PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Μέλος...



takis1773
18-10-07, 17:05
Χαιρετώ όλα τα μέλοι του Forum και επειδή έχω κάποιες απορίες μπαίνω αμέσως στο ψητό...

Ήμουν έδω και ένα χρόνο περίπου συνδεδεμένος με την Forthnet σε ταχύητα 768 και πρόσφατα (πριν ένα μήνα περίπου) έκανα σύνδεση Forthnet 2Play Soho. Βρίσκομαι στο κέντρο του Χαλάνδριου και διαβάζονταν το Forum μπήκα στον πειρασμό να κάνω ένα τεστ ταχύτητας της σύνδεσης μου και συγκεκριμένα έκανα το ''http://speedtest.net/''

Τα αποτέλεσματα ήταν : Download 1450 kb/s και Upload 460 kb/s περίπου
Θα ήθελα τα σχολιά σας και την γνώμη σας στο τι συμβαίνει...

tolis_01
18-10-07, 17:09
Κι εμενα τοσο μου βγαζει και κατεβαζω με 600KB/s απο rapidshare. Μην εμπιστευεσαι τα speedtests ;)

slaughter
18-10-07, 17:15
έτσι ακριβώς !!! εμένα μου βγάζει καλύτερο αποτέλεσμα αν χτυπήσω server sto London παρά στην Αθήνα !!!
Το βασικό είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένος με αυτό που παίρνεις από τον provider κ όχι να ψάχνεσαι μπας κ κάπου έχασες κάνα kb !!!!
:p

takis1773
18-10-07, 17:25
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την αμεσότητα σας....
Αν κατάλαβα καλά ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να μετρήσουμε την ταχύτητα της συνδεσή μας είναι να δούμε την ταχύτητα την ώρα που κατεβάζουμε ένα αρχείο... Θα το τσεκάρω και θα ενήμερωσω.
Κατά τα άλλα ο χρόνος αναμονής για σύνδεση στο 2Play ήταν περίπου 1 μήνας επείδη μαλλόν υπήρχε τοπικό δίκτυο στην περιόχη και ήμουν έτσι και αλλίως συνδρομητης ADSL από την Forthnet ενώ η σύνδεση έγινε σε μια ήμερα.

29gk
18-10-07, 17:35
Δοκιμαζεις παντα καλα αρχεια ( πχ drivers απο Nvidia ), απο καλες πηγες ( πχ microsoft ) χρησιμοποιωντας ενα download manager ( πχ Free download manager ). Καμια εμπιστοσυνη στα speedtest ειδικα οταν προκειται για Adsl2.

takis1773
18-10-07, 21:16
Δοκιμαζεις παντα καλα αρχεια ( πχ drivers απο Nvidia ), απο καλες πηγες ( πχ microsoft ) χρησιμοποιωντας ενα download manager ( πχ Free download manager ). Καμια εμπιστοσυνη στα speedtest ειδικα οταν προκειται για Adsl2.

Έκανα ακριβώς ότι μου είπες και έχεις απόλυτο δίκιο...
Κατέβασα από Nvidia δυο drivers την πρώτη φορά με 650-700 KB/s και την δεύτερη με 800 ΚΒ/s. Όλα καλά λοιπόν και έμαθα και την ύπαρξη του download manager που δεν την ήξερα...
Ευχαριστώ για τις οδηγίες και τις συμβουλές...

deniSun
19-10-07, 07:46
Δοκιμαζεις παντα καλα αρχεια ( πχ drivers απο Nvidia ), απο καλες πηγες ( πχ microsoft ) χρησιμοποιωντας ενα download manager ( πχ Free download manager ). Καμια εμπιστοσυνη στα speedtest ειδικα οταν προκειται για Adsl2.

Αυτό ακριβώς. :oneup:
Ποτέ έλεγχος ταχύτητας με διαγνωστικά τεστ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.