PDA

Επιστροφή στο Forum : HD 2900 Pro: Sapphire, GeCube, HIS ή Club3D;



-21grams
14-10-07, 22:58
Εν ολίγοις:
Η Sapphire αφίχθη προ ολίγων ημερών (και εξαντλήθηκε) στο γνωστό κατάστημα, η GeCube αναμένεται.
Αμφότερες ακριβώς στο *ψυχολογικό όριο* των 200€ (199€)
ΔΕΝ μπορώ να περιμένω πολύ, έχω ήδη αγοράσει όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα για το καινούργιο PC και απ' τις πολλές αναγνώσεις GPU reviews θα κάψω φλάντζες :p
Στα επίσημα site των μοντέλων τα specifications και οι φωτογραφίες είναι πανομοιότυπες.

Sapphire HD 2900 Pro 512 MB (http://www.sapphiretech.com/gc/products/products_overview.php?gpid=190&grp=3)
GeCube HD 2900 Pro 512 MB (http://www.gecube.com/products-detail.php?prod_cat_pid=193&prod_cat_id=195&prod_id=68118)
Club3D & HIS (απ' όσο γνωρίζω) δεν εμφανίστηκαν ακόμα στην Ελλάδα...

Εντύπωση μου είναι ότι η μόνη διαφορά ανάμεσα στα 2900 Pro μοντέλα, είναι το logo της κάθε εταιρείας!
Άρα ως έσχατο κριτήριο αγοράς δεν απομένει παρά το τι *όνομα* έχει κάθε μάρκα στην αγορά:
Αν υπήρξαν δηλ. περιπτώσεις ελαττωματικών προϊόντων ή προϊόντων που υστερούσαν ή ... (συμπληρώστε εσείς ό,τι νομίζετε) για την x ή y μάρκα.

ΕΣΕΙΣ σε ΠΟΙΑ απ'τις 2 θα επενδύατε;
ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!

ardi21
14-10-07, 23:03
Παρε φιλε μου οποια βρεις να ολοκληρωσεις το pc σου και να το χαρεις και μην το ψιριζεις τοοοσο πολυ με τις μαρκες**. Ειπαμε να το ψαχνουμε και να μην πηγαινουμε σαν προβατα σε σφαγη αλλα μεχρι ενος οριου, στο τελος θα φρικαρουμε:crazy::crazy::p

Και οι 4 καλες/γνωστες μαρκες ειναι με λιγο καλυτερη την saphire (και την HIS) απ'οσο ξερω αλλα δεν ειναι λογος να την περιμενει ενα ολοκληρο pc. Ετσι κ αλλιως το "γνωστο" μαγαζι εχει πολυ καλη φημη σε after sales service στην εσχατη περιπτωση οπου σου βγει ελαττωματικη.

**300 ατομα να ρωτησεις εδω μεσα ο καθενας θα σου πει και αλλη για αυτο...ΜΕΓΕΙΑ!;)

platanos
14-10-07, 23:24
Θα σου ελεγα να παρεις οποια εχει καλυτερο συστημα ψυξης αλλα ειναι ΟΛΟΙΔΙΕΣ :lol: :lol: :lol:
Οποτε αντε μεγειες και απο μενα :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

-21grams
14-10-07, 23:36
Και ο κλήρος πέφτει στην... GeCuBe
(ελπίζω μόνο αυτό το *Διαθεσιμότητα : Αναμενόμενο* να μην μεταφράζεται σε διάστημα μεγαλύτερο της βδομάδας)
Ευχαριστώ παιδιά, αν έχει κανείς άλλος να προσθέσει κάτι άλλο be my guest.

liberostelios
14-10-07, 23:43
Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω και επαυξάνω: τρέχα να την προλάβεις πριν εξαντληθεί κι αυτή (η Gecube) και μεγειά το PC...:oneup:

manicx
15-10-07, 10:38
GeCube και Sapphire παίζουν περίπου ίδια. Ότι είναι φθηνότερο να πάρεις. Αν υπήρχε HIS, με κλειστά μάτια...

mach
15-10-07, 10:46
Γενικά, με τις ATI υπάρχει ένα θεματάκι με τους κατασκευαστές. Ουσιαστικά επιλέγεις μεταξύ Sapphire και HIS. Ενώ αν πας για nvidia έχεις xfx, asus, evga, bfg κλπ. Κρίμα γιατί το 2900pro είναι όλα τα λεφτά.

manicx
15-10-07, 11:13
ATi βγάζουν και άλλοι, για παράδειγμα η ASUS. Απλά στην Ελλάδα δεν τις φέρνουν όσο έκαναν στο παρελθόν...

-21grams
15-10-07, 17:45
Μου τηλεφώνησαν προ ολίγου για να με ενημερώσουν ότι η GeCube αναμένεται την μεθεπόμενη Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου, άρα θα την παραλάβω την αμέσως επόμενη μέρα.
Έλα όμως που βιάζομαι :hmm:
Το ανέφερα κατά την διάρκεια της συνομιλίας και μου πρότειναν παραπλήσιο μοντέλο ή άλλη εντελώς κάρτα. Και επειδή η Sapphire επανεμφανίζεται 2-3 μέρες νωρίτερα απ' την GeCube και όπως είπα επείγομαι, θα προτιμήσω την πρώτη...
Δεκτόν, οι διαφορές (πρέπει να) είναι αμελητέες, αλλά δεν βλάπτει να ρωτήσω τους κατόχους:
Από θερμοκρασίες & θόρυβο τι εντυπώσεις έχουν;

George978
16-10-07, 07:21
πηγαινε αο το μουλτιραμα εξτρεμ στην στουρναρη , παιζει να την εχουν φερει

Asdic
17-10-07, 16:05
φίλε αν θέλεις να πάρεις κάτι που να αξίζει πάρε μόνο Sapphire.Εγώ πήρα φέτος από τις τελευταίες x 1650 pro και μόνο να δείς ποιότητα κατασκευής και συνοδευτικά έπαθα πλάκα !!!

SAPPHIRE μεγάλε και τα μυαλά στα βουνα !!!:clap::clap::clap:

civil
17-10-07, 16:07
Sapphire +1

DaRk
17-10-07, 17:05
Από ότι ξέρω σε όλη την σειρά 2900 οι κατασκευαστές ακολουθούν τις προδιαγραφές της ati κατά γράμμα, δηλαδή δεν κάνουν κάποιες αλλαγές στο σύστημα ψύξης είτε oc. Τα μόνα που αλλάζουν είναι το αυτοκόλλητο στο ανεμιστηράκι, το κουτί και το επιπλεόν software που έρχεται μαζί με την κάρτα

-21grams
20-10-07, 11:29
Τηλεφώνησα πριν από καμιά ώρα με τους ακατονόμαστους για την παραγγελία και μου είπαν ότι τελικά η παρτίδα με τις GeCube αναμένεται 31 Οκτωβρίου!
(πριν 3-4 μέρες που είχα επικοινωνήσει μου είχαν πει 24/10 :mad:)
Και για τις Sapphire που εξαντλήθηκαν και θα παρελάμβαναν καινούργιες την Δευτέρα 22/10 δεν έχουν ακούσει τίποτα.
Αντίο ζωή, Μάρθα Βούρτση κλπ.
Και η πλάκα είναι ότι υπάρχει έλλειψη και στο εξωτερικό...
Ίσως να μην είχαν προβλέψει ότι το chipset αυτό θα έκανε ( ; ) θραύση, τι να πω;
Ενδεχομένως όταν κυκλοφορήσουν οι 2950 να βρίσκει κανείς τις 2900 Pro ακόμα και στα περίπτερα, τώρα όμως ΔΕΝ.

ownagE_
20-10-07, 13:34
Ενδεχομένως όταν κυκλοφορήσουν οι 2950 να βρίσκει κανείς τις 2900 Pro ακόμα και στα περίπτερα, τώρα όμως ΔΕΝ.


Οι 38Χ0 εννοεις :p (http://www.techpowerup.com/?42301)

GTS
22-10-07, 09:12
Εγώ ακόμα δεν την έχω βάλει στο νέο πισί, αφού ακόμα δεν το έχω συναρμολογήσει, αλλά φίλος που την έβαλε στη θέση της 1950pro αναφέρει θόρυβο και υψηλές θερμοκρασίες όταν ζορίζεται....λεπτομέρειες δε ξέρω, αλλά αυτά μου ανάφερε...θα βάλει καμιά ψύκτρα να ρίξει θερμοκρασίες και μετά το ανεμιστηράκι....

-21grams
22-10-07, 11:30
Ευχαριστώ(-ούμε) για το update GTS, ό,τι άλλο διαπιστώσεις όταν την εγκαταστήσεις και εσύ ή παρατηρήσει ο φίλος σου, ευπρόσδεκτο...
Με τα 2 καλώδια ρεύματος που έλεγαν ότι απαιτεί και ενδεχομένως δημιουργεί πρόβλημα ανάλογα με το board/PSU τι έγινε;
Μήπως το μέγεθος της 2900 Pro είναι τέτοιο που δεν αφήνει καθόλου διαθέσιμο χώρο μεταξύ κάρτας και σκληρών δίσκων;

GTS
22-10-07, 12:26
Πού αναφέρονται αυτά τα προβλήματα ανάλογα το mobo/psu ??

-21grams
22-10-07, 13:41
Πού αναφέρονται αυτά τα προβλήματα ανάλογα το mobo/psu ??Το πήρε το μάτι μου σε ένα troubleshooting thread στο www.tomshardware.co.uk όπου κάποιο μέλος ανέφερε τα εξής:

Not everyone checks that, just like obviously not every HD2900 owner checked the HD2900 requirements page which clearly shows you need the 2 6-pin connectors.
Για δες τα requirements:
http://ati.amd.com/products/Radeonhd2900/requirements.html


Τα 2x3-pin PCIe® power connectors πάντως που ζητάει για το *απλό connection*, το Seasonic PSU που έχω τα δίνει. Το enhanced performance with ATI Overdrive™ 2x3-pin + one 2x4-pin PCIe ® power connector δεν με ενδιαφέρει. Το *dual-width* X16 lane graphics slot τι είναι;

GTS
22-10-07, 14:03
Ο φίλος μου, μου ανάφερε πως σε ζόρια η κάρτα έσβησε το πισί του....και σκέφτηκε πως ίσως φταίει το τροφοδοτικό του...

Και τώρα είδα πως πρέπει PSU > 550W....αυτός έχει μικρότερο νομίζω....

Το overdrive τι είναι?

ownagE_
22-10-07, 14:56
Το overdrive τι είναι?


Ειναι overclocking απο τον driver της ΑΤΙ

guss
23-10-07, 17:16
Λοιπον εγω εχω ενα Tagan 480watt http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700232 και την Sapphire HD 2900 Pro 512. Τρεχει ως τωρα χωρις κανενα προβλημα. Idle στους 51 βαθμους ο core. Εγω νομιζω οτι κανει αρκετο θορυβο σε idle και ακομα περισσοτερο σε full load.. Με overclocking δεν ασχοληθηκα σοβαρα αλλα με ενα γρηγορο που την εκανα πηγε απο 600/800 στα 820/925 stable.

Συμπερασμα? Για τα λεφτα της ειναι αψογη

-21grams
23-10-07, 21:15
(σχετικά με p.m./απαντήσεις)
Κάλλιο αργά παρά ποτέ φίλε guss :whistle:
Το επίπεδο θορύβου σε full load δεν νομίζω ότι απασχολεί ιδιαίτερα τους περισσότερους χρήστες, κατά τη διάρκεια του gaming είσαι ούτως ή άλλως ξύπνιος :p
Το αν ενοχλεί όταν το PC είναι idle είναι που με απασχολεί και με αυτό που έγραψες με προβλημάτισες :hmm:

guss
23-10-07, 23:11
(σχετικά με p.m./απαντήσεις)
Κάλλιο αργά παρά ποτέ φίλε guss :whistle:
Το επίπεδο θορύβου σε full load δεν νομίζω ότι απασχολεί ιδιαίτερα τους περισσότερους χρήστες, κατά τη διάρκεια του gaming είσαι ούτως ή άλλως ξύπνιος :p
Το αν ενοχλεί όταν το PC είναι idle είναι που με απασχολεί και με αυτό που έγραψες με προβλημάτισες :hmm:

κοιτα γενικα το pc μου ειναι αθορυβο οποτε την ακουω. μπορεις να κανεις και αυτο που εχω κανει και εγω ομως. με το rivatuner μειωσα το fan στο 25% απο 31% που δουλευε και δεν ακουγεται σχεδον καθολου. απλα ο core απο 51 περιπου βαθμους παει στους 60. τωρα μακροπροθεσμα (πολυ μακροπροθεσμα) αν αυτη η αυξηση προκαλεσει ζημια δεν με απασχολει θα τα εχει βγαλει τα λεφτα της η καρτα και με το παραπανω :oneup:

Zefiroth
27-10-07, 16:38
Ευτυχης κατοχος μιας Saphire 2900pro 512mb εδω και μια βδομαδα περιπου και εγω :).
Σχετικα με τα ερωτηματα που διατυπωθηκαν εχω και γω απο τη πλευρα μου να πω τα εξης:
Με τροφοδοτικο 500w tagan u35 παιζει μια χαρα παρολο που στις απαιτησεις ζηταει 550w minimum.

Η καρτα γινεται θορυβωδης οταν ζοριζεται αλλα επειδη αυτο συμβαινει κατα 99% σε παιχνιδια,οπου τα μπλιμπλικια και οι εκρηξεις δινουν και παιρνουν, δε γινεται καν αντιληπτο.

Η Saphire εχει προνοησει και περιελαβε στη συσκευασια 2 molex to-6πιν αναπτορες για παλαιοτερα τροφοδοτικα οποτε δεν θα χρειαστει αγορα καινουριου τροφοδοτικου μονο και μονο επειδη καποιος δεν εχει PSU που να δινει 6πιν τροφοδοσια.

H καρτα ειναι περιπου 1-1,5 εκ μεγαλυτερη σε μηκος απο την χ800gto που ειχα πριν.Οχι μικρη αλλα ουτε και το τερας ποy περιεγραφαν στα reviews.Χωρεσε ανετα στο ταπεινο,και τυπικο σε διαστασεις, midi atx case που εχω (antec something :P) χωρις κανενα προβλημα.

Αυτα απο μενα και ευχομαι να τη βρεις την καρτουλα γιατι πρεπει να ειναι το καλυτερο value for money που εχω δει τα τελευταια χρονια.

-21grams
27-10-07, 20:22
@Zefiroth
Όχι ότι έχει τόσο μεγάλη σημασία, αλλά θα ρωτήσω:
Εκτός από drivers κλπ συνοδεύεται από κανένα full game?
(αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ αναφέρεται στα ξένα reviews)

Patentman
27-10-07, 21:44
Μακρια απο Club3D.
Ειναι απο τις λιγες εταιριες που εβαζαν μαπα μνημες και τις χρονιζαν οπου ηθελαν.
Απο τις λιγες που επρεπε να βαλεις custom driver για να δουλεψουν οι καρτες της.
Απο τις λιγες που το bios της καρτας ηταν ματσακονιασμενο για να δουλευει με τις ματσακονιες που εκανε στην υπολοποιηση της καρτας. Και απο τις λιγες που ειχαν εκατο bios για το ιδιο μοντελο αλλά αναλογα την "εκδοση" του μοντελου (βλεπε πιο κατω).
Απο τις λιγες που τα υλικα κατασκευης ηταν για @@$#
Απο τις λιγες που εβγαζαν εκατο διαφορετικες υλοποιησεις στο ιδιο μοντελο (αναλογα οτι περισσευε το εκαναν καρτα γραφικων).
Απο τις λιγες που εβαζαν οτι κομμενο gpu εβρισκαν και στο πλασαραν για κανονικο.

Γενικως μακρια απο αυτην την μαρκα, κανει ματσακονιες.

Zefiroth
28-10-07, 01:51
Οχι ,δυστυχως η συσκευασια ηταν οσο πιο λιτη γινεται.Μεσα στο μεγαλο,και εντυπωσιακο κουτι βρισκεις μονο μερικα χαρτονια,αφρολεξ,cd με οδηγους,ανταπτορες(μολεξ-6πιν,dvi-dsub,s-video καλωδιο) και τη καρτα φυσικα.Οχι οτι περιμενα κατι περισσοτερο αλλα το Logo της Sapphire και η "ιπποδυναμη" της καρτας προιδεαζαν για καποιο "κερασακι" στην τουρτα,εστω ενα-δυο demos να γλυκανουν το ξαλαφρωμα της τσεπης :p.

-21grams
28-10-07, 10:15
@ Zefiroth: Thanks για την ενημέρωση, φαντάζομαι ότι και οι άλλοι 3 κατασκευαστές δεν θα αποκλίνουν απ' τη γραμμή αυτή.
Και για να είμαι ειλικρινής, αν επρόκειτο να φουσκώσουν την τιμή περισσότερο περιλαμβάνοντας παιχνίδι(-α) καλύτερα έτσι.

@ Patentman: Για την GeCube που (καλώς εχόντων των πραγμάτων) θα παραλάβω την προσεχή Τετάρτη, γνωρίζεις τίποτα;
Έχει καλό όνομα στην πιάτσα; Έχουν περάσει κάρτες της απ' τα χέρια σου και αν ναι τι εντύπωση σχημάτισες;

Patentman
28-10-07, 13:27
Δεν ξερω κατι γι`αυτην, μονο απο οτι ειχα διαβασει παλιοτερα οτι μαζι με την Sapphire ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν.
Μπορεις να googlαρεις.
Αν και προσανατολιζεται σε καρτες nvidia πιο πολυ ενα καλο site ειναι αυτο: http://www.mvktech.net/content/view/3777/1/
Και εχω ξεχασει το site για τις ATi που δειχνει τα διαφορα bios και τα revisions για καθε μαρκα/μοντελο.

GTS
29-10-07, 12:17
Εγώ απλά να πω πως η Sapphire μου είναι ψιλο-αθόρυβη σε idle κατάσταση και ανεβάζει στροφές μόνο όταν ζορίζεται, δηλ. σε παιχνίδια.

Ενός φίλου του κάνει περισσότερο θόρυβο σε idle, αλλά ίσως επειδή έχει PSU~480W το οποίο και ζορίζεται παραπάνω....εγώ έχω 580W και μάλλον είμαι ΟΚ

-21grams
29-10-07, 13:06
Πολύ ωραία όλα αυτά, τι να το κάνω όμως που πάμε από την μία αναβολή στην άλλη; :mad:
Επικοινώνησα ξανά για την παραγγελία που έχω κάνει εδώ απ' τις 15 Οκτωβρίου και μου έδωσαν *νέα* ημερομηνία παραλαβής 6 Νοεμβρίου.

Και στο καπάκι βλέπω και κάτι άρθρα σε εκείνο το site που ανέφερε ο Patentman (http://www.mvktech.net)
όπου μεταξύ άλλων γίνοταν λόγος για μειωμένη παραγωγή του εν λόγω chipset από πλευράς ATi/AMD.
Σύμφωνα με τον υπογράφοντα το άρθρο, οι εταιρίες *δεν προωθούν και πολύ φανατικά* τις 2900 Pro γιατί γνωρίζουν ότι είναι στην ουσία προσφέρουν στους χρήστες 2900 XT σε πολύ χαμηλότερη τιμή...
(τα συμπεράσματα δικά σας)

DaRk
29-10-07, 18:46
Εγώ αυτό που έχω διαβάσει είναι πως AMD/ATI θα παράγουν λίγες 2900pro/gt, γιατί σε λίγο χρονικό διάστημα θα προωθήσουν την νέα γενιά καρτών τους. Πάντως η AMD έκανε ακόμα ένα λάθος τακτικής, έπρεπε κατά την γνώμη μου να είχε βγάλει την 2900pro την ίδια περίοδο με την xt. Στις 19 Νοεμβρίου νομίζω πως βγαίνουν οι καινούριες κάρτες τις ATI καθώς και η 8800GT από την nvidia για να δούμε τι τιμές και επιδόσεις θα έχουν

liago13
29-10-07, 19:28
Πολύ ωραία όλα αυτά, τι να το κάνω όμως που πάμε από την μία αναβολή στην άλλη; :mad:
Επικοινώνησα ξανά για την παραγγελία που έχω κάνει εδώ απ' τις 15 Οκτωβρίου και μου έδωσαν *νέα* ημερομηνία παραλαβής 6 Νοεμβρίου.



Ποια μαρκα ακριβως εχεις παραγγειλει, ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα, εγω περιμενω την Gecube.

mach
29-10-07, 20:16
Στις 19 Νοεμβρίου νομίζω πως βγαίνουν οι καινούριες κάρτες τις ATI καθώς και η 8800GT από την nvidia για να δούμε τι τιμές και επιδόσεις θα έχουν

Επιδόσεις για 8800GT εδώ (http://techreport.com/articles.x/13479). Αναλυτικότατα και όμαρφα, η 8800GT είναι καλύτερη και από την 8800GTS με τα 640.
Όλα τα λεφτά είναι τα επίπεδα θορύβου, δεν καταλαβαίνει από idle και load η κάρτα αντίθετα με τις 2900 που σε γενικές γραμμές είναι φασαριόζικες...

Αλλά to hell with that, έχουμε πλέον 2 εξαιρετικές προτάσεις στα ~199€.
Πολύ καλή εποχή για αγορά κάρτας γραφικών, ομολογώ ότι νιώθω ολίγον βλακέντιος που είχα αγοράσει την 320άρα με σχεδόν 100€ παραπάνω πριν κανά 10μηνο... :oops:

leros2004
30-10-07, 01:31
Πόσο ????
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=858F166087BB4F4EAE5B7BA765B99F88&pa=5F5A2FB217BE9243B65CEFE35E71C5CE

-21grams
30-10-07, 21:12
Ποια μαρκα ακριβως εχεις παραγγειλει, ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα, εγω περιμενω την Gecube.Την GeCube και εγώ (αν και στην 1η τηλεφωνική επικοινωνία που είχα για τις καθυστερήσεις, μία υπάλληλος μου είπε ότι σημείωσε extra *GeCube ή Sapphire όποια έρθει νωρίτερα*)

liberostelios
31-10-07, 18:39
Έχει κυκλοφορήσει η 8800GT; Εν τω μεταξύ, είχα διαβάσει ότι το G92 θα υποστηρίζει DX10.1, οπότε ήλπιζα ότι το δήλιμμα "to DX10 or to DX9.0c" θα τελείωνε, δεδομένης της έλευσης τους 10.1! Άσε που ακόμα δεν έχουν ξακαθαρίσει 100% τη συμβατότητα μεταξύ των προτύπων... :down:

Είναι προφανές ότι οι χαμηλές τιμές των δύο καρτών οφείλονται στο ότι προσφέρουν μια νέα υπηρεσία (DX10) που πάλιωσε πριν καν... εδραιωθεί! Άρα, και πάλι δεν είναι τόσο τέλειος ο καιρός για να είσαι (απαιτητικός) gamer.

Κανένα νέο για τις πρώτες 10.1 κάρτες έχουμε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.