PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρυζωνικό αμφίδρομο δορυφορικό Internet



Νικαετός
10-02-05, 22:14
Το ιστορικό :

Η εταιρία SATLYNX , (μάλλον Γερμανική με έδρα το Λουξεμβούργο) , παρέχει μέσω του "δικού μας" δορυφόρου HELLAS SAT στις 39 Ε , δορυφορικό αμφίδρομο ίντερνετ με 8 Mbps download και 2 Mbps upload , με σχετικά οικονομικές τιμές .

Εντελώς απογοητευμένος από την ποιότητα των dsl υπηρεσιών στην χώρα μας , επικοινώνησα με την εν λόγω εταιρία ,ζητώντας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το κόστος , απαιτούμενο εξοπλισμό , μηνιαίο όριο downloading κλπ.

Σήμερα λοιπόν έλαβα ένα ευγενέστατο e-mail από τον εκπρόσωπο της εταιρίας στη Γερμανία ,όπου όμως μου εξηγούσε πως δεν παρέχουν τις υπηρεσίες αυτές στην Ελλάδα (παρ' ολο το all over europe, που διαφημίζουν στο site τους ,) διότι όπως αναφέρουν θέλουν να έλθουν σε επαφή με έναν τοπικό μεταπωλητή για να κάνουν συμφωνία μαζί του και στη συνέχεια θα δώσουν και στην Ελλάδα ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Η απορία:

Εφόσον είμαστε στην ΕΕ και η συγκεκριμένη εταιρία είναι ευρωπαϊκή , πού υπάρχει εμπόδιο να παρέχουν κατευθείαν τις υπηρεσίες στους σε οποιοδήποτε πολίτη της ΕΕ τους το ζητήσει ? Υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που να το απαγορεύει ? Είναι απλά πολιτική δική τους ?

Αν αληθεύει το δεύτερο , οι ελληνικές εταιρίες τι κάνουν ? Γιατί κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ? Και δεν εννοώ τους ISP αλλά τις ιδιωτικές εταιρίες , π.χ. Πλαίσιο κλπ που παλαιότερα είχαν κάτι αντίστοιχο ?

Περιμένω να ακούσω δικά σας σχόλια και θα επανέλθω , γιατί το "ψάχνω" αρκετά το θέμα .

Cafeeine
10-02-05, 22:20
Αν δεν απατόμαι απο την εμπειρία μου της ελληνικής πραγματικότητας, οι "ντοπιοι" μάλλον τα χαλάνε στις προμήθειες ...

sdikr
10-02-05, 22:37
Η απορία:

Εφόσον είμαστε στην ΕΕ και η συγκεκριμένη εταιρία είναι ευρωπαϊκή , πού υπάρχει εμπόδιο να παρέχουν κατευθείαν τις υπηρεσίες στους σε οποιοδήποτε πολίτη της ΕΕ τους το ζητήσει ? Υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που να το απαγορεύει ? Είναι απλά πολιτική δική τους ?


Μιας και αυτό που πουλάν είναι "υπηρεσία" χρείαζονται κάποιον εδώ που να μπορεί να αναλάβει την εγκατάσταση - ρυθμίση.

Οπώς καταλαβαίνεις δεν μιλάμε απλά για ένα πιάτο για να λάβεις το σήμα, αλλά και τον εξοπλισμό για να στείλεις, κάτι το οποίο κοστίζει και θέλει σωστό ρύθμισμά.

Νικαετός
10-02-05, 22:48
Μιας και αυτό που πουλάν είναι "υπηρεσία" χρείαζονται κάποιον εδώ που να μπορεί να αναλάβει την εγκατάσταση - ρυθμίση.

Οπώς καταλαβαίνεις δεν μιλάμε απλά για ένα πιάτο για να λάβεις το σήμα, αλλά και τον εξοπλισμό για να στείλεις, κάτι το οποίο κοστίζει και θέλει σωστό ρύθμισμά.


No problem σε αυτό Σπύρο , έχω κάνει δύο εγκαταστάσεις μόνος μου χωρίς κανένα πρόβλημα . Βέβαια εκείνες ήταν μόνο για λήψεις , όχι αμφίδρομες αλλά με τον HELLASSAT και το πανίσχυρο σήμα του δεν πιστεύω πως υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε εξειδικευμένοι τεχνικοί υπάρχουν και εδώ , ξέρω δύο - τρεις ,διότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι η μόνη που παρέχει τέτοιου είδους υπηρεσίες. Άλλωστε τον HELLASAT τον λαμβάνω με σήμα 98% :!: :!: .

Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο να μην μπορώ ως Ευρωπαίος πολίτης (..μη χ@σω) να πάρω τις υπηρεσίες απευθείας από αυτούς και όχι μέσω μεταπωλητή . Από όσο έμαθα από μία πρώτη έρευνα δεν υπάρχει κάτι που να το εμποδίζει , αντίθετα μπορώ να πω πως είναι και αντίθετο με τις αρχές της ΕΕ να μου αρνούνται τις υπηρεσίες τους. Πολύ φοβάμαι πως μάλλον ο Cafeeine έχει δίκιο . Θέμα προμήθειας είναι και μάλλον η συμφωνία με κάποιον αντιπρόσωπο είναι κοντά. Η σκέψη μου είναι πως αν μπει στη μέση μεταπωλητής αντιπρόσωπος , η υπηρεσία θα κοστίζει το διπλάσιο .. :cry: :cry:

Crosstalk
10-02-05, 22:53
τι λετε λοιπον να οργανωθουμε και να παρουμε εμεις την μεταπωληση?!?!?!?!

οσοι πιστοι με γνωσεις (τεχνικες δορυφορικες και εμπορικες) ας το ψαξουμε εαν δουμε οτι υπαρχει potential!

sdikr
10-02-05, 22:55
No problem σε αυτό Σπύρο , έχω κάνει δύο εγκαταστάσεις μόνος μου χωρίς κανένα πρόβλημα . Βέβαια εκείνες ήταν μόνο για λήψεις , όχι αμφίδρομες αλλά με τον HELLASSAT και το πανίσχυρο σήμα του δεν πιστεύω πως υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε εξειδικευμένοι τεχνικοί υπάρχουν και εδώ , ξέρω δύο - τρεις ,διότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι η μόνη που παρέχει τέτοιου είδους υπηρεσίες. Άλλωστε τον HELLASAT τον λαμβάνω με σήμα 98% .


Και εγω 'εχω κανει, την πρώτη ΄πήρα ενα κάτσε καλά μάυρισμα (πολλές ώρες στην ταράτσα!) την δευτερη μου δούλεψε σχεδόν με την μία (Σκωτία astra 2)

Αλλα!!! αλλιώς είναι το να στείλεις!

Αυτό που πιστέυω είναι οτι σαν γερμάνικη εταιρία θέλει να έχει κάποιον έδώ (δεν σε σταματάει τίποτα να το αναλάβεις εσύ!)

Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο να μην μπορώ ως Ευρωπαίος πολίτης (..μη χ@σω) να πάρω τις υπηρεσίες απευθείας από αυτούς και όχι μέσω μεταπωλητή .

Το ίδιο κάνει και η Οτενετ πχ, δεν μπορείς να πάρεις απο την ίδια αλλά μέσω μεταπωλήτη

Νικαετός
10-02-05, 22:58
τι λετε λοιπον να οργανωθουμε και να παρουμε εμεις την μεταπωληση?!?!?!?!

οσοι πιστοι με γνωσεις (τεχνικες δορυφορικες και εμπορικες) ας το ψαξουμε εαν δουμε οτι υπαρχει potential!

Πολύ καλή ιδέα , αλλά όπως έγραψα και πιο πριν , μάλλον η συμφωνία είναι έτοιμη , γιαυτό και κάνουν οι Γερμανοί τον ...Κινέζο.

Πάντως , πεδιόμετρο υπάρχει, πιάτα βάζω, σωστό μάρκετιγκ χρειάζεται ... Αύριο το πρωί θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες (βασικά να ΄μου εξηγήσουν και τηλεφωνικά γιατί δεν παρέχουν απευθείας την υπηρεσία στο...Ελλάντα . (Πάντως θέμα κάλυψης από τον δορυφόρο δεν υπάρχει )

Νικαετός
10-02-05, 23:00
Και εγω 'εχω κανει, την πρώτη ΄πήρα ενα κάτσε καλά μάυρισμα (πολλές ώρες στην ταράτσα!) την δευτερη μου δούλεψε σχεδόν με την μία (Σκωτία astra 2)

Αλλα!!! αλλιώς είναι το να στείλεις!

Αυτό που πιστέυω είναι οτι σαν γερμάνικη εταιρία θέλει να έχει κάποιον έδώ (δεν σε σταματάει τίποτα να το αναλάβεις εσύ!)


Το ίδιο κάνει και η Οτενετ πχ, δεν μπορείς να πάρεις απο την ίδια αλλά μέσω μεταπωλήτη

:mrgreen: :mrgreen: Εγώ μία παραλίγο πνευμονία , μιας και ήταν Γενάρης ...

Σπύρο , έγινες ...πράσινος !

Νικαετός
10-02-05, 23:00
:mrgreen: :mrgreen: Εγώ μία παραλίγο πνευμονία , μιας και ήταν Γενάρης ...

Σπύρο , έγινες ...πράσινος !


ΑΑΑΑ WOW , συγχαρητήρια :thumb_dup :thumb_dup :respekt: :respekt:

Crosstalk
10-02-05, 23:01
εαν υπαρχει deal πιστευω θα στο ελεγαν με τον ενα ή αλλο τροπο!

απτην αλλη εινια δυσκολο να παρει οποιοσδηποτε την μεταπωληση.........τον πρωτο λογο εχουν σιγουρα οι τοπικοι ISP!

octap
10-02-05, 23:04
Να εκφράσω μια απορια παιδια. Ελπίζω να μην είναι πολύ ..χαζή.

Στην Αγγλία που ήμουν μέχρι πρόσφατα βλεπαμε NOVA. Αγοράζεις κανονικότατα μια συνδρομή και τον εξοπλισμο και απλά από εκεί στρέφεις το πιάτο σου μέχρι να δεις τον δορυφόρο.

Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο και με την υπηρεσία που λες?
Αν κατάλαβα καλά, είναι αμφίδρομη επικοινωνία μέσω του δορυφόρου, που μάλλον σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι "landline" για το upload σου.

Μήπως αν πάρεις ένα λογαριασμό απο την εταιρία, και πληρώνοντας μέσω πιστωτικής θα μπορείς να συνδεθείς?

λέμε ρε παιδί μου...:shock:
:octopus:

sdikr
10-02-05, 23:13
Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο και με την υπηρεσία που λες?
Αν κατάλαβα καλά, είναι αμφίδρομη επικοινωνία μέσω του δορυφόρου, που μάλλον σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι "landline" για το upload σου.


Θα χρειαστείς (οπως στην περίπτωση του Nova /sky) address στην χώρα (Ελλάδα ή Αγγλία) οπότε σε αυτη την περίπτωση Γερμανία

sdikr
10-02-05, 23:15
ΑΑΑΑ WOW , συγχαρητήρια :thumb_dup :thumb_dup :respekt: :respekt:

:oops: Ευχαρίστω!

Νικαετός
10-02-05, 23:16
Συντάκτης: Satleo

Μια νέα προσφορά της UK Online προς το κοινό της Μ. Βρετανίας δείχνει το δρόμο που θα ακολουθήσουν οι παρεχόμενες υπηρεσίες Internet προσεχώς. Βάσει αυτής της προσφοράς λοιπόν, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απολαύσουν ταχύτατη σύνδεση με το Διαδίκτυο στα 8 Mbit από το σπίτι τους σε άκρως προσιτή τιμή. Ευχή όλων μας είναι να παραδειγματιστούν και οι πάροχοι εδώ στη Κύπρο ώστε να απολαύσουμε και εμείς τέτοιου είδους υπηρεσίες, αλλά και να συμμορφωθεί το ελληνικό κράτος με τις ευρωπαϊκές θέσεις. Διότι διαφορετικά η μόνη μας ελπίδα θα είναι να βάλουμε άλλο ένα δορυφορικό πιάτο στη ταράτσα του σπιτιού ή της πολυκατοικίας των γραφείων της εταιρείας μας για να πιάνουμε Hellas Sat από τον οποίο κάποιοι τυχεροί Ευρωπαίοι έχουν ήδη σύνδεση στα 8 Mbit. (Φιλελεύθερος) Με 50 λίρες Αγγλίας (περίπου 72,34 ευρώ) παρέχεται η εγκατάσταση του απαραίτητου εξοπλισμού καθώς και ένας ασύρματος Ethernet Router. Η μηνιαία συνδρομή είναι 40 λίρες Αγγλίας (περίπου 57,87 ευρώ) και ο δυνητικός συνδρομητής θα μπορεί να κατεβάζει δεδομένα συνολικού όγκου 500 GB το μήνα, αλλά και να αποστέλλει (upstream) δεδομένα με ταχύτητα 400 kb/sec.
Ο μόνος περιορισμός για την ώρα είναι η περιορισμένη διαθεσιμότητά του, ωστόσο, εντός των αρχών του 2005, περισσότερες από 4,4 εκατ. συνδέσεις θα είναι διαθέσιμες, από άκρη σε άκρη σε όλη τη Μ. Βρετανία.

Το άρθρο από τον Φιλελεύθερο της Κύπρου , μετά από αναδημοσίευση του στο δορυφορικό Site satleo , από όπου ξεκίνησε και η όλη ιστορία.


Octap , δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Στη ΝΟΒΑ το μόνο που χρειάζεσαι είναι ενεργοποιημένη κάρτα πρόσβασης . Εδώ μιλάμε για ειδικό εξοπλισμό κυρίως για την εκπομπή και όχι για τη λήψη , που προφανώς παρέχει μόνο η εταιρία αυτή. Βέβαια μπορείς πάντα να αγοράσεις τον εξοπλισμό από την Γερμανία και να τον φέρεις εδώ , αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις ραδιοσυχνότητες εκπομπής και τις διατάξεις περί αυτών ,στη χώρα μας.

Υ.Γ. Από το παραπάνω άρθρο εμάς μας ενδιαφέρει το κομμάτι που αναφέρεται στον HELLAS SAT .

psyxakias
10-02-05, 23:17
Nikoseagle, με άλλα λογιά χρησιμοποιούν το δορυφόρο μας (της Ελλάδας/Κύπρου) για να παρέχουν υπηρεσίες οπουδήποτε αλλού εκτός από αυτήν. Πάντως έχω μερικές αμφιβολίες ως προς τον χαρακτηρισμό "σχετικά οικονομικές τιμές".

octap, σωστή η παρατήρησή σου, άμα πληρώνεις με κάρτα τι τους νοιάζει που είσαι...

Να ρωτήσω και κάτι.. Αν και πρώην συνδρομητής μονόδρομου (download only) δορυφορικού με αρκετά χαμηλή ικανοποίηση από τις υπηρεσίες που μου προσφέραν κατά καιρούς, δεν έχω εμπειρία από 2-way λόγω του κόστους του. Για τον εξοπλισμό και μόνο είχα λάβει προσφορά άνω των 3000 ευρώ καθώς και ένα θέμα που είχε προκύψει είναι ότι σε αρκετές χώρες, για να εκπέμπεις στον δορυφόρο χρειάζεσαι ειδική άδεια από το κράτος ή την αρμόδια επιτροπή τηλεπικοινωνιών (πχ ΕΕΤΤ). Γνωρίζετε κάτι σχετικό πάνω στο θέμα αυτό; Αν δηλαδή μειώθηκαν οι τιμές σε εξοπλισμό και εάν είναι υποχρεωτική μια τέτοια άδεια από ΕΕΤΤ / αρμόδιες υπηρεσίες;

Νικαετός
10-02-05, 23:47
Nikoseagle, με άλλα λογιά χρησιμοποιούν το δορυφόρο μας (της Ελλάδας/Κύπρου) για να παρέχουν υπηρεσίες οπουδήποτε αλλού εκτός από αυτήν. Πάντως έχω μερικές αμφιβολίες ως προς τον χαρακτηρισμό "σχετικά οικονομικές τιμές".

octap, σωστή η παρατήρησή σου, άμα πληρώνεις με κάρτα τι τους νοιάζει που είσαι...

Να ρωτήσω και κάτι.. Αν και πρώην συνδρομητής μονόδρομου (download only) δορυφορικού με αρκετά χαμηλή ικανοποίηση από τις υπηρεσίες που μου προσφέραν κατά καιρούς, δεν έχω εμπειρία από 2-way λόγω του κόστους του. Για τον εξοπλισμό και μόνο είχα λάβει προσφορά άνω των 3000 ευρώ καθώς και ένα θέμα που είχε προκύψει είναι ότι σε αρκετές χώρες, για να εκπέμπεις στον δορυφόρο χρειάζεσαι ειδική άδεια από το κράτος ή την αρμόδια επιτροπή τηλεπικοινωνιών (πχ ΕΕΤΤ). Γνωρίζετε κάτι σχετικό πάνω στο θέμα αυτό; Αν δηλαδή μειώθηκαν οι τιμές σε εξοπλισμό και εάν είναι υποχρεωτική μια τέτοια άδεια από ΕΕΤΤ / αρμόδιες υπηρεσίες;


Ο εξοπλισμός πιστεύω και εγώ πως κοστίζει αρκετά . Αν όμως μιλάμε για 100 € το μήνα τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα (Εννοώ πως προσωπικά μου έρχεται φθηνότερα και έχω και πολύ ταχύτερη σύνδεση και always on ) Άρα σε ένα - 1 1/2 χρόνο κάνεις απόσβεση . Τώρα αν η μηνιαία συνδρομή είναι ακριβότερη τότε δεν το συζητάμε , παρά μόνο αν σου δώσουν τον εξοπλισμό δωρεάν με κάποιο συμβόλαιο ,12 μηνο ή 18μηνο ίσως.
Δυστυχώς το κονέ που είχα στη Γερμανία, βρίσκεται στην Ελλάδα και θα είναι εδώ για κανα δύο μήνες ...
Υπάρχουν αντιπρόσωποι και στην Αγγλία - Γαλλία - Ισπανία - Πορτογαλλία Τσεχία :!: :!: :!: , Σλοβακία :!: :!: :!: :!: Ιρλανδία , Ολλανδία , Φινλανδία και σε άλλες χώρες , οπότε μπορείς να δηλώσεις οποιαδήποτε διεύθυνση σε αυτές τις χώρες ,αν και από όσο θυμάμαι ,απλά κάποια passwords σου δίνουν και τις ρυθμίσεις στις συσκευές , δεν υπάρχει θέμα μόνιμης διαμονής, δεν λειτουργεί δηλαδή το σύστημα όπως στη δορυφορική TV .

Τώρα όσον αφορά στην ΕΕΤΤ , ελπίζω πως λόγω εναρμόνισης με τα Ευρωπαϊκά πρότυπα δεν θα υπάρχει πρόβλημα , πάντως είναι ένα θέμα. Αν θυμάμαι όμως καλά υπήρχε εταιρία στη Θεσσαλονίκη και ίσως υπάρχει ακόμα που έκανε αντιπροσώπευση αντίστοιχης υπηρεσίας (αμφίδρομης) χωρίς πρόβλημα .

psyxakias
10-02-05, 23:58
Άκου να δεις πράγματα, να μπορεί ο Τσέχος και ο Ιρλανδός να βάλει αμφίδρομο απ΄τον HellasSat και όχι εμείς...

Νικαετός
11-02-05, 00:20
Σε λίγο και η Ουγκάντα ,Κογκό και άλλες χώρες της Αφρικής ...Πραγματικά τι να πει κανείς .(Ας μην ξεχνάμε όμως πως ο κύριος μέτοχος του ΕΛΛΑΣ ΣΑΤ είναι ο πΟΤΕ !)

psyxakias
11-02-05, 00:45
Όντως ο κύριος μέτοχος εξηγεί πολλά στην όλη ιστορία... :thumbdown

lazar
11-02-05, 00:52
Εφόσον είμαστε στην ΕΕ και η συγκεκριμένη εταιρία είναι ευρωπαϊκή , πού υπάρχει εμπόδιο να παρέχουν κατευθείαν τις υπηρεσίες στους σε οποιοδήποτε πολίτη της ΕΕ τους το ζητήσει ? Υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που να το απαγορεύει ? Είναι απλά πολιτική δική τους ?

Γιατί δεν τους ρωτάς κατ' ευθείαν; Δεν πρέπει να είναι μυστικό.
Μία ερώτηση: δεν χρειάζεται και επίγεια σύνδεση με έναν ελληνικό isp; Εάν ναι, τα 39Ε θα γίνουν 200.

Νικαετός
11-02-05, 01:20
Γιατί δεν τους ρωτάς κατ' ευθείαν; Δεν πρέπει να είναι μυστικό.
Μία ερώτηση: δεν χρειάζεται και επίγεια σύνδεση με έναν ελληνικό isp; Εάν ναι, τα 39Ε θα γίνουν 200.

Lazar , αύριο το πρωί θα τους πάρω τηλέφωνο.
Όσο για το δεύτερο , δεν χρειάζεσαι ,είναι αμφίδρομο δηλαδή και upload και download μέσω δορυφόρου ,αυτό είναι το καλό στην ιστορία. Τέρμα πια ο ΟΤΕ και οι ISP. :thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

lazar
11-02-05, 01:24
ΠΑΡ' ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ!!!

Lazy Dog
11-02-05, 01:35
Ναι βρε Νικο για παρε και πες μας σε παρακαλω. Ακουγεται ενδιαφερον

Cafeeine
11-02-05, 01:44
Νομίζω οτι είναι σκόπιμο να ενημερωθούμε παραπάνω.. Σήμερα διάβαζα καθημερινή γαλλική εφημεριδα, και διαφήμιζε σε ολοσέλιδη αγγελία 8Mbps DSL με 1 ευρώ την ημέρα(29,95 το μήνα).Εδώ διαφημίζαν τα τρένα της ΟΤΕνετ και άλλες π*******ς... Θα φρικάρωωω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

sdikr
11-02-05, 02:09
Ο εξοπλισμός μόνο πάει πάνω απο τα 3000 ευρά

Ακόμα το δορυφορικό έχει ενα πρόβλημα το latency, το ελάχιστό που θα έχεις με τον δορυφορο είναι 240-300 ( για να το πάρει ο δορυφόρος) και άλλα 240-300 για να το πάρει ο σταθμός στην γη, δηλαδή μιλάμε για μέσα στο νερό 480-600 ping!! (αυτό χωρίς p2p κλπ)

psyxakias
11-02-05, 02:12
Μα καλά τι περιμένετε να σας προσφέρει η εταιρεία αυτή 2-way δορυφορικό με χαμηλή τιμή, όταν το 1-way είναι ήδη τρομερά ακριβό, ασταθές και με κάκιστες ταχύτητες; Για να σοβαρευτούμε...

Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο να ακούσω καμμιά 200-300αριά ευρώ για τίποτα 64-128 kbps up/down

Νικαετός
11-02-05, 11:38
Μα καλά τι περιμένετε να σας προσφέρει η εταιρεία αυτή 2-way δορυφορικό με χαμηλή τιμή, όταν το 1-way είναι ήδη τρομερά ακριβό, ασταθές και με κάκιστες ταχύτητες; Για να σοβαρευτούμε...

Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο να ακούσω καμμιά 200-300αριά ευρώ για τίποτα 64-128 kbps up/down

Λοιπόν είχα νεώτερα , ο Helmutt Boettcher o sales director με παρέπεμψε σε έναν ιρλανδό provider , όπου δυστυχώς είδα πως ο psyxakias και ο Σπύρος είχαν δίκιο τουλάχιστον ως προς το ένα σκέλος των απόψεών τους . Δηλαδή , το μηνιαίο κόστος 359 € / μήνα για 1024/256 για τον ιδιώτη ,αλλά με αρκετές άλλες υπηρεσίες , όπως web hosting, 50 e-mails accounts κλπ αλλά αυτά μάλλον δεν είναι για έναν απλό χρήστη :evil: :evil: .

Τώρα για τον εξοπλισμό , χρεώνουν 1400 Ε περίπου + 200 για εγκατάσταση και 160 για τέλος ενεργοποίησης ,ενώ υπάρχει και η λύση με 2 ετές συμβόλαιο και ογκοχρέωση να μην πληρώσεις καθόλου εξοπλισμό. (Προφανώς στον ένα και μόνο χρόνο θα έχεις πληρώσει τα διπλάσια..) .

Οπότε , μάλλον όνειρο ήταν και ...πάει :thumbdown :thumbdown

Νικαετός
11-02-05, 11:51
Διαβάζοντας και τις FAQ σελίδες τους , απογοητεύτηκα πλήρως ...Οι χαμηλές συνδέσεις τους είναι ακατάλληλες για online Gaming και P2P . (Και αφού παραδέχονται ότι αυτές είναι ακατάλληλες , το ίδιο θα συμβαίνει και με τις ταχύτερες απλά δεν το λένε). Άλλωστε ,από όσο κατάλαβα απλοί χρήστες δεν απευθύνονται σε αυτούς αλλά μόνο επιχειρήσεις και μεγάλα Ιδρύματα ... Άρα άνθρακες ο θησαυρός

psyxakias
11-02-05, 12:11
Nikoseagle, μπορώ να σου πω ότι οι τιμές που βρήκες είναι αρκετά καλές (και εξοπλισμού και μηνιαίου κόστους) σε σύγκριση με το τι έβρισκα εγώ, αλλά φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ως εναλλακτική για ιδιώτη/οικιακό χρήστη να δίνει 359€ το μήνα επειδή πχ δε μπορείς να βάλει ADSL λόγω διαθεσιμότητας/οπτικών. Για το web hosting και τα 50 e-mail accounts, δεν τους κόστιζουν τίποτα βρε αδερφέ (έτσι ώστε να σου μειώσουν τιμή εάν τα αφαιρέσουν) απλά τα βάζουν μέσα για να δικαιολογήσουν το κόστος και να προσελκύσουν εταιρείες ως ολοκληρωμένο πακέτο.

Όσον αφορά το online gaming, το πρόβλημα δεν είναι τόσο στις συνδέσεις τους όσο στη καθυστέρηση που έχει ο δορυφόρος. Έχεις βάλει ποτέ δίπλα-δίπλα επίγειο κανάλι TV με το ίδιο κανάλι σε NOVA να δεις 0.5-1 δευτερόλεπτο καθυστέρηση, ε τα pings που είχα με δορυφορικό κυμαινόντουσαν στα 600-800 ms οπότε ούτε για αστείο δε συζητάς για online gaming μέσω δορυφόρου.

Γενικότερα, το 1-way δορυφορικό (είτε unicast, είτε multicast) μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική λύση για κάποιους που δε μπορούν να βάλουν ADSL, αν και πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα άδικο κόπο και χαμένα λεφτά το πιστεύω είναι. Το 2-way παραμένει (και απ'ότι φαίνεται, θα παραμείνει για καιρό) απλησίαστο σε οικιακούς χρήστες οπότε μην κάνουμε όνειρα θερινής νυκτός.

Και φυσικά δεν συζητάμε ούτε για αστείο είτε 1-way είτε 2-way, το δορυφορικό ως εναλλακτική λύση της ADSL.

Νικαετός
11-02-05, 12:55
Nikoseagle, μπορώ να σου πω ότι οι τιμές που βρήκες είναι αρκετά καλές (και εξοπλισμού και μηνιαίου κόστους) σε σύγκριση με το τι έβρισκα εγώ, αλλά φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ως εναλλακτική για ιδιώτη/οικιακό χρήστη να δίνει 359€ το μήνα επειδή πχ δε μπορείς να βάλει ADSL λόγω διαθεσιμότητας/οπτικών. Για το web hosting και τα 50 e-mail accounts, δεν τους κόστιζουν τίποτα βρε αδερφέ (έτσι ώστε να σου μειώσουν τιμή εάν τα αφαιρέσουν) απλά τα βάζουν μέσα για να δικαιολογήσουν το κόστος και να προσελκύσουν εταιρείες ως ολοκληρωμένο πακέτο.

Όσον αφορά το online gaming, το πρόβλημα δεν είναι τόσο στις συνδέσεις τους όσο στη καθυστέρηση που έχει ο δορυφόρος. Έχεις βάλει ποτέ δίπλα-δίπλα επίγειο κανάλι TV με το ίδιο κανάλι σε NOVA να δεις 0.5-1 δευτερόλεπτο καθυστέρηση, ε τα pings που είχα με δορυφορικό κυμαινόντουσαν στα 600-800 ms οπότε ούτε για αστείο δε συζητάς για online gaming μέσω δορυφόρου.

Γενικότερα, το 1-way δορυφορικό (είτε unicast, είτε multicast) μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική λύση για κάποιους που δε μπορούν να βάλουν ADSL, αν και πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα άδικο κόπο και χαμένα λεφτά το πιστεύω είναι. Το 2-way παραμένει (και απ'ότι φαίνεται, θα παραμείνει για καιρό) απλησίαστο σε οικιακούς χρήστες οπότε μην κάνουμε όνειρα θερινής νυκτός.

Και φυσικά δεν συζητάμε ούτε για αστείο είτε 1-way είτε 2-way, το δορυφορικό ως εναλλακτική λύση της ADSL.

Συμφωνούμε απόλυτα psyxakias , απλά εκείνο το 8 Mbps ήταν το δόλωμα, που με έκανε να "τσιμπήσω" , παραθέτω και την τελική απάντηση που μου έστειλαν , με εκείνο το "better price ", από τα 200 Ε το μήνα ,που τους είπα πως πληρώνω για την 1024/256 μου .



Dear Nick,

yes I understand your concern and we definitely would be able to provide through a reseller a good service and a better price.
From a commercial point of view we can not afford to handle individual single customers in our actual organisation and therefore we go through domestic resellers.
Resellers have to manage the installation which is for a transmit/receive VSAT which needs trained people to do so.

I am sad to have actually no solution for you.

Best regards,
Helmut

Dr.CHaNaS
02-03-06, 22:36
Αυτο εδω το εχει δει κανεις? Η ειναι πολυ φρεσκο?
http://www.hellas-sat.net/index.php?cat=140
Και μια ερωτηση, το VoIP πανω απο τετοιο link να το ξεχασω? Γιατι καπου ακουσα
οτι κατι εφαρμογες/hardware (Cisco) κανουν μαγικα και παιζει μια χαρα...

Νικαετός
02-03-06, 23:37
Είναι αρκετά παλιό ως είδηση, αλλά οι τιμές ανακοινώθηκαν πρόσφατα . Οι ίδιοι ισχυρίζονται πως υποστηρίζουν VoIP , αλλά...

Πάντως πιστεύω πως είναι καλή λύση για "περίεργες" περιοχές , που δε υπάρχει ADSL πρόσβαση.

anon
03-03-06, 21:17
Two way voice με τόσο latency δεν παίζει. Μιλά ο ένας και η φωνή φτάνει στον άλλο μετά απο 1 - 2 δεύτερα. Μόνο με στύλ walkie -talkie. Δηλαδή μιλά μόνο ο ένας και στο τέλος λέει πχ over, και ο άλλος συνομιλητής θα αρχίσει να μιλά αφού ακούσει το over. Αλλιώς θα γίνει συνδιάλεξη κουλουβάχατα.:lol:

Για φωνή δεν πρέπει να υπάρχει παραπάνω απο 200 άντε 300 ms latency.

armonis
06-03-06, 18:20
Φίλε anon, θα σε στενοχωρήσω αν σου πώ ότι παίζει μια χαρά. Όμως, η αλήθεια είναι οτι χρησιμοποιώντας απλά VoIP τηλεφωνάκια (π.χ Grandstream) ή και πιο advanced όπως Cisco - LinkSys μέσω ενός γρήγορου SIP Server μπορούμε να τηλεφωνούμε δωρεάν! Προσωπικά, χρησιμοποιώ σαν provider το VoipBuster και ενα τηλέφωνο της LinkSys (SPA-941) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η δε σύνδεση VSAT που χρησιμοποιώ είναι 512/256 μέσω του Hellas Sat 2 και η τιμή λιανικής της είναι 119€ + ΦΠΑ / μήνα. Το κόστος εξοπλισμού είναι 1499€ + ΦΠΑ και η εγκατάσταση θα κοστίσει 250€ + ΦΠΑ ή 0€ αν την κάνει κάποιος μόνος του (πρέπει να ξέρει όμως...) Όσο για τα azureous και τα ρέστα, πάνε σφαίρα!!! Λόγω του ότι ο κάθε συνδρομητής έχει μια δωρεάν public static quadra IP, τα προγράμματα αυτά "τρελαίνονται" διότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε ports και άλλα ωραία.
Για online gaming δοκίμασα το lineage και παίζει μια χαρά. Πιστεύω όμως ότι δεν θα είναι τόσο καλό σε first-person shooting games λόγω του ping του. Άν κάνεις ping -t σε site π.χ www.cnn.com αρχίζεις και βλέπεις χρονολογίες (1204, 1453, 1002 κ.ο.κ) σε μερικές περιπτώσεις φόρτου.
Κανονικά, είναι 600ms από το IDU μέχρι το HUB και μετά η μισθωμένη του provider.

psyxakias
07-03-06, 02:26
Πολλά υποσχόμενη η νέα υπηρεσία.. HellasSat, 2-way (512/256: 119€+ΦΠΑ/μήνα), static IP. Ασχέτως αν έχω διατυπώσει αρκετά αρνητική γνώμη κατά καιρούς για το δορυφορικό Internet γενικώς, αναμένω νέα από δοκιμές χρηστών ειδικά λόγω ότι είναι μέσω HellasSat :)

chatasos
07-03-06, 05:38
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το jitter. Αλλά φαντάζομαι ότι με το κατάλληλο QoS, μπορεί να λυθεί το πρόβλημα. 1-2 sec δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά παρόμοια καθυστέρηση μπορεί να υπάρξει και στην κινητή τηλεφωνία π.χ. Ελλάδα - Αυστραλία.
Σίγουρα όμως δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα μιλήσεις με τον διπλανό σου μέσω δορυφόρου με τον ίδιο τρόπο που μιλάς και μέσω της αστικής κλήσης.

anon
07-03-06, 10:43
Ναι, δεν είπαμε ότι δεν μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας καθόλου. Απλά υπάρχει μια καθυστέρηση σημαντική στον ήχο, και πρέπει να το έχουν υπόψη τους και οι δύο συνομιλητές. Αυτό μπορεί να συμβεί και με τα επίγεια ευρυζωνικά δίκτυα (και δη τα ελληνικά!!!) οπότε θεωρώ ότι εμείς οι Ελληνες δεν χαμπαριάζουμε μάλλον απο latency :lol:

Chris_Nik
14-03-06, 21:03
Παιδία μια ερώτηση?????
Από ταχύτητες το δορυφορικό είναι σαν το ADSL????
H σου παρέχει αυτά που πληρώνεις....
Ευχαριστώ.....

Νικαετός
14-03-06, 22:11
To δορυφορικό ΙΝΤΕΡΝΕΤ , είναι προβληματικό (το one way) . Για το αμφίδρομο όμως δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ...γενικά όμως έχω ακούσει θετικές απόψεις .

SouthDog
15-03-06, 00:22
Ξέρει κανείς τι παίζεται με το skyDSL της hellasdigital ?
κάποιο λάκο πρέπει να χει η φάβα...

το παρακάτω είναι το φθηνότερο πακέτο της χωρίς εξοπλισμό:

Classic 1( Hellas Digital )
Τιμή:EU11.89 (περιλαμβάνει 19 % φόρο)
Χρεώσεις
Free MB : -
Χρέωση/MB : €0.015
Τέλος ενεργοποίησης €30 (δεν περιλαμβάνεται στην τιμή)

Ρυθμίσεις
Δορυφόρος : Turksat / Eurasiasat 42E
Transponder : 12053
Sympol Rate : 24740
Polarity : Horizontal
Data PID : 6000 (DEC)

sotos65
15-03-06, 00:37
Δεν ξέρω για λάκους, αλλά στο συγκεκριμένο πακέτο είναι φανερό ότι αν κατεβάσεις για παράδειγμα 1000MB θα πληρώσεις 15€ ( αφού είναι 0.015€/ΜΒ) + μηνιαίο κόστος + κόστος πρόσβασης επίγειου ISP + ΕΠΑΚ. Από κει και πέρα μπορείς μόνος σου να σκεφτείς αν θέλεις να πληρώνεις λογαριασμό ανά MB συν όλα τα άλλα.

viron
15-03-06, 01:02
Ξέρει κανείς τι παίζεται με το skyDSL της hellasdigital ?
κάποιο λάκο πρέπει να χει η φάβα...

το παρακάτω είναι το φθηνότερο πακέτο της χωρίς εξοπλισμό:

Classic 1( Hellas Digital )
Τιμή:EU11.89 (περιλαμβάνει 19 % φόρο)
Χρεώσεις
Free MB : -
Χρέωση/MB : €0.015
Τέλος ενεργοποίησης €30 (δεν περιλαμβάνεται στην τιμή)

Ρυθμίσεις
Δορυφόρος : Turksat / Eurasiasat 42E
Transponder : 12053
Sympol Rate : 24740
Polarity : Horizontal
Data PID : 6000 (DEC)

1) είναι στον Tursat :down:
2) κστίζει με την ογκοχρέωση 15 ευρώ το GB
3) xρειάζεται επιστροφή από επίγεια σύνδεση
4) Πρέπει να διαβάσεις 41 σελίδες στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16113&page=41&pp=15 για να βγάλεις συμπέρασμα:rofl:

Βύρων.

SouthDog
15-03-06, 19:16
1) είναι στον Tursat :down:
2) κστίζει με την ογκοχρέωση 15 ευρώ το GB
3) xρειάζεται επιστροφή από επίγεια σύνδεση
4) Πρέπει να διαβάσεις 41 σελίδες στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16113&page=41&pp=15 για να βγάλεις συμπέρασμα:rofl:

Βύρων.

To πρώτο σου επιχείρημα με είχε χαλάσει και μένα όταν το
πρωτοδιάβασα πριν κάτι μήνες, και μ’ έβαλε σε σκέψεις. Άραγε είναι πιο έξυπνοι οι γείτονες, και διαχειρίζονται καλύτερα τους δορυφόρους τους?:hmm:
Οι δικοί μας υπέυθυνοι τι κάνουν? Ο Ε Ο:?: :whistle:

Όσο για το δεύτερο point σου, έβαλα ενδεικτικά το φθηνότερο πακέτο χωρίς να θέλω ν’ αναφερθώ κυρίως στις τιμές.

Είχα ρίξει μια ματιά σε κάποιες απ τις 41 σελίδες, αλλά από κει δεν βγαίνει κάποιο γενικό συμπέρασμα. Άσε που έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε. Απ’ οτι θυμάμαι στην αρχή οι περισσότεροι ήταν ευχαριστημένοι αλλά μετα:( :down:

Τhanx για τις απαντήσεις, αλλά ήθελα να μάθω πρόσφατες εντυπώσεις για την ποιότητα και όχι για το κόστος του συγκεκριμένου προϊόντος.:smile:

pstratos
19-03-06, 21:06
Σύμφωνα με το site τους ξεκινήσαν και στον AM22 (53E) με άλλα 60Mbps για να ενυσχύσουν το βανδςιδτη στον TurkSat, Eurobird kai HellasSat.
Παρακάτω όμως λέει πως στις 16 Απριλίου οι TurkSat, Eurobird kai HellasSat θα εγακαταλειφθούν ( !!) και η υπηρεσία θα παρέχεται μόνο από τις 53E.

Φαίνεται πως τα ενοίκια σε TurkSa, Eurobirdt kai HellasSat πέσαν βαριά...... και ο φτηνός ΑΜ22 θα χρησιμοποιείται

Νικαετός
19-03-06, 21:24
Nα υπενθυμίσω πως η συζήτηση εδώ είναι για το αμφίδρομο δορυφορικό ίντερνετ . Για την hellas digital υπάρχει ειδικό thread .

go_north
07-03-10, 20:09
kalispera, eimai kainourios edw k thelw na mathw ti akrivws paizei me to doryforiko internet. opoios gnwrizei k thelei as mou pei.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.