PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbit???



andrew3567
17-10-07, 19:38
γεια σας παιδια.προχθες μου ενεργοποιηθηκε το 2play απ την forthnet και ειμαι απογοητευμενος....οι ταχυτητες μου δεν ξεπερνανε τα 300kb/s και με μπολικη τυχη τα 500-600...οτι και να πω θα ειναι λιγο....απλα θελω τη βοηθεια σας σχετικα με τα στατιστικα της γραμμης μου μηπως φταιει η γραμμη μου και οχι η forthnet πραγμα δυσκολο...

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 17420 Kbps 509 Kbps
Attainable 19608 1260 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 30.3 dB
Line Attenuation 20.0 dB 8.5 dB
Output Power 12.3 dBm 19.1 dBm
ευχαριστω εκ των προτερων παιδια

ThReSh
17-10-07, 19:43
παίζεις με download manager ή χωρίς?

andrew3567
17-10-07, 19:55
χωρις αλλα τι σημασια εχει αυτο ρε φιλε?εδω σου λεω παει χαλια δεν ειναι οτι χανει λιγο....επρεπε να πηγαινει με τουχαλιστον 1,5 mb/s και παει με 300kb!!

ThReSh
17-10-07, 20:02
και όμως παίζει και σπουδαίο ρόλο...μόνο με download managers (οι οποίοι έχουν segmented downloading aka acceleration) πιάνεις μεγάλες ταχύτητες σε direct download σε τόσο μεγάλες γραμμές...
επιπλέον, από που κατεβάζεις για να τεστάρεις την γραμμή? όλοι εδώ λένε να κατεβάζεις με download manager (πχ DAP) από γρήγορους servers (βλ. Nvidia/AMD/Intel/Microsoft) ή από ftp της Forthnet πάνω από ένα αρχείο ταυτόχρονα για να δεις πόσο πιάνεις max...
τέλος αν είσαι Θεσσαλονίκη η Forthnet έχει γενικότερα πρόβληματα εκεί...

nnn
17-10-07, 22:06
Παίζεις με τους κανονικούς κωδικούς ?

geopasx
17-10-07, 23:15
Έχω 2play στο ιδιόκτητο της Forthnet (DSLAM του ΟΤΕ στη Ροσταν στη Θεσσαλονίκη) και οι παράμετροι του router μου (CL-110 Siemens) είναι :

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 15292 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 17280 Kbps 1256 Kbps
Noise Margin 6.5 dB 30.0 dB
Line Attenuation 33.0 dB 15.6 dB
Output Power 12.4 dBm 16.6 dBm

Σχετικά με τις τιμές Downstream : Απ' ότι ξέρω γιά να είναι καλή η γραμμή και να μην έχει "θόρυβο" πρέπει το Noise Margin να είναι μεγαλύτερο των 6 dB θεωρητικά, πρακτικά όμως κάτω από 10 dB υπάρχουν προβλήματα συγχρονισμού. Επίσης, η Line Attenuation πρέπει να είναι μικρότερη από 60 dB, ενώ η Output Power πρέπει να είναι μικρότερη των 15 dBm.
Σχετικά με τις ταχύτητες downloading τώρα : Καλό είναι να χρησιμοποιείς κάποιον download manager (εγώ έχω τον DAP). Πάντως οι μετρήσεις ταχύτητας downloading που κάνω με το τεστ της Forthnet (http://speedtest.forthnet.gr/) είναι απογοητευτικές ειδικά το απόγευμα.

ThReSh
17-10-07, 23:20
το τεστ της Forthnet είναι FAIL! :p

geopasx
17-10-07, 23:24
το τεστ της Forthnet είναι FAIL! :p

:hmm: Ποιό test θεωρείς περισσότερο αξιόπιστο ;

ariadgr
18-10-07, 00:42
:hmm: Ποιό test θεωρείς περισσότερο αξιόπιστο ;

Download από ftp.ntua.γρ και Apple, Microsoft με download manager

ThReSh
18-10-07, 10:51
αυτό που έγραψε ο ariadgr :)

slaughter
18-10-07, 12:04
χωρις αλλα τι σημασια εχει αυτο ρε φιλε?εδω σου λεω παει χαλια δεν ειναι οτι χανει λιγο....επρεπε να πηγαινει με τουχαλιστον 1,5 mb/s και παει με 300kb!!


καλα μην κλαίγεσαι λες κ κατέβαζες κ χτες με τέτοιες ταχύτητες κ σου φαίνονται λίγες !!!
Σιγά σιγά τα πράγματα θα στρώσουν. Τώρα έχει πέσει κ πολύς κόσμος. Σε κανα χρόνο θα παραείσαι κυριλέ. Να ξέρεις ότι για να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες πρέπει να έχεις ενα καλό σύστημα (οχι τίποτα win98 πχ) κ να κάνεις κ βελτιστοποιήσεις στα TCP σου. Παίζουνε πολλοί παράγοντες κ όχι αναγκαστικά ο ISP.
έχεις μια πολύ καλη γραμμή. Συγχρονίζεις ψηλά κ στο μέλλον θα είσαι καλύτερα!!!
Αν δεν σε καλύπτει η Forthnet πήγαινε σε καναν άλλον που πιστεύεις οτι θα είσαι καλύτερα. :p

geopasx
18-10-07, 23:35
Download από ftp.ntua.γρ και Apple, Microsoft με download manager

Μπήκα στο ftp.ntua.gr και κατέβασα το αρχείο "AdbeRdr60 enu Full.exe" πρώτα με DAP οπότε η ταχύτητα downloading ήταν περίπου 250 Kb/s και μετά με FDM οπότε η ταχύτητα downloading ήταν περίπου 0,8 Kb/s. Τι συμπέρασμα πρέπει να βγάλω σχετικά με την ταχύτητα της σύνδεσής μου :(;

ThReSh
18-10-07, 23:36
ότι έχει πρόβλημα η Θεσσαλονίκη γενικότερα...

geopasx
18-10-07, 23:43
Download από ftp.ntua.γρ και Apple, Microsoft με download manager

Μπήκα στο ftp.ntua.gr και κατέβασα το αρχείο AbdeRdr60 enu Full.exe με μέγεθος 15.5 Mb, πρώτα με DAP οπότε η ταχύτητα downloading ήταν περίπου 250 Kb/s και μετά με FDM οπότε η ταχύτητα ήταν περίπου 0,8 Kb/s. Τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω γιά την ταχύτητα της σύνδεσής μου ; Είναι μεγάλη ή μικρή :hmm:;

JULIANIK
19-10-07, 08:03
Μπήκα στο ftp.ntua.gr και κατέβασα το αρχείο AbdeRdr60 enu Full.exe με μέγεθος 15.5 Mb, πρώτα με DAP οπότε η ταχύτητα downloading ήταν περίπου 250 Kb/s

15Mb αρχειο ειναι παρα πολυ μικρο για να βγαλεις συμπερασμα. Βρες ενα πανω απο 100Mb και κανε τεστ με αυτο. Δεν χρειαζεται να το κατεβασεις ολοκληρο αλλωστε.
Σε μενα τα νουμερα γυρνανε σα να ειναι φρουτακια κουλοχερη, μεχρι τα 10-15Mb και απο εκει αρχιζει να δειχνει ταχυτητα. Η πραγματικη ταχυτητα "σταθεροποιειται" μετα τα 50-60Mb.

Φροντισε να ορισεις στα settings του DAP οτι εχεις τη μεγιστη δυνατη ταχυτητα, για να σου δωσει τη δυνατοτητα να κατεβαζεις το αρχειο σε πολλα κομματια ταυτοχρονα. Εμενα μου δινει 10 ταυτοχρονες συνδεσεις. Αν δεν το αλλαξεις αυτο κατεβαζεις με πολυ λιγοτερες... 2-3 μαλλον.

Τωρα το πρωι, το ftp μου δινει περιπου 1,5Mb/s ταχυτητα σαφως κατωτερη απο τις δυνατοτητες της γραμμης μου (με 2,25Mb/s περιπου το max).
Παντως αν στις 8 το πρωι δινει μονο 1,5Mb/s μεχρι το απομεσημερο θα σερνομαστε πολυ ασχημα και παλι... κλασσικα....
Ενα μηνα διορθωνουν "το προβλημα" κατα τ'αλλα.

ariadgr
19-10-07, 16:15
Τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω γιά την ταχύτητα της σύνδεσής μου ;

Τίποτα, προτού δοκιμάσεις και από Apple και Microsoft όπως σου έγραψα, με μεγάλα αρχεία (π.χ. 200mb).

geopasx
20-10-07, 10:26
15Mb αρχειο ειναι παρα πολυ μικρο για να βγαλεις συμπερασμα. Βρες ενα πανω απο 100Mb και κανε τεστ με αυτο. Δεν χρειαζεται να το κατεβασεις ολοκληρο αλλωστε.
Σε μενα τα νουμερα γυρνανε σα να ειναι φρουτακια κουλοχερη, μεχρι τα 10-15Mb και απο εκει αρχιζει να δειχνει ταχυτητα. Η πραγματικη ταχυτητα "σταθεροποιειται" μετα τα 50-60Mb.

Φροντισε να ορισεις στα settings του DAP οτι εχεις τη μεγιστη δυνατη ταχυτητα, για να σου δωσει τη δυνατοτητα να κατεβαζεις το αρχειο σε πολλα κομματια ταυτοχρονα. Εμενα μου δινει 10 ταυτοχρονες συνδεσεις. Αν δεν το αλλαξεις αυτο κατεβαζεις με πολυ λιγοτερες... 2-3 μαλλον.

Τωρα το πρωι, το ftp μου δινει περιπου 1,5Mb/s ταχυτητα σαφως κατωτερη απο τις δυνατοτητες της γραμμης μου (με 2,25Mb/s περιπου το max).
Παντως αν στις 8 το πρωι δινει μονο 1,5Mb/s μεχρι το απομεσημερο θα σερνομαστε πολυ ασχημα και παλι... κλασσικα....
Ενα μηνα διορθωνουν "το προβλημα" κατα τ'αλλα.

:oneup: Αφού έκανα όλες τις ρυθμίσεις που μπορούσα (και καταλάβαινα) στο DAP, κατέβασα ένα αρχείο 266 Mb από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Η ταχύτητα ξεκίνησε περίπου από τα 200 Kb/s και αυξανόταν μέχρι περίπου τα 60 Mb του αρχείου οπότε σταθεροποιήθηκε στα 1,5 Mb/s γιά 160 Mb αρχείου. Μετά (και ενώ απέμενααν γύρω στα 40 Mb αρχείου) και μέχρι το τέλος του downloading η ταχύτητα μειωνόταν αλλά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα 300 Κb/s.
Πράγματι, το αρχείο κατέβαινε σε πολλά κομμάτια ταυτόχρονα τα οποία δηλώνονταν με διαφορετικά χρώματα. Με τον FDM δε δοκίμασα κάποιο downloading αλλά πρέπει να είναι γενικά πιό αργός από το DAP...

JULIANIK
20-10-07, 10:49
Η ταχύτητα ξεκίνησε περίπου από τα 200 Kb/s και αυξανόταν μέχρι...

...κατέβαινε σε πολλά κομμάτια ταυτόχρονα τα οποία δηλώνονταν με διαφορετικά χρώματα......

Ωραια λοιπον :)
Η ταχυτητα στην πραγματικοτητα, δεν αυξανεται μεχρι τα 50-60Mb,
απλα ο μετρητης προσπαθει να βγαλει τον σωστο μεσο ορο, και χρειαζεται λιγο χρονο.

Διαφορετικά χρώματα? χεχε... εχω το ιδιο DAP εδω και 5-6 χρονια. Ισως πρεπει να αναβαθμιστω χρωματικα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.