PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση wireless λαπτοπ με desktop απλη συνδεση οχι απαραιτητα για internet



Harv
16-10-07, 02:12
καλησπέρα και απο εμενα.

εχω ενα προβλημα, αν και εψαξα αρκετα μεσα στο forum δεν καταφερα να το λύσω.

εχω ενα δεσκτοπ fujitsu siemens amilo pi 1536 κ μολις αγορασα μια καρτα pci wireless lan της level one . και ενω εχω συνδεσει την καρτα δικτυου ακριβως οπως γραφουν οι οδηγιες (δεν ειμαι αρχαριος χρηστης πλην του wireless) και τα 2 pc βλεπουν εναν υπολογιστη ιδιο απο καποιο αλλο διαμερισμα αλλα δεν μπορουν να φανουν μεταξυ τους. δεν μπορει να δει ο ενας τον αλλον.

Για ποιο λογο μπορει να γινεται αυτο? παρακαλω να με βηθησετε. Και οι 2 ειναι windows XP home. Φταιει αυτο? Και αν ναι πως μπορω να το διορθωσω ωστε να μην χρειαστει να κανω επανεγκατασταση λειτουργικων σε 2 υπολογιστες?

ευχαριστω.

XPHSTOS29
16-10-07, 02:17
Εχεις κανενα κοινοχρηστο φακελο σε καποιον απο τους υπολογιστες?

Harv
16-10-07, 02:20
ναι εχω κοινοχρηστους φακελλους.

κατι αλλο?

Harv
16-10-07, 02:22
στο παραθυρο επιλεξτε ενα ασυρματο δικτυο και στους 2 υπολογιστες μου βγαζει εναν ασχετο τριτο υπολογιστη.


οχι ομςσ μεταξυ τους.


δεν συνδεονται αυτοματα ετσι ωστε ενω εχς κοινοχρηστους φακελλους να βλεπει ο ενας τον αλλον.

υπαρχει καμια λυση-βοηθεια για το θεμα?

ψαχνω παντου και δεν καταλαβαινω τι γινεται. εχει να κανει με τα προτιμωμενα δικτυα κατι?

Harv
16-10-07, 12:29
καλησπερα


τελικά το ελυσα το προβλημα με καποια βηματα για τις συνδεσεις δικτυου που το βρηκα απο καπου αλλου κ ανεφερε πως να δημιουργησω ενα προφιλ με ad hoc και καρφωτες τις ip (που μαλλον αυτο ηθελε)


συνεχιζω ομως να εχω προβλημα με το ενα pc.

ενω το λαπτοπ βλεπει κανονικα το pc και μπαίνει μεσα στους δισκους που εχω κανει κοινοχρηστους απεναντιας το pc δεν βλεπει λαπτοπ ( και ναι έχει κοινοχρηστους φακελλους το λαπτοπ γι ανα δει το pc). Μπορεί καποιος να βοηθησει που ξερει σε αυτο το θεμα παρακαλω?

ευχαριστω

Harv
16-10-07, 12:53
δεν γνωριζει κανεις να με βοηθησει παρκαλω?!

Harv
16-10-07, 14:58
αν μπορει καποιος αν βηθησει

ευχαριστω

euri
16-10-07, 15:10
Κάποιο firewall από τη μεριά του laptop;

Harv
16-10-07, 15:15
οχι
ειναι απενεργοποιημενα ολα τα firewall

baskin
16-10-07, 16:53
Πάρε ένα access point και άσε τα ad-hoc για να ησυχάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.