PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάτρα : Ιδιόκτητο HOL : Κοροϊδία



HarryV
18-10-07, 11:22
Το πακέτο μου λήγει 30/10. Βλέποντας το wizard για τη Πάτρα που έδινε αναβάθμιση 15/12 και έχοντας υπ' όψιν διακοπή ένα μήνα πριν τις 30/10, είπα δε πειράζει, 2 μήνες είναι αυτοί θα περάσουν. Εξ' άλλου, η αλλαγή ISP δε θα έπαιρνε και πολύ λιγότερο. Και ω του θαύματος, σήμερα η HOL, (που πλέον δε μπορώ να διακόψω τη συνδρομή μου) μετακίνησε την ημερομηνία 3,5 μήνες. Αν αυτό δεν είναι απάτη, τότε ποιο είναι ?

strkomis
18-10-07, 14:54
Το πακέτο μου λήγει 30/10. Βλέποντας το wizard για τη Πάτρα που έδινε αναβάθμιση 15/12 και έχοντας υπ' όψιν διακοπή ένα μήνα πριν τις 30/10, είπα δε πειράζει, 2 μήνες είναι αυτοί θα περάσουν. Εξ' άλλου, η αλλαγή ISP δε θα έπαιρνε και πολύ λιγότερο. Και ω του θαύματος, σήμερα η HOL, (που πλέον δε μπορώ να διακόψω τη συνδρομή μου) μετακίνησε την ημερομηνία 3,5 μήνες. Αν αυτό δεν είναι απάτη, τότε ποιο είναι ?

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις;
Αφου οπως λες (πολυ σωστα) εξαπατηθηκες νομιζω οτι δικαιουσαι να διακοψεις χωρις ποινη αποσυνδεσης.
Δεν πρεπει να καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια γιατι ολοι αυτοι οι παροχοι εχουν ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΕΙ εντελως και πονταρουν στην ανεκτικοτητα μας και στο οτι συνεχως υποχωρουμε για να μην εχουμε μπλεξιματα...
Απο οτι ειδα εισαι στην Πατρα, εδω στην Αθηνα η κατασταση ειναι σκετη απελπισια, σε συμβουλευω να μην τσιμπησεις με τιποτα προσφορες, ταχυτητες και λοιπα εξωτικα κολπα, μεινε στο ΑΡΥΣ που εχεις αν χρειαζεσαι το internet για κατι παραπανω απο το να κατεβαζεις μουσικη π.χ
Οσο για την HOL επειδη εχω πικρη πειρα σου λεω οτι αν συμβει το παραμικρο (βλαβη) η υποστηριξη που θα εχεις θα ειναι 0 (στην καλυτερη), αν δε σε μπερδεψουν και περισσοτερο.

HarryV
20-10-07, 08:57
Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις;
Αφου οπως λες (πολυ σωστα) εξαπατηθηκες νομιζω οτι δικαιουσαι να διακοψεις χωρις ποινη αποσυνδεσης.
...


Δυστυχώς φίλε μου, η μία είναι συμβατική υποχρέωση από μέρους μου.
Αντίθετα, αυτοί δεν έχουν καμμία συμβατική υποχρέωση αναβάθμισης.

grsaint13
20-10-07, 13:33
Δυστυχώς φίλε μου, η μία είναι συμβατική υποχρέωση από μέρους μου.
Αντίθετα, αυτοί δεν έχουν καμμία συμβατική υποχρέωση αναβάθμισης.

Δεν είσαι σε αορίστου υποθέτω έτσι;Έχεις πέσει κι εσύ στην παγίδα της ετήσιας ανανέωσης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.