PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση για ακύρωση αίτησης ;;;



prodromosfan
16-10-07, 10:02
Καλημέρα,
είχα κάνει μια αιτηση στη forthnet για 24ΜΒps και την ειχα στειλει στις 15/9.
Στο σαιτ τους αρχισε να εμφανίζεται η πορεια της αιτησης με παραλαβη στις 20/9 και αποστολή στον οτε την ιδια μερα.

Παιρνω σημερα να την αυρωσω και μου λένε το εξης:
Ξερετε σε περιπτωση διακοπής θα πληρώσετε 70 ευρώ.
Τη διορθωνω λέγοντας οτι ειναι ακυρωση αιτησης και οχι διακοπή,
και μου λέει οτι ναι αλλά απο 1η οτκωβρη εχει γινει η επιλογη βρογχου απο τον οτε και θα τα χρεωθείτε.

Τι γινετε σε αυτή την περιπτωση;
Πληρώνω ή καταγγέλω;;;

xtreme29
16-10-07, 12:09
Καλημέρα,
είχα κάνει μια αιτηση στη forthnet για 24ΜΒps και την ειχα στειλει στις 15/9.
Στο σαιτ τους αρχισε να εμφανίζεται η πορεια της αιτησης με παραλαβη στις 20/9 και αποστολή στον οτε την ιδια μερα.

Παιρνω σημερα να την αυρωσω και μου λένε το εξης:
Ξερετε σε περιπτωση διακοπής θα πληρώσετε 70 ευρώ.
Τη διορθωνω λέγοντας οτι ειναι ακυρωση αιτησης και οχι διακοπή,
και μου λέει οτι ναι αλλά απο 1η οτκωβρη εχει γινει η επιλογη βρογχου απο τον οτε και θα τα χρεωθείτε.

Τι γινετε σε αυτή την περιπτωση;
Πληρώνω ή καταγγέλω;;;

αφού έχουν ζητήσει την γραμμή από τον ΟΤΕ πρέπει να την πληρώσουν ... ποιος θα την πληρώσει?

εμένα λογικό μου ακούγετε...

kanenas3
16-10-07, 12:18
Εμάς θα μας πληρώσει κανένας για το χρόνο που χάνουμε για να ασχολούμαστε με τα αυτονόητα;;;

Όταν υπογράφεις υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό όριο μέσα στο οποίο πρέπει να πραγματοποιηθεί η σύνδεση καθώς επίσης και πρέπει να σου προσφέρουν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνεις. Αν δεν ισχύουν αυτά μπορείς να διακόψεις μονομερώς χωρίς πολλά πολλά και ας τους να τραγουδάνε. Κάνεις και σχετική καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί με τη λογική τους εσύ πρέπει να περιμένεις και 1 χρόνο για να σε συνδέσουν χωρίς να έχεις δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή.

Η δική σου περίπτωση βέβαια είναι οριακή γιατί η φορητότητα νομίζω μετράει ξεχωριστά από τη γραμμή σου οπότε είσαι στο όριο.

nrg_polini
16-10-07, 12:22
Λογικο ειναι, δεν καθυστερησαν ισα ισα θα σε ενεργοποιησουν αρκετα γρηγορα. Απο την αλλη βεβαια δε ξερω κατα ποσο μπορουν να σε χρεωσουν αφου δεν εχεις ενεργοποιηθει :hmm:

emeliss
16-10-07, 12:27
Συμφωνώ με τον kanenas3. Δεν σε νοιάζει τι κάνει η Forthnet με τον ΟΤΕ. Εσύ ζήτησες υπηρεσία από την Forthnet. Από την στιγμή που έχει περάσει η ημερομηνία υλοποίησης του αιτήματος, δεν πληρώνεις τίποτα.

Avvocato
16-10-07, 12:32
Φιλε αν δεν σε εχουν ενεργοπιοισει μεσα στο χρονικο οριο που προβλεπεται απο τον κανονισμο της ΕΕΤΤ, μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις καταγγελια και να μην τους δωσεις δεκαρα τσακιστη. Το θεμα ειναι πως οτι κανεις πρεπει να το κανεις εγγραφως και να το κοινοποιησεις και στην ΕΕΤΤ καλου κακου.

nrg_polini
16-10-07, 12:45
Το θεμα ειναι οτι ειτε κανει ακυρωση ειτε οχι η φορθνετ θα τον ενεργοποιησει.

slaughter
16-10-07, 13:26
αν δεν είχε φύγει η αίτηση σου στον ΟΤΕ δεν θα πληρωνες αλλά αφού την στείλανε κ από οτι σου είπανε "απο 1η οτκωβρη εχει γινει η επιλογη βρογχου απο τον οτε και θα τα χρεωθείτε" λογικά θα τα πληρώσεις !!!

Αν ήτανε έτσι κ ανακαλούσαν όλοι τις αιτήσεις λίγες μέρες πριν ενεργοποιηθούν τότε θα είχανε τρελαθεί οι υπάλληλοι των εταιριών.

emeliss
16-10-07, 13:41
Θα ήταν λογικό να πλήρωνε αν ακύρωνε την αίτηση εντός των ορίων υλοποίησης. Από την στιγμή που αυτά έχουν παρέλθει δεν τον νοιάζει αν η υλοποίηση είναι στο παρά 5.

Capone
16-10-07, 16:10
Μωρε ουτε ενα λεπτο μην τους δωσεις!
Ας σου το ελεγαν νωριτερα, δεν φταις αν κοιμουνται!

stefkon
16-10-07, 16:36
Καλημέρα,
είχα κάνει μια αιτηση στη forthnet για 24ΜΒps και την ειχα στειλει στις 15/9.
Στο σαιτ τους αρχισε να εμφανίζεται η πορεια της αιτησης με παραλαβη στις 20/9 και αποστολή στον οτε την ιδια μερα.

Παιρνω σημερα να την αυρωσω και μου λένε το εξης:
Ξερετε σε περιπτωση διακοπής θα πληρώσετε 70 ευρώ.
Τη διορθωνω λέγοντας οτι ειναι ακυρωση αιτησης και οχι διακοπή,
και μου λέει οτι ναι αλλά απο 1η οτκωβρη εχει γινει η επιλογη βρογχου απο τον οτε και θα τα χρεωθείτε.

Τι γινετε σε αυτή την περιπτωση;
Πληρώνω ή καταγγέλω;;;


Αν δεν μπορείς να περιμένεις λίγο ακόμα κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Ασε που θα σε ενεργοποιήσει πριν το καταλάβεις.
Εξάλλου δεν πέρασε 1 μήνας από την αίτηση.

kanenas3
16-10-07, 16:45
Το θεμα ειναι οτι ειτε κανει ακυρωση ειτε οχι η φορθνετ θα τον ενεργοποιησει.

Αν τελικά γίνει η ενεργοποίηση και είναι εκπρόθεσμη δε δεσμεύει τον πελάτη που έχει ζητήσει διακοπή και εννοείται ότι έχει παρέλθει το χρονικό όριο για την ολοκλήρωση της σύνδεσης. Τώρα το αν ο πάροχος έχει πληρώσει για τη γραμμή στον ΟΤΕ είναι πρόβλημα του και δεν αφορά τον πελάτη. Ας δήλωνε ότι θα παραδώσει τη γραμμή σε 3 μήνες για να μην πέφτει έξω.

Πάντως η γνώμη μου είναι να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα καθώς δεν υπάρχει ουσιαστική καθυστέρηση και πέρα από αυτό θα ανοίξεις μια μεγάλη ιστορία χωρίς λόγο.

Banditgr
16-10-07, 19:42
Και η δική μου γνώμη είναι να περιμένεις την ενεργοποίηση η οποία απ' όσα έχουν δει τα μάτια μου εδώ μέσα μάλλον θα γίνει είτε καταθέσεις αίτηση ακύρωσης τώρα είτε όχι (ειδικά αφού σου έχουν δεσμεύσει port). Το θέμα της μηδαμινής ενημέρωσης προν τον πελάτη είναι ένα απίστευτα μεγάλο...βιβλίο (ούτε καν κεφάλαιο !) που δεν εξαντλείται. Απλούστατα δεν υπάρχει το ανθρώπινο δυναμικό για να κάνουν κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή, δεδομένου ότι έχουν...7 φορτηγά αιτήσεις να διευθετήσουν. Τώρα θα μου πεις πρόβλημά τους και εγώ μαζί σου, το θέμα είναι ότι μπορείς μεν να το κυνηγήσεις για ακύρωση και να μπεις σε μια τεράστια περιπέτεια (που τελικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο) ή περιμένεις και βλέπεις. Και ναι, σαφέστατα και αυτοί σε κάτι τέτοιο βασίζονται, ότι δηλαδή δεν θα έχει ο άλλος το χρόνο, την όρεξη και ίσως το χρήμα να τους κυνηγήσει, πίστεψέ με όμως η "καθυστέρησή" σου ωχριά μπροστά σε άλλες περιπτώσεις....μηνών...

prodromosfan
16-10-07, 22:45
καποια μελη το πηρανε στραβα
δεν διακόπτω γιατι αργησαν υπερβολικα
αλλα γιατι απλουστατα με πεταει εξω η σπιτονοικοκυρα.
απλα ελεγα επειδη συνδεση δεν εχει γινει, πως γινεται να ζητανε τελος διακοπής.
καλυτερο θα ηταν σαν την netone που και μονο για την αιτηση δου ζητανε 20 ευρω, αλλα 70 ειναι πολλά.
και διευθετηση να κανω για να "μεταφερω" την αιτηση σε καινουρια γραμμή δεν μπορω πάλι πληρωνω οπως μου ειπανε.

sdikr
16-10-07, 22:52
καποια μελη το πηρανε στραβα
δεν διακόπτω γιατι αργησαν υπερβολικα
αλλα γιατι απλουστατα με πεταει εξω η σπιτονοικοκυρα.
απλα ελεγα επειδη συνδεση δεν εχει γινει, πως γινεται να ζητανε τελος διακοπής.
καλυτερο θα ηταν σαν την netone που και μονο για την αιτηση δου ζητανε 20 ευρω, αλλα 70 ειναι πολλά.
και διευθετηση να κανω για να "μεταφερω" την αιτηση σε καινουρια γραμμή δεν μπορω πάλι πληρωνω οπως μου ειπανε.

Αν περάσαν οι μέρες, 5+13 εργάσιμες έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση διακοπής, cc στην ΕΕΤΤ

slipknot
16-10-07, 22:57
Τους ανέφερες ότι έχεις σκοπό να μετακομίσεις και γι αυτό θες να διακόψεις;Δεν νομίζω να σου ζητήσουν τα 70 ευρώ για διακοπή λόγω μετακόμισης γιατί πολύ απλά δεν κάνουν μεταφορά γραμμής!Όποτέ απλά σου σπάνε την σύμβαση και όταν μετακομίσεις κάνεις νέα σύμβαση από την αρχή

Panagioths
17-10-07, 09:19
Στις 20 εστάλλει στον ΟΤΕ. Άρα και έγινε δέσμευση DDR port από την μεριά της φόρθνετ. Λογικά μέσα στις 3 εργάσιμες που είχε δικαίωμα ο ΟΤΕ τους απάντησε οτι εγκρίνεται η αίτηση και επομένως έδωσαν εντολή κατασκευής βρόγχου δηλάδη να έγινε αυτό στις 27/9 (πάρε τηλ το 134 και ρώτησέ τους πότε δώθηκε η εντολή κατασκευής βρόγχου στο τεχνικό). Επομένως από τις 27 μετράμε 13 εργάσιμες δηλαδή στις 17 Οκτωβρίου λήγει και η προθεσμία των 13 εργασίμων. Συνεπώς σήμερα μπορείς να τους στείλεις εγράφως αίτημα διακοπής της αίτησης λόγω μη τήρησης των υποχρέωσεων τους. Σίγουρα θα ενεργοποιηθείς αλλά με το αίτημα διακοπής όταν σε συνδέσουν θα πας στα γραφεία τους ή μέσω φαξ και θα τους ζητήσεις να μην σε χρεώσουν τίποτα και να διακόψουν την σύνδεση. Έχει γίνει αυτό :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.