PDA

Επιστροφή στο Forum : Από HOL ΑΡΥΣ σε Vodafone shared llu



ssotis
15-10-07, 14:21
Έχω μια σύνδεση Hol (ARYS 768) η οποία λίγει τέλος του μήνα. Έχω αιτηθεί μη ανανέωση και παράλληλα έχω κάνει αίτηση για vodafone shared llu.
Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία για να μου πεί πόσο χρόνο έμεινε χωρίς ίντερνετ;

No-Name
15-10-07, 14:55
Δεν θα μείνεις πάνω από 3 ώρες χωρίς adsl

DJ_TEO
23-10-07, 19:08
Εχω ζητησει γραμμη Vodafone ΑΡΥΣ 1mbit με σκοπο την μεταβαση σε full LLU οταν καλυφθω απο το ιδιοκτητο. Η γραμμη μου (ΟΤΕ) ειναι ISDN. Ζητησα ως εξοπλισμο το fritz 7140. Θελω να παρω το ρουτερ για γραμμη PSTN (Annex A) ενω η αιτηση να συνεχισει ως ISDN και να δουλεψω με αλλο router μεχρι την μεταβαση στο ιδιοκτητο.

Ας μου δωσει καποιος μια εμπεριστατομενη απαντηση για το θεμα γιατι εχω μπερδευτει υπερβολικα.:(
Ευχαριστω.

ariadgr
23-10-07, 19:13
Εχω ζητησει γραμμη Vodafone ΑΡΥΣ 1mbit με σκοπο την μεταβαση σε full LLU οταν καλυφθω απο το ιδιοκτητο. Η γραμμη μου (ΟΤΕ) ειναι ISDN. Ζητησα ως εξοπλισμο το fritz 7140. Θελω να παρω το ρουτερ για γραμμη PSTN (Annex A) ενω η αιτηση να συνεχισει ως ISDN και να δουλεψω με αλλο router μεχρι την μεταβαση στο ιδιοκτητο.

Ας μου δωσει καποιος μια εμπεριστατομενη απαντηση για το θεμα γιατι εχω μπερδευτει υπερβολικα.:(

Θα πρέπει να το συνεννοηθείς με το κατάστημα Vodafone στο οποίο έκανες την αίτηση. Τι είναι που σε μπερδεύει;

DJ_TEO
23-10-07, 19:17
Θα πρέπει να το συνεννοηθείς με το κατάστημα Vodafone στο οποίο έκανες την αίτηση. Τι είναι που σε μπερδεύει;

Υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο? Γνωριζεις αν το δεχεται η Vodafone? Την αιτηση την εχω κανει τηλεφωνικα και μιλησα με το 13830 αλλα ο υπαλληλος φανηκε σαν να ακουει κατι πρωτοτυπο...:(

ariadgr
23-10-07, 19:29
Υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο? Γνωριζεις αν το δεχεται η Vodafone? Την αιτηση την εχω κανει τηλεφωνικα και μιλησα με το 13830 αλλα ο υπαλληλος φανηκε σαν να ακουει κατι πρωτοτυπο...:(

Επειδή ζητάς κάτι που ίσως να μην τους τυχαίνει κάθε μέρα, ένας υπάλληλος του CS που δεν το γνωρίζει το αντικείμενο μπορεί να θεωρεί ότι του μιλάς κινέζικα.

Υποθέτω ότι τον εξοπλισμό θα στον στείλουν με courier.
Στη θέση σου θα έστελνα e-mail (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0010000000&vars=0000000000) στην εταιρεία ζητώντας να φροντίσουν ο εξοπλισμός που θα σταλεί να είναι Annex A, και αναφέροντας ότι επιθυμείς να σου επιβεβαιώσουν με e-mail ότι θα γίνει έτσι.

Ange1face
23-10-07, 21:49
Aκου λιγο μια!
Εσυ αυτή τη στιγμη έχεις ISDN γραμμή και η μόνη διαθεσιμότητα για adsl μέσω vodafone είναι μέσω ΟΤΕ (ΑΡΥΣ), οκ! κανεις αίτηση για ΑΡΥΣ ΙSDN και παίρνεις το router για ISDN. Όταν υπάρχει διαθεσιμότητα για full μέσω VF πας στο κατάστημα και λες θέλω full llu και οτι τώρα έχεις την τάδε σύνδεση μεσω vodafone και πως κανεις αναβάθμιση, οπότε δε θα χρεωθείς κάποιο ποσο αποσύνδεσης γιατι πρόκειται για αναβάθμιση και όχι πλήρη αποδέσμευση από vofadone. H γραμμη σε full είναι ούτως ή άλλως PSTN γιατί δεν υποστηρίζει full σε ISDN ακόμα, οπότε και με την αλλαγή της αίτησης θα κάνεις και αλλαγή εξοπλισμού από ISDN σε PSTN.
EASY!

DJ_TEO
01-11-07, 13:29
Ολα οκ με την αιτηση μου η οποια και ολοκληρωθηκε οπως μου ειπε η Vodafone, απλα δεν εχω λαβει ακομα εξοπλισμο.
Το κυκλωμα ενεργοποιηθηκε στην ISDN αλλα τωρα μου λενε στον ΟΤΕ οτι γινεται να μετατραπει η γραμμη σε PSTN ενω υπαρχει πανω ΑΡΥΣ. Σημερα που μιλουσα με μια κυρια στο εμπορικο τμημα ενος καταστηματος ΟΤΕ μου ειπε οτι πανω στη γραμμη μου ειναι ενεργοποιημενο κυκλωμα απο την HOL.
Πριν παω στη Vodafone ειχα HOL 1024 και τωρα παλι 1024 με Voda. Την ημερα που μου εστειλαν μηνυμα απο τη Vodafone οτι ενεργοποιηθηκα η adsl δεν ειχε πεσει καθολου? Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα? Οταν λεω καθολου εννοω ουτε ενα δευτερολεπτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.