PDA

Επιστροφή στο Forum : Zalman 9500 vs Ultra 120 extreme



Σελίδες : [1] 2

alexopth69
17-10-07, 17:46
Αλλαξα λοιπόν τη Zalman 9500 με την Ultra 120 extreme, προσθέτοντας έναν 12άρη Scythe 1600 rpm S-FLEX.

Λοιπόν η διαφορά στη θερμοκρασία φτάνει τους 10 βαθμούς κελσίου. Π.χ.
Q6600 B3 @ 3 GHz, θερμοκρασία δωματίου όταν έγινε η αλλαγή 28 βαθμοί, το full load με folding@home μετά από 4 ώρες λειτουργίας
1. Zalman 9500
idle 50, full load 65
2. Ultra-120 extreme
idle 43, full load 55

Τώρα είμαι στα 3,4 GHz, θερμοκρασία δωματίου 22
idle:43, full load 58

Αυτά...

darisg
18-10-07, 00:44
Ακριβώς τα ίδια.......απο 9500 σε 120extreme 10-12c κάτω....:)

ardi21
18-10-07, 00:57
Η συγκεκριμενη συγκριση για μενα δεν ειναι σωστη αφου πρεπει να γινεται μεταξυ ομοιων προιοντων και αυτα τα 2 δεν ειναι.

Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 17-18 ευρω + τον ανεμιστηρα που πρεπει να παρεις (12 ευρω) οποτε παμε στα 29-30.

Μια ψυκτρα που κοστιζει συνολικα 70-72 ευρω ειναι απολυτα λογικο να ειναι η κορυφαια;)

wi fi thief
18-10-07, 15:16
η thermalright 120 ultra μαζί με τη noctua u12 είναι απλά οι κορυφαίες αεροψύκτρες.
Με ελάχιστα καλύτερη την noctua.
Η Zalman CNPS9700 LED ακολουθεί : πολύ κοντά μεν, αλλά ακολουθεί.
Μιλάμε για τέρμα στροφές και χωρίς να μας ενδιαφέρει ο θόρυβος ;)

mach
18-10-07, 15:24
Η συγκεκριμενη συγκριση για μενα δεν ειναι σωστη αφου πρεπει να γινεται μεταξυ ομοιων προιοντων και αυτα τα 2 δεν ειναι.

Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 17-18 ευρω + τον ανεμιστηρα που πρεπει να παρεις (12 ευρω) οποτε παμε στα 29-30.

Μια ψυκτρα που κοστιζει συνολικα 70-72 ευρω ειναι απολυτα λογικο να ειναι η κορυφαια;)

Έχεις δίκιο.
Η καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής βρίσκεται στην scythe ninja των 35€.
Σαφώς ανώτερη από τη zalman, λίγο χειρότερη από τη ultra 120.

alexopth69
18-10-07, 15:39
Η συγκεκριμενη συγκριση για μενα δεν ειναι σωστη αφου πρεπει να γινεται μεταξυ ομοιων προιοντων και αυτα τα 2 δεν ειναι.

Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 17-18 ευρω + τον ανεμιστηρα που πρεπει να παρεις (12 ευρω) οποτε παμε στα 29-30.

Μια ψυκτρα που κοστιζει συνολικα 70-72 ευρω ειναι απολυτα λογικο να ειναι η κορυφαια;)

Το σκεπτικό μου δεν ήταν αν θα διαλέξει κανείς τη Zalman ή την Ultra, αφού όντως είναι διαφορετικής τιμής προϊόντα, αλλά να ξέρει κάποιος που θέλει περισσότερη ψύξη τι να περιμένει από την αλλαγή αυτή, σε περίπτωση που έχει την 9500.

EDIT: Πρόσθεσα και δεύτερο Scythe στις 1600 rpm και κατέβασα 2 βαθμούς ακόμα. Ο θόρυβος όμως πλέον είναι σημαντικός

stefkon
18-10-07, 15:45
η thermalright 120 ultra μαζί με τη noctua u12 είναι απλά οι κορυφαίες αεροψύκτρες.
Με ελάχιστα καλύτερη την noctua.
Η Zalman CNPS9700 LED ακολουθεί : πολύ κοντά μεν, αλλά ακολουθεί.
Μιλάμε για τέρμα στροφές και χωρίς να μας ενδιαφέρει ο θόρυβος ;)


:oneup:
Για να συμπληρώσω την ...τριάδα μαζί με την NOCTUA NH-U12

ardi21
18-10-07, 15:51
:oneup:
Για να συμπληρώσω την ...τριάδα μαζί με την NOCTUA NH-U12

Την συγκεκριμενη την εχω ψιλοαγαπησει δεν ξερω γιατι...

Νoctua=:respekt::respekt::respekt:

Καλα για fans μην μιλησουμε. Ειναι ετη φωτος μπροστα.

wi fi thief
18-10-07, 15:55
για αυτή μιλούσα και εγώ ρε παιδιά... :)

stefkon
18-10-07, 16:03
Την συγκεκριμενη την εχω ψιλοαγαπησει δεν ξερω γιατι...

Νoctua=:respekt::respekt::respekt:

Καλα για fans μην μιλησουμε. Ειναι ετη φωτος μπροστα.


για αυτή μιλούσα και εγώ ρε παιδιά... :)


Εχχ συγνώμη για το λάθος εννοούσα την NOCTUA NH-U12F (με ανεμιστήρα)
Μην ...βαράτε
Η καλύτερη απ' όλες αυτήν την στιγμή.

Υ.Γ.
Φυσικά ο καθένας έχει την δική του άποψη.

ardi21
18-10-07, 16:12
Καλα, και γω αλλα ντ'αλλων.:p

Την F με τον ανεμιστηρα εννουσα:)

Gordito
18-10-07, 16:31
Έχεις δίκιο.
Η καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής βρίσκεται στην scythe ninja των 35€.
Σαφώς ανώτερη από τη zalman, λίγο χειρότερη από τη ultra 120.

+1000000

Πολυ καλη, αν και θηριωδης, αθορυβη/αποτελεσματικη, δουλευει ακομα και fanless (δοκιμασμενο σε Pentium D) με ελαχιστη διαφορα...

70€ για αεροψυκτρα; Τρελαθηκαμε τελειως;
Τοσο εκανε το κουτι μου .......

alexopth69
18-10-07, 16:31
Την έχει ένας φίλος. Θα την πάρω να τη δοκιμάσω σύντομα και θα σας ποστάρω εδώ τη σύγκριση μεταξύ τους... :)

stefkon
18-10-07, 16:38
Την έχει ένας φίλος. Θα την πάρω να τη δοκιμάσω σύντομα και θα σας ποστάρω εδώ τη σύγκριση μεταξύ τους... :)


EEE ποιες θα συγκρίνεις και πως θα την συγκρίνεις;
Γιατί εδώ απ' ότι φάνηκε άλλα λέμε και άλλα εννοούμε

alexopth69
18-10-07, 16:42
EEE ποιες θα συγκρίνεις και πως θα την συγκρίνεις;
Γιατί εδώ απ' ότι φάνηκε άλλα λέμε και άλλα εννοούμε

Την NOCTUA NH-U12F και την Utra-120 extreme+SFLEX 1600 rpm

stefkon
18-10-07, 16:48
Την NOCTUA NH-U12F και την Utra-120 extreme+SFLEX 1600 rpm


OK
Σε αναμονή λοιπόν για την.....γνώμη σου.

Patentman
18-10-07, 18:05
Ολες αυτες οι ψυκτρες κανουν κακο στην μητρικη.

Μεγαλο βαρος (εξω απο το μεγιστο επιτρεπομενο) και το κεντρο βαρους ειναι εξω απο την βαση του επεξεργαστη κανοντας μοχλο (επιβαρυνοντας ακομη πιο πολυ).

Τωρα δικη σας αποφαση ειναι αλλά η ZALMAN CNPS7500-ALCU με καταλληλο βαρος, χωρις να δημιουργει μοχλο, αθορυβη και στην σωστη τιμη ειναι η ψυκτρα που επρεπε να κοιτατε.
Οτι αλλο ειναι εφετζιδικο μαρκετιστικο μπιχλιμπιδι.

Σαν πολυ καλη ψυκτρα για μεγιστη ψυξη παραμενει η Thermalright XP-120. Αλλά κανει πολυ θορυβο και ειδικα οταν την προοριζουμε για την μεγιστικη ικανη ψυξη με εναν ισχυρο ανεμιστηρα.

haHa
18-10-07, 21:42
Σαν πολυ καλη ψυκτρα για μεγιστη ψυξη παραμενει η Thermalright XP-120. Αλλά κανει πολυ θορυβο και ειδικα οταν την προοριζουμε για την μεγιστικη ικανη ψυξη με εναν ισχυρο ανεμιστηρα.

Aυτην εχω εγω. Thermalright XP-120.

Αριστη!! Με εναν thermaltake ανεμιστηρα (ψιλο της πλακας ειναι) στις 800 στροφες δεν ακουγεται τιποτα και ο επεξεργαστης (athlon64 x2 s939 4400+) με θερμοκρασια δωματιου 25C , εχει 33 C idle (Cool&Quiet) και 49 C full load.

Φυσικα μπορει να δουλεψει και fanless σε παιχνιδια!!(το ειχα παρατηρησει γιατι μερικες φορες με χαμηλα volt που του εδινα για να μην ακουγεται ο ανεμιστηρας δεν αρχιζε καν)

Το κουτι ειναι ενα ζεστο , στενοχωρο middle atx thermaltake tsunami με μονο ενα ανεμιστηρα μπροστα (στις 800 στροφες και αυτος).

Υπαρχει στο κουτι μεσα και μια 7900gt και η mobo ειναι fanless asus a8n32sli deluxe με θερμοκρασια chipset 40-45 βαθμους.
Θερμοκρασια 3 σκληρων περιπου 40 βαθμοι.


Οποτε καταλαβαινεται οτι προκειτε για ενα ζεστο κουτι,αλλα παρολα αυτα η Thermalright XP-120 με εναν ψιλομετριο ανεμιστηρα(δεν βγαζει πολυ αερα και στην φουλ ταχυτητα) στις μολις 800 στροφες, κραταει τον athlon (που καποιοι επιμενουν να λενε οτι ειναι ζεστος) σε 33 C idle (Cool&Quiet) και 49 C full load, με θερμοκρασια δωματιου 25C.




Thermalright :respekt:

Gordito
18-10-07, 22:15
θα πω και εγω τωρα για τη Ninja plus οτι ειναι η καλυτερη, ο επομενος θα πει για τη δικια του κτλ κτλ...

Εδω σε "καυτο" δωματιο και θερμοκρασια μητρικης 33-35 βαθμους ο επεξεργαστης εχει 30-33...

Ο θορυβος ειναι παρελθον - ουτε ακουγεται ο ανεμιστηρας - και σε καλη τιμη.

Δε βλεπω κατι εφετζιδικο/μπιχλιμπιδιστικο στα παραπανω......

wi fi thief
18-10-07, 22:26
νικόλα, μην επιμένεις :

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2965&p=6

το καλό να λέγεται ;)

Gordito
18-10-07, 22:41
Υπερβολες, επι μερους reviews δεν εμπιστευομαι ποτε.

Παρε εδω ενα που η νιντζα φαινεται καλυτερη....
http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=323&pgno=8

Το θεμα ειναι και στο κοστος..... ποσα παραπανω δινεις για την 120 και τι κερδιζεις τελικα...

Την Ninja την ειχα παρει 27€ με ανεμιστηρα (ολα μεσα που λεμε:p) και εχει παει 40+ γιατι εχει αναλογη αποδοση....

Για 2-3 βαθμους, ποσα θα εδινα παραπανω για την 120;

Patentman
18-10-07, 22:59
Για 2-3 βαθμους, ποσα θα εδινα παραπανω για την 120;

70€ για αεροψυκτρα; Τρελαθηκαμε τελειως;
Τοσο εκανε το κουτι μου .......
Σωστο και αυτο.

Σιγα μην δωσω 70 ευρω για να παρω μια ψυκτρα.
Και δεν δινω 45 ευρω παραπανω για να παρω εναν Ε6750 αντι για Ε4500?
ή
65 ευρω παραπανω για να παρω εναν Q6600 αντι του E6750?

Δεν ειμαστε καλα.

wi fi thief
18-10-07, 23:16
@ nikchris : καλύτερη απο την thermalright XP-120 (http://www.silentpcreview.com/article186-page1.html)!!!

Mην επιμένεις λέμεεεε το έχω ψάξει καλάαααα! :p
και ολο το βράδυ να ψάχνεις δεν θα βρεις review που να χάνει η καλύτερη thermalright ή η καλύτερη noctua απο άλλη αερόψυξη σε ικανότητα ψύξης full load .
αν εισαι ικανοποιημένος με τη scythe, όλα καλά.
Εγώ δεν είμαι απο την zalman 9500 μιας και απο την stock του sAM2 (avg) δεν είναι ψυχρότερη (σχεδόν καμιά δεν είναι) παρά μονό πιο ήσυχη...:(

όσο για το θέμα της τιμής (αν και δεν διαφωνώ με τις παρατηρήσεις) είστε μάλλον εκτός θέματος και οι δύο.
Το θέμα (κατέληξε να) αναφέρεται σε κορυφαίας απόδοσης high end aftermarket ψύκτρες αέρα.

Δεν μπορεί σε κάποιον που συγκρίνει τα φουά γκρα με το χαβιάρι να λες "ακριβά είναι, πάρε καμμιά σκορδαλιά..."

mach
18-10-07, 23:40
Έχουν δίκιο ο nickchris και ο patentman.
70€ για να κερδίσεις 100MHz και 3-4 βαθμούς στη CPU. Καλή ψύκτρα, αλλά μόνο για extreme καταστάσεις.
Και φυσικά με χοντρά μειονεκτήματα (ακριβή, βαριά, λίγη ψύξη στην περίμετρο του socket, ασαφής μηχανισμός στήριξης για s775, θέλει χέρι αλλιώς παίζουν και τραυματισμοί :lol: ).

Gordito
18-10-07, 23:49
@ nikchris : καλύτερη απο την thermalright XP-120 (http://www.silentpcreview.com/article186-page1.html)!!!


Mην επιμένεις λέμεεεε το έχω ψάξει καλάαααα! :p


για ξαναδες το λινκ, την συγκρινει αμεσα με μια XP-120, εκτος αν χανω κατι εγω...
Παρε και αλλο ενα λινκ που ειναι η 120 απο κατω:
http://www.silentpcreview.com/article285-page5.html

Τρελη διαφορα....


και ολο το βράδυ να ψάχνεις δεν θα βρεις review που να χάνει η καλύτερη thermalright ή η καλύτερη noctua απο άλλη αερόψυξη σε ικανότητα ψύξης full load .

Δες πανω. Για την Noctua δεν ξερω, δεν απαντω...


αν εισαι ικανοποιημένος με τη scythe, όλα καλά.
Εγώ δεν είμαι απο την zalman 9500 μιας και απο την stock του μονοπύρηνου sAM2 (avg) δεν είναι ψυχρότερη (σχεδόν καμιά δεν είναι) παρά μονό πιο ήσυχη...:(

όσο για το θέμα της τιμής (αν και δεν διαφωνώ με τις παρατηρήσεις) είστε μάλλον εκτός θέματος και οι δύο.
Το θέμα (κατέληξε να) αναφέρεται σε κορυφαίας απόδοσης high end aftermarket ψύκτρες αέρα.

Φιλος μου ειχε after market ψυκτρα και πηγε και εδωσε 50€ να παρει αλλη για να δει 2 βαθμους χαμηλοτερους...

Με δεδομενο οτι 2 βαθμοι δεν δινουν καλυτερο o/c, στην ουσια τιποτα δηλαδη, θεωρω ασκοπο να πεταξεις τα χρηματα σου.
Να δωσεις 20-30-40 παραπανω για οτιδηποτε αλλο θα δεις διαφορα, αλλα για 2-3 βαθμους;
Πεταμενα χρηματα....


Δεν μπορεί σε κάποιον που συγκρίνει τα φουά γκρα με το χαβιάρι να λες "ακριβά είναι, πάρε καμμιά σκορδαλιά..."

Δεν ειναι ετσι. Καπως ετσι ειναι:


Μην παρεις το χαβιαρι απο τον Κολομβουνη, παρτο απο τον Μαρινοπουλο και πληρωσε το σε τιμη μπακαλιαρου.

:p

wi fi thief
19-10-07, 00:12
νίκο, μιλάμε για την thermaright ULTRA (U) 120 extreem (http://www.thermalright.com/a_page/main_product_ultra120_extreme.htm) όχι για την XP-120 (http://www.thermalright.com/a_page/main_product_xp120.htm).

δες εδω (http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleid=2001&page=5) οπου συγκρινονται σε βαθμους κελσιου ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ και σε ηλεκτρικο φορτιο και οχι σε "full load", "τοσα mhz" "τοσο overclocking" "τοση θερμοκρασια στο κουτι η στο δωματιο" κλπ μερικες απο τις πιο γνωστες ψυκτρες της αγορας
Και σε προκαλω να βρεις ενα τεστ (ακομα και απο το site της ιδιας της scythe) οπου η ninja ή αλλη αεροψυκτρα οποιασδηποτε εταιριας ειναι καλυτερη απο την ultra 120 στον τομεα ψυξης της cpu (ακομα και αν το "καλυτερη" αφορα μισο βαθμο κελσιου)

στα υπολοιπα συμφωνω αλλα ειναι εκτος θεματος.
Το θεμα δεν ειναι ποια αγορα ειναι πιο συμφερουσα αλλα αρχικα η συγκριση της ultra 120 με την zalman και αργοτερα συκριση μεταξυ high end αεροψυξης.
Το ζητημα αποδοσης / τιμης ή αλλα επιμερους (θορυβος, βαρος, ευκολια εγκαταστασης) δεν τεθηκαν προς συγκριση
Εγω μιλαω για την καλυτερη (σε αριθμο βαθμων κελσιου) αποδοση μιας αεροψυκτρας, δεν θα συστηνα την thermalright ή την noctua σε κανεναν ως προταση αγορας.

υ.γ : τι ειναι "κολ*μβουνης"??? :hmm:
:p

Gordito
19-10-07, 00:20
Εχεις δικιο, η extreme ειναι καλυτερη (ελαχιστα παντως...)
Αλλα ασε με σε ενα πραγμα τουλαχιστον να υποστηριζω τους Γιαπωνεζους.....:crazy:

alexopth69
19-10-07, 14:08
Σωστο και αυτο.

Σιγα μην δωσω 70 ευρω για να παρω μια ψυκτρα.
Και δεν δινω 45 ευρω παραπανω για να παρω εναν Ε6750 αντι για Ε4500?
ή
65 ευρω παραπανω για να παρω εναν Q6600 αντι του E6750?

Δεν ειμαστε καλα.

Και άμα έχεις Q6600 τι να πάρεις QX6850... ;

Patentman
19-10-07, 17:58
Και άμα έχεις Q6600 τι να πάρεις QX6850... ;
Αμα εχεις Q6600 και αισθανεσαι "λιγος" να σου δωσω τον PIII που εχω να δεις πως ειναι. :p
Μενεις με τον Q6600 και τα 70€ τα δινεις αλλου.
Σοβαρα τωρα, 70€ ειναι παρα πολλα.
Συν οτι φευγεις απο τα στανταρ αντοχης της μητρικης/επεξεργαστη.

Και να σας πω και το αλλο; Και γω καποτε εφτιαξα χειροποιητη ψυκτρα για υδροψυξη, μαζι με ολα τα παρελκομενα που ηταν απο αντλια νερου απο πλυντηριο ρουχων, 2 ψυγεια καλοριφερ απο Punto, 20 λιτρα δεξαμενη και την χρησιμοποιουσα να ψυξω ενα 72Watt peltier.
Ειχα δωσει αρκετα λεφτα αλλά πιο πολυ ειχα αναλωσει πολυ χρονο σε ολο το στησιμο.
Αλλά απο 600Mhz εφτασε τα 1028Mhz και να λειτουργει σταθερα (-6 idle, 0 full load).
Τοτε ομως αυτη η αυξηση της ταξης του 70% μου "εφερε" εναν επεξεργαστη 100.000δρχ φθηνοτερα (ασε που δεν υπηρχε τοτε ο 1000αρης) και μου εδωσε εναν υπολογιστη που πετουσε.
Απο εκει που δεν μπορουσε να κανει επεξεργασια βιντεο εκανε πετωντας (ειχα παρει και κατι πανακριβες μνημες απο Αμερικη).

Σημερα τι διαφορα θα παρεις με μια ψυκτρα των 70€? Τι νοημα εχει να αλλαξεις ψυκτρα σε σχεση με την στοκ? Αντε να εχει ο θορυβος, μεχρι εκει.

wi fi thief
19-10-07, 18:05
καποτε εφτιαξα χειροποιητη ψυκτρα για υδροψυξη, μαζι με ολα τα παρελκομενα που ηταν απο αντλια νερου απο πλυντηριο ρουχων, 2 ψυγεια καλοριφερ απο Punto, 20 λιτρα δεξαμενη και την χρησιμοποιουσα να ψυξω ενα 72Watt peltier.


@ patentman : :respekt::worthy::respekt::worthy::respekt::worthy:

@ ψυγεια απο πουντο (μαζι με τους βιντιλατορες???) : :shock::shock: :worthy::worthy:

(θα ηθελα τοοοοοσο πολυ να ανεβασεις μια φωτο με το πως εμοιαζε ολη η πατεντα εγκατεστημενη στο pc) :clap:

stefkon
19-10-07, 18:27
Κύριοι.... ψυχραιμία. :cool:
Ο καθένας κάνει ότι θέλει
Άλλος θα μείνει με την ψύκτρα της μάνας του άλλος θα θέλει να βάλει καλύτερη ψύκτρα, άλλος την σούπερ-ντούπερ ψύκτρα της αγοράς και άλλος .......υδρόψυξη.
Τώρα με το να λέμε ότι δεν θα έδινα τα παραπάνω χρήματα για την τάδε ψύκτρα, δεν έχει νόημα.
Αν ο άλλος θέλει να δώσει τόσα λεφτά για να πάρει την τάδε ψύκτρα δικαίωμα του, οι υπόλοιποι αν έχουν να προτείνουν κάτι καλύτερο από αυτό που θέλει να πάρει εντάξει αλλά μέχρι εκεί.
Όχι και να του λέμε ότι εμείς δεν θα δίναμε τόσα λεφτά για να την πάρουμε.

Gordito
19-10-07, 18:48
Ακριβως ο καθενας κανει οτι θελει και οταν το εκφραζει δημοσια περιμενει απαντησεις....

Εσυ εχεις καποιο προβλημα; Ενοχληθηκες πουθενα;

wi fi thief
19-10-07, 19:06
Ακριβως ο καθενας κανει οτι θελει και οταν το εκφραζει δημοσια περιμενει απαντησεις....

Εσυ εχεις καποιο προβλημα; Ενοχληθηκες πουθενα;

ενοχληθηκα εγω ρεεε! :p

κοιτα νικο, το ζητημα αποδοσης τιμης δεν τεθηκε απο κανεναν πλην καποιου ...nikchris :p και του πατεντμαν.

Ο ανθρωπος (που ξεκινησε το νημα) δεν ζητησε προταση αγορας, ουτε προτεινε για αγορα την συγκεκριμενη ή αλλη ψυκτρα σε καποιον που αναζηταει κατι καλο για να ψυξει τον επεξεργαστη του.

Μια συγκριση εκανε των ψυκτρων που δοκιμασε και της αποδοσης τους στον επεξεργαστη του.

Με το σκεπτικο σου, αν εσυ μπεις καπου και πεις οτι εισαι ικανοποιημενος με την νιντζα σε σχεση με την σιου-ζιτσου :p ή την ζαλμαν, μπαινω εγω και σου λεω "ακυρον, κοιτα την τσεπη σου παρε μνημες ή το seasonic με αυτα τα φραγκα" (και μαλιστα κατοπιν εορτης : αφου την αγορασες δλδ) ;)


οπως σου ξαναειπα συμφωνω με το σκεπτικο και το δικο σου και του πατεντμαν ομως η σχεση αποδοση/τιμη ή η ευκολια εγκαταστασης ή η χρησιμοτητα της συγκεκριμενης ψυκτρας στο o/c δεν ειναι ζητηματα αυτου του thread ;)

stefkon
19-10-07, 19:08
Ακριβως ο καθενας κανει οτι θελει και οταν το εκφραζει δημοσια περιμενει απαντησεις....

Εσυ εχεις καποιο προβλημα; Ενοχληθηκες πουθενα;


ΝΑΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ :)
Πέρα από την πλάκα, δεν είναι θέμα ενόχλησης, αν διαβάσεις τι γράφω θα καταλάβεις (εκτός αν δεν κατάλαβες). ;)
Με το να λέει ο καθένας δεν δίνω τόσα λεφτά επειδή είναι πανάκριβο δικαίωμα του, αλλά ο άλλος όταν έχει αποφασίσει να πάρει κάτι όσο και να κοστίζει ..... σέβεσαι την απόφαση του και το αφήνεις ή τον βοηθάς να βρεί κάτι καλύτερο από αυτό που θέλει, γιατί διαφορετικά χάνεται το νόημα της συζήτησης μετά.
Τα σχόλια περιττεύουν.

Patentman
19-10-07, 21:47
Μα δεν ειναι ετσι.
Δηλαδη αν το συγκριτικο ηταν "να δεσω μια πετρα στον λαιμο και να πεσω στον Πειραια ή στην Ραφηνα" θα επρεπε να παμε με τα νερα αυτου που ρωταει;

Οχι, ακριβως επειδη ειναι ενα φορουμ αποτελουμενο απο ατομα διαφορων ηλικιων και νοοτροπιων θα πει ο καθενας την γνωμη του ακομη και αν ειναι εναντια σε αυτα που ρωταει ο αλλος.

Αν λοιπον ακους απο καποιον "φαε τα λεφτα σε σουβλακια ειναι καλυτερα" τοτε ακουσε την προταση και μην την δεχθεις αν δεν σου αρεσουν. Εσυ κρινεις και εσυ ρωτας. Γι`αυτο αλλωστε ρωτας για να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες διαφορετικες απαντησεις, εκτος και αν ρωτας απλα και μονο για να χορτασεις τα αυτια σου.

wi fi thief
19-10-07, 22:36
@ patentman : διαβασε τα μηνυματα #1 και #6 καθως και τον τιτλο του thread.

Δεν υπαρχει ερωτημα "να πεσω για πνιξιμο στον πειραια ή στη ραφηνα" αλλα δηλωση : "μαγκες, οποιος γουσταρει πνιξιμο στην ραφηνα ή στον πειραια να επιλεξει ραφηνα γιατι στον πειραια δεν πνιγεσαι τοσο γρηγορα"

φυσικα και ειναι θεμιτο να του πεις : "ρε φιλε η ζωη ειναι ωραια μην κανεις αλακια για το τσοκαρο" αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ο αλλος εχει ηδη πνιγει και το μηνυμα το στελνει απο τον παραδεισο και απευθυνεται σε αυτους που ειναι ηδη με την πετρα στο λαιμο (ειναι δλδ διατεθειμενοι να δωσουνε εξτρα φραγκα -χωρις να υπολογιζουν ποσα- προκειμενου να εχουν την ψυχροτερη αεροψυκτρα που υπαρχει σημερα στην αγορα)


Τεσπα, επι του θεματος και περα απο λεφτα και βαρος : διαφωνεις οτι οι TR 120 ultra extreem ειναι η καλυτερη αεροψυξη για c2d?

Gordito
19-10-07, 22:52
Καλα τα λεει ο Σπυρος.
Ο δημιουργος του νηματος συγκρινει τις 2 ψυκτρες.
Μαλιστα εκθειαζει τη μια, και πολυ σωστα κανει, επειδη του εριξε τη θερμοκρασια.

Το βλεπει Καποιος και λεει παρορμητικα "Γαμ@ τα εργαλεια δικε μου, να το εχω στα υποψιν."

Και ερχεται ο ταδε ξενερωτος(nikchris + patentman, ας πουμε) και λεει "Πολυ καλη ψυκτρα, καλη αποδοση, εγω δεν θα τα επαιρνα γιατι δεν μου κανουν και ειναι ακριβα"

Και βλεπει ο Καποιος και αρχιζει και σκεφτεται "Μπας και εχουν δικιο αυτοι ρε;"

Αυτο ειναι το φορουμ και για αυτο παρατηρησεις τυπου "Δεν εχει νοημα αυτο που κανετε" ειναι αστοχες.

Kαι δε λεμε απλα "Ειναι ακριβο", υπαρχουν και αλλα, αν δεν κανω λαθος ο δημιουργος εχει ηδη αγορασει.

Ας τελειωνουμε λοιπον με το off topic κε Stefkon, ειστε πολυ αστοχος.

stefkon
19-10-07, 23:13
Καλα τα λεει ο Σπυρος.
Ο δημιουργος του νηματος συγκρινει τις 2 ψυκτρες.
Μαλιστα εκθειαζει τη μια, και πολυ σωστα κανει, επειδη του εριξε τη θερμοκρασια.

Το βλεπει Καποιος και λεει παρορμητικα "Γαμ@ τα εργαλεια δικε μου, να το εχω στα υποψιν."

Και ερχεται ο ταδε ξενερωτος(nikchris + patentman, ας πουμε) και λεει "Πολυ καλη ψυκτρα, καλη αποδοση, εγω δεν θα τα επαιρνα γιατι δεν μου κανουν και ειναι ακριβα"

Και βλεπει ο Καποιος και αρχιζει και σκεφτεται "Μπας και εχουν δικιο αυτοι ρε;"

Αυτο ειναι το φορουμ και για αυτο παρατηρησεις τυπου "Δεν εχει νοημα αυτο που κανετε" ειναι αστοχες.

Kαι δε λεμε απλα "Ειναι ακριβο", υπαρχουν και αλλα, αν δεν κανω λαθος ο δημιουργος εχει ηδη αγορασει.

Ας τελειωνουμε λοιπον με το off topic κε Stefkon, ειστε πολυ αστοχος.




Άστο μην το συνεχίζεις.....
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι δεν έχει νόημα να το συζητάς.
Και τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι πολύ άστοχα :lock:

stefkon
19-10-07, 23:17
Μα δεν ειναι ετσι.
Δηλαδη αν το συγκριτικο ηταν "να δεσω μια πετρα στον λαιμο και να πεσω στον Πειραια ή στην Ραφηνα" θα επρεπε να παμε με τα νερα αυτου που ρωταει;

Οχι, ακριβως επειδη ειναι ενα φορουμ αποτελουμενο απο ατομα διαφορων ηλικιων και νοοτροπιων θα πει ο καθενας την γνωμη του ακομη και αν ειναι εναντια σε αυτα που ρωταει ο αλλος.

Αν λοιπον ακους απο καποιον "φαε τα λεφτα σε σουβλακια ειναι καλυτερα" τοτε ακουσε την προταση και μην την δεχθεις αν δεν σου αρεσουν. Εσυ κρινεις και εσυ ρωτας. Γι`αυτο αλλωστε ρωτας για να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες διαφορετικες απαντησεις, εκτος και αν ρωτας απλα και μονο για να χορτασεις τα αυτια σου.


Πολύ άστοχα τα παραδείγματα.
Καμία σχέση με αυτά που λέμε.
Ο σκοπός να καταλαβαίνουμε και κάποια πράγματα. :lock:

Gordito
19-10-07, 23:17
Ναι αν σκεφτω την αρχικη αστοχια την δικη σου, εχεις δικιο :oneup:

Μια χαρα ψυξη ειναι η 120, και η extreme. Μακαρι να ηταν ολες ετσι....

stefkon
19-10-07, 23:24
@ patentman : διαβασε τα μηνυματα #1 και #6 καθως και τον τιτλο του thread.

Δεν υπαρχει ερωτημα "να πεσω για πνιξιμο στον πειραια ή στη ραφηνα" αλλα δηλωση : "μαγκες, οποιος γουσταρει πνιξιμο στην ραφηνα ή στον πειραια να επιλεξει ραφηνα γιατι στον πειραια δεν πνιγεσαι τοσο γρηγορα"

φυσικα και ειναι θεμιτο να του πεις : "ρε φιλε η ζωη ειναι ωραια μην κανεις αλακια για το τσοκαρο" αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ο αλλος εχει ηδη πνιγει και το μηνυμα το στελνει απο τον παραδεισο και απευθυνεται σε αυτους που ειναι ηδη με την πετρα στο λαιμο (ειναι δλδ διατεθειμενοι να δωσουνε εξτρα φραγκα -χωρις να υπολογιζουν ποσα- προκειμενου να εχουν την ψυχροτερη αεροψυκτρα που υπαρχει σημερα στην αγορα)


Τεσπα, επι του θεματος και περα απο λεφτα και βαρος : διαφωνεις οτι οι TR 120 ultra extreem ειναι η καλυτερη αεροψυξη για c2d?

Όχι αλλά κατά την γνώμη μου η NOCTUA NH-U12F είναι καλύτερη.

wi fi thief
19-10-07, 23:40
νικολα :
Να μπω στο review του zyxel super dooper router και να πω "τιιιι? 120 ευρα για συνδεση στο ιντερνετ? μια χαρα ειναι και το usb μοντεμακι του otenet kit ή το ρουτερ που δινει τζαμπε η αλτεκνετ με το κατοσταρικο παιρνεις τρια μηνακια δωρεαν κλησεις ή δυο χρονια συνδρομη στο rapidshare" μπας και προβληματισω τους υποψηφιους αγοραστες του?

νο προμπλεμ, αν νομιζεις οτι ειναι σωστο μπαινω, αλλα αν φαω ποινες ή μπενελικια για τρολλιγκ τα μοιραζομαστε??? (75% εγω - 25% εσυ)???:twisted:

ξαναλεω : δεν διαφωνω με τις αποψεις σου, αλλα κανενας δεν ζητησε ουτε εκανε προταση αγορας.

Με το σκεπτικο σας, δεν θα επρεπε κανεις να αγοραζει χαβιαρι, μιας και με τα σουβλακια γεμιζει ευκολοτερα και γρηγοροτερα το στομαχι... :hmm:

ποιος ειναι ο σπυρος? (απαντησε πρωτα για τον κολ*μβουνη και μετα για τον σπυρο) :p

ακυρον για το "σπυρος" το επιασα (ειμαι σημερα πιο "αργος" και απο τον λυμπε...:sorry:)
Αλλα για τον κολ*μβουνη, θελω απαντηση...:p

stefkon
19-10-07, 23:54
Με το σκεπτικο σας, δεν θα επρεπε κανεις να αγοραζει χαβιαρι, μιας και με τα σουβλακια γεμιζει ευκολοτερα και γρηγοροτερα το στομαχι... :hmm:



Έγραψες....... :oneup:

Patentman
20-10-07, 00:04
Τελος παντων, για να παιρνει ενα τελος αυτος ο διαλογος.
Οπως εγω δεν μπορω να σε υποχρεωσω να παρεις κατι φθηνο και να γινεις καβουρας ετσι και συ δεν μπορεις να με υποχρεωσεις να γινω ωνασης ή να γινω αλογιστος.
Ομως η διαφορά ειναι οτι εξηγησα για ποιους λογους δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα παρολο που εναντι αλλων εχει 1 βαθμο διαφοράς στην ψυξη σε διαφορα συγκριτικα.
Ναι στα συγκριτικα φαινεται καλυτερη η Ultra 120 extreme.
Ε, και; Αυτο μονο θελατε να ακουσετε; Ε δειτε κανα συγκριτικο.

Γιατι και τις μεταξωτες κορδελες (φυκια) μπορεις να τις πληρωσεις για χαβιαρι.
:rofl:

ardi21
20-10-07, 00:06
Sorry αλλα για ολο αυτο το offtopic μηπως φταιω εγω που postαρα πρωτος για την συγκριση?:p:cool:

stefkon
20-10-07, 00:09
Γιατι και τις μεταξωτες κορδελες μπορεις να τις πληρωσεις για χαβιαρι.
:rofl:


Μόνο ......που δεν τρώγεται όπως το χαβιάρι. :)

stefkon
20-10-07, 00:12
Sorry αλλα για ολο αυτο το offtopic μηπως φταιω εγω που postαρα πρωτος για την συγκριση?:p:cool:


Βασικά φταίνε όλοι.....εκτός απο εμένα. :p

wi fi thief
20-10-07, 01:02
Ναι στα συγκριτικα φαινεται καλυτερη η Ultra 120 extreme.
Ε, και; Αυτο μονο θελατε να ακουσετε; Ε δειτε κανα συγκριτικο.


θελαμε δεν θελαμε ακουσαμε και αλλα, αλλα το συγκεκριμενο thread αυτο εξεταζει.
Ειναι συγκριτικο και οχι συμβουλευτικο, πως να το κανουμε δλδ...

Οσον αφορα το "ε δειτε κανενα συγκριτικο" δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.
Εχεις κατι εναντιον των συγκριτικων tests και reviews? (και ειδικα οσων παρατεθηκαν στο νημα?)

Θεωρεις οτι γνωμη πρεπει να εχουν μονο οσοι εχουν προσωπικες εμπειριες?

Εσυ δεν εμπιστευεσαι συγκριτικα tests?

Aν οχι οι (πολυτιμες :respekt:) συμβουλες και προτασεις που εχεις κανει και ευχομαι να συνεχιζεις να κανεις (ξεπερνουν τις 6000 σε αυτο το φορουμ) βασιζονται μονο σε προσωπικη επαφη με το προιον που προτεινεις?

Οταν σε αλλο νημα σε δω να λες (σωστα) οτι ο quad core ειναι γρηγοροτερος απο τον athlon 4200+ να υποθεσω οτι τους εχεις δοκιμασει - τεσταρει προσωπικα ή η αποψη σου προερχεται και απο συγκριτικα τεστς ή αρθρα που εχεις διαβασει??? :hmm:

μαγκες εγω φταιω που αρχισε και συνεχιζεται αυτος ο διαλογος, αλλα οταν δεν δεχομαι ορισμενα πραγματα (στα οποια ΝΟΜΙΖΩ οτι εχω δικιο), δυσκολα σταματαω. :oops:

manoulamou
20-10-07, 18:24
Ελπιζω οταν με το καλο θελησω να παρω το καινουργιο pc
να (μην μου) το γεμισετε με τοσα off topics στην προσπαθεια σας να με βοηθησετε!:)

Τελικα το συμπερασμα ποιο ειναι: να μην δινουμε τοσα πολλα λεφτα για αερο-ψυξη και οτι
η ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των δυο προς συγκριση, ειναι σχεδον μηδαμινη;

Gordito
20-10-07, 18:28
Δεν νομιζω να κλοκαρετε εσεις οποτε μαλλον θα σας προτεινουμε mainstream κοματια :p

Αλλα εδω δεν ειναι θεμα αγορας αλλα συγκρισης.

Αλλα απο την αλλη πως να μην εχεις γεματο το τοπικ με off topic οταν εχει γραψει γνωστο off topic troll (http://http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=25073); :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.