PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσοι φύγαμε από τη Forthnet?



jtsop
17-10-07, 15:40
Και που πήγαμε???

PS: Ότι θα χαίρομαι που γυρνάω στον ΟΤΕ δεν το περίμενα!!!!

shadowmoon
17-10-07, 15:50
Δεν έφυγα ακόμη, αλλά μάλλον δύσκολα θα το αποφύγω.
Λέω για altecnet.
Να δούμε.
Η forthnet βουλιάζει.:down::down::down:

2nisis
17-10-07, 16:19
εγώ πιάνομαι που έκανα αίτηση ακύρωσης αλλα η forthnet συνέχησε τις διαδικασίες ενεργοποίησης;

Xguru
17-10-07, 16:30
Έχω φύγει εδώ και αρκετό καιρό και αναμένω να βρω κάτι φθηνό και αξιόπιστο, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένω πολύ....

stefkon
17-10-07, 16:36
Έχω φύγει εδώ και αρκετό καιρό και αναμένω να βρω κάτι φθηνό και αξιόπιστο, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένω πολύ....




:oneup:
Φτηνοί υπάρχουν πολλοί (εκτός του ΟΤΕ), αξιόπιστος προς το παρόν μόνο ένας (ΟΤΕ)
Υπομονή........σε μερικά χρόνια θα φτάξουν τα πράγματα. :)

esquellot
17-10-07, 16:37
count me in!

Είχα forthnet 1 bill αορίστου ΑΡΥΣ (μέσω ΟΤΕ) και πηγα σε conn-x ΟΤΕ.
Γιατί δεν επροκειτο να έλθει σύντομα ιδιόκτητο στην περιοχή μου.

dfinikis
17-10-07, 16:38
bye bye Forthnet ... !!!!

//dfinikis

psytransas
17-10-07, 17:23
Αν δεν ηταν αυτα τα 70 αργυρια θα εφευγα αυριο κιολας :cool:

weater
17-10-07, 17:35
Όταν προσπαθούν να τραβήξουν πελάτες με χαμηλές τιμές και δεν έχουν την υποδομή, αυτά συμβαίνουν...

globalnoise
17-10-07, 19:09
Να φύγετε, να φύγετε. Περισσότερο bandwidth για τον λαό:p

xolloth
17-10-07, 19:15
δεν βλεπω να φευγει κανειs απο οσουs εχουμε 2play.
παρολα τα προβληματα,δεν νομιζω οτι θα εφευγε καποιοs για τον ΟΤΕ.
σε αλλον παροχο πιθανον ,αλλα στον ΟΤΕ ποτε.

ThReSh
17-10-07, 19:42
Να φύγετε, να φύγετε. Περισσότερο bandwidth για τον λαό:p

κακία αλλά SO TRUE :D

vonglower
17-10-07, 19:51
Ναι, ναι, πάτε στον ΟΤΕ... Ελπίζω να έχετε... γνώσεις λογιστικής για να βγάλετε άκρη με τα πεντακόσια πάγια που έχει, και, βεβαίως, ευρώπουλα για να τα σκορπάτε....

jimmis74
17-10-07, 19:56
Αρκετές φορές "την πάτησα" κάνοντας βιαστικές κινήσεις στη ζωή μου, έτσι και με το 2play της Forthnet, έσπευσα να κάνω αίτηση με την ανακοίνωση των 24Mbps και χωρίς να το σκεφτώ πολύ - πολύ, τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να ταλαιπωρηθώ για 4 περίπου μήνες εις αναμονή της ενεργοποίησης μου, να καταφέρνω τελικά την ακύρωση της μετάβασης μου στο "ιδιόκτητο" δίκτυο της, τυπικά βέβαια, γιατί στην ουσία λόγω της δικής τους ασυνεννοησίας δεν ενημερώθηκε το τεχνικό της τμήμα εγκαίρως με αποτέλεσμα να μείνω για περισσότερο από 24 ώρες χωρίς τηλέφωνο.

Ευτυχώς όμως οι τεχνικοί του ΟΤΕ στους οποίους απευθύνθηκα έλυσαν το πρόβλημα μου όσο πιο γρήγορα μπορούσαν και τελικά είμαι και πάλι στον ΟΤΕ, του 1, 2, 4 και 8 Mbps με σταθερές όμως αποδόσεις.

Θα περιμένω λοιπόν την καινούρια χρονιά που όπως πιστεύω θα υπάρξουν σημαντικές εξελίξεις στη τηλεφωνία αλλά και στο μέτωπο του Broadband με πολλές νέες προτάσεις, ακόμη και από των ΟΤΕ, μετά βλέπουμε ήρεμα και προπάντων ώριμα. :oneup:

xolloth
17-10-07, 20:34
μην περιμενειs παντωs να ανταγωνισθει τουs εναλλακτικουs σε τιμεs/ταχυτητεs.
ο ΟΤΕ ειναι σαν το iphone ,μονο UI εχει.

sdikr
17-10-07, 20:58
μην περιμενειs παντωs να ανταγωνισθει τουs εναλλακτικουs σε τιμεs/ταχυτητεs.
ο ΟΤΕ ειναι σαν το iphone ,μονο UI εχει.

Ναι γιατί δεν τον αφήνουν ;)

xolloth
17-10-07, 21:07
ουτε θα τον αφησουν.

sdikr
17-10-07, 21:10
ουτε θα τον αφησουν.

εεε τότε ποιος ο λόγος να κάνεις σύγκριση;

πάντως εκεί που τον αφήνουν πάει καλά, ποιότητα, εξυπηρέτηση και έχει και τηλέφωνο αν χρειαστεί :p

DSLaManiaC
17-10-07, 21:13
εεε τότε ποιος ο λόγος να κάνεις σύγκριση;

πάντως εκεί που τον αφήνουν πάει καλά, ποιότητα, εξυπηρέτηση και έχει και τηλέφωνο αν χρειαστεί :p

Του απαγορεύει κανένας να ξεμπουκώσει τα dslam του? (Όσα είναι μπουκωμένα)

psyxakias
17-10-07, 21:18
Θα ήταν πιο ενδιαφέρον ένα τέτοιο thread αν είχε κάποιο συγκεκριμένο format, πχ:
Έφυγα στις ΧΧ/ΧΧ/200Χ, αιτία: αυτο.. (σύντομα με μαξ 10-15 λέξεις, και αν υπάρχει αναφορά στο ADSLGR ας δίνεται και το link του ιστορικού)

Ο λόγος που το αναφέρω αυτό είναι γιατί πχ εγώ δεν βλέπω το λόγο να φύγω ακόμα.. εφ'όσον ενεργοποιήθηκα. Αν παρουσιαστεί άλλη προσφορά καλύτερη, θα το σκεφτώ σαφώς όταν λήξει το 12μηνο της 1ης Ιουνίου ή νωρίτερα αν αξίζει τόσο ώστε να πληρώσω τα 70€.

sdikr
17-10-07, 21:19
Του απαγορεύει κανένας να ξεμπουκώσει τα dslam του? (Όσα είναι μπουκωμένα)

Για δες τι κάνει η forthnet στην Θεσσαλονική.......
Κανένας δεν πούλησε μισθωμένο 1:1

DSLaManiaC
17-10-07, 21:21
Προφανώς όχι..
Αλλά (τουλάχιστον προσωπικά) αν ήξερα οτι θα πάρω 4mbit απο τον ΟΤΕ που θα είναι 4 και σε συνδιασμό με το αξιόπιστο τηλέφωνο δε θα το σκεφτόμουν κάν να το κουνήσω.. Δε πα να έδινε η φόρθνετ 40.
Εννοώ ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αν θέλει να κάνει ανταγωνισμό, όχι μόνο οι τιμές..

sdikr
17-10-07, 21:25
Προφανώς όχι..
Αλλά (τουλάχιστον προσωπικά) αν ήξερα οτι θα πάρω 4mbit απο τον ΟΤΕ που θα είναι 4 και σε συνδιασμό με το αξιόπιστο τηλέφωνο δε θα το σκεφτόμουν κάν να το κουνήσω.. Δε πα να έδινε η φόρθνετ 40.
Εννοώ ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αν θέλει να κάνει ανταγωνισμό, όχι μόνο οι τιμές..

Να στο πώ αλλιώς η Hol έχει διαφήμιση που λέει σε business πακέτο (>60 ευρώ) σου δίνω 1:20 στο δικό μου δικτύο)

Οταν λέμε πίτα dslam δεν έχει πρόλβημα το dslam αλλά η γραμμή απο πίσω, δηλάδη σου βάζει σε 20 χρήστες του 1mbps μια γραμμή 1mbps

Δεν είναι πίτα γιατί εκανε κάτι λάθος ο παροχος.....

nikgr
17-10-07, 21:42
Έφυγα απο AΡΥΣ forthnet και έκανα αίτηση σε Vodafone LLU 24mbit.
Με τους 3μήνες δωρο η τιμή θα βγαίνει σχεδόν 16euro/μήνα.

Αιτία αποχώρησης: Τα συνεχή λάθη της μηχανοργάνωσης και του λογιστηρίου της forthnet με λάθος χρεώσεις κάθε 2μηνο, καθώς και η ανύπαρκτη υποστήριξη της.

Με τη Voda για πρώτη φορά με πήραν τηλέφωνο για να απαντήσουν σε ερώτημά μου. :respekt:
Είχα χρόνια να νιώσω αυτή τη στοργή με τη forthnet! :p

(*) Η forthnet αύξησε τα πάγια ή μου φαίνεται? Γιατί παλιά πλήρωνα 37euro το 2μηνο και τώρα μου ήρθε να προπληρώσω το επόμενο 2μηνο στα 41,65 παρ'ολο που τους ειδοποίησα εδώ και 2μήνες+ (με κοινοποίηση και στην ΕΕΤΤ) για την προ μηνός διακοπή... :down:
Μου ζήτησαν επίσης να πληρώσω ξανά το 2μηνο που τους είχα πληρώσει !
Σύνολο? 80euro έτσι, στην υγειά της forthnet!

cmykos
18-10-07, 06:15
Επιστροφή στον ΟΤΕ!!! Ο ΟΤΕ δεν είναι πλέον αυτός που ξεραμε, έχει αλλάξει πολλύ.

rouho
18-10-07, 07:29
κι' εγώ κι΄εγώ την κάνω με ψιλά πηδηματάκια!

Έκανα ήδη αίτηση για ΟΝ για νέα γραμμη ώστε να μην επιρεαστεί καθόλου η σύνδεση και η τηλεφωνία που έχω. και μόλις ενεργοποιηθώ στην ΟΝ θα καταργήσω 4νετ.

theopan
18-10-07, 09:30
Προφανώς όχι..
Αλλά (τουλάχιστον προσωπικά) αν ήξερα οτι θα πάρω 4mbit απο τον ΟΤΕ που θα είναι 4 και σε συνδιασμό με το αξιόπιστο τηλέφωνο δε θα το σκεφτόμουν κάν να το κουνήσω.. Δε πα να έδινε η φόρθνετ 40.
Εννοώ ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αν θέλει να κάνει ανταγωνισμό, όχι μόνο οι τιμές..

Δε θα διαφωνούσα με τα παραπάνω αν τα τιμολόγια του ΟΤΕ ήταν τα ίδια με των εναλλακτικών.Εφόσον όμως ο ΟΤΕ χρεώνει με το εξωπραγματικό πιά ποσό των ...43€/μήνα την 8Mbps και η Forthnet 21,5€/μήνα την 24Mbps δε μπορώ να αντιληφθώ το σκεπτικό σου.Ας είναι τελικά τα υποτιθέμενα 24 της Forthnet στην πράξη μόνο 8.Και πάλι είμαστε κερδισμένοι κατά 50%.Κολλάμε στην ονομαστική ταχύτητα δηλαδη; ΄Η πιστεύετε ότι αν έδινε και ο ΟΤΕ σήμερα 24Mbps δε θα είχε προβλήματα ρε παιδιά με την παρούσα υποδομή;

No-Name
18-10-07, 09:31
m2 φευγω πάω ΟΝ για μια ποιοτικότερη λύση

xolloth
18-10-07, 13:01
Δε θα διαφωνούσα με τα παραπάνω αν τα τιμολόγια του ΟΤΕ ήταν τα ίδια με των εναλλακτικών.Εφόσον όμως ο ΟΤΕ χρεώνει με το εξωπραγματικό πιά ποσό των ...43€/μήνα την 8Mbps και η Forthnet 21,5€/μήνα την 24Mbps δε μπορώ να αντιληφθώ το σκεπτικό σου.Ας είναι τελικά τα υποτιθέμενα 24 της Forthnet στην πράξη μόνο 8.Και πάλι είμαστε κερδισμένοι κατά 50%.Κολλάμε στην ονομαστική ταχύτητα δηλαδη; ΄Η πιστεύετε ότι αν έδινε και ο ΟΤΕ σήμερα 24Mbps δε θα είχε προβλήματα ρε παιδιά με την παρούσα υποδομή;
μπραβο ρε φιλε.
πεστα γιατι τα εχουν μπερδεψει.

stefkon
18-10-07, 13:17
m2 φευγω πάω ΟΝ για μια ποιοτικότερη λύση



Αν την βρεις πες το μας να ξέρουμε.

jtsop
18-10-07, 14:51
Εγώ έβαλα ιδιόκτητο 4νετ και την κάνω γιατί (παραβλέποντας το άθλιο CC) δεν μπορούσα να κάνω κάποιες συγκεκριμένες κλήσεις (προς 801 βιβα, χελο κλπ), ενώ είχα σαφώς ρωτήσει και μου είχαν πει ότι γίνεται. Σκέφτηκα να πάω στην ΟΝ, αλλά με αυτά που βλέπω εδώ και με αυτά που μου είπαν γνωστοί μου ενεργοποιημένοι (στο ίδιο DSLAM), δεν μου κάνει (ταχύτητες, disconnects και το αναθεματισμένο Pirelli). Οπότε τώρα πάω ΟΤΕ για να έχω τηλέφωνο που καλεί όοοοοοολους τους τηλεφωνικούς αριθμούς και όχι μόνο αυτούς που θέλει η εταιρεία που μου το παρέχει.

Για να καταλήξω θα πληρώνω 12ε πάγιο + 1,2ε αναγνώριση + 3ε για απεριόριστο χρόνο προς έναν αριθμό ΟΤΕ και λέω να βάλω 6Μ/1Μ (με νοιάζει το απλοαντ) από ΧΟΛ με 18ε.
Σύνολο: 34,2ε το μήνα. Με τη 4νετ/ΣΟΧΟ θα ήμουν στα 28~30 (λόγω του 1 αριθμού που καλώ συχνά απο το σπίτι. Άρα για 5 ευρώ περίπου θα έχω το καλύτερο τηλέφωνο (ποιότητα/αξιοπιστία) και ιντερνετ με 1Μ απ και μπορώ αν δεν μου αρέσει να πάω σε οποιονδήποτε πάροχο χωρίς να επηρεάζεται το τηλέφωνο. Τέλος η 4νετ καθώς δεν μου επιτρέπει να παίρνω διεθνείς κλήσεις με αστική χρέωση αλλά με οχταπλάσιο κόστος (ΝΑΙ 8x), τελικά θα μου έβγαινε πολύ παραπάνω (αλλά αυτό ισχύει για μια μικρή μειοψηφία χρηστών που καλούν εκτός Ελλάδος).

@ ADSLgr.com All rights reserved.