PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειραιας :: intenet ok - τηλέφωνο νεκρό



disco_wave
16-10-07, 21:35
Μετά από πολλές περιπέτειες έβαλα τελικά 2πλεϊ και με το internet μεχρι τωρα (φφφτου σκορδα) δεν είχα πρόβλημα - είναι τζιτζι.

Αλλά ... :evil: τραβώ τα μαλλιά μου διότι κάθε 3 με 5 μέρες μου κόβεται το τελέφωνο για 2-3 μέρες. Νεκρό τηλέφωνο (εξερχόμενα/εισερχόμενα τηλέφωνα γιοκ) και όταν με πέρνουν είτε δείχνει οτι μιλά συνέχεια είτε ότι δεν το σηκώνω.

Η διάγνωση από την Forth είναι "βραχυκύκλωμα στη γραμμή". Συνήθως έρχεται ο ΟΤΕ 2 φορές. Την 1η δεν βρίσκει τίποτα, την 2η δια μαγείας λύνεται το πρόβλημα δίχως επεξηγήσεις.

Aναρωτιέμαι αν έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα;

nnn
17-10-07, 00:03
Δεν έχω προβλήματα, εφόσον φτιάχνει με την παρέμβαση του Οτέ είναι πρόβλημα του καλωδίου.
Πιθανόν να παίρνει υγρασία, πίεσε την 4νετ να πιέσει τον Οτέ μήπως στο αλλάξουν.

Καλώς ήρθες.

takaros
17-10-07, 05:45
Ούτε εγώ έχω προβλήματα με την τηλεφωνία, 2 και κάτι μήνες που είμαι ενεργοποιημένος, με εξαίρεση την προηγούμενη εβδομάδα κάτι μικροδιακοπές (μιας ώρας περίπου) , και άλλη μια φορά που με καλούσαν και έδειχνε ότι μιλούσε ενώ στην πραγματικότητα δεν μιλούσα. και το έμαθα εκ των ύστερων όταν με πήραν στο κιν και μου το είπαν.


όταν ήσουν στον ΟΤΕ είχες πότε παρόμοια προβλήματα;;; :rolleyes:

disco_wave
17-10-07, 10:09
@nnn, takaros
Με την υγρασία όταν ήμουν στον ΟΤΕ όντως υπήρχε πρόβλημα. Με μεγάλες βροχές η γραμμή έπιανε χιόνια.

Η γραμμή μου τώρα που είμαι στιν 4νετ περνά από το ίδιο καφάο; Ρωτώ γιατί και παλαίοτερα είχαμε πρόβλημα με το καφάο μιας και δίπλα του χτίζεται μια πολυκατοικία η οποία μας έχει ταλαιπωρήσει, αφού με την σειρά της ταλαιπωρεί το καφάο. Πρίν από κανα χρόνο (με ΟΤΕ ακόμα) μια μέρα είχε τρελά χιόνια. Τηλεφωνώ στον ΟΤΕ και στέλνουν ότνως τεχνικό. Ο τεχνικός ήρθε, αλλά δεν είχε πρόσβαση στο εσωτερικό του καφάο διότι ήταν καλυμμένο με μπάζα!

Μένω σε μονοκατοικία και άλλαξα την τηλεφωνική καλωδίωση σε όλο το σπίτι. Η γραμμή περνούσε από τοίχο με υγρασία και η παλία καλωδίωση ήταν της πλάκας. Τώρα έχω περάσει cat6e παντού και όλες οι ενώσεις γίνονται με ρεγκλέτες μέσα σε μονωμένα κουτιά. Από τότε που το έφτιαξα (με ΟΤΕ ακομα) είχαν μειωθεί κιάλλο τα προβλήματα.

deniSun
17-10-07, 12:43
Μετά από πολλές περιπέτειες έβαλα τελικά 2πλεϊ και με το internet μεχρι τωρα (φφφτου σκορδα) δεν είχα πρόβλημα - είναι τζιτζι.

Αλλά ... :evil: τραβώ τα μαλλιά μου διότι κάθε 3 με 5 μέρες μου κόβεται το τελέφωνο για 2-3 μέρες. Νεκρό τηλέφωνο (εξερχόμενα/εισερχόμενα τηλέφωνα γιοκ) και όταν με πέρνουν είτε δείχνει οτι μιλά συνέχεια είτε ότι δεν το σηκώνω.

Η διάγνωση από την Forth είναι "βραχυκύκλωμα στη γραμμή". Συνήθως έρχεται ο ΟΤΕ 2 φορές. Την 1η δεν βρίσκει τίποτα, την 2η δια μαγείας λύνεται το πρόβλημα δίχως επεξηγήσεις.

Aναρωτιέμαι αν έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Άλλαξε συσκευές.
Πολλές συσκευές ενώ δουλεύουν σωστά με το δίκτυο του ΟΤΕ δημιουργούν προβλήματα (τα βλέπουν σαν βραχυκύκλωμα) στην τηλεφωνία της forthnet.

nnn
17-10-07, 17:14
Δυστυχώς χρησιμοποείς την ίδια γραμμή από το κέντρο μέχρι το σπίτι σου.
Απλά το καλώδιο σου καταλήγει στα μηχανήματα της Forthnet και όχι του Οτέ.

disco_wave
20-10-07, 13:47
@denis1276
Δοκίμασα και άλλαξα την τηελφωνική μου συσκευή με μια άλλη διαθέσιμη που είχα αλλά δεν είδα κάποια αλλαγη. Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως με άλλη. Δεν χάνω τίποτα...


Δυστυχώς χρησιμοποείς την ίδια γραμμή από το κέντρο μέχρι το σπίτι σου.
Απλά το καλώδιο σου καταλήγει στα μηχανήματα της Forthnet και όχι του Οτέ.
Εννοείς πως η σύνδεση (το καλώδιο) που συνδέει το σπίτι μου και το κέντρο πρίν την Forthnet και μετά είναι το ίδιο, απλά τώρα το άκρο στο κέντρο έχει συνδεθεί σε άλλο "switch"; Με το κέντρο εννοείς το καφάο ή κάτι άλλο;

Η ακριβής βλάβη είναι πλέον "βραχυκύκλωμα αστικού βρόχου". Οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν πάλι (1η φορά αυτής της αναφοράς της βλάβης) και δεν βρήκαν τίποτα. Η βλάβη ξαναδηλώθηκε και λογικά θα ξανάρθουν. Ελπίζω να μην μου προτείνουν όπως την προηγούμενη φορά να βάλω Connex. Τι σόι λύση είναι αυτή δεν καταλαβαίνω με το λίγο μυαλό που διαθέτω...

Το μόνο παρήγορο είναι πως ήταν πολύ απλή η διαδικασία για να μου πιστωθεί ο μήνας και να μην τον πληρώσω... πάλι καλά.

nnn
20-10-07, 20:03
Εννοείς πως η σύνδεση (το καλώδιο) που συνδέει το σπίτι μου και το κέντρο πρίν την Forthnet και μετά είναι το ίδιο, απλά τώρα το άκρο στο κέντρο έχει συνδεθεί σε άλλο "switch"; Με το κέντρο εννοείς το καφάο ή κάτι άλλο;
Ακριβώς το άκρο του καλωδίου σου έχει βγει από το μηχάνημα του Οτέ και έχει μπει στο μηχάνημα της 4νετ, σαν φυσικό μέσο είναι το ίδιο.

deniSun
21-10-07, 09:44
@denis1276
Δοκίμασα και άλλαξα την τηελφωνική μου συσκευή με μια άλλη διαθέσιμη που είχα αλλά δεν είδα κάποια αλλαγη. Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως με άλλη. Δεν χάνω τίποτα...


Να πάρεις τηλ. την ΤΥ και να κάνεις τους ελέγχους μαζί τους.
Ταυτόχρονα θα βλέπουν τα στατιστικά της γραμμής σου και θα σου πουν αν εντοπίζουν κάπου βραχυκύκλωμα.
Μπορεί να μην είναι στο σπίτι σου αλλά από το κέντρο μέχρι το σπίτι σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.