PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο Δικτυο στην Θεσσαλονίκη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

No_MeRcY
15-10-07, 19:52
Πήρα τηλέφωνο στο 13844 , και ρώτησα πότε θα μπει ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην περιοχή μου , μου είπε ότι θα υπάρξει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα.. κάτι πολύ γενικό.

Βρίσκομαι στην Αγία Τριάδα Θεσσαλονίκης με αριθμό 2392052--- , μήπως ξέρει κάποιος πότε θα έρθουν τα δίκτυα προς τα εδώ ? Άμα είναι να μην κάνω διακοπή από το Hibox μου , που λήγει στις 29/11 , ώστε κάποια στιγμή αν δεν αργήσει πολύ , να πάω κατευθείαν στο ιδιόκτητο δίκτυο.

zoulasv
15-10-07, 20:14
ΑΓΑΠΗΤΕ No_MeRcY ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ HELLAS ON LINE ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ 13844....;)

No_MeRcY
15-10-07, 21:55
Εισαι σιγουρος οτι υπαρχει στην περιοχη μου? δεν νομιζω.. Αγια Τριαδα θεσσαλονίκης κοντα στην περαία ! βαζω το τηλέφωνο μου στο hol.gr και μου λεει πως δεν υπαρχει.. οπως επισης ρωτησα και στο 13844 και μου ειπαν αυτο που ειπα στο πρωτο post :hmm:

grsaint13
15-10-07, 23:52
Απλά βάλε το τηλέφωνό σου στον wizard στο site της ΧΟΛ και δες τι γίνεται...;)

alangr
16-10-07, 01:19
Πήρα τηλέφωνο στο 13844 , και ρώτησα πότε θα μπει ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην περιοχή μου , μου είπε ότι θα υπάρξει κάλυψη σε όλη την Ελλάδα.. κάτι πολύ γενικό.

Βρίσκομαι στην Αγία Τριάδα Θεσσαλονίκης με αριθμό 2392052--- , μήπως ξέρει κάποιος πότε θα έρθουν τα δίκτυα προς τα εδώ ? Άμα είναι να μην κάνω διακοπή από το Hibox μου , που λήγει στις 29/11 , ώστε κάποια στιγμή αν δεν αργήσει πολύ , να πάω κατευθείαν στο ιδιόκτητο δίκτυο.Από ότι φαίνετε η αγία τριάδα δεν είναι μέσα στον σχεδιασμό της HOL να βάλει ιδιόκτητο... Είναι αυτό που λέω ότι εμάς των περιχώρων της Θεσ/νίκης μας έχουν γραμμένους κανονικότατα όλοι (hol, forthnet). Εγώ μένω στην περαία και στο adslgr υπάρχουν 26 μέλη από εδώ. Αριθμός μεγαλύτερος από αριθμούς που έχουν πόλεις επαρχιακές. Παρ' όλα αυτά adsl έχει μόνο το κέντρο της Θεσ/νίκης και στο προγραμματισμό την περαία την έχουν 31/12 και 15/1 η forthnet.

No_MeRcY
16-10-07, 07:57
ειπαν οτι θα υπαρξει καλυψη σε ολη την ελλαδα σε καποιους μηνες , τωρα δεν ξερω τι θα γινει..

anon
16-10-07, 10:48
Εαν και πρώτα με το καλό καλύψουν το κέντρο της Θεσσαλονίκης και τους λοιπούς δήμους που ουσιαστικά ειναι η Θεσσαλονίκη όπως Αμπελόκηποι, Καλαμαριά κλπ, που υπάρχει μεγάλη πληθυσμιακή πυκνότητα, αρα με λιγότερα καλώδια (βλ κόστος), καλύπτει περισσότερους πελάτες. Και όταν καλυψουν καλά την πόλη, ίσως πάνε και στα περίχωρα. Δηλαδή έχουμε μέλλον.

euri
16-10-07, 10:58
Εαν και πρώτα με το καλό καλύψουν το κέντρο της Θεσσαλονίκης και τους λοιπούς δήμους που ουσιαστικά ειναι η Θεσσαλονίκη όπως Αμπελόκηποι, Καλαμαριά κλπ, που υπάρχει μεγάλη πληθυσμιακή πυκνότητα, αρα με λιγότερα καλώδια (βλ κόστος), καλύπτει περισσότερους πελάτες. Και όταν καλυψουν καλά την πόλη, ίσως πάνε και στα περίχωρα. Δηλαδή έχουμε μέλλον.

Και πάμε στο φαύλο κύκλο που λέει ότι για να καλυφθεί το κέντρο της Θεσσαλονίκης χρειάζεται υποδομή που να συνδέει τα DSLAM των παρόχων στη φυσική συνεγκατάσταση με τους BRAS τους. Αλλά κάποιος με πλάγιο τρόπο στην ουσία αποτρέπει τις εργασίες εγκατάστασης των υποδομών. Εκτός αν οι πάροχοι βρουν εναλλακτικό τρόπο και ξεπουπουλιάσουν τα φτερά...

No_MeRcY
16-10-07, 14:20
Το ότι άμα δεν θα καλυφθεί μια περιοχή ή θα καλυφθεί σε κάποια ημερομηνία , το ξέρετε από κάπου? η το λέτε έτσι αυθαίρετα ? εμένα ένας μου είπε ότι θα καλυφθεί η περιοχή μου σε 2-3 μήνες , και θέλω να μάθω αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ή να επιβεβαίωση !

anon
16-10-07, 15:12
Το σε 2-3 μήνες μάλλον ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας, εκτός και εαν υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν ξέρουμε, πχ να τρέξει κάποιο πιλοτικό και να έχει επιλεγεί εκείνη η περιοχή. Και αυτό το συμπέρασμα βγαίνει απο την λογική που λέει, γιατί κάποιος πάροχος, να μπεί σε τόσα έξοδα σε μια περιοχή αραιοκατοικημένη, οπότε θα έχει μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης κλπ κλπ, απο τα να βάλει σε κάποια περιοχή πυκνοκατοικημένη πχ Καλαμαριά, που με το ίδιο κόστος απευθύνεσαι σε υπερπολλαπλάσιο δυνητικά πελατολόγιο.

No_MeRcY
16-10-07, 15:25
και στο προγραμματισμό την περαία την έχουν 31/12 και 15/1 η forthnet.

ετσι ειπε ο χρήστης alangr , και ενας γνωστος μου , μου ειπε το ιδιο πραγμα
και ρωταω για αυτο τον προγραμματισμό , μπορουμε να απευθυνθουμε καπου συγκεκριμένα εκτος του 13844 ?

Εγώ γενικά τι να κάνω? έχω πρόβλημα με την υπάρχουσα ARYS σύνδεση , η οποία λήγει 29/11 , θα ήθελα αν είναι να περιμένω μέχρι Ιανουάριο-Φεβρουάριο ( όχι παραπάνω ) , να μείνω με αυτήν την σύνδεση και όταν έρθει το ιδιόκτητο , να κάνω αλλαγή κατευθείαν

w4tt4n4b3
16-10-07, 17:10
Εγώ είμαι στη Forthnet ADSL μεσω ΟΤΕ ΑΡΥΣ και σκέφτομαι να μεταπηδήσω στην HOL.
Από την HOL μου είπαν ότι αν κάνω σήμερα την αίτηση θα έχω double play το πολύ σε 25 μέρες.
Με εντυπωσιάσε επίσης ότι μου είπε για τη διαθέσιμότητα θυρών στον κόμβο μου και διάφορες άλλες λεπτομέρειες τη στιγμή που παρόμοια ερωτήματά μου σε υπάλληλο της forthnet έμειναν αναπάντητα...

Ξέρετε αν όντως η HOL κάνει μέχρι 25 μέρες για τη σύνδεση; ή είναι και αυτό κάτι σαν προεκλογικό πυροτέχνημα;
Ευχαριστώ.

jacobgr
16-10-07, 17:35
Το ότι άμα δεν θα καλυφθεί μια περιοχή ή θα καλυφθεί σε κάποια ημερομηνία , το ξέρετε από κάπου? η το λέτε έτσι αυθαίρετα ?

Αν έχει προγραματιστεί κάλυψη για την περιοχή σου τότε βάζοντας το τηλέφωνο σου στη σελίδα της ΗΟΛ ή forthnet κλπ σου δείνει και την προγραμματισμένη ημερομηνία καλυψης. Διαφορετικά λέει ότι απλά δεν είναι διαθέσιμο οπως πχ με την περιπτωση σου για την Αγία Τριάδα...

etheo
18-10-07, 19:52
Είμαι και εγώ απο θεσσαλονίκη και υπάρχει κάλυψη ιδιόκτητου δικτύου HOL.
Μου ήρθε και το μαιλ για την αυτόματη αναβάθμιση... και περιμένω να δω και εγώ τα 4mbps.

anon
19-10-07, 09:26
Eαν υπάρχει διαθεσιμότητα απο το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL, τότε μπορείς να έχεις ταχύτητες μέχρι και 24Mbps, πχ κέντρο πόλης (απο Ερμού), Βαρδάρη κλπ. Πάντως μέσα στην πόλη δείχνει να έχει αρκετή κάλυψη. Περιοχές όμως όπως Φοίνικας και λοιπά προάστεια ειναι εκτός μέχρι τώρα.

valour
21-10-07, 12:22
Υπομονή... στη Θεσσαλονίκη, ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί κανείς είτε σε 2play είτε σε single play...

jacobgr
21-10-07, 13:06
Ξέρουμε μήπως γιατί δεν ενεργοποιήσαν ακόμη κανέναν και απο πότε περίπου θα ξεκινήσουν να ενεργοποιούν??
Σε μένα το mail για αυτοματη αναβάθμιση ήρθε στις 10/10/07 και στο management tools έχει ήδη αλλάξει απο ΟΤΕ σε HOL circuit αλλα η συνδεση παραμένει στα 768...

apagal
21-10-07, 13:43
Ξέρουμε μήπως γιατί δεν ενεργοποιήσαν ακόμη κανέναν και απο πότε περίπου θα ξεκινήσουν να ενεργοποιούν??
Σε μένα το mail για αυτοματη αναβάθμιση ήρθε στις 10/10/07 και στο management tools έχει ήδη αλλάξει απο ΟΤΕ σε HOL circuit αλλα η συνδεση παραμένει στα 768...

Εμένα που δεν μου έχει έρθει ούτε κανένα e-mail, ούτε έχει αλλάξει τίποτα στα status στα management tools της HOL τι να υποθέσω???Με ξεχάσανε μήπως?

valour
21-10-07, 15:14
Προφανώς δεν έχουνε λάβει ακόμα την αίτησή σου... Υπομονή... και εμένα άλλαξε στο management tools σε HOL CRTS

jacobgr
21-10-07, 21:03
Προφανώς δεν έχουνε λάβει ακόμα την αίτησή σου... Υπομονή... και εμένα άλλαξε στο management tools σε HOL CRTS

:hmm: εγώ δεν έκανα ακομη καμια αίτηση... για την αυτοματη αναβάθμηση στο 4χ λέω, την οποία περιμένω για νά δώ πώς θα πάει και αν ειναι καλά να κάνω αιτηση για 2play...

apagal
21-10-07, 22:25
Προφανώς δεν έχουνε λάβει ακόμα την αίτησή σου... Υπομονή... και εμένα άλλαξε στο management tools σε HOL CRTS

Πότε θα έπρεπε να είχαν λάβει την αίτησή μου?Από 24-7-2007 έχω DP μέσω ΑΡΥΣ βέβαια.

saksavvas
22-10-07, 12:15
και εμενα μου ηρθε mail για αναβαθμιση σε 4mbps,το HOL CRTS που το βλεπετε ρε παιδια
στο management tools?
ευχαριστω

No_MeRcY
22-10-07, 16:36
γνωστος μου στην αγιου δημητριου , εχει ενεργοποιηθει σε 2play 24 mb , και συνχρονιζει στα 17-18

ptg1975
22-10-07, 21:27
γνωστος μου στην αγιου δημητριου , εχει ενεργοποιηθει σε 2play 24 mb , και συνχρονιζει στα 17-18

Πότε έκανε την αίτηση; μένω λίγο πιο πάνω από την Αγίου Δημητρίου (Ερμού ανήκω), έκανα αίτηση για τα 24mbit (single play) στις 3 Οκτωβρίου αλλά ακόμη δεν έχει έρθει κανένα mail. Στα management tools αναφέρει HOL crcts ADSL αλλά δεξιά στην κατάσταση λέει "εκκρεμεί" και φυσικά παραμένω στα 1024/256 ΑΡΥΣ.

No_MeRcY
22-10-07, 21:57
δεν γνωρίζω , δεν εχω επαφη μαζι του , με τον αδερφο του κανω παρεα.. και πηγα εκει και μου ειπε οτι εχει 24 mb forthnet..

pap paok
22-10-07, 22:40
:hmm: εγώ δεν έκανα ακομη καμια αίτηση... για την αυτοματη αναβάθμηση στο 4χ λέω, την οποία περιμένω για νά δώ πώς θα πάει και αν ειναι καλά να κάνω αιτηση για 2play...

Εμένα λοιπόν στο Βυζάντιο άρχισε σήμερα η αναβάθμιση δια της ... υποβάθμισης...
Το ήδη τραγικό 1024/256 (που δεν ήταν ποτέ πάνω από 700-800 εκτός από κάτι ξεχασμένα αυγουστιάτικα φεγγάρια) έγινε σήμερα 512/509 κατα πως λέει ο φριτζ.....
Μετά από 3 60λεπτα αναμονής για την περιβόητη "τεχνική υποστήριξη" πελατών μίλησα με ένα χαζοπιτσιρικά που το μόνο πού είχε να πει είναι ότι μάλλον τις επόμενες μέρες θα πάτε στα 4Μβιτ και γιαυτό "προσωρινά" πέσατε στα 512...

Βγάλε άκρη τώρα...έγινε και σε κανέναν άλλο αυτό;
Έχει ενεργοποιηθεί κανένας στη θεσσαλονίκη σε ιδιόκτητο ΗΟL ακόμα ;

ptg1975
22-10-07, 22:42
Εμένα λοιπόν στο Βυζάντιο άρχισε σήμερα η αναβάθμιση δια της ... υποβάθμισης...
Το ήδη τραγικό 1024/256 (που δεν ήταν ποτέ πάνω από 700-800 εκτός από κάτι ξεχασμένα αυγουστιάτικα φεγγάρια) έγινε σήμερα 512/509 κατα πως λέει ο φριτζ.....
Μετά από 3 60λεπτα αναμονής για την περιβόητη "τεχνική υποστήριξη" πελατών μίλησα με ένα χαζοπιτσιρικά που το μόνο πού είχε να πει είναι ότι μάλλον τις επόμενες μέρες θα πάτε στα 4Μβιτ και γιαυτό "προσωρινά" πέσατε στα 512...

Βγάλε άκρη τώρα...έγινε και σε κανέναν άλλο αυτό;
Έχει ενεργοποιηθεί κανένας στη θεσσαλονίκη σε ιδιόκτητο ΗΟL ακόμα ;

Εγώ παραμένω στο (θεωρητικό) 1024...

valour
22-10-07, 22:45
δεν γνωρίζω , δεν εχω επαφη μαζι του , με τον αδερφο του κανω παρεα.. και πηγα εκει και μου ειπε οτι εχει 24 mb forthnet..

Ε τότε ρε φίλε μου γιατί ποστάρεις στο forum της HOL ????:oops:

grsaint13
22-10-07, 23:47
Εμένα λοιπόν στο Βυζάντιο άρχισε σήμερα η αναβάθμιση δια της ... υποβάθμισης...
Το ήδη τραγικό 1024/256 (που δεν ήταν ποτέ πάνω από 700-800 εκτός από κάτι ξεχασμένα αυγουστιάτικα φεγγάρια) έγινε σήμερα 512/509 κατα πως λέει ο φριτζ.....
Μετά από 3 60λεπτα αναμονής για την περιβόητη "τεχνική υποστήριξη" πελατών μίλησα με ένα χαζοπιτσιρικά που το μόνο πού είχε να πει είναι ότι μάλλον τις επόμενες μέρες θα πάτε στα 4Μβιτ και γιαυτό "προσωρινά" πέσατε στα 512...

Βγάλε άκρη τώρα...έγινε και σε κανέναν άλλο αυτό;
Έχει ενεργοποιηθεί κανένας στη θεσσαλονίκη σε ιδιόκτητο ΗΟL ακόμα ;

Τις πρώτες μέρες ενεργοποίησης στο ιδιόκτητο της ΧΟΛ,οι ταχύτητες που έχεις είναι αυτές που αναφέρεις.Αυτό έχει συμβεί σε όλους μέχρι τώρα,οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.Το αντίθετο θα έλεγα!:oneup:

Καλά έκανες και τους τηλεφώνησες και σωστή απάντηση πήρες κιόλας.Σύντομα θα πας στις κανονικές σου ταχύτητες...;)


Ε τότε ρε φίλε μου γιατί ποστάρεις στο forum της HOL ????:oops:

Μπερδεύτηκαν οι γραμμές!!!:lol:

pap paok
23-10-07, 00:34
Τις πρώτες μέρες ενεργοποίησης στο ιδιόκτητο της ΧΟΛ,οι ταχύτητες που έχεις είναι αυτές που αναφέρεις.Αυτό έχει συμβεί σε όλους μέχρι τώρα,οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.Το αντίθετο θα έλεγα!:oneup:

Καλά έκανες και τους τηλεφώνησες και σωστή απάντηση πήρες κιόλας.Σύντομα θα πας στις κανονικές σου ταχύτητες...;)



Δηλαδή υπάρχει κόσμος στη Θεσσαλονίκη που παίζει με χολ ιδιοκτητο; Και Καλαμαρια;

jacobgr
23-10-07, 07:33
Μαλλον φίλε ΠΑΟΚτζη είσαι απο τους πρώτους... αντε και στα δικά μας ....

dimstog
24-10-07, 23:11
Είμαι στη Θεσσαλονίκη, στο DSLAM της Ροστάν και έκανα άιτηση για double play στις 18 Οκτ. Ο υπάλληλος βέβαια είπε ότι σε 25 εργάσιμες θα είμαι έτοιμος - όχι ότι τον πίστεψα, αλλά μια και δεν βιάζομαι είπα να κάνω την αίτηση να έχω να ασχολούμαι. Στο management tools της HOL, στην κατηγορία Internet/ADSL/Κατάσταση αιτήματος ADSL μου δείχνει το εξής:

2007-10-19 19:15:54 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .

2007-10-23 19:42:31 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .

καθώς και τα εξής:

HOL Foreign Phone Numbers ΕΚΚΡΕΜΕΙ
Ημερ/νία Έναρξης: 18-Οκτ-2007 Ημερ/νία Λήξης: Αορίστου χρόνου

Full LLU[/COLOR]2310ΧΧΧΧΧΕΚΚΡΕΜΕΙ
[Ημερ/νία Έναρξης: 18-Οκτ-2007 Ημερ/νία Λήξης: Αορίστου χρόνου

HOL Fixed Line SIP2310ΧΧΧΧΧ 2313ΧΧΧΧΧΕΚΚΡΕΜΕΙ
Ημερ/νία Έναρξης: 18-Οκτ-2007 Ημερ/νία Λήξης: Αορίστου χρόνου

HOL Port In2310ΧΧΧΧΧΕΚΚΡΕΜΕΙ
Ημερ/νία Έναρξης: 18-Οκτ-2007 Ημερ/νία Λήξης: Αορίστου χρόνου

Για το Fritz!box λέει ενεργό που λογικά σημαίνει ότι είναι στον δρόμο.

Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει κάνει αίτηση στη Θεσσαλονίκη και να έχει προχωρήσει παραπέρα η αίτηση του; Για να ξέρουμε τι μας περιμένει δλδ

JiMacOs
25-10-07, 09:20
Η δικιά μου κατάσταση (Νεάπολη - κέντρο Βάρνας) για DoublePlay (αναβάθμιση από Hibox και HOL τηλεφωνία)

2007-10-19 19:14:08 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-23 19:39:45 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .

Έχω παραλάβει και το router.

Για τέλη Νοέμβρη το κόβω :worthy:

...
EINAI KAΛΟ όσοι στέλνουν μέσω του κούριερ την αίτηση υπογεγραμμένη να ανοίγουν το κουτί και το φάκελο μέσα σε αυτό. Εκεί θα βρουν ένα φάκελο κενό, να βάζουν οι ίδιοι την αίτηση μέσα και να τον κλείνουν καλά. Υπάρχουν περιπτώσεις που φύγαν χύμα αιτήσεις με στοιχεία πιστωτικών καρτών. Λίγη ενημέρωση από τη HOL και από τη μεταφορική δεν θα έβλαπτε. Για να μη τρέχουμε μετά και δεν προλαβαίνουμε... :mad:

pap paok
25-10-07, 10:41
Μαλλον φίλε ΠΑΟΚτζη είσαι απο τους πρώτους... αντε και στα δικά μας ....

Ξαναρωτάω τώρα εγώ....ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ κανενας στην Θεσσαλονίκη, HOL, ιδιόκτητο;
Είμαι 4η μέρα με 512/509...επικοινωνία με αυτούς δεν μπορώ να έχω...πειτε...

valour
25-10-07, 16:47
Ακόμα κανείς... Μόνο να γεμίζουν όλο το πολεοδομικό συγκρότημα (και όχι μόνο) της πόλης μας με διαφημίσεις για Double Play ξέρουν... :evil: Λογικά, θα πρέπει μέσα στην επόμενη εβδομάδα να αρχίσουν να ενεργοποιούν, αν αναλογιστεί κανείς ότι επίσημα η διαθεσιμότητα για Θεσσαλονίκη ξεκίνησε στις 30/09/2007... Βάλε 20-25 εργάσιμες... (δηλ. 4-5 εβδομάδες κανονικές...)

pap paok
25-10-07, 23:36
Ακόμα κανείς... Μόνο να γεμίζουν όλο το πολεοδομικό συγκρότημα (και όχι μόνο) της πόλης μας με διαφημίσεις για Double Play ξέρουν... :evil: Λογικά, θα πρέπει μέσα στην επόμενη εβδομάδα να αρχίσουν να ενεργοποιούν, αν αναλογιστεί κανείς ότι επίσημα η διαθεσιμότητα για Θεσσαλονίκη ξεκίνησε στις 30/09/2007... Βάλε 20-25 εργάσιμες... (δηλ. 4-5 εβδομάδες κανονικές...)


EΓΙΝΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!!!!!!!!!!


εγινε ντισκοννεκτ μολις και ξανασυνδεθηκα στα 13260/700 !!!!!!!!!

Ποσο θα κρατησει το ονειρο αραγε;;;;

alieus
26-10-07, 00:50
EΓΙΝΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!!!!!!!!!!


εγινε ντισκοννεκτ μολις και ξανασυνδεθηκα στα 13260/700 !!!!!!!!!

Ποσο θα κρατησει το ονειρο αραγε;;;;


Συγχαρητήρια! Το τηλέφωνο ΟΚ;

theoxenia
26-10-07, 01:06
EΓΙΝΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!!!!!!!!!!


εγινε ντισκοννεκτ μολις και ξανασυνδεθηκα στα 13260/700 !!!!!!!!!

Ποσο θα κρατησει το ονειρο αραγε;;;;

:clap::clap::clap:Cool να παρουμε και εμεις σειρα.Πες μας περισοτερα

pap paok
26-10-07, 01:27
:clap::clap::clap:Cool να παρουμε και εμεις σειρα.Πες μας περισοτερα

Ανθρακες ο θησαυρος, εχει κοφτη και παραμενει στα 512 το πραγματικό, η μονη διαφορα στο info toy φριτζ.
Το τηλεφωνό μου δεν έχει καμια σχεση με τη HOL

ptg1975
26-10-07, 14:25
Είμαι από το πρωί χωρίς δίκτυο. Στο fritz ανάβει μόνο το power και στη σελίδα του μου γράφει PPPoE error. Επίσης Στο πεδίο dsl όπου μέχρι χτες μου έδειχνε 1024/256 τώρα γράφει 2573/792!!! Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η αναβάθμιση που ζήτησα για τα 24 mbit; ξέρει κανείς μέχρι πότε θα με αφήσουν χωρίς δίκτυο; pap paok εσύ έμεινες καθόλου χωρίς πρόσβαση ή άμεσα συνδέθηκες (έστω και στα 512);

jog
26-10-07, 17:16
Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Έκανα αίτηση για τηλ γραμμή στον ΟΤΕ η οποία έχει ενεργοποιηθεί.Είδα πως η hol με καλύπτει στο ιδιόκτητο δίκτυο της (Καλαμαριά)

Αν κάνω αίτηση και προμηθευτώ το hibox η hol θα με μεταφέρει αυτόματα στο ιδιόκτητο δίκτυο της και θα μεταφερθώ άμεσα στα 6 (ή 24) mbps?

Από εξοπλισμό τι δίνει?


Αν μεταφερθώ στο ιδιόκτητο της hol με το hibox καταργώ το πάγιο ΟΤΕ?Θα πρέπει να αλλάξω τηλ αριθμό?

Ευχαριστώ πολύ

pap paok
26-10-07, 20:03
Είμαι από το πρωί χωρίς δίκτυο. Στο fritz ανάβει μόνο το power και στη σελίδα του μου γράφει PPPoE error. Επίσης Στο πεδίο dsl όπου μέχρι χτες μου έδειχνε 1024/256 τώρα γράφει 2573/792!!! Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η αναβάθμιση που ζήτησα για τα 24 mbit; ξέρει κανείς μέχρι πότε θα με αφήσουν χωρίς δίκτυο; pap paok εσύ έμεινες καθόλου χωρίς πρόσβαση ή άμεσα συνδέθηκες (έστω και στα 512);

Εγώ με ένα ντισκοννέκτ πήγα στα 512/509 πριν μια βδομάδα, και με άλλο ένα ντισκοννέκτ πήγα στα 13290/828 (my ass) χτες το βράδυ. Είναι σαφώς δείγμα ότι κάτι κουνιέται..τώρα, πόσο θα πάει, και στα πόσα θα συνδεόμαστε, και κάθε πότε θα αποδυνδεόμαστε, ποιος ξέρει..

ptg1975
26-10-07, 20:35
Εγώ με ένα ντισκοννέκτ πήγα στα 512/509 πριν μια βδομάδα, και με άλλο ένα ντισκοννέκτ πήγα στα 13290/828 (my ass) χτες το βράδυ. Είναι σαφώς δείγμα ότι κάτι κουνιέται..τώρα, πόσο θα πάει, και στα πόσα θα συνδεόμαστε, και κάθε πότε θα αποδυνδεόμαστε, ποιος ξέρει..

Το θέμα όμως είναι ότι εγώ από το πρωί δεν έχω συνδεθεί καθόλου, ούτε καν στα 56 kpbs :down:

valour
31-10-07, 02:06
Παιδιά είχαμε κανά νέο από τις ενεργοποιήσεις;;;;

paptho
01-11-07, 00:40
Παιδιά είχαμε κανά νέο από τις ενεργοποιήσεις;;;;
Από τηλ. κέντρο Απ. Παύλου ενεργοποιήθηκα χθες 30/10/2007 (single play 24 Mbps). Είχα κάνει αίτηση στις 3/10 και πήρα τον εξοπλισμό στις 17/10.
Όσον αφορά την ταχύτητα σύνδεσης συνδέομαι με το jetspeed 520+ στα 9500/1016 kbps
ενώ με το zyxel Prestige 2602HWL που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα στα 5087/818 kbps (!) χωρίς αποσυνδέσεις.
Με ftp της HOL έκανα download με 980 ΚB/s ενώ στο testmy.net είχα ταχύτητες μέχρι 350 KB/s download και 99 KB/s upload.

ΠΡΙΝ (Με 1024/256 HOL - ΑΡΥΣ):
noise margin downstream: 22 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 14 db

noise margin upstream: 31 db
output power downstream: 14 db
attenuation upstream: 6 db

ΤΩΡΑ:
noise margin downstream: 11 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 18 db

noise margin upstream: 10 db
output power downstream: 14 db
attenuation upstream: 9 db

Θα περιμένω μερικές μέρες αφού νομίζω ότι είναι μεταβατικό το στάδιο.

Φαντάζομαι ότι θα συνδέθηκαν και άλλοι φίλοι αυτές τις μέρες και θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε σχετικά....

Tem
01-11-07, 00:55
καλά τα στατιστικά της γραμμής σου. Μέχρι 17-18 Mbps ενδεχομένως θα φτάσεις.

valour
01-11-07, 01:41
Άρα εγώ που έχω αίτηση στις 5/10 λογικά να αναμένω σήμερα-αύριο...

apagal
01-11-07, 01:59
Άρα εγώ που έχω αίτηση στις 5/10 λογικά να αναμένω σήμερα-αύριο...

Εμένα μου είπαν ότι από 5/11 θα αρχίσουν μαζικά τις ενεργοποιήσεις σε όλη τη Θεσσαλονίκη.

andreas.papak
01-11-07, 09:49
εμένα μου είπαν στις 2/10 πιθανή ενεργοποίηση. ήταν να φύγω για π/σ/κ αλλά θα κάτσω και την παρασκευή για να δω αν θα γίνει. από το Πάσχα περίμενα στη 4νετ ώσπου πήρα την απόφαση να ξεκουμπιστώ. καταλαβαίνετε πόσο πολύ το ποθώ...... καλύτερο και από sex όπως λέει και ένας φίλος μου..... :):):)

pap paok
01-11-07, 13:01
εμένα μου είπαν στις 2/10 πιθανή ενεργοποίηση. ήταν να φύγω για π/σ/κ αλλά θα κάτσω και την παρασκευή για να δω αν θα γίνει. από το Πάσχα περίμενα στη 4νετ ώσπου πήρα την απόφαση να ξεκουμπιστώ. καταλαβαίνετε πόσο πολύ το ποθώ...... καλύτερο και από sex όπως λέει και ένας φίλος μου..... :):):)

Ρε μεγάλε, don't hold your breath που λένε κι οι αμερικάνοι..Μπορείς να την κάνεις και μένεις για αυτή τη μ^%^&^* λαλαλά; :nono:

Προτείνω εναλλακτικά. ένα μικρό πακετάκι στο νετκαφέ της γειτονιάς σου όπου σίγουρα σε ώρες μη αιχμής θα τα πιάνει τα 8ΜΒit/s, να γουστάρεις, να ξεδώσεις, ρε παιδί μου!
Έχει ενα Μαρτίου-Ανθέων καλό νομίζω....;)

Πέρα από πλάκα, σίγουρα υπάρχουν πράματα καλύτερα από το σεξ στη ζωή αυτή, και ακόμα πιο σίγουρα η ενεργοποίησή σου στη HOL ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.