PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play στα Μεσογεια



Σελίδες : [1] 2 3

roker
15-10-07, 11:51
Καλημερα παιδες επειδη απο οτι φαινεται σε λιγο καιρο θα αρχισει η διαθεσιμοτητα στην περιοχη μας , σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να πουμε τις αποψεις μας ,να ανταλαξουμε πληροφοριες κτλ.

Y.Γ Παροτι εψαξα δεν βρηκα παρομοιο θεμα εαν τυχον εκανα λαθος παρακαλω τoυς moderators να διαγραψουν το θεμα.

STARJOHN
15-10-07, 16:25
Ετσι φαινετε παντως εδω που μενω εγω ειχαν μετακομισει την ημερομηνια διαθεσιμοτητας πολλες φορες και τωρα την εχουν βγαλει τελειως(ΑΡΤΕΜΙΔΑ).

roker
15-10-07, 16:34
Εγω φιλε εκανα αιτηση οταν ελεγε για διαθεσιμοτητα την 1/10 μετα βεβαια πηγε 30/10 αλλα περιμενουμε , δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο.

STARJOHN
15-10-07, 16:42
Μιλας για Μαρκοπουλο γιατι νομιζω εχει διαθεσιμοτητα 15/2/2008 για τσεκαρε το παλι.

roker
15-10-07, 18:23
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 22990 2????? Είδος σύνδεσης: ISDN
Κέντρο: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (MARK)


Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 30/10/2007 Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.


Tελευταία ενημέρωση:11/10/2007

STARJOHN
16-10-07, 16:46
Εχεις δικιο φιλε μου εγω εβαζα αλλο τηλ 2299076χχχ που ανηκει στο Α/Κ Λ. Μαρκοπουλου.

roker
16-10-07, 17:17
Το θεμα ειναι εαν θα τηρησουν το χρονοδιαγραμμα ,γιατι αυτα που βλεπω και διαβαζω με εχουν κανει δυσπιστο στην συγκεκριμενη εταιρεια.

STARJOHN
16-10-07, 19:24
Παντως σαββατο που περασα περμαγανε οπτικες αρα αν εχουν παρει το Α/Κ θα εισαι ενταξει.

roker
17-10-07, 21:31
Ναι στον περιφερειακο το ειδα και εγω, μεσα στο μαρκοπουλο πρεπει να εχουν τελειωσει εδω και καιρο ,παντως και η hol πηγε πιο πισω απο 15/12 -30/12 .

chrisd
18-10-07, 01:07
Παιδια το βλεπω λιγο δυσκολο να εχει διαθεσημοτητα στο Κορωπι 15-2-2008 και στο Μαρκοπουλο τελος του Μηνα.υπολογισε Μαρτιο και να δουμε.Μακαρι βεβαια να σας ερθει πιο γρηγορα για να εχουμε και τις πρωτες αναφορες

roker
18-10-07, 10:04
Οσο ζω ελπιζω , καλα δεν καιγομαι κιολας ειμαι ικανοποιημενος απο την συνδεση που εχω , αμα μπορουσα να γλυτωσω και τα 200 ευρω το διμηνο καλα θα ηταν.

STARJOHN
19-10-07, 21:01
Φιλε roker σε πηγανε 14/12/07
Δεν παιζονται με τιποτα.Παντως εδω στην περιοχη μου η HOL περναει οπτικες ινες χιλιομετρα.
Το χρημα φαινετε ΚΟΚΑΛΗΣ.

2048dsl
02-11-07, 18:21
H οπτικες ινες στο μαρκοπουλο-πορτο ραφτη-κερατεα ειναι της Hol και δεν εχουν καμια σχεση με την forthnet επειδη εχω ρωτησει τον εργολαβο που τις ριχνει.μεχρι μαρκοπουλο εχουν περασει οπτικη ινα κανονικα με το μηχανημα που την βαζει με τον αερα.στις αλλες περιοχες 8α αργησει. απο μερια πορτο ραφτη καθως και μεχρι την κερατεα που εχει πεσει δεξια του δρομου πιγαινοντας για λαυριο ,ειναι μονο το σκαψιμο μαζι με τον προστατευτικο σωληνα μαυρου χρωματος καθως και τα κουτια ανα 200-300 + την πισσα που ριχνουν.οπτικη ινα δεν εχει πεσει το ξαναλεω για να μην περιμενετε αδικα μεχρι δεκεμβριο οσοι μενετε πορτο ραφτη- κερατεα.λογικα μεχρι την δευτερα θα εχουν παραδωσει το τελευταιο κομματι που ειχε μηνει στο πορτο ραφτη απεναντι απο το σουπερ μαρκετ Γεγος και το κτηριο του οτε οσο αναφορα το πρωτο σκελος χωρις οπτικη ινα.απο την αλλη εβδομαδα θα εχει τελειωσει και το κομματι της κερατεας.μην ανησυχειται μεχρι τον φεβρουαριο του 2008 ολοι σε αυτες τις περιοχες και ειδικα πρωτα το μαρκοπουλο θα εχουν hol 24Mbps :):)

STARJOHN
02-11-07, 19:09
Στην Αρτεμιδα τελειωσανε προχθες σταματησανε 200 μετρα απο Α/Κ Αρτεμιδας και απο οτι ειδα εχουν τελειωσει και την Ραφηνα.
Πιστευω πτι μεχρι τελους Φεβπουαριου θα εχουν ολα τα Μεσογεια.Αν περιμεναμε την Forthnet σωθηκαμε.
Εδω εβγαζε ημερομηνιες διαθεσιμοτητας χωρις να εχει περασει οπτικη ινα.

manosvdm
10-11-07, 10:32
για ποια εταιρια ρε παιδια ειναι η οπτικη ινα στην αρτεμιδα,παιρναει σχεδον εξω απο το σπιτι μου

Εχω κανει αιτηση forthnet λετε να ειναι για μενα;

STARJOHN
10-11-07, 17:12
Φιλε μου ειναι της HOL ρωτησα αλλα το γραφει και στα φρεατεια.
Και εγω νομιζα οτι ειναι Forthnet γιατι εχω συνδεση μεσω ΑΡΥΣ αλλα τζιφος.
Παντως βλεπω να αργει το ιδιοκτητο της Forthnet εδω σε μας.

paraponiaris
10-11-07, 17:22
παιδια εγω μενω Παλληνη.Το χρονοφδιαγραμμα της φορθνετ εχει αλλαξει 5 φορες...απο 15/8/2007 το εχουν παει 30/11 κ ακομα τιποτα σιγουρο. Η Χολ λεει καλυψη στις 15/11 αλλα σκαψιμο δεν βλεπω πουθενα...Ξερει κανεις τιποτα γιατι ολοι ανατολικη αττικη μενουμε κ ολα δυστυχως σταματσνε Αγια Παρασκευη, αντε και λιγο Γερακα...

ΥΓ ξερει κανεις πως μπορω να ανοιξω ενα topic στο site, σαν αυτο που ανταλλασουμε αποψεις τωρα, και να μου απαντουν οι αλλοι συνroomιτες?Ευχαριστω guys!

2048dsl
10-11-07, 19:44
για ποια εταιρια ρε παιδια ειναι η οπτικη ινα στην αρτεμιδα,παιρναει σχεδον εξω απο το σπιτι μου

Εχω κανει αιτηση forthnet λετε να ειναι για μενα;

nope. οπως γραφω σε προηγουμενο post μου ειναι HOL.
Δυστηχος φιλε μου θα περιμενεις τελικα πιο πολυ και απο μαρτιο 2008 για forthnet :( απο τελευταια ενημερωση που ειχα.

η HOL κανονικα βαση χρονοδιαγραμματος το αργοτερο τελος του φεβρουαριου 2008 σε μαρκοπουλο και πορτο ραφτηθα εχει παραδωσει ,υπαρχει περιπτωση να πεζει και κερατεα μεχρι την πιο πανω ημερονηνια που εγραψα.

STARJOHN
11-11-07, 00:13
Δυστηχος φιλε μου θα περιμενεις τελικα πιο πολυ και απο μαρτιο 2008 για forthnet απο τελευταια ενημερωση που ειχα.

Αν ειναι σωστη η ενημερωση σου φιλε τοτε η εταιρεια ειναι για τα μπαζα.
Το καλοκαιρι που εκανα την συνδεση εβγαζε ημερομηνιες 15/10 μετα 1/10 και διαφορες για παραπλανηση'
Κοροιδια σκετη Παραμυθι.
Εγω μονο και μονο για αυτο θα φυγω απο το2πλαυ που εχω μεσω ΑΡΥΣ και ας πληρωσω τα 70 δεν με νοιαζει.
Ειναι Ψ Ε Υ Τ Ε Σ για να μαζεψουν πελατες.

manosvdm
11-11-07, 23:02
Εγω παντοσ ακυρωσα την αιτηση στη ofrthnet και εκανα τηλεφωνικη αιτηση στη hol για πιο γρηγορα
ελπιζν να επραξα καλα.

εχω κουραστει με την forthnet.

ToSofoPaidi
12-11-07, 03:51
Πάντως για την Παιανία στην οποία ανήκω τηλεφωνικά, το παζάρι με τις ημερομηνίες έχει ξεκινήσει από τον περασμένο Μάϊο, μετά πήγε Αύγουστο, τέλη Οκτώβρη και τώρα πλέον στις 23 Νοεμβρίου. Εν αναμονή...:hmm:

antonism
17-11-07, 19:47
Έβαλα το τηλέφωνο του εξοχικού μου στον Μαραθώνα και μου έδειξε πως υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο ιδιόκτητο της Forthnet!! Έχουν προχωρήσει προς τα εκεί ή αραγε έκανε λάθος ο wizard;

roker
17-11-07, 21:26
Για παρτους κανενα τηλεφωνο συντροφε να δουμε τι παιζει ,παντως εδω εμαθα απο τα παιδια του οτε οτι η forthnet εχει σχεδον τελειωσει την εγκατασταση στο κτηριο του οτε , σε λιγες μερες θα ξερουμε σιγουρα.

antonism
19-11-07, 18:59
Έβαλα το τηλέφωνο του εξοχικού μου στον Μαραθώνα και μου έδειξε πως υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο ιδιόκτητο της Forthnet!! Έχουν προχωρήσει προς τα εκεί ή αραγε έκανε λάθος ο wizard;

Μετά απο τηλέφωνο σήμερα είναι τελικά λάθος του wizard. Δεν προβλέπετε να έρθει σύντομα στην περιοχή σας το ιδιόκτητο μου απάντησαν.

ToSofoPaidi
19-11-07, 19:43
:clap:Στο μέτωπο της Παιανίας όπου ανήκομεν η αγωνία έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο! ο Wizard αναφέρει 23/11, κοινώς σε 4 μερούλες:clap:

Όχι βέβαια πως περιμένω να ξυπνήσω εκείνη την ημέρα και να δω τα περίπου 8-10Mbit που μου αναλογούν (με 40κάτι downstream attenuation), αλλά κοντά στην ημερομηνία αυτή να είμαι και τι στο καλό... θα τους συγχωρήσω... :worthy:

Τις τελευταίες ημέρες το δίκτυο πέφτει καθημερινά για 4-6 ώρες, από το μεσημέρι μέχρι νωρίς το βράδυ. Επικοινώνησα με το Τεχνικό Τμήμα, το οποίο δεν βρήκε τπτ και με παρέπεμψε σε ανώτερες δυνάμεις... Ελπίζω οι πτώσεις να είναι για καλό (αν και ο τεχνικός όταν τον ρώτησα αν υπάρχει συσχέτιση ιδιόκτητου δικτύου και διακοπών μου ανέφερε: :nono: Δε νομίζω να μπείτε εσείς στο ιδιόκτητο!!!!)

Stathis_ath
19-11-07, 23:39
Ξέρει κανένας τι γίνεται με το Πικέρμι?? Διάβασα για οτι η Παλλήνη θα είναι έτοιμη στις 30/11
αυτού του χρόνου :p

ToSofoPaidi
22-11-07, 15:54
Για μια ακόμα φορά φτάσαμε μέχρι τη βρύση αλλά νερό... :nono:

Η Forthnet, πιστή στην πολιτική του τάζειν για να μαζέψουμε πελάτες και φράγκα και όπως πάντα ασυνεπής, σήμερα, μέσω του wizard, μεταφέρει την ημερομηνία ένταξης του DSLAM Παιανίας από τις 23/11/2007, στις 5/01/2008.

Να υπενθυμίσω πως σταδιακά οι ημερομηνίες που ανέφερονταν ήταν:
31/05/2007
31/08/2007
30/10/2007
23/11/2007 και τώρα
05/01/2008 :down:

Προφανέστατα, η Forthnet γνωρίζει εξαρχής το "πότε περίπου" θα μπορεί να προσφέρει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή. Ωστόσο μεταφέρει σταδιακά την ημερομηνία θέλοντας να τραβήξει πελάτες. Κοινώς... ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ! Θα 'πρεπε, αλλά σιγουρα ΔΕΝ, ντρέπονται... Έκανα το λάθος και τους πίστεψα γύρω στα τέλη Απριλίου. Το σίγουρο είναι πως τον Μάη θα διακόψω για οποιονδήποτε άλλο εναλλακτικό. Αν μέχρι τότε δεν υπάρχει, επιστροφή στον ΟΤΕ. Μακριά όμως από τους ψεύτες... :rtfm:

STARJOHN
22-11-07, 18:55
Για μια ακόμα φορά φτάσαμε μέχρι τη βρύση αλλά νερό... :nono:

Η Forthnet, πιστή στην πολιτική του τάζειν για να μαζέψουμε πελάτες και φράγκα και όπως πάντα ασυνεπής, σήμερα, μέσω του wizard, μεταφέρει την ημερομηνία ένταξης του DSLAM Παιανίας από τις 23/11/2007, στις 5/01/2008.

Να υπενθυμίσω πως σταδιακά οι ημερομηνίες που ανέφερονταν ήταν:
31/05/2007
31/08/2007
30/10/2007
23/11/2007 και τώρα
05/01/2008 :down:

Προφανέστατα, η Forthnet γνωρίζει εξαρχής το "πότε περίπου" θα μπορεί να προσφέρει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή. Ωστόσο μεταφέρει σταδιακά την ημερομηνία θέλοντας να τραβήξει πελάτες. Κοινώς... ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ! Θα 'πρεπε, αλλά σιγουρα ΔΕΝ, ντρέπονται... Έκανα το λάθος και τους πίστεψα γύρω στα τέλη Απριλίου. Το σίγουρο είναι πως τον Μάη θα διακόψω για οποιονδήποτε άλλο εναλλακτικό. Αν μέχρι τότε δεν υπάρχει, επιστροφή στον ΟΤΕ. Μακριά όμως από τους ψεύτες... :rtfm:





Φιλε μου συμφωνω με οτι λες η Forthnet κοροιδευει αισχρα για να μαζεψει πελατες.
Και σε μενα εδω στην περιοχη μου τα ιδια εκανε και τωρα εχει βγαλει την ημερομηνια τελειως.
Μονο και μονο για την κοροιδια στο τσακ ειμαι να φυγω.Μαλλον η ΗΟΛ θα καλυψει πιο γρηγορα το κεντρο και θα παω εκει.

Ντροπη τους:down:

ngeorg
26-11-07, 11:31
Πάντως παιδια εγω μενω Παλλήνη και με καλύπτει η hol...Εκανα την αιτηση και τωρα αναμενουμε!!!Για να δούμε....

hel
26-11-07, 15:10
Για μια ακόμα φορά φτάσαμε μέχρι τη βρύση αλλά νερό... :nono:

Η Forthnet, πιστή στην πολιτική του τάζειν για να μαζέψουμε πελάτες και φράγκα και όπως πάντα ασυνεπής, σήμερα, μέσω του wizard, μεταφέρει την ημερομηνία ένταξης του DSLAM Παιανίας από τις 23/11/2007, στις 5/01/2008.

Να υπενθυμίσω πως σταδιακά οι ημερομηνίες που ανέφερονταν ήταν:
31/05/2007
31/08/2007
30/10/2007
23/11/2007 και τώρα
05/01/2008 :down:


Από το να περιμένετε τη forthnet καλύτερα να πάτε σε άλλον εναλλακτικό. Ας πρόσεχε η forthnet τον ανταγωνισμό στο κάτω κάτω.:whistle:

yiannismark
26-11-07, 15:35
Στην Αρτεμιδα τελειωσανε προχθες σταματησανε 200 μετρα απο Α/Κ Αρτεμιδας και απο οτι ειδα εχουν τελειωσει και την Ραφηνα.
Πιστευω πτι μεχρι τελους Φεβπουαριου θα εχουν ολα τα Μεσογεια.Αν περιμεναμε την Forthnet σωθηκαμε.
Εδω εβγαζε ημερομηνιες διαθεσιμοτητας χωρις να εχει περασει οπτικη ινα.

Ωωωωχ, αρχίζουν τα όργανα νομίζω...
Εξηγούμαι: δουλεύω από το σπίτι και η υπάρχουσα γραμμή μου 1024/256 ΑΡΥΣ αποδίδει σχεδόν τέλεια στη HOL. Πάντα ήλπιζα να μην με περάσουν μόνοι τους στο ιιόκτητο και αρχίσουν τα προβλήματα. Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις!
Άραγε αν τους (ξανα)δηλώσω ότι δεν επιθυμώ μετάβαση, θα με ακούσουν ή θα με πάρει και μένα η διαδικασία της αναβάθμισης;

Πού είναι άραγε το Α/Κ της πόλης μας; Μέχρι πού έφτασαν τα έργα (γίνονται σχεδόν συνέχεια, δεν ξεχωρίζεις πια :rofl:)

STARJOHN
26-11-07, 18:46
Φιλε γειτονα το Α/Κ ειναι στην εξοδο απο την πολη στην λεωφορο στα 50 μετρα δεξια.
Τα εργα εφθασαν ακριβως στο τελος των μαγαζιων στον κεντρικο δρομο και στην αριστερη και στην δεξια Αρτεμιδα.
Μην φοβασαι ακομα δεν δινουν διαθεσιμοτητα. Πριν γινει μεταβαση θα σε ρωτησουν.

yiannismark
26-11-07, 19:41
Σ'ευχαριστώ, φίλε. Ελπίζω για το καλύτερο, δηλαδή μετά από 3 σχεδόν απροβλημάτιστα χρόνια, να μην βγουν μαζεμένοι οι μπελάδες!

ToSofoPaidi
27-11-07, 00:49
@hel

Από το να περιμένετε τη forthnet καλύτερα να πάτε σε άλλον εναλλακτικό. Ας πρόσεχε η forthnet τον ανταγωνισμό στο κάτω κάτω.
Για την ώρα δεν υπάρχει κάλυψη από κανέναν άλλο. Αναμένεται εντός μηνός (31/12 αναφέρει) εκτός της Forthnet και η HOL. Το ζήτημα είναι πως όταν σου λένε 31/5 θεωρητικά αναμένεις να σου λένε μια αλήθεια. Ακόμα και αν δεν ισχύσει αυτή η ημερομηνία, η πραγματική πρέπει να είναι κάπου κοντά και να μην αλλάζει κάθε 2μηνο. Το μεμπτό είναι το ψέμα και η προσπάθεια εξαπάτησης του αγοραστικού κοινού.

manosvdm
29-11-07, 01:33
Εμενα σημερα μου ενεργοποιηθηκε η μεταβαση απο forthnet 2048 σε hol1024 Dplay (otan) και τα αποτελεσματα με τη hol ειναι εκπληκτικα.

Μηπως ξερετε τι κανω με τα τηλεφωνα.
το fritz που μου δωσανε ειναι χαλασμενο και θα μου το αλλαξουν, ωστοσο χρησιμοποιω to linsys
μια υπαλληληλος της hol μου ειπε να βαζω το προθεμα 1777 μεχρι να με ενημερωσουν για την αλλαγη,
το βαζω και δουλευει, αραγε ειναι σωστο δεν χρεωνομαι;

και επισης μηπως γνωριζετε ανα στο dplay μορω να χρησιμοποιησω αλλο router χωρις να χασω τα δωρεαν τηλεφωνα;

roker
29-11-07, 21:00
Σε ποια περιοχη εισαι μανο ,λογικα δεν εχεις 2play ακομα εισαι σε μεταβατικη κατασταση για αυτο σου ειπανε να βαζεις το προθεμα .

lamesaint
29-11-07, 21:13
το μέγα περίεργο είναι η Hol η οποία έχει κόμβο στο Κορωπί , αλλά παρόλα αυτά ακόμα να δώσει διαθεσιμότητα ιδιόκτητου στην γύρω περιοχή

STARJOHN
30-11-07, 21:30
Εμενα σημερα μου ενεργοποιηθηκε η μεταβαση απο forthnet 2048 σε hol1024 Dplay (otan) και τα αποτελεσματα με τη hol ειναι εκπληκτικα.

Μηπως ξερετε τι κανω με τα τηλεφωνα.
το fritz που μου δωσανε ειναι χαλασμενο και θα μου το αλλαξουν, ωστοσο χρησιμοποιω to linsys
μια υπαλληληλος της hol μου ειπε να βαζω το προθεμα 1777 μεχρι να με ενημερωσουν για την αλλαγη,
το βαζω και δουλευει, αραγε ειναι σωστο δεν χρεωνομαι;

και επισης μηπως γνωριζετε ανα στο dplay μορω να χρησιμοποιησω αλλο router χωρις να χασω τα δωρεαν τηλεφωνα;



Φιλε μου και εγω εχω 1024/256 Forthnet και πηρα ενα Demo 1204 απο την Hol και ειδα τεραστια διαφορα ειδικα στο σερφαρισμα οπου πεταει κυριολεκτικα.
Με την Forthet σερνοτανε αλλοτε δεν ανοιγε σελιδες μια κατασταση χαλια.
Εκανα αιτηση για μεταφορα.
Η Φορθνετ πρεπει γινει σοβαρη εταιρεια και να παψει να κοροιδευει.
Θα τα πληρωσω τα 70 ευρω δεν με νοιαζει μονο και μονο γιατι κοροιδευουν και οι υπηρεσιες τους ειναι χαλια.

........Auto merged post: STARJOHN added 6 Minutes and 0 Seconds later........


Σ'ευχαριστώ, φίλε. Ελπίζω για το καλύτερο, δηλαδή μετά από 3 σχεδόν απροβλημάτιστα χρόνια, να μην βγουν μαζεμένοι οι μπελάδες!



Γειτονα σε ακουσα και παω Hol εχω παρει demo 1024 και ειδα τεραστια διαφορα απο την φορθνετ.:oneup:

2048dsl
02-12-07, 13:16
παιδια οπως εχω πει σε προηγουμενο ποστ μου η φορθνετ θα αργησει για μετα το φεβρουαριο του 2008 στις περιοχες μας.
εχω γνωρισει πλεον πολυ καλα ενα μηχανικο επιβλεψης εργων του εργολαβου της hol και μου εχουν πει οτι απο τελος του 2007 μεχρι φεβρουαριο του 2008 το μαρκοπουλο 8α ειναι σιγουρα μεσα στο ιδιοκτητο τις εταιρειας και ισος προλαβουν και την κερατεα.για πορτο ραφτη δεν γνωριζω ακομη τιποτα καινουργιο απο αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.
και εγω περιμενω σαν π$@στης να φυγω απο οτε οπως και εσεις.

STARJOHN
02-12-07, 20:18
Εμενα σημερα μου ενεργοποιηθηκε η μεταβαση απο forthnet 2048 σε hol1024 Dplay (otan) και τα αποτελεσματα με τη hol ειναι εκπληκτικα.

Μηπως ξερετε τι κανω με τα τηλεφωνα.
το fritz που μου δωσανε ειναι χαλασμενο και θα μου το αλλαξουν, ωστοσο χρησιμοποιω to linsys
μια υπαλληληλος της hol μου ειπε να βαζω το προθεμα 1777 μεχρι να με ενημερωσουν για την αλλαγη,
το βαζω και δουλευει, αραγε ειναι σωστο δεν χρεωνομαι;

και επισης μηπως γνωριζετε ανα στο dplay μορω να χρησιμοποιησω αλλο router χωρις να χασω τα δωρεαν τηλεφωνα;



Ποσο καρο εκανε για να σου γινει η μεταβαση?Και εγω εχω κανει αιτηση για μεταφορα απο Forthnet 1024 σε Hol dplay για αυτο ρωταω.
Οσο για την ερωτηση σου οσο εισαι μεσω Οτε μπορεις.Οταν θα πας στο ιδιοκτητο πρεπει να εχεις το ρουτερ γιατι οι γραμμες της Hol ειναι Voip.

geokon07
03-12-07, 22:06
Αν δεν κανω λαθος το προθεμα 1777 ειναι για τον ΟΤΕ... αρα μαλλον ειναι με χρεωση.

ToSofoPaidi
04-12-07, 01:04
Για την ακρίβεια θα χρεωθείς στον λογαριασμό του ΟΤΕ :sorry:

lamesaint
14-12-07, 15:36
σήμερα τσέκαρα τον wizard και δίνει κάλυψη στην Παιανία (σε 664χχχχ αριθμό)

ToSofoPaidi
15-12-07, 13:36
Όντως :worthy:
Πριν 3-4 ημέρες ο wizard έβγαλε πως η Παιανία πλέον ανήκει στο ιδιόκτητο δίκτυο. Σήμερα που ήρθα στην περιοχή με τον υπολογιστή ωστόσο, μιας και η γραμμή είναι στο σπίτι των δικών μου, ανακάλυψα πως η σύνδεση παραμένει στα 1024/256. Προφανώς πλέον θα χρειαστούμε τις 10-15 ημέρες για να μας μεταφέρει η Forthnet στο δίκτυό της για να μπορούμε με σιγουριά να πούμε πως είδαμε λευκή ημέρα! :whistle:

ToSofoPaidi
04-01-08, 12:01
Χθες ενημερώθηκαν οι δικοί μου πως μεταφέρονται στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet και πως δεν θα έχουν τηλέφωνο και internet για κάποιες ώρες. :worthy:
Εννοείται έσπευσα στο σπίτι για να λάβω μέρος στην κοσμοϊστορική στιγμή! Τα πάντα κόπηκαν λίγο πριν τις 12 και το τηλέφωνο επανήλθε 2 ώρες μετά :rofl:
Το ίντερνετ συνδέθηκε κατά τις 4 (δεν ήμουν εκεί την συγκεκριμένη στιγμή, αλλά μπήκε ο πατέρας μου), ωστόσο μετά από 2 ώρες κατέρρευσε! :down::down::down: Από τότε δεν λέει να συνέλθει. Προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί, συγχρονίζει για λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά και πέφτει. Ενδεικτικά κάποιες τιμές downstream:

SNR: 6.0-14.5 (σε κάθε ανανέωση του F330 -καθε 2"- η τιμή μεταβάλλεται και ΠΟΤΕ δεν είναι σταθερή, μάλιστα στιγμιαία έχει λάβει τιμές από -6!!!! έως 16)
Attenuation: 37.9-42.0 (στις στιγμιαίες αρνητικές τιμές του SNR έχει φτάσει έως 65!!!!! :sorry:)
CRC Errors: συνήθως είναι λίγα (10-20) ωστόσο ξαφνικά τρελένεται, ανεβάζει ανά 200 και ρίχνει τη σύνδεση!)
Συγχρονισμός aprox 3000-3200Kbps / upload 512Kbps
Latency: INTERLEAVED (αντί του FAST που ήταν τόσο καιρό)

Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα 2 φορές. Την πρώτη μετά από ΜΟΝΟ 10' αναμονή (το θεωρώ επιτυχία!) ο τεχνικός με ρώτησε τί πρόβλημα έχω και μόλις του είπα... μου το έκλεισε! Τη δεύτερη φορά μετά από 28' αναμονή ο τεχνικός ήταν ευγενικός και πρόθυμος και αφού του είπα όλα τα στοιχεία μου είπε πως θα ζητήσει έλεγχο γραμμής διότι το πρόβλημα είναι εκεί (ίσως βραχυκύκλωμα μου είπε διότι δεν λαμβάνω καθόλου IP).

Το Σάββατο θα ξαναπεράσω από το σπίτι να δω τι θα συμβεί. Έδωσα εντολές στον πατέρα μου και οδηγίες να τσεκάρει τη σύνδεση το απόγευμα :oops: αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα :oops:

hel
04-01-08, 14:41
Ηρεμία.Φυσικό είναι να παίζουν όλα τις πρώτες ημέρες. Περίμενε μία εβδομάδα και βλέπουμε.

nnn
06-01-08, 13:52
Δοκίμασε με κάποιο άλλο modem και έλεγξε τις καλωδιώσεις σου.

ToSofoPaidi
15-01-08, 14:05
Κάποιος κάτοικος στα Μεσόγεια και συγκεκριμένα στο DSLAM Παιανίας που να έχει ενεργοποιηθεί επιτυχώς; Εντυπώσεις; :hmm:

mondas_m
03-02-08, 16:32
Παίδες, υπάρχει κάτι νεότερο για ιδιώκτητο hol ή forthnet σε Ραφήνα;

tanaka
18-02-08, 12:37
Από Κορωπί κανένα νέο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.