι...συλλεκτικό μέλος καθώς είσαι ο πρώτος στο forum που ενεργοποιείται στο 2play στην Ηλιούπολη!

Πιστεύω να έχεις δει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=123592) το σχετικό topic με τα προβλήματα που έχουμε αντιμετωπίσει πάρα πολλοί στην ενεργοποίησή μας στο 2play.

Και επειδή κι εγώ είμαι στην Άνω Ηλιούπολη,πες μου μία που ακριβώς μένεις και λίγο το ιστορικό της πορείας της αίτησής σου.

harris
14-10-07, 14:41
Σε αυτό το τεστ κατεβάζω με 450kb περιπου. Από οτι καταλαβαίνωείναι πολύ υψηλό το Line attenuation μου. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω;; Η βοήθειά σου είναι πολύ χρήσιμη αλλά όπως καταλαβαίνεισ είναι λίγο δύσκολο να ελέγξω το χαλκό μου ως τον κατανεμητη...

Χρησιμοποιείς κάποιον download manager; Πως το κατεβάζεις το αρχείο; :hmm:

Και κάτι ακόμα: Πότε έκανες την αίτησή σου στη hol;

Gasps
14-10-07, 15:48
Οχι κατβάζω καττευθείαν από internet explorer χωρις να παρεμβάλεται άλλο πρόγραμμα.

Επίσης πρέπι να σου πω ότι πραγματοποίησα ορισμένα βήματα από αυτά που μου συνέστησες (έβγαλα το φίλτρο, αλλαγή μπρίζας κλπ.) Μετά από πολλές επανεκινήσεις σε ορισμένες τυχαίνει να συγχρονίζει πιο ψηλά π.χ. 9100/1000 kbits αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα του θορύβου παραμένει....
Signal/Noise ratio: down 11dB up 13dB Line attenuation: down 33dB up 17dB

Την αίτηση παιδιά την έκανα περίπου 20-22 Ιουλίου. ΑΛΛΑ έκανα αίτηση για ξεχωριστή γραμμή στην οποία θα είναι ενεργοποιημένο το 2play. Δηλαδή παραμένω συνδρομητής του ΟΤΕ και σε ξεχωριστή γραμμή εχω το 2play. (δηλ. χωρίς φορητότητα)

harris
14-10-07, 15:57
Οχι κατβάζω καττευθείαν από internet explorer χωρις να παρεμβάλεται άλλο πρόγραμμα.

Κακώς, κάκιστα! Βάλε οπωσδήποτε download manager ;)


Επίσης πρέπι να σου πω ότι πραγματοποίησα ορισμένα βήματα από αυτά που μου συνέστησες (έβγαλα το φίλτρο, αλλαγή μπρίζας κλπ.) Μετά από πολλές επανεκινήσεις σε ορισμένες τυχαίνει να συγχρονίζει πιο ψηλά π.χ. 9100/1000 kbits αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα του θορύβου παραμένει....
Signal/Noise ratiodB1113Line attenuationdB3317

Χμ... μπορεί να πάει και παραπάνω... δοκίμασε στην πρώτη πρίζα του σπιτιού με συνδεδεμένο μόνο το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή και τίποτα άλλο ;)


Την αίτηση παιδιά την έκανα περίπου 20-22 Ιουλίου. ΑΛΛΑ έκανα αίτηση για ξεχωριστή γραμμή στην οποία θα είναι ενεργοποιημένο το 2play. Δηλαδή παραμένω συνδρομητής του ΟΤΕ και σε ξεχωριστή γραμμή εχω το 2play. (δηλ. χωρίς φορητότητα)

Πολύ σημαντικό νέο μας φέρνεις! Σου παρέδωσαν ανενεργό βρόχο, κάτι που ξέρουμε ότι ήταν προβληματικό για μήνες!:clap:

Πότε ενεργοποιήθηκε η γραμμή;

Gasps
14-10-07, 16:22
Έτσι το έχω. Στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού και κατευθείαν από το καλωδίο που έρχεται από τον κατανεμητή.
Ενεργοποιήθηκε 11 Οκτωβρίου.

harris
14-10-07, 16:25
Για να δούμε αν θα είσαι η αρχή της άρσης της αναμονής των φίλων που περιμένουν ενεργοποίηση :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.