PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco ADSL over ISDN or PSTN ***χωρίς splitter***



123456789
07-02-05, 22:04
Καλησπέρα σας,
το θέμα πιστεύω ότι κολλάει γενικά στο "ADSL Hardware".
Aς υποθέσουμε ότι έχουμε μία ADSL over ISDN γραμμή (τα παρακάτω ερωτήματα ισχύουν-διατυπωμένα με ανάλογο τρόπο-και αν η γραμμή είναι ADSL over PSTN).

Ερώτηση 1:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ADSL γραμμή κατευθείαν χωρίς splitter (ας πούμε το αντίστοιχο μοντέλο "ADSL over ISDN" (836 ή 96))? Η δεν παίζουν τα cisco χωρίς splitter?

Ερώτηση 2:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ίδια ADSL γραμμή αλλά με PSTN splitter (ας πούμε το μοντέλο "ADSL over PSTN" (837 ή 97))?
Προφανώς βέβαια μπορούμε να το βάλουμε με ISDN splitter αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει.

Ερώτηση 3:
-----------
Ισχύουν τα παραπάνω αν μιλάμε για μοντέλο 1721 με ADSL WIC (ISDN ή PSTN) αντίστοιχα?

Προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε μοντέλο ρούτερ (ανεξάρτητα αν είναι ADSL over ISDN ή ADSL over PSTN ή cisco ή οτιδήποτε) σε γραμμή ADSL με splitter, αρκεί να είναι το splitter ίδιου τύπου με το δρομολογητή!
Επίσης, προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούν τα cisco να μπαίνουν χωρίς splitter.

Αν μπορείτε να με βοθήσετε ευχαριστώ!

Ace
07-02-05, 23:24
Ερώτηση 1:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ADSL γραμμή κατευθείαν χωρίς splitter (ας πούμε το αντίστοιχο μοντέλο "ADSL over ISDN" (836 ή 96))? Η δεν παίζουν τα cisco χωρίς splitter?
Από το CLI του 837 μου:
hydra(config-if)#dsl operating-mode ?
ansi-dmt ANSI full rate mode
auto auto detect mode
itu-dmt ITU full rate mode
splitterless G.lite mode

Ερώτηση 2:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ίδια ADSL γραμμή αλλά με PSTN splitter (ας πούμε το μοντέλο "ADSL over PSTN" (837 ή 97))?
Προφανώς βέβαια μπορούμε να το βάλουμε με ISDN splitter αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει.
Το ADSLoPSTN στην ελλάδα είναι τύπου annex-a ενώ το ADSLoISDN annex-b. Υπάρχουν routers (non-Cisco) που τα υποστηρίζουν και τα 2 πρωτόκολα αλλά δέν νομίζω να γίνεται με το 837 :cool:.


Προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε μοντέλο ρούτερ (ανεξάρτητα αν είναι ADSL over ISDN ή ADSL over PSTN ή cisco ή οτιδήποτε) σε γραμμή ADSL με splitter, αρκεί να είναι το splitter ίδιου τύπου με το δρομολογητή!
Επίσης, προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούν τα cisco να μπαίνουν χωρίς splitter.

Αν μπορείτε να με βοθήσετε ευχαριστώ!

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να μπένουν χωρίς splitter; Κάνεις μήπως περικοπές στις δαπάνες για να περάσεις απο το SpeedTouch στο 837; :mrgreen:
Πάντως οι "ανησυχίες" σου μου θυμίζουν τις δικές μου όταν ξυπνάω με όρεξη http://adslgr.com/forum/images/smilies/thumbsup1.gif.

chatasos
08-02-05, 04:59
Αν κατάλαβα σωστά τις ερωτήσεις και με κάθε επιφύλαξη για τις απαντήσεις, αφού δεν είμαι 100% σίγουρος...

1. Μπορείς να βάλεις dsl router χωρίς splitter σε pstn, αλλά μάλλον δεν μπορείς σε isdn (ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό).
2. Αν χρησιμοποιήσεις isdn splitter σε pstn γραμμή ή pstn splitter σε isdn γραμμή, δεν πρόκειται να παίξει τίποτα (θεωρητικά γιατί είναι διαφορετικές οι συχνότητες).
3. Τα ίδια ισχύουν για οποιονδήποτε dsl router.

JJX
08-02-05, 11:19
Γιατι να μην μπορεις να βαλεις στην ISDN?

123456789
08-02-05, 13:00
Από το CLI του 837 μου:
hydra(config-if)#dsl operating-mode ?
ansi-dmt ANSI full rate mode
auto auto detect mode
itu-dmt ITU full rate mode
splitterless G.lite mode

Το ADSLoPSTN στην ελλάδα είναι τύπου annex-a ενώ το ADSLoISDN annex-b. Υπάρχουν routers (non-Cisco) που τα υποστηρίζουν και τα 2 πρωτόκολα αλλά δέν νομίζω να γίνεται με το 837 :cool:.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να μπένουν χωρίς splitter; Κάνεις μήπως περικοπές στις δαπάνες για να περάσεις απο το SpeedTouch στο 837; :mrgreen:
Πάντως οι "ανησυχίες" σου μου θυμίζουν τις δικές μου όταν ξυπνάω με όρεξη http://adslgr.com/forum/images/smilies/thumbsup1.gif.

Κατ'αρχήν ευχαριστώ!
Τώρα, όσον αφορά στο (1), προφανώς η απάντηση είναι ότι μπορεί να μπει χωρίς splitter! Και νομίζω ότι με την εντολή "dsl operating-mode auto" γίνεται αυτόματα (δεν το έχω δοκιμάσει...).

Οσον αφορά στο (2)-που είναι και το βασικό μου ερώτημα-αυτό που ήθελα να διαπιστώσω ήταν αν το 837 ή το 836 μπορούν να παίξουν ανεξάρτητα αν η γραμμή είναι ISDN ή PSTN, αρκεί να χρησιμοποιηθεί το κατάλληλο splitter. Μήπως με το ALCATEL πχ γίνεται κάτι τέτοιο?

Οσον αφορά στο (3) απλή περιέργεια, που ίσως βοηθούσε να διαλευκανθεί στο (2).

123456789
08-02-05, 13:08
Αν κατάλαβα σωστά τις ερωτήσεις και με κάθε επιφύλαξη για τις απαντήσεις, αφού δεν είμαι 100% σίγουρος...

1. Μπορείς να βάλεις dsl router χωρίς splitter σε pstn, αλλά μάλλον δεν μπορείς σε isdn (ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό).
2. Αν χρησιμοποιήσεις isdn splitter σε pstn γραμμή ή pstn splitter σε isdn γραμμή, δεν πρόκειται να παίξει τίποτα (θεωρητικά γιατί είναι διαφορετικές οι συχνότητες).
3. Τα ίδια ισχύουν για οποιονδήποτε dsl router.

Ευχαριστώ!
Αλλά, σχετικά με το (1), όπως ρωτά και ο jjx γιατί όχι και σε ISDN?

Σχετικά με το (2), απ'ότι καταλαβαίνω η φράση "μπορείς να βάλεις το cisco 836/837 σε οποιουδήποτε τύπου γραμμή αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο splitter (δηλ. ίδιο splitter με το μοντέλο του δρομολογητή!" είναι λάθος τελικά?
Η ερώτηση αυτή ισχύει και για 1721 με ADSL WIC μεμ DYING GASP support...
Και επαναλαμβάνω είναι καθαρά "ακαδημαικές" ερωτήσεις?

johnmara
08-02-05, 13:44
Σχετικά με το 1) έχω βάλει σε 836 κατευθείαν το καλώδιο από τον ΟΤΕ χωρίς splitter και χωρίς να δίνω σήμα στο netmod.
Οι πελάτες δεν είχαν πάρει ακόμα το splitter από το ΟΤΕshop και δεν τους ενδιέφερε να παίζει η ISDN.
Άρα παίζει η σύνδεση router ADSL over ISDN χωρίς splitter.

chatasos
08-02-05, 14:31
Σχετικά με το isdn... γι'αυτό έγραψα "μάλλον". Μου είχαν τύχει περιπτώσεις που δεν έπαιζε (μπορεί και για άσχετο λόγο) και περιπτώσεις που έπαιξε, αλλά τότε δεν το είχα ψάξει και πολύ. Θεωρητικά θα έπρεπε να παίζει (με ένα tornado που το δοκίμασα έπαιξε οκ).

Το DYING GASP έχω την εντύπωση πως έχει σχέση με την επικοινωνία dslam και dsl modem όσον αφορά το power. Δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση με το splitter.

JJX
08-02-05, 14:35
Από το CLI του 837 μου:
hydra(config-if)#dsl operating-mode ?
ansi-dmt ANSI full rate mode
auto auto detect mode
itu-dmt ITU full rate mode
splitterless G.lite mode

Το ADSLoPSTN στην ελλάδα είναι τύπου annex-a ενώ το ADSLoISDN annex-b. Υπάρχουν routers (non-Cisco) που τα υποστηρίζουν και τα 2 πρωτόκολα αλλά δέν νομίζω να γίνεται με το 837 :cool:.


Σε αυτην την περιπτωση ποιο mode χρησιμοποιουμε για να συνδεθουμε στο dslam??? - μιας και δεν υπαρχει annexb

Ace
08-02-05, 15:20
Σε αυτην την περιπτωση ποιο mode χρησιμοποιουμε για να συνδεθουμε στο dslam??? - μιας και δεν υπαρχει annexb

ITU-DMT = annex-a :cool:

JJX
08-02-05, 16:41
το annexb εχει καποιο αλλο ονομα?

123456789
08-02-05, 18:27
Το DYING GASP έχω την εντύπωση πως έχει σχέση με την επικοινωνία dslam και dsl modem όσον αφορά το power. Δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση με το splitter.


Το DYING GASP το αναφέρω για να καταδείξω ότι μιλάμε για την πιο προσφατη WIC...

Ace
08-02-05, 21:54
το annexb εχει καποιο αλλο ονομα?

annexb :mrgreen:

Σε ένα 836 σε μια δουλειά ιδού:

Cisco836a(config-if)#dsl operating-mode ?
annexb itu-t g.992.1 standard annexb mode
annexb-ur2 itu-t g.992.1 annexb mode (deutsche telekom u-r2)
auto auto detect mode
etsi etsi mode
multimode multimode with standard US tone

Cisco836a#show run | incl operating
dsl operating-mode annexb-ur2

Παίζει οκ σε siemens (μάλλον 1 είναι... οχι 100%)

JJX
08-02-05, 23:02
Το soho 96 υποστηριζει ακριβως τα ιδια αλλα δεν δουλευει - δεν βρισκω καποια λογικη εξηγηση γιατι δεν συχρονιζει!

kryfohill
10-10-05, 18:58
Καλησπέρα σας,
το θέμα πιστεύω ότι κολλάει γενικά στο "ADSL Hardware".
Aς υποθέσουμε ότι έχουμε μία ADSL over ISDN γραμμή (τα παρακάτω ερωτήματα ισχύουν-διατυπωμένα με ανάλογο τρόπο-και αν η γραμμή είναι ADSL over PSTN).

Ερώτηση 1:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ADSL γραμμή κατευθείαν χωρίς splitter (ας πούμε το αντίστοιχο μοντέλο "ADSL over ISDN" (836 ή 96))? Η δεν παίζουν τα cisco χωρίς splitter?

Ερώτηση 2:
-----------
Μπορούμε να βάλουμε ένα router (πχ cisco) πάνω στην ίδια ADSL γραμμή αλλά με PSTN splitter (ας πούμε το μοντέλο "ADSL over PSTN" (837 ή 97))?
Προφανώς βέβαια μπορούμε να το βάλουμε με ISDN splitter αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει.

Ερώτηση 3:
-----------
Ισχύουν τα παραπάνω αν μιλάμε για μοντέλο 1721 με ADSL WIC (ISDN ή PSTN) αντίστοιχα?

Προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε μοντέλο ρούτερ (ανεξάρτητα αν είναι ADSL over ISDN ή ADSL over PSTN ή cisco ή οτιδήποτε) σε γραμμή ADSL με splitter, αρκεί να είναι το splitter ίδιου τύπου με το δρομολογητή!
Επίσης, προσπαθώ να διαπιστώσω αν μπορούν τα cisco να μπαίνουν χωρίς splitter.

Αν μπορείτε να με βοθήσετε ευχαριστώ! Όλα τα Router δουλεύουν χωρίς spliter αρκεί να μη χρειαζόμαστε την τηλεφωνία (απόδειξη τα over pstn που δουλεύουν έτσι με φίλτρα). Spliters κοινά isdn & pstn δεν υπάρχουν (δεν έχω δει εγώ).Router που να υποστηρίζουν και τα δυο πρωτόκολα υπάρχουν. Τα Alcatel δεν ειναι μέσα σε αυτά.

n!ckk
10-10-05, 22:40
1. Μπορείς να βάλεις dsl router χωρίς splitter σε pstn, αλλά μάλλον δεν μπορείς σε isdn (ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό).
Τότε το Alcatel ST 530i είναι από τις εξαιρέσεις, διότι (σε εμένα τουλάχιστον) παίζει σε ISDN χωρίς splitter μια χαρά! (Το netmod όμως είναι πάνω στο splitter)

@ ADSLgr.com All rights reserved.