PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλότερες ταχύτητες με το Draytek Vigor 2700 (απλό)



vshadow
15-10-07, 09:54
Έχω σύνδεση Forthnet 768 Kbps και μέχρι τώρα με το Zyxel 650H είχα μέση ταχύτητα 715 Download / 195 Upload.
Καθότι αναμένω να ενεργοποιηθώ στο 2play αυτή τη βδομάδα πήγα και αγόρασα το Draytek Vigor 2700 το απλό, χωρίς voip και wireless.
Η ταχύτητα έπεσε απευθείας στα 660 Download / 170 Upload και όλο το Σαββατοκύριακο και σήμερα έχει μείνει εκεί.
Οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες με πριν (PPPoA, VCMUX, VPI/VCI = 8/35) αλλά δοκίμασα και όλους τους υπόλοιπους συνδυασμούς. Έχω βάλει και το τελευταίο firmware.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

nnn
15-10-07, 21:52
Modulation ?

vshadow
16-10-07, 09:20
Δεν είμαι σπίτι τώρα για να το δω να σου πω στα σίγουρα, αλλά από ότι θυμάμαι το modulation ήταν στο G.DMT.

nnn
16-10-07, 16:56
Γύρισε το σε Multimode.

vshadow
16-10-07, 20:03
Τελικά το modulation ήταν ήδη στο multimode, απλά (όπως το θυμόμουν) κλείδωνε στο G.DMT, αφού δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη το 2play.

Όμως ο φταίχτης βρέθηκε και ήταν το QoS. Ήταν ενεργοποιημένο εξαρχής στο router και δεν το είχα παρατηρήσει. Μόλις το απενεργοποίησα οι ταχύτητες πήγαν πάλι εκεί που ήταν.


running 10s outbound test (client to server) . . . . . 193.58Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 711.04kb/s

l_satsok
23-10-07, 17:23
μολις πριν 2 ωρες πηρα και το δικο μου και το πρωτο που ειδα ηταν αυτο ακριβως,το κανει το QoS και σωστα
αφου κραταει 25% του bandwidth για τις real time εφαρμογες.
με τα advanced settings θα υπαρχει τροπος να το αλλαξεις αυτο,θελει πολυ διαβασμα γιατι εχει τρομερες δυνατοτητες το μηχανημα.

nnn
23-10-07, 22:26
Μπορείς να κατεβάσεις το όριο του QOS μέχρι το 1%.
Στην παρουσίαση που έχω κάνει γράφω τρόπο ρύθμισης του.

Πράγματι θέλει πολύ διάβασμα και χρόνο.

l_satsok
24-10-07, 01:18
ναι το βρηκα.
παρατηρω ομως οτι και να το βαλω στο 1% δεν βοηθαει ωστε να ανεβει κανονικα το bandwidth
στα επιπεδα που ειναι κανονικα χωρις το QoS.
Γενικα παρατηρω οτι οπως και να ρυθμισω τα ποσοστα το download πεφτει κατα περιπου 8-10% οταν
ειναι ενεργοποιημενο το QoS,μοιαζει σαν να καταναλωνει αυτο το bandwidth για να λειτουργησει σωστα.
και πραγματι το QoS που κανει δεν παιζεται,ειναι κατι παραπανω απο αποτελεσματικο,κανει θαυματα.
με download στο 90% του ευρους δεν πεφτει καθολου ουτε το ping,και το surfing ειναι σαν να μη κατεβαζω τιποτα,συγχρονως δε δουλευει και αλλη συσκευη με το δικο της IP που παιρνει το ευρος που της χρειαζεται χωρις προβληματα.
γενικα μπορει να πηγαινει χαμενο ενα 10% αλλα αξιζει τον κοπο.

παντως στις βελτιωσεις του τελευταιου firmware αναφερεται και αυτο το σημειο,εχω βαλει το τελευταιο αλλα
δεν βλεπω ουσιαστικη διαφορα απο το προηγουμενο που ειχε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.