PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση άλλου router



g_noe
14-10-07, 19:16
Σκέφτομαι να αλλάξω router, για καλύτερη απόδοση και πρόσβαση σε περισσότερες επιλογές.

Μάλλον το Linksys Wag200G Wireless Adsl2+ router.
Φτηνό και υπάρχει και σχετικό review.

Χρησιμοποιεί κανείς άλλο router ?
Αξίζει τον κόπο? :hmm:
Εντυπώσεις?

mortal_kombat
14-10-07, 19:28
g_noe ναι το ειχα βαλει εγω για κανα μηνα περιπου..στην αρχη ηταν ολα καλα και ανθηρα,δεν μου εκανε disconnect και γενικα ηταν παρα πολυ σταθερο...ομως αν ψαξεις λιγο εδω στα θεματα θα δεις πως και αλλοι χρηστες που το ειχαν ξαφνικα ενα ωραιο πρωι δεν συνδεοταν με τιποτα...προφανως εφαγε κλειδωμα απο την on καποια στιγμη,εγω δεν το ηξερα και το εχω στειλει για επισκευη...ομως απ οτι ξερω ολα τα router που ειναι για pstn γραμμη παιζουν,ομως δεν ξερω αν τελικα οντως τρωνε κλειδωμα απο την on η οχι...

kostas__p
14-10-07, 20:08
αν ψαξεις τα 8εμετα υπαρχει λιστα με ρουτερ που παιζουν με την ΟΝ..μην λεμε τα ιδια παλι:welcome:

g_noe
14-10-07, 21:39
αν ψαξεις τα 8εμετα υπαρχει λιστα με ρουτερ που παιζουν με την ΟΝ..μην λεμε τα ιδια παλι:welcome:

Τα έχω ψάξει kostas_p και δεν χρειάζεται να πεις τίποτα ξανά ... εάν δεν το επιθυμείς :oneup:
------------------

Τώρα όσον αφορά το topic, ο λόγος που σκέφτηκα να αλλάξω router ήταν ότι και για μικρορυθμίσεις στο router πρέπει να επικοινωνήσεις με ON, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Το pirelli παρόλο που δεν είχε αποσυνδέσεις και συγχρόνιζε , μου έβγαζε πολλά errors και σταδιακά το snr έπεφτε και σερνόμουνα.

Πριν λίγη ώρα έβγαλα το pirelli και έβαλα το παλαιό us robotics 9106 που είχα.
Βέβαια δουλεύει σε mode G.DMT, απλού ADSL.
Μέχρι 8mbit δηλαδή, αλλά αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, για πειραματισμό.
Έχω και το πρόβλημα της απόστασης(3km) από το dslam.

Αφού πέρασα τα στοιχεία, συνδέθηκε κανονικά και κλείδωσε σε 5632/1192, με λίγο καλύτερο snr, χωρίς disconnects και χωρίς καθόλου errors μέχρι τώρα. :worthy:

Το pirelli σε adsl2+ mode μου κλείδωνε στα 6500/900, αλλά με ποοοοολλά errors.

Περίεργο, αλλά παρόλο που τα ονομαστικά στατιστικά ακόμα και στο speedtest.net είναι χαμηλότερα, οι σελίδες φορτώνονται πιο γρήγορα από πριν και το upload είναι unpaiktable.

Θα συνεχίσω τα πειράματα....:drunk:

Avesael
14-10-07, 23:21
Πάντως αυτή τη στιγμή ποστάρω με το Linksys WAG200G χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (μέχρι αποδείξεως του εναντίον).

Nemessis
14-10-07, 23:23
Τα έχω ψάξει kostas_p και δεν χρειάζεται να πεις τίποτα ξανά ... εάν δεν το επιθυμείς :oneup:
------------------

Τώρα όσον αφορά το topic, ο λόγος που σκέφτηκα να αλλάξω router ήταν ότι και για μικρορυθμίσεις στο router πρέπει να επικοινωνήσεις με ON, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Το pirelli παρόλο που δεν είχε αποσυνδέσεις και συγχρόνιζε , μου έβγαζε πολλά errors και σταδιακά το snr έπεφτε και σερνόμουνα.

Πριν λίγη ώρα έβγαλα το pirelli και έβαλα το παλαιό us robotics 9106 που είχα.
Βέβαια δουλεύει σε mode G.DMT, απλού ADSL.
Μέχρι 8mbit δηλαδή, αλλά αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, για πειραματισμό.
Έχω και το πρόβλημα της απόστασης(3km) από το dslam.

Αφού πέρασα τα στοιχεία, συνδέθηκε κανονικά και κλείδωσε σε 5632/1192, με λίγο καλύτερο snr, χωρίς disconnects και χωρίς καθόλου errors μέχρι τώρα. :worthy:

Το pirelli σε adsl2+ mode μου κλείδωνε στα 6500/900, αλλά με ποοοοολλά errors.

Περίεργο, αλλά παρόλο που τα ονομαστικά στατιστικά ακόμα και στο speedtest.net είναι χαμηλότερα, οι σελίδες φορτώνονται πιο γρήγορα από πριν και το upload είναι unpaiktable.

Θα συνεχίσω τα πειράματα....:drunk:

Θα μου έκανε εντύπωση εάν η ΟΝ θα σου έδινε πληροφορίες για ρυθμίσεις στο Router πέρα απο το Pirelli. Όσες φορές τους μίλησα η απάντηση ήταν ¨ ...δεν υποστηρίζετε άλλος εξοπλισμός πέρα απο το Pirelli και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται το AVM......κ.τ.λ. "

Σε κάθε περίπτωση, το 7140 παίζει αλλά το SNR δέν είναι στα ίδια επίπεδα με του pirelli. (-2db περίπου)

g_noe
15-10-07, 09:10
Θα μου έκανε εντύπωση εάν η ΟΝ θα σου έδινε πληροφορίες για ρυθμίσεις στο Router πέρα απο το Pirelli. Όσες φορές τους μίλησα η απάντηση ήταν ¨ ...δεν υποστηρίζετε άλλος εξοπλισμός πέρα απο το Pirelli και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται το AVM......κ.τ.λ. "

Σε κάθε περίπτωση, το 7140 παίζει αλλά το SNR δέν είναι στα ίδια επίπεδα με του pirelli. (-2db περίπου)


Την Οn ούτε που την πήρα τηλ. γιατί προέβλεπα ότι δεν θα έβγαζα άκρη.

Τα settings που πέρασα στο παλιό μου usr 9106 είναι αυτά.

Encapsulation: PPPOE
Multiplex : LLC
Virtual Circuit ID --> VPI:8 , VCI:35
ATM QoS Type: UBR
Username: on (οχι κεφαλαία)
Password: on (οχι κεφαλαία)και τα βρήκα εδώ.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=84302&page=49

Μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά με καλύτερη απόδοση για την περίπτωση μου, όπου το adsl2/adsl2+ δεν μου δίνει τις ταχύτητες λόγω απόστασης.

Αυτό που ήθελα ήταν να μπορώ να κάνω λίγο tweaking στις ρυθμίσεις μπας και....
Εάν δεν μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, το αφήνω πάνω και συρταρώνω το pirelli μέχρι να αλλάξουν το χάλκινο last mile.:blabla:

@ ADSLgr.com All rights reserved.