PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG200G disconnect/connect



Harker88
17-10-07, 19:41
Παιδιά γεια σας και απο εμένα. Πρώτο μου post στο forum με απορία. Ψάχνω και ξαναψάχνω αλλά δε βρίσκω απάντηση στο πρόβλημά μου.

Έχω ένα linksys wag200g. Σχεδόν από την αρχή που το αγόρασα ανά περιόδους κάνει στιγμιαία disconnect/connect από μόνο του. Παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει κυρίως τις απογευματινές ώρες, όταν μάλλον πέφτει η μεγάλη σύνδεση στις DSL (έχω forthnet 2mbps). Κατέβασα την τελευταία έκδοση του firmware 1.01.05 αλλά και πάλι τα ίδια.

Κατά πάσα πιθανότητα με αυτό συνδέεται και το ότι στο rapidshare όταν πάω να κάνω upload ένα αρχείο η ταχύτητα αυξάνει κατακόρυφα και η μπάρα φτάνει στο 100% σε ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς φυσικά να παίρνω κάποιο download link. Παρατηρώ ότι όταν συμβαίνει αυτό συνήθως μετά από μερικά δευτερόλεπτα γίνεται και το στιγμιαίο disconnect/connect στο router. Δεν ξέρω αν είναι τυχαιο. Δε συμβαίνει φυσικά μόνο στο rapidshare αυτό. Οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να φάω disconnect.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

k_koulos
17-10-07, 20:22
μπουκώνει, δοκίμασε να χαμηλώσεις το MTU, έλα και απο νήμα του wag200g για περισσότερα

Harker88
17-10-07, 22:52
μπουκώνει, δοκίμασε να χαμηλώσεις το MTU, έλα και απο νήμα του wag200g για περισσότερα

Πόσο να το χαμηλώσω; Το πήγα στα 1300 και πάλι τα ίδια μου κάνει. Disconnect/connect. Στο DSL Modulation τι βάζω; G.dmt; Το είχα Multimode αλλά και πάλι δεν είδα διαφορά.

Τι είναι το νήμα του wag200g; :oops:

k_koulos
17-10-07, 23:10
αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192) κ αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=56948)

Harker88
17-10-07, 23:40
Ωραία και καλά αυτά φίλε μου αλλά επί της ουσίας δε με βοηθάνε :(
Εγώ ρωτάω αν έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και πως το έλυσε.

k_koulos
18-10-07, 00:03
ok καλως όρισες, τώρα είδα οτι είναι το πρώτο σου post :sorry:

σου έδωσα τα 2 νήματα να κάνεις το ερώτημα σου εκεί, είναι νήματα που τα κοιτάνε αρκετοί χρήστες με το wag και πιθανόν να βρείς πιο εύκολα λύση εκεί απο το να ανοίγεις νέο νήμα.

ελπίζω να βρείς λύση σύντομα!

[το g.dmt και το multimode δεν νομίζω οτι επηρεάζουν την περίπτωση σου, εγώ θα το άφηνα multimode και θα κοίταγα άλλες παραμέτρους]

Harker88
18-10-07, 09:28
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα φίλε μου.
Τα είδα τα αντίστοιχα threads, στα οποία υπάρχουν μερικοί χρήστες με παρόμοιο πρόβλημα. Δεν είδα όμως να δίνεται καμία λύση γι'αυτό και είπα να ανοίξω αυτό το thread για να γράφουμε εδώ συμβουλές και πιθανές λύσεις.

Μερικά ακόμη περίεργα που παρατήρησα είναι ότι με τα disconnect/connect του router δεν άλλαζε η IP μου και ότι τις βραδυνές ώρες το upload μου δούλεψε μια χαρά και δεν είχα χαρακίρια στο upload. Λέτε τελικά να μη φταίει το router μου και να είναι θέμα του ISP ή ακόμη και του καλωδίου μου; Και άλλοι όμως αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Ακούω συμβουλές γιατί είμαι σε απελπισία :(

Kokotaz
23-10-07, 14:25
Αν δεν εχει αλλαξει κατι μεχρι σημερα(γιατι βλεπω οτι περασαν κανα 5αρι μερες)
θα σου προτεινα να τσεκαρεις αν φταιει το WAG200G.
Πως;
=> Ολο και καποιος γνωστος σου θα εχει ADSL!Αν μαλιστα δεν εχει προβληματα σαν τα δικα σου μπορειτε να το δοκιμασετε στο σπιτι του για καμια βδομαδα.Αν δεν παρουσιασει προβληματα,θα σημαινει οτι το μοντεμ ειναι ΟΚ!Αν εχει τα ιδια προβληματα τοτε αλλαξε το!Αν μπορεις να τεσταρεις και καποιο αλλο μοντεμ στην δικη σου γραμμη,τοτε θα βγαλεις ακομα καλυτερα συμπερασματα.
Περα απο την "υγεία" του μοντεμ...
δεν αλλαζεις πριζα, τηλεφωνικο καλώδιο και καλωδιο δικτυου για πιο σιγουρια?{κανα δεκαπενταγιουρο θα σου παει φανταζομαι}
Χαιρετω,Κωστας!

Harker88
27-10-07, 13:27
Λοιπόν παίδες αλλάζοντας καλώδιο, κάνοντας άπειρες αλλαγές, βάζοντας το ολοκαίνουργιο firmware που μου έστειλαν από την εταιρεία (1.01.06), μιλώντας στο (ομολογουμένως εντυπωσιακό) live chat της linksys με τους τεχνικούς της,κτλ,κτλ,κτλ. κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά το Linksys WAG200G είναι: Μ Ε Γ Α Λ Η Α Π Α Τ Η . Κοινώς κλαίω τα λεφτά μου.- :down::down::down:
Δοκίμασα να συνδέσω το BaudTec μοντεμάκι της ConnX που πήρα τζάμπα από το PC Magazine και φυσικά δούλεψε άριστα, χωρίς καμία ρύθμιση, ούτε connect/disconnect, ούτε προβλήματα στo upload στο rapidshare, ούτε τίποτα. Όλα δούλεψαν άψογα. Ήθελα και ασύρματο Internet πανάθεμά με.
Τι να πω..Η μεγαλύτερη απάτη ever το Linksys. Τώρα θα τους τα κάνω ζέπελιν στο Live chat να μου στείλουν άλλο. Ε όχι και να μου φάνε 80 ευρώ οι κλέφτες.

k_koulos
27-10-07, 14:44
δοκίμασες το linksys σε σπίτι φίλου για να δεις μήπως είναι ελλατωματικο; το 1.01.06 το έχεις ακόμα να μας το στείλεις ;

NIKOS L
27-10-07, 21:45
δοκίμασες το linksys σε σπίτι φίλου για να δεις μήπως είναι ελλατωματικο; το 1.01.06 το έχεις ακόμα να μας το στείλεις ;


http://www.linksysinfo.org/forums/showthread.php?p=311542


δεν το δοκιμασα ακομη γιατι δεν ξερω αν ειναι beta η final. αν καποιος γνωριζει κατι ας μας ενημερωση,btw μονο το λινκ του τελευταιου ποστ λειτουργει

k_koulos
27-10-07, 22:27
beta είναι αλλά δεν κολάμε σε λεπτομέρειες, ευχαριστώ!

[δεν είναι κακό, ή μαλλον δεν βλέπω κάτι κακό]

NIKOS L
27-10-07, 22:43
ναι ειπα να το ρισκαρω και το δοκιμασα και εγω και μεχρι στιγμης ολα ειναι ενταξη..μη σου πω οτι νιωθω "καπως" πιο σπιντατος απο πριν.αλλα αυτο μαλλον εχει να κανη με placebo παρα με την πραγματικη ταχυτητα..........οσο για το εαν ειναι beta η οχι ,εχω την αισθηση οτι ειναι final

k_koulos
27-10-07, 22:45
χμ όντως είναι λίγο ταχύτερο, αλλά δεν ξέρω καμία φορά και το απλό ρεσταρτ βοηθάει δώστου λίγο χρόνο πριν βγάλεις συμπεράσματα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.