PDA

Επιστροφή στο Forum : intracom 520



dimi_p
09-02-05, 18:15
γεια χαρα σε ολους,
ειμαι νεος χρήστης και θα ηθελα την επιεικεια σας για τυχον λαθη οσον αφορα το forum.
προκειται να βαλω adsl 384 (γραμμη+προσβαση) στη forthnet και μαλιστα να παρω το intracom jetspeed 520 που δινουν δωρεαν .

ειναι καλο αυτο το μοντεμ;
γενικα τι ακουγεται;
θα εχω προβληματα; μηπως στο σεταρισμα ;

απλα για να ξεκινησω απο καπου θα ηθελα να μαθω αν ειναι καλη κινηση, γιατι διαλεγω forthnet γραμμη μονο και μονο για να παρω δωρεαν το μοντεμ.
επισης μια τελευαταια ερωτηση;
να το παρω usb η ethernet? (σ.σ. ειμαι ασχετος με τα δικτυα)

ευχαριστω για οποια βοηθεια

plouf
09-02-05, 18:24
εχς το 520 και δεν έχω προβλημα (δε νξεω τι γιναιτε με τα π2π όμως μιας και δεν χρησιμοποιώ)

στο setarισμα αν πασ στην πρώτη σελίδα (Home) με το quickconfiguration
απλα βάζεις username kai password και DNS servers
και θα παίξει

ΜΗΝ ξεχασεις να αλλαξεις και το password toy admistrator

δεν είναι και πολυ εύχρηστο στην παραμετροποιήση για να λέμε την αλήθεια
αλλα εδω παίζει και τα κάνει ολα NAT,firewall ....

οσο γαι το USB or Ethernet δεν έχει διαφορά το 520 τα εχει και τα δυο
απλά σε ρωτάνε απο forthnet για να ξέρει το τεχνικό τμήμα αν τους πάρεισ τηλέφωνο ....

dimi_p
09-02-05, 19:58
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
α!
το 520i τι διαφορα εχει απο το 520 ;;;

gcf
09-02-05, 20:10
το i είναι για isdn, το σκέτο pstn

JohnGR
09-02-05, 23:04
Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις, ειδικά αν σε ενδιαφέρουν τα Ρ2Ρ. Να προτιμήσεις κάτι άλλο, για παράδειγμα το USR9105.

Αν τελικά το αποφασίσεις όμως, μην ανησυχείς για το i/f. Έχει και USB και Ethernet. Να προτιμήσεις το δεύτερο...

dimi_p
10-02-05, 17:15
Εγώ θα έλεγα να μην το πάρεις, ειδικά αν σε ενδιαφέρουν τα Ρ2Ρ. Να προτιμήσεις κάτι άλλο, για παράδειγμα το USR9105.

Αν τελικά το αποφασίσεις όμως, μην ανησυχείς για το i/f. Έχει και USB και Ethernet. Να προτιμήσεις το δεύτερο...

γιατι;
τι προβλημα εχει με τα P2P ??
εξηγησε μου αν μπορεις

cmos
10-02-05, 17:24
τα P2P ανοίγουν πολλές ταυτόχρονες TCP/IP συνδέσεις από το router προς τους προορισμούς από τους οποίους τραβούν (και δίνουν) περιεχόμενο.

Αυτό χρειάζεται μνήμη, CPU και καλό backplane από το router.

Το jetspeed δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτές τις περιπτώσεις

dimi_p
10-02-05, 17:40
τα P2P ανοίγουν πολλές ταυτόχρονες TCP/IP συνδέσεις από το router προς τους προορισμούς από τους οποίους τραβούν (και δίνουν) περιεχόμενο.

Αυτό χρειάζεται μνήμη, CPU και καλό backplane από το router.

Το jetspeed δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτές τις περιπτώσεις

και ποιο θεωρειται καλο για Ρ2Ρ ;;
δεν ψαχνω κατι πολυ ακριβο, αν υπαρχει κατι μεχρι 100Ε.

cmos
10-02-05, 20:42
αυτο που σου ειπε ο JohnGR

Pagio
11-02-05, 03:23
Έχω μια γραμμή 384/128 στο σπίτι και μια 1024/256 στη δουλειά. Και οι δύο από την Otenet με router το JetSpeed 520i, αναβαθμισμένο firmware και συνδεδεμένα και με Ethernet και με USB αφού έχω διαβάσει πως γίνεται να είναι συνδεδεμένο simultaneously.

Έχω ανοίξει τις απαραίτητες πόρτες για το eMule. Οι ταχύτητες που πιάνω δεν θα το λεγα ότι με ικανοποιούν, ιδιαίτερα στη δουλειά με την 1Mbps.

Τι μπορώ να κάνω για να ανεβάσω την ταχύτητα στο eMule? Μήπως να χρησιμοποιήσω άλλο P2P ή να πάρω το USR9105 που έχω διαβάσει σε άλλα post ότι είναι super για p2p?

thanx in advance..

@ ADSLgr.com All rights reserved.