PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet aDSL



Seldimi
17-10-07, 03:46
Έχω μια απορία περι της DSL τους και όχι το full LLU που έχουν όλοι...
ΑΝ αγοράσω το Forthnet DSL in a box plus και καλύπτομαι απ'το δίκτυο της θα έχω 24Mbit; Ή απλά θα είμαι στην ονομαστή ταχύτητα των 1Mbit επειδή θα χρησιμοποιώ ακόμη σταθερό ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) όπως ήταν και παλία; Η καθυστέρηση θα είναι παρόμοια ή ίδια με του 2play γιατί πάλι ασχολείται με το δικό της δίκτυο;

Μπορει να απαντήθηκαν, αν μπορείτε να με παραπέμψετε..
ευχαριστώ

Wonderland
17-10-07, 03:55
24Mbit θα έχεις. Το σταθερό τηλέφωνο είναι άσχετο με το DSL.

slaughter
17-10-07, 10:01
μέχρι 24 θα έχεις !!!! Απλά στο τονίζω για να μην λες μετά ;)

deniSun
17-10-07, 12:38
Αν κάποια στιγμή υποστηρίξουν την περιοχή σου θα σε μεταβιβάσουν στο ιδιόκτητό τους.

Andreaslar
17-10-07, 12:51
Εγώ έχω adsl in a box.Το κουτί αγορασμένο τον Μάιο και το ενεργοποίησα ~15/09...Με καλύπτει το ιδιόκτητο της Forthnet...Ταχύτητα? 1024kbps (τουλάχιστον πιάνω 105ΚΒ/s)

Στέλνω e-mail στην Forthnet, με παίρνουν τηλέφωνο μετά απο 2 μέρες.Όταν τους ρώτησα σε ποιά ταχύτητα θα είμαι, μου απάντησε ότι θα είμαι στα 1024 μέχρι την λήξη του πακέτου... :S

Λεπτομέρειες:
1)Στην αίτηση είχε 2 επιλογές
α) 728 - 3 μήνες
β)1024 - 2 μήνες
Επέλεξα 1024 γνωρίζοντας ότι είναι για 5 μήνες (προσωπική περί[τωση στο σπίτι μου @ Larissa)

2)Το μόντεμ ήταν το Crypto F301 το οποίο δεν δούλεψε και έβαλα πάνω το baudTec που έδινε το PC Magazine δώρο..Ερώτηση/απορία που με βασανίζει...Αν έιχα εώς 24, δεν θα έπρεπε να συνχρονίζει το baudTec έστω στα 8 mbps? Δυστηχώς ΔΕΝ έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω άλλο μοντεμ/ρούτερ

deniSun
17-10-07, 12:57
Εγώ έχω adsl in a box.Το κουτί αγορασμένο τον Μάιο και το ενεργοποίησα ~15/09...Με καλύπτει το ιδιόκτητο της Forthnet...Ταχύτητα? 1024kbps (τουλάχιστον πιάνω 105ΚΒ/s)

Στέλνω e-mail στην Forthnet, με παίρνουν τηλέφωνο μετά απο 2 μέρες.Όταν τους ρώτησα σε ποιά ταχύτητα θα είμαι, μου απάντησε ότι θα είμαι στα 1024 μέχρι την λήξη του πακέτου... :S

Λεπτομέρειες:
1)Στην αίτηση είχε 2 επιλογές
α) 728 - 3 μήνες
β)1024 - 2 μήνες
Επέλεξα 1024 γνωρίζοντας ότι είναι για 5 μήνες (προσωπική περί[τωση στο σπίτι μου @ Larissa)

2)Το μόντεμ ήταν το Crypto F301 το οποίο δεν δούλεψε και έβαλα πάνω το baudTec που έδινε το PC Magazine δώρο..Ερώτηση/απορία που με βασανίζει...Αν έιχα εώς 24, δεν θα έπρεπε να συνχρονίζει το baudTec έστω στα 8 mbps? Δυστηχώς ΔΕΝ έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω άλλο μοντεμ/ρούτερ

Η αναβάθμιση περιλαμβάνει 2 μέρη:
α) αναβάθμιση γραμμής
β) αναβάθμιση λογαριασμού

Seldimi
17-10-07, 14:09
Νομίζω είχε δέσμευση γι αυτό ακριβώς τον λόγο και είχεσ 1024 και δεν γινόταν αναβάθμιση. Έστειλα μαιλ χτες το βράδυ και σήμερα μου απάντησαν το εξής:


Αξιότιμε κύριε ********

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Σας ενημερώνουμε καταρχήν ότι,εφόσον υπάρχει κάλυψη από το ιδιόκτητο δίκτυο της
Forthnet στην περιοχή σας,οι ταχύτητες που θα απολαμβάνετε θα είναι εώς 24Mb.

Ο μέσος όρος αναμονής για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας είναι περίπου 3-4 εβδομάδες.

Τέλος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ADSL IN A BOX PLUS,δεν έχει δέσμευση 12
μηνών,και η αλλαγή σε άλλο πρόγραμμα μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή,εφόσον ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.

Με εκτίμηση,

χχχχχχ.

Andreaslar
17-10-07, 14:22
Ευχαριστώ και τους 2 για τις διευκρινήσεις...

Αν κατάλαβα καλά, μετά το 5μηνο θα μπορώ να αναβαθμιστώ στα 24 μόνο adsl..

ok..i'm waiting...

Seldimi
19-10-07, 01:54
Εκτός και αν χάσεις το προπληρωμένο πακέτο και κάνεις αναβάθμιση από τώρα..

its up to you :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.