PDA

Επιστροφή στο Forum : WLAN 7050. Αλλαγή AnnexΒ σε Α: Βοήθεια!



aladop
14-10-07, 21:21
Σε μια εβδομάδα συνδέομαι με την ΟΝ και θα ήθελα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το αγαπημένο μου WLAN 7050. Συνέδεσα λοιπόν το ρουτεράκι του connx για να κάνω τη δουλειά μου και αποφάσισα να μετατρέψω το Annex από Β σε Α για να είμαι έτοιμος. Σημειωτέον ότι έχω ήδη παραλάβει το Pirelli.

Ακολουθώντας οδηγίες από τα post του site αλλά και από το ip-forum κατάφερα να επικοινωνήσω με τον Adam2 και να ολοκληρώσω τη διαδικασία. Στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας το: fritz.box_fon_wlan_7050.annexa.en.04.26.recover-image.exe, προσπάθησα να επαναφέρω to fritz! αλλά μάταια. Η διαδικασία σταματά κάπως έτσι:


Searching FRITZ!Box Fon WLAN 7050 (Annex A) at: 192.168.178.1
One system found! - Detecting the current version.
Version successfully detected!
Hardware: FRITZ!Box Fon WLAN 7050 (Annex A)
Bootstrap: 111
Firmware: 14.04.26
Flash area (mtd1)
Deleting flash area (mtd1)
Restoring flash area (mtd1)
Checking flash area (mtd1)
Successful
Flash area (mtd0)
Deleting flash area (mtd0)
Could not recover the partition mtd0! WinError 10054


Ξέρω ότι χρειάζεται να επαναλάβουμε τη διαδικασία πολλές φορές, αλλά μετά από 70 περίπου σταμάτησα. Το περίεργο είναι ότι η ίδια περίπου διαδικασία για αλλαγή του firmware από Γερμανικό σε Αγγλικό είχε δουλέψει σε μένα περίφημα πριν από ένα χρόνο.

Ζητώ λοιπόν την βοήθεια των έμπειρων στο χώρο για να λύσω το πρόβλημα μου - εάν βέβαια λύνεται γιατί έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το 7050 πάει για πέταμα.

Αντε παιδιά πείτε μου ότι μπορώ να το σώσω!!

sivadws2
14-10-07, 22:10
Δοκίμασε την διαδικασία που περιγράφεται στο παρακάτω post με το recover:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1471617&postcount=156
Δοκίμασε επίσης να κάνεις recover με πιο παλιά έκδοση (π.χ 14.04.15) αφού βέβαια στο βήμα του adam βάλεις κάτι της μορφής:
quote SETENV,firmware_info,14.04.15
(έχω παρατηρήσει ότι πετυχαίνει πιο εύκολα με την παλιότερη έκδοση)

aladop
15-10-07, 19:33
Και με το recover.exe η διαδικασία σταματά στη μέση.
Με τον Αdam δεν μπορώ πλέον να επικοινωνήσω...

Aπογοήτευση...HELPPPPPPPPPPPP

sivadws2
15-10-07, 19:57
Για τον adam ποια διαδικασία κάνεις? Βάλε-βγάλε την τροφοδοσία ή "Start the recovery program first hand (see below) and follow the instructions. It will fail but it will establish a steady connection to the Fritzbox. Do not disconnect the power supply ever after" όπως αναφέρεται στο περιώνυμο post (http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=690127&postcount=167) Δοκίμασε και με τους δύο τρόπους!

aladop
15-10-07, 22:00
Tα κατάφερα με το recover.exe.:oneup::oneup: Ευχαριστώ και πάλι sivadws2!!!!!

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε και μπορώ να μπώ πλέον στο interface του Fritz με browser. :)

Αυτό που βλέπω απεικονίζεται στην κάτω εικόνα. :sorry:


Ενα βήμα πιο κοντά στη λύση λοιπόν αλλά χρειάζομαι ακόμη βοήθεια!!

aladop
16-10-07, 09:22
Tελικά το interface ρυθμίζεται κανονικά παρ'όλο που εμφανιζεται το: The modifications.......are not supported...

Υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ από αυτό; Μηπως με κάποιο downgrade και ξανά update;

Εάν ναι μπορεί κάποος να επισυνάψει τα αρχεία;

Ευχαριστώ πολύ...

sivadws2
16-10-07, 12:16
Βγάζει αυτό το μήνυμα γιατί ενεργοποίησες και χρησιμοποίησες το telnet. Αν δεν σε πειράζει να το βλέπεις δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα (δεν επηρρεάζει την λειτουργία του Fritz).

maxorfo
16-10-07, 19:26
Ίσως φύγει αν του περάσεις το recover-image.exe (όχι το recover.exe).

Aν το telnet είναι ενεργοποιημένο, κάνε μιά δοκιμή να το απενεργοποιήσεις (με #96*8*).

aladop
16-10-07, 23:44
Ευχαριστώ παιδιά για τη συνδρομή.:smile:

Κατ'αρχάς δεν χρησιμοποίησα telnet. Δεν ξέρω να το κάνω.

Πιστεύω ότι η όλη υπόθσεση πήγε στραβά γιατί στην αρχή χρησιμοποίησα ένα από τα pdeudo images για να γίνει η δουλειά πιο εύκολα. Εκεί την πάτησα. Το interface άρχισε να βγάζει το The modifications.......are not supported....
Στη συνέχεια μπήκα από CMD στον Αdam και έκανα τη γνωστή διαδικασία - το fritz νεκρώθηκε - και προσπάθησα να το επαναφέρω με το recover-image.exe . Mάταια όμως (αρχικό post)

Στη συνέχεια και καθ'υπόδειξη του sivadws2 χρησιμοποίησα το recover.exe το οποίο μετά από πολλές προσπάθειες μου το επανεφερε.

Δοκίμασα φίλε maxorfo να απαλλαγώ από το The modifications.......are not supported.... με το recover-image.exe και το Fritz ξαναπέθανε (η διαδικασία έβγαζε error)
Τελικά, χρησιμοποιώντας και πάλι το recover.exe το επανέφερα μετά κόπων και βασάνων, το μήνυμα όμως Τhe modifications.... κλπ παραμένει.

Εχω πραγματικά κουραστεί και απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν το μηνυμα αυτό επηρεάζει τη λειτουργικότητα του 7050. Δυστυχώς η γραμμή μου παραμένει ακόμη ISDN και δεν μπορώ να το δοκιμάσω στη πράξη. Το interface όμως σετάρεται κανονικά και αυτό μου δίνει ελπίδα ότι μπορεί να δουλεύει. Επί πλέον πρέπει να πω ότι δοκίμασα να του περάσω πάλι το firmware: fritz.box_fon_wlan_7050.annexa.en.14.04.26.image, όλα πήγαν καλά, το μήνυμα Τhe modifications.... κλπ όμως στη θέση του!

Εάν υπάρχουν περαιτέρω γνώμες τις ακούω ευχαρίστως.:wink:

maxorfo
17-10-07, 03:24
Όπως γράφει και ο sivadws2, η λειτουργικότητα δεν επηρεάζεται στο παραμικρό. Το ότι το firmware τρέχει κανονικά είναι ενθαρρυντικό. Όταν με το καλό μπορέσεις να το δοκιμάσεις σε Annex A, κάνε ένα post με νεώτερα.

aladop
18-10-07, 21:15
Eλπίζω να δουλεύει κανονικά. Οταν το δοκιμάσω θα κάνω post.

Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

vpanag
20-10-07, 19:47
Δοκίμασε να δεις τις τιμές κάποιων παραμέτρων ( μπορεί το θέμα να είναι απλώς οι τιμές τους ):
Μπες στο fritz με ftp και δώσε τις εντολές:

quote GETENV HWRevision
( εδώ πρέπει να βγάλει 76 )
quote GETENV firmware_version
( εδώ πρέπει να βγάλει avme )

επίσης κοίτα στο ip-phone και το http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=720210&postcount=222

maxorfo
21-10-07, 02:34
[QUOTE=vpanag;1507491]
....Μπες στο fritz με ftp και δώσε τις εντολές:

quote GETENV HWRevision
( εδώ πρέπει να βγάλει 76 )
QUOTE]


To HWRevision για το Annex A είναι 77 και όχι 76, που αντιστοιχεί στο Annex B.
Αφού, επομένως, το έχει μετατρέψει σε Annex A, πρέιπει να του βγάλει 77.

vpanag
21-10-07, 18:08
Σωστά. 77 λοιπόν. Πάντως είμαι περίεργος αν θα βγάλει αυτές τις τιμές. ειδικά το 'avme' που ουσιαστικά προσδιορίζει τον κατασκευαστή.

aladop
21-10-07, 22:17
Αυτές είναι οι τιμές που έδωσα κατά την μετατροπή (cut and paste):

quote SETENV annex,A
quote SETENV HWRevision,77
quote SETENV ProductID,Fritz_Box_7050_AnnexA
quote SETENV firmware_version,avme
quote SETENV firmware_info,14.04.26

Eγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι το σφάλμα μου ήταν ότι χρησιμοποίησα το pseudo-image αντί να μπώ με τον κλασσικό τρόπο (ftp) απ' την αρχή.
Εχω την αίσθηση ότι λειτουργεί πάντως και ότι με ένα μελλοντικό firmware update το μήνυμα θα φύγει.

Ευχαριστώ παιδιά και πάλι.

aladop
02-11-07, 19:05
Εχω πλέον συνδεθεί με την ΟΝ, και όλα καλά προς το παρόν εκτός από το Fritz. "Βλέπει " τη γραμμή (10719 Kbps Dl, 932 Kbps up) αλλά δεν συγχρονίζει.
Προσπάθησα να το επαναφέρω σε Annex B για να ξανακάνω τη μετατροπή σε Annex A αλλά η διαδικασία, έχει μείνει στη μέση γιατί έχω πλέον βαρεθεί.
Αποφάσισα να αγοράσω καινούριο Αnnex A International version με περίπου 200 Ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) από γερμανικό μαγαζί.
Το 7050 με τις δυνατότητες που έχει είναι για μένα μονόδρομος πιστεύω.

Τώρα, εάν κάποιος έχει κέφι και χρόνο να ασχοληθεί με την μετατροπή του παλιού, ας επικοινωνήσει μαζί μου και θα βρούμε μια τιμή για να το πάρει.

Ευχαριστώ το Forum για την βοήθεια και το ενδιαφέρον του.

vpanag
03-11-07, 13:44
Αντιγράφω από το manual σελ 116

* DSL transmission rate: max. 8 Mbit/s (downstream), 1 Mbit/s (upstream)

Οπότε ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς για την αγορά καινούριου..

maxorfo
03-11-07, 14:14
Έχει αναφερθεί πολλές φορές. Όλα τα Fritz!Box Fon υποστηρίζουν πλήρως το ADSL2+. Στα παληότερα μοντέλα αυτό έγινε μέσω νεώτερου firmware. Εμένα πχ. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένο κανονικά σε ADSL2+ DSLAM [στη σελίδα του DSL Information αναφέρει: ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex B], ενώ στο tab "Extended" αναφέρει "Maximum ATM data rate Kbit/s 24480".

@ ADSLgr.com All rights reserved.