PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασία 8600GTS



konc
14-10-07, 22:32
Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα μια Gigabyte 8600GTS. Παιχνίδια δεν παίζω ιδιαίτερα αλλά λόγω της καινούργιας κάρτας ξεκίνησα το colin mcrae dirt. Το πρόβλημα είναι ότι ανά 10λεπτο-τέταρτο κολλάει το σύστημα ολόκληρο και όχι μόνο το παιχνίδι, reset δηλαδή.

Υποπτεύθηκα θερμοκρασία, λόγω του ότι η cpu έχει τον stock ανεμιστήρα, το κουτί δεν έχει κανέναν ανεμιστήρα και η κάρτα είναι silent, χωρίς ανεμιστήρα και αυτή. Όλα είναι στα default settings χωρίς κανένα overclocking πουθενά. Άνοιξα και τα δύο πλαϊνά του κουτιού προσωρινά, αλλά μία από τα ίδια. Δεν βελτιώθηκε η κατάσταση ούτε αυξήθηκε ο χρόνος που περνάει μέχρι να κολλήσει το παιχνίδι. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να ρυθμίσω τον ανεμιστήρα στον πίνακα ελέγχου της Νvidia ώστε να μην αφήνει να ξεπεραστεί κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία και να ρίχνει την απόδοση γιατί... η κάρτα δεν έχει ανεμιστήρα και η επιλογή φυσικά είναι απενεργοποιημένη!

Κοίταξα στον πίνακα ελέγχου της Nvidia αμέσως μετά το κόλλημα και το reboot και έδειχνε 92, που σημαίνει ότι την ώρα που κόλλησε και η gpu δούλευε full (πριν περάσει η ώρα του reboot) πρέπει να ήταν 95+.

Δεν το κατέχω ιδιαίτερα το θέμα "κάρτα γραφικών", είναι η πρώτη σοβαρή κάρτα που αγοράζω ποτέ μου και δεν έχω ιδέα ποιές θα έπρεπε να είναι οι θερμοκρασίες και αν έχω κάποιο θέμα. Μου φαίνεται υπερβολικό όμως σχεδόν 100 βαθμούς θερμοκρασία και γι'αυτο το σχολιάζω. Αν όμως ήταν από εκεί όμως, δεν θα έπρεπε ανοίγοντας το κουτί να δω διαφορά? Γενικά δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα/κόλλημα πουθενά στο σύστημα και ας είναι ανοιχτό όλη μέρα. Λέτε να φταίει το συγκεκριμένο παιχνίδι και κάποια ασυμβατότητα? Αλλά γιατί κολλάει κάθε 10-15 λεπτά κάθε φορά και όχι τη μία στα 3 και την άλλη στα 40?

Ξέρω ότι είναι δύσκολη η διάγνωση από απόσταση σε τέτοια περίεργα θέματα, απλά αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πει μπας και βγάλω άκρη.

sprog111
15-10-07, 00:03
Κανε update τους drivers της κάρτας αλλά και το παιχνίδι.
Επίσης μπορεις να μειώσεις την ανάλυση του παιχνιδιου αλλα και την ποιότητα απεικόνησης κατα 1 ή 2 επίπεδα (δοκίμασε και το Vsync on). Οι θερμοκρασίες δεν θα αυξάνονται τόσο. Τι μηχάνημα/windows έχεις;
Μπορεις να μου θυμίσεις που βλέπουμε την θερμοκρασία της GPU;

Gordito
15-10-07, 00:12
Οι δισκοι τι θερμοκρασια εχουν;
Γιατι εχεις το κουτι χωρις ανεμιστηρα;

Για αυτο φωναζουμε εδω μερικοι για τις fanless καρτες, ΔΕΝ κανουν για παιχνιδια.....

sprog111
15-10-07, 00:19
GTS χωρίς ανεμιστηρα; Δεν το ειχα προσέξει... Ποιά μάρκα/τύπος είναι;

konc
15-10-07, 03:15
Κανε update τους drivers της κάρτας αλλά και το παιχνίδι.
Επίσης μπορεις να μειώσεις την ανάλυση του παιχνιδιου αλλα και την ποιότητα απεικόνησης κατα 1 ή 2 επίπεδα (δοκίμασε και το Vsync on). Οι θερμοκρασίες δεν θα αυξάνονται τόσο. Τι μηχάνημα/windows έχεις;
Μπορεις να μου θυμίσεις που βλέπουμε την θερμοκρασία της GPU;

Είναι όλα τελευταίες εκδόσεις, ακόμα και το παιχνίδι (v1.1)
παίζω στα 800χ600 αν και παίζει άνετα και στα 1024χ768
Το μηχάνημα είναι ένας 6400 Dual Core Duo σε Gigabyte M/B (όπως και η VGA) με 3GB RAM και 2 WD 80GB Sata 0, με Windows XP πλήρως ενημερωμένα.
Τη θερμοκρασία της GPU την βλέπεις από controp panel της Nvidia (τελευταία επιλογή, "παρακολούθηση επιπέδων θερμοκρασίας"), αλλά όχι σε όλες τις κάρτες. ΑΝ δεν κάνω λάθος, από τη σειρά 7χχχ και μετά.

konc
15-10-07, 03:21
Οι δισκοι τι θερμοκρασια εχουν;
Γιατι εχεις το κουτι χωρις ανεμιστηρα;

Για αυτο φωναζουμε εδω μερικοι για τις fanless καρτες, ΔΕΝ κανουν για παιχνιδια.....

Δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω καν πως μπορώ να το δω. Θα κοιτάξω για κανά Utility, δεν ήξερα πως μπορείς να δεις και θερμοκασία από τους δίσκους. Αλλά με το κουτί ανοιχτό και από τις δύο μεριές, δεν θα είναι σίγουρα καλύτερα από το κουτί κλειστό με οποιουσδήποτε ανεμιστήρες?

Το κουτί το έχω χωρίς ανεμιστήρες για τον θόρυβο και μόνο. Πλήρωσα για καλό silent τροφοδοτικό, για silent κάρτα και τα έχω όλα stock, πουθενά overclocking, κρίμα δεν είναι να το γεμίσω ανεμιστήρες? :)

Πιθανότατα έχεις δίκιο, δεν έχω καμία αντίρρηση και λογικό μου φαίνεται, απλά δυσκολεύομαι να δεχτώ πως ένα stock σύστημα χωρίς overclocking δεν μπορεί να λειτουργήσει fanless αφού όλα τα προϊόντα έχουν βγει από την εταιρία έτσι γι' αυτόν το σκοπό, για να λειτουργούν χωρίς ανεμιστήρες και μάλιστα με το κουτί ανοιχτό.

konc
15-10-07, 03:24
GTS χωρίς ανεμιστηρα; Δεν το ειχα προσέξει... Ποιά μάρκα/τύπος είναι;

Είναι η GIGABYTE GV-NX86S256H
Υπάρχουν και άλλες, ενδεικτικά να σου αναφέρω τις

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513289
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513300
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512649
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512649
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513286
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514237
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516135

Είναι πολλές!

manicx
15-10-07, 10:35
Καλά τα λέει ο nikchris. Fanless για gaming χωρίς κουτί με καλό αερισμό είναι μεγάλο λάθος. Αν το κουτί σου έχει θέση για 9άρι fan στο πλάϊ δίπλα στην PCI-E υποδοχή, βάλε έναν αν και μην περιμένεις πολλά. Τον χειμώνα θα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, αλλά fanless κάρτα γραφικών το καλοκαίρι θα είναι φούρνος...

sprog111
15-10-07, 13:03
1) Αν θυμάμαι καλά η nVidia έχει "κόφτη" όταν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 110+ βαθμούς.
2) Επιβεβαίωσε το πρόβλημα παίζοντας κάποιο άλλο παιχνίδι.
3) Κάνε πατέντα, πρόσθεσε ένα ανεμιστήρα τοποθετημένο έτσι ώστε να φυσάει πάνω στην κάρτα. Μπορεις να βάλεις μια αντισταση εν σειρα (πχ 56Ω 2W) για να μειώσεις την τάση τροφοδοσίας του ώστε να πέσουν οι στροφές. Βέβαια μπορείς να του δώσεις και κατ' ευθείαν 5V αντί για 12 από το φις που τροφοδοτεί τους δίσκους. Η zalman δίνει τέτοιον αντάπτορα με αντίσταση. Και ένα μικρο ρεύμα αέρα θα κάνει δουλειά...

konc
31-10-07, 02:15
Λοιπόν, διάβασα τα post σας, ασχολήθηκα και το συμπέρασμα βγήκε. Παρατήρησα ότι το control panel της nvidia έχει καταγραφή συμβάντων σε log file. (Το αναφέρω γιατί δεν το πρότεινε κανείς, μήπως δεν το ξέρατε και ενδιαφέρει κάποιον). Όταν κόλλαγε το παιχνίδι έκανα restart και το κοίταζα. Ε λοιπόν, κόλλαγε όταν η θερμοκρασία τη GPU έφτανε τους 92-94 βαθμούς, μετά από 5' παιχνίδι, με θερμοκρασία λειτουργίας σε idle windows τους 75 βαθμούς.

Ανοίγοντας το κουτί και από τα δύο πλαϊνά η διάρκεια παιχνιδιού έφτανε τα 10' πριν κολλήσει το σύμπαν, πάλι στις ίδιες θερμοκρασίες.

Με το κουτί να παραμένει ανοιχτό και έναν ανεμιστήρα 8cm στη βάση του κουτιού να φυσάει προς τα πάνω (δεν υπάρει άλλη κάρτα στο κουτί πλην της VGA) κατάφερα να παίξω για πάνω από μισή ώρα.

Ε, πλέον σιγουρεύτηκα ότι φταίει η κάρτα και οι θερμοκρασίες και έβαλα έναν κανονικό ανεμιστήρα να φυσάει το κουτί από το πλάι, έτσι για να δω. Βαρέθηκα να παίζω, πέρασαν 2 ώρες χωρίς να κολλήσει και στο log η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε ποτέ τους 76 βαθμούς.

Κατόπιν αυτών
1) Τελείωσα το colin και το έκανα uninstall, τέρμα τα (έστω λίγα) παιχνίδια για μένα
2) Σε όλα τ' άλλα πλην των παιχνιδιών είναι μια χαρά, ακόμα και με το κουτί θεόκλειστο να βράζει χωρίς ανεμιστήρες και να παίζει 2-3 ώρες ταινία.
3) Η κάρτα (GIGABYTE GV-NX86S256H) είναι για μένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Έδωσα 165ευρώ γιατί πλήρωσα την ησυχία, υπήρχαν γρηγορότερες και φθηνότερες να αγοράσω. Και έστω (αν και δεν συμφωνώ) να δεχτώ ότι θέλει κανά-δυό ανεμιστήρες το κουτί. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΝΑ ΤΗ ΦΥΣΑΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΊΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ?? Τι διάβολο την πουλάνε αφού δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά, παίρνει κανείς GTS για να γράφει στο word?

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τους...

grip
27-11-07, 17:29
Konc,αυτό με το log file που ακριβώς το βρήκες...??

Gordon`s
28-11-07, 11:21
Έχω μια GTS8600 της MSI funless και αυτή. Έχω έναν σένσορα στο από κάτω μέρος της κάρτας που μου δείχνει περίπου όσο μου δείχνει και η κάρτα. Ε, λοιπόν έχει φτάσει μέχρι 120 C και δούλευε μια χαρά. Σε idle δουλεύει στα 50-60. Παρόλα αυτά, αν δεν κάνω λάθος μπορείς να προσαρμόσεις στο επάνω μέρος κάποιος 6άρι ανεμιστήρα, αν χωράει με τον CPU. Θα βοηθήσει πάρα πολύ όταν ανεβάζει τις τρελές θερμοκρασίες μέσα σε παιχνίδι.
Να σημειώσω ότι τελείωσα το Crysis όλα full με αυτήν την κάρτα και δεν με πέταξε ποτέ έξω. Επειδή κι εγώ στην αρχή είχα τρομάξει, το έψαξα λίγο και είδα ότι δεν έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες αυτές οι κάρτες. Τώρα γιατί η Gigabyte αποφάσισε να την "κόψει" στους 100 είναι παράξενο. Μήπως έχει κανένα utility να παίξεις με αυτό;

mach
28-11-07, 12:51
Κατόπιν αυτών
1) Τελείωσα το colin και το έκανα uninstall, τέρμα τα (έστω λίγα) παιχνίδια για μένα
2) Σε όλα τ' άλλα πλην των παιχνιδιών είναι μια χαρά, ακόμα και με το κουτί θεόκλειστο να βράζει χωρίς ανεμιστήρες και να παίζει 2-3 ώρες ταινία.
3) Η κάρτα (GIGABYTE GV-NX86S256H) είναι για μένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Έδωσα 165ευρώ γιατί πλήρωσα την ησυχία, υπήρχαν γρηγορότερες και φθηνότερες να αγοράσω. Και έστω (αν και δεν συμφωνώ) να δεχτώ ότι θέλει κανά-δυό ανεμιστήρες το κουτί. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΝΑ ΤΗ ΦΥΣΑΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΊΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ?? Τι διάβολο την πουλάνε αφού δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά, παίρνει κανείς GTS για να γράφει στο word?

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τους...

Κάνεις κακό σε όλο τον υπολογιστή σου έχοντας fanless σύστημα.
Όλα τα components θέλουν ψύξη. Ακόμα και λίγο αεράκι από έναν ήσυχο ανεμιστήρα εισαγωγής.
Όχι μόνο η κάρτα γραφικών. Οι δίσκοι, οι πυκνωτές στη μητρική, οι ψύκτρες της μητρικής, οι μνήμες, τα πάντα.
Μειώνεις τη ζωή του συστήματός σου. Βάλε άμεσα ένα ανεμιστήρα εισαγωγής και έναν εξαγωγής. Και ας δουλεύουν στις 800 rpm (εντελώς και πλήρως αθόρυβοι είναι σε τέτοιες στροφές).

Αλλά έχεις δίκιο για τις fanless κάρτες επιδόσεων. Θα έπρεπε να αναφέρουν κάπου στο κουτί ότι για extreme λειτουργία απαιτούν κάποιο fan στο κουτί.

gmaitre
28-11-07, 23:17
Αν δεν θες θόρυβο η μόνη λύση για σένα είναι ένα μικρό watercooler μόνο για την κάρτα γραφικών σου.Αν αφαιρείται η μαμίσια ψύκτρα εύκολα...

dkarko
28-11-07, 23:32
Είχε και ένας φίλος μία fanless της gigabyte (αλλά 7600gs) με προβλήματα..

Πάντως οι καλές 8600gts είναι αθόρυβες και ας έχουν stock fan. Βασικά δεν ξέρω αν είναι όλες, αλλά στις gts φαντάζομαι οι περισσότερες υλοποιήσεις θα έχουν έλεγχο για τις στροφές. (Έχει τύχει να διαβάσω για 8600gt που δεν είχαν ελεγχόμενο fan και έκαναν θόρυβο).
Evga 8600gts έχω και απλά δεν ακούγεται τίποτα από την κάρτα και είμαι και με ανοιχτό κουτί

@ ADSLgr.com All rights reserved.