PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγιες συνδεσης



ssmr
17-10-07, 01:19
Καλησπερα σε ολους,
εχει κανεις της ρυθμισεις για adsl 2 router , εχω βαλει τα παρακατω ειναι σωστα ;

Connection Type PPPoE VPI / VCI 8 / 35 Encapsulation LLC IP Address: Automatically Assigned MTU 1432
Επισης πρεπει να βαλουμε και τον proxy στον explorer , proxy.forthnet.gr:8080
αμα δεν τον βαλω δεν ανοιγουν σελιδες στο internet, ουτε συνδεομε στο msn και δεν μπορω να καταλαβω γιατι , επισης εχω vista 32bit σαν λειτουργικο.
Please anyone help :worthy:

Thanks

Skaf
17-10-07, 01:31
Ο proxy δεν είναι απαραίτητος.

slaughter
17-10-07, 10:02
δες τι σου λέει κ η forthnet στα χαρτιά που σου έστειλε!!! είναι πολύ αναλυτικά κ ακόμα κ να μην καλύπτουν το modem/router σου μπορείς να τα καταλάβεις !!!!

deniSun
17-10-07, 12:42
Έχεις δηλώσει σωστά στον ΗΥ ΙΡ, dns κλπ;

ssmr
17-10-07, 13:41
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , χαρτια με οδηγιες δεν εχω παρει ακομα, αν μπορει καποιος να μου στειλει τις ρυθμισεις για το modem. ακομα δεν εχω βγαλει ακρη γιατι ο msn kai o explorer δεν δουλευουν χωρις το PROXY.

ariadgr
17-10-07, 17:51
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , χαρτια με οδηγιες δεν εχω παρει ακομα, αν μπορει καποιος να μου στειλει τις ρυθμισεις για το modem. ακομα δεν εχω βγαλει ακρη γιατι ο msn kai o explorer δεν δουλευουν χωρις το PROXY.

Aκόμα δε μας έχεις πει για ποιό modem/router πρόκειται :hmm:, πάντως οι ρυθμίσεις υπάρχουν στο forthnet.gr στην ενότητα "τεχνική υποστήριξη".

ssmr
19-10-07, 14:37
εχω το Belkin F5D9630 Wireless G+ MIMO Modem Router.
απο οτι εχω καταλαβει για καποιο λογο χανω το DNS της forthnet.

caramela
19-10-07, 14:47
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

:)

nnn
19-10-07, 22:42
εχω το Belkin F5D9630 Wireless G+ MIMO Modem Router.
απο οτι εχω καταλαβει για καποιο λογο χανω το DNS της forthnet.


Δεν τους παίρνει αυτόματα ή τους βάζεις και δεν τους σώζει ?

bombadil
28-10-07, 11:57
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

:)


Επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα (με το ίδιο router) σε αυτό το link δεν αναφέρει τπτ για Belkin router... Σωστα?? :blink:

Εμένα πάντως δεν μου μπαίνει σε διάφορα sites (msn, myspace, pitarebay) και υπολειτουργεί το utorrent. Ας βοήθησει καποιος Please :cry:

slaughter
28-10-07, 12:27
δοκιμάστε να βρείτε στο menu του router σας που δηλώνονται τα DSN κ αντι για αυτόματα βάλτε αυτά της Forthnet.
Το utorrent τι σχέσει έχει με το dns???
το οτι δεν μπαίνει σε διάφορα site (εκτός να εκείνη τη στιγμή ειναι offline) είναι θέμα dsn ~!!

ykaraker
28-10-07, 22:25
Και εγώ τα ίδια προβλήματα με το συγκεκριμένο ρούτερ της belkin. Με το παλιό καλό netgear όλα μια χαρά.Και το πήρα υποτίθεται για καλύτερο. Δοκίμασα τα πάντα...αλλά τίποτα. Αυριο θα το πάω για αντικατάσταση μάλλον αφου δε βρίσκω αλλη λύση.

bombadil
30-10-07, 10:28
δοκιμάστε να βρείτε στο menu του router σας που δηλώνονται τα DSN κ αντι για αυτόματα βάλτε αυτά της Forthnet.
Το utorrent τι σχέσει έχει με το dns???
το οτι δεν μπαίνει σε διάφορα site (εκτός να εκείνη τη στιγμή ειναι offline) είναι θέμα dsn ~!!

Το θέμα που είχε και δεν έμπαινε σε sites το εφτιαξα τελικά αλλάζοντας από PPPoE σε PPPoA.
Τους DNS τους κράτησα automatic from ISP. Μήπως πρέπει να τους ορίσω εγώ?

Το 2ο μου πρόβλημα όμως παραμένει. Έχω πρόβλημα στο downloading torrents :(

deniSun
30-10-07, 10:38
Τα DNS άστα σε automatic.
Για τα p2p προγράμματα πρέπει να ανοίξεις τις ανάλογες πόρτες στο router.

bombadil
30-10-07, 22:45
Έχω ανοίξει port (συμβουλέυτηκα portforward.com) ωστόσο δεν λειτουργεί σωστά.
Φυσικά δεν έχω static IP (μου έχουν πει ότι δεν είναι απαραιτητο για το Portforward).
Τπτ ιδεες?

deniSun
31-10-07, 09:10
Κάνε ένα τεστ (υπάρχουν πολλά στο δίκτυο) να δεις αν είναι όντως ανοικτό το Port που θέλεις.
Μπορεί για κάποιο λόγο να υπάρχει πρόβλημα από την μεριά της forthnet και να σου το κόβει.

ifesys
31-10-07, 09:22
Μήπως κάποιος πρέπει να αλλάξει την ώρα του συστήματος σε χειμερινή. Δεν είναι δυνατόν να έχω τελευταίο μήνυμα 31/10/2007 09:10 και να είναι 08:20

nnn
31-10-07, 15:42
Μήπως κάποιος πρέπει να αλλάξει την ώρα του συστήματος σε χειμερινή. Δεν είναι δυνατόν να έχω τελευταίο μήνυμα 31/10/2007 09:10 και να είναι 08:20
Στον Πίνακα ελέγχου χρήστη τι επιλογή έχεις για την ώρα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.