PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Shared LLU - Αναβάθμιση στα 8594/780?? DSLAM Καλαμακίου



ntsili
18-10-07, 18:47
Ρε παιδιά είμαι από τον προηγούμενο οκτώβριο σε Shared LLU Tellas στο DSLAM Καλαμακίου.
Είχα σύνδεση 2048/256 (το upload στην αρχή ήταν 512 για όσους θυμούνται...)

Πριν από λίγη ώρα τσέκαρα το router μου και είδα ότι η σύνδεση πήγε στα 12mbit! Έκανα μερικά
restart και η σύνδεσή μου έχει κλειδώσει στα 8594/780 !!

Έχει δει κανείς κάτι τέτοιο στη σύνδεσή του? Toυς είχα ρωτήσει πριν κανά μήνα αν οι
αναβαθμίσεις θα επηρεάσουν και εμένα και η απάντησή τους ήταν αρνητική, διότι και καλά ΔΕΝ
είμαι zisto (λίγο περίεργο βέβαια αυτό, αφού είμαι tellas shared llu). Γενικά έχω μπερδευτεί και
δεν ξέρω τί γίνεται.

Σε ότι αφορά κάποιους ελέγχους-μετρήσεις που έκανα είδα τα εξής:
-Το upload εκεί που ήταν 220kbps έχει πάει όντως στα 615 (σχεδόν τριπλασιασμός)
-Το download απο 1.72mbps έχει πάει στα 2.19mbps (μικρή διαφορά, αλλά σίγουρα πάνω από το όριο που μου έδινε η αρχική σύνδεση)
-Το ping με το DSLAM από 11msec πήγε στα 32msec (χάλασε)

Η απορία μου είναι: αναβάθμιση ή κάποια τυχαία βλάβη? Τους πήρα αλλά δεν σηκώνουν... Έχει
δει κάτι αντίστοιχο κανείς στο DSLAM Καλαμακίου?

Endj3
18-10-07, 18:58
Και σε μενα το ιδιο εγινε βεβαια ειμαι Full LLU αλλα δεν ξερω γιατι τα στατιστικα της γραμμης μου χαλασαν την τελευταια βδομαδα ειδικα το margin απο 12 σχεδον πηγε στο 4 και κυμαινεται απο 0(ναι το ειδα και αυτο) ως και 7.

DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 7904 Kbps Upstream Rate: 896 Kbps
Downstream Margin: 4 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Linε Attenuation: 33
Upstream Line Attenuation: 17 Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

dimitris233
18-10-07, 19:05
Ρε παιδιά είμαι από τον προηγούμενο οκτώβριο σε Shared LLU Tellas στο DSLAM Καλαμακίου.
Είχα σύνδεση 2048/256 (το upload στην αρχή ήταν 512 για όσους θυμούνται...)

Πριν από λίγη ώρα τσέκαρα το router μου και είδα ότι η σύνδεση πήγε στα 12mbit! Έκανα μερικά
restart και η σύνδεσή μου έχει κλειδώσει στα 8594/780 !!

Έχει δει κανείς κάτι τέτοιο στη σύνδεσή του? Toυς είχα ρωτήσει πριν κανά μήνα αν οι
αναβαθμίσεις θα επηρεάσουν και εμένα και η απάντησή τους ήταν αρνητική, διότι και καλά ΔΕΝ
είμαι zisto (λίγο περίεργο βέβαια αυτό, αφού είμαι tellas shared llu). Γενικά έχω μπερδευτεί και
δεν ξέρω τί γίνεται.

Σε ότι αφορά κάποιους ελέγχους-μετρήσεις που έκανα είδα τα εξής:
-Το upload εκεί που ήταν 220kbps έχει πάει όντως στα 615 (σχεδόν τριπλασιασμός)
-Το download απο 1.72mbps έχει πάει στα 2.19mbps (μικρή διαφορά, αλλά σίγουρα πάνω από το όριο που μου έδινε η αρχική σύνδεση)
-Το ping με το DSLAM από 11msec πήγε στα 32msec (χάλασε)

Η απορία μου είναι: αναβάθμιση ή κάποια τυχαία βλάβη? Τους πήρα αλλά δεν σηκώνουν... Έχει
δει κάτι αντίστοιχο κανείς στο DSLAM Καλαμακίου?

Έχω κι εγώ shared, Ηλιούπολη είμαι, και έχει γίνει και μένα η γραμμή μου 11994/885. Η πλάκα τώρα ποια είναι...: πήρα τελλας να ρωτήσω τι παίζει και αν θα αναβαθμιστούμε κι εμείς και μου είπαν ότι δεν έχουμε αναβαθμιστεί...του λέω μα το βλέπω τώρα στο ρούτερ μου ότι έχει αναβαθμιστεί ο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ της γραμμής, όχι όμως και το PROVIDING.Από ntua κατεβάζω με 260 και σε torrent ανεβάζω με 80. Και τι μου λέει..."Έγώ πάντως βλέπω ότι η γραμμή σας συγχρονίζει στα 2048/256...Δεν ξέρω,ίσως σας έχει αναβαθμίσει ο ΟΤΕ" (!!!!)...ρε ανθρωπε του λέω ποιός οτε?shared llu έχω, όχι ΑΡΥΣ...τεσπα,δεν έβγαλα άκρη, αφού και στην "τεχνική υποστήριξη" δεν ήξεραν τι να μου πουν...

ntsili
18-10-07, 19:09
Ποιος ΟΤΕ πες τους!! Mα πάνε καλά ΟΤΕ over LLU!!!! αχαχαχα!:lol:

vaggoulas
18-10-07, 19:10
Μάλλον αναβαθμίζουν όλες τις πόρτες (FLLU/SLLU) και στην συνέχεια να γυρίσουν τους SLLU στην κανονική ταχύτητα εκτός αν βγάλουν νέα πακέτα και για SLLU και σας ετοιμάζουν.

Spanos
18-10-07, 19:16
Ρε παιδιά είμαι από τον προηγούμενο οκτώβριο σε Shared LLU Tellas στο DSLAM Καλαμακίου.
Είχα σύνδεση 2048/256 (το upload στην αρχή ήταν 512 για όσους θυμούνται...)

Πριν από λίγη ώρα τσέκαρα το router μου και είδα ότι η σύνδεση πήγε στα 12mbit! Έκανα μερικά
restart και η σύνδεσή μου έχει κλειδώσει στα 8594/780 !!

Έχει δει κανείς κάτι τέτοιο στη σύνδεσή του? Toυς είχα ρωτήσει πριν κανά μήνα αν οι
αναβαθμίσεις θα επηρεάσουν και εμένα και η απάντησή τους ήταν αρνητική, διότι και καλά ΔΕΝ
είμαι zisto (λίγο περίεργο βέβαια αυτό, αφού είμαι tellas shared llu). Γενικά έχω μπερδευτεί και
δεν ξέρω τί γίνεται.

Σε ότι αφορά κάποιους ελέγχους-μετρήσεις που έκανα είδα τα εξής:
-Το upload εκεί που ήταν 220kbps έχει πάει όντως στα 615 (σχεδόν τριπλασιασμός)
-Το download απο 1.72mbps έχει πάει στα 2.19mbps (μικρή διαφορά, αλλά σίγουρα πάνω από το όριο που μου έδινε η αρχική σύνδεση)
-Το ping με το DSLAM από 11msec πήγε στα 32msec (χάλασε)

Η απορία μου είναι: αναβάθμιση ή κάποια τυχαία βλάβη? Τους πήρα αλλά δεν σηκώνουν... Έχει
δει κάτι αντίστοιχο κανείς στο DSLAM Καλαμακίου?


Και σε μενα το ιδιο εγινε βεβαια ειμαι Full LLU αλλα δεν ξερω γιατι τα στατιστικα της γραμμης μου χαλασαν την τελευταια βδομαδα ειδικα το margin απο 12 σχεδον πηγε στο 4 και κυμαινεται απο 0(ναι το ειδα και αυτο) ως και 7.

DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 7904 Kbps Upstream Rate: 896 Kbps
Downstream Margin: 4 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Linε Attenuation: 33
Upstream Line Attenuation: 17 Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Προφανως είστε σε απλό ADSL mode και οχι σε ADSL2+. Παίξτε με τις ρυθμίσεις του router.

ntsili
18-10-07, 19:22
adsl2+ είμαι εγώ... μόλις το τσέκαρα.
πλάκα-πλάκα τώρα συγχρονίζω στα 12mbit...
:lol:

Spanos
18-10-07, 19:26
adsl2+ είμαι εγώ... μόλις το τσέκαρα.
πλάκα-πλάκα τώρα συγχρονίζω στα 12mbit...
:lol:

Θα συγχρόνισε σε λάθος mode την πρώτη φορά;)

Το παθαίνει και μένα καμμιά φορά, συγχρονίζει σε ANSI

Maax
18-10-07, 19:29
Εδώ Θεσσαλονίκη πάλι τελευταίους θα μας αφήσουν :cry:

Status
Download 4092000
Upload 511000
SNR 21.0
Atten. 28.5

ace1774
18-10-07, 19:50
Τουμπα το ιδιο.

dimitris233
18-10-07, 19:58
άλλαξα από PPPoE σε PPPoA και το upload από 884 πήγε 997...άντε να μας ανόιξουν και το providing να γουστάρουμε:p

έπεσε βέβαια λίγο το SNR, από 16 ---> 14 , αλλά χαλάλι;)

ntsili
18-10-07, 20:07
Επικοινώνησα με Tellas και μου είπαν ότι θα κοιτάξουν το θέμα.

ermis333
19-10-07, 17:03
Η απόφαση λέει πως από 15/10 αναβαθμίζονται όλες οι shared στα 12/1, και από 1/11 όλες οι full, τότε θα υπάρξει και η αλλαγή στις τιμές, όπου η Shared θα πέσει κάτω από 20Ε.:oneup:

dimitris233
19-10-07, 18:45
Η απόφαση λέει πως από 15/10 αναβαθμίζονται όλες οι shared στα 12/1, και από 1/11 όλες οι full, τότε θα υπάρξει και η αλλαγή στις τιμές, όπου η Shared θα πέσει κάτω από 20Ε.:oneup:

το providing στο download όμως είναι κλειδωμένο στα 2...στο up πάει καλά! πότε αναμένεται να μας το ανοίξουν?μαζί με τα ζιστο σιγά σιγά ?

ermis333
19-10-07, 19:17
Είπαμε σιγά σιγά :)

ntsili
19-10-07, 19:38
Η απόφαση λέει πως από 15/10 αναβαθμίζονται όλες οι shared στα 12/1, και από 1/11 όλες οι full, τότε θα υπάρξει και η αλλαγή στις τιμές, όπου η Shared θα πέσει κάτω από 20Ε.:oneup:

Mακάρι φίλε μου! Πάντως εγώ που μίλησα χτες μαζί τους, μου είπανε ότι δεν προβλέπεται κάποια αλλαγή για μένα διότι... δεν είμαι zisto!!!! (είμαι όμως shared & θα έπρεπε να το ξέρουν...).

Πού είναι αυτή η απόφαση φίλε?? τσέκαρα δελτία τύπου, αλλά τίποτα

ntsili
19-10-07, 19:50
Πάντως παίζει να έχεις δίκιο... σήμερα όλη μέρα συγχρονίζω ΣΤΑΘΕΡΑ στα 11996...

minovg
19-10-07, 22:30
Ερμή πέστους εκεί μέσα ότι τα 12Μβιτ δεν είναι 12000Κβιτ αλλά 12288Κβιτ. Εκεί πρέπει να συγχρονίζουμε. :evil:





Oπαδός-της-λογικής-ούτε-1Κβιτ-χαμένο.

ntsili
22-10-07, 16:07
Λοιπόν σήμερα παίχτηκε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αναβάθμιση. Εκεί που μέχρι χτες κατέβαζα με torrent μέχρι 250kb/s, σήμερα άγγιξα τα 1079kb/s κοινώς λίγο πάνω από 1mb/s...
Τυχεροί όσοι είναι Καλαμάκι. Δεν είμαι zisto, είμαι Tellas Shared LLU στην συγκεκριμένη περιοχή και ο συγχρονισμός είναι στα 12000/768.

:oneup:

Spanos
22-10-07, 17:07
Ερμή πέστους εκεί μέσα ότι τα 12Μβιτ δεν είναι 12000Κβιτ αλλά 12288Κβιτ. Εκεί πρέπει να συγχρονίζουμε. :evil:




Μας λένε για 12άρα και στο τέλος θα μας έρχετε 10άρα :down:

lx911
22-10-07, 17:57
Η απόφαση λέει πως από 15/10 αναβαθμίζονται όλες οι shared στα 12/1, και από 1/11 όλες οι full, τότε θα υπάρξει και η αλλαγή στις τιμές, όπου η Shared θα πέσει κάτω από 20Ε.:oneup:

Που ειναι η αποφαση οεο; Ανακοινωση ποτε θα βγαλουν την παραμονη; Αυτο εκει το site τι το εχουν; Για να στελνουν τσαμπα sms; Αν ειναι δυναμον!

JAY609
22-10-07, 20:41
Ρε παιδια μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε απο που ελεγχετε στα ποσα συγχρονιζετε??? Γιατι και εμενα με ειδοποιησαν οτι αναβαθμιστηκε η γραμμη μου στα 12mbps αλλα δεν μπορω να το τσεκαρω...

dimitris233
23-10-07, 17:24
OLE!

Αναβαθμίστηκε και το providing σήμερα! παιδιά δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο το NetMeter αλλά η γραμμή είναι ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ!!!
Δείτε το screenshot...24118

dimitris233
23-10-07, 17:41
να κι ένα τεστάκι...

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 799.15Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 10.28Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

minovg
23-10-07, 17:58
Aυτά είναι. Μπράβο! :oneup: Άντε και στα δικά μας.

namygd
23-10-07, 22:54
να κι ένα τεστάκι...

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 799.15Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 10.28Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Τρενο η τελλας ... οπως λεει και καποια ψυχη εδω μέσα!!!:)

Master_Maker
24-10-07, 01:08
Διαβαζα το τοπικ παρατηρησε κανεις την νεα διαφημιση της wind που λεει οτι κατι καλο ερχετε???τι πιστευετε???εγω λεω μηπως οπτικη ινα στο σπιτι ταχυτητα στα 100mbps iptv τηλεφωνο και κινητο και ολα αυτα μονο με 30Ε ευρω το μηνα λετε:rofl::p:respekt::lol:???

ntsili
24-10-07, 02:07
Πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread: Tellas Shared LLU - Αναβάθμιση στα 12000?? DSLAM Καλαμακίου. (για το upload δεν έχω καταλάβει ακόμα. Εγώ συγχρονίζω στα 727 -βέβαια η γραμμή μου δεν έχει έρθει ακόμα στα ίσια της-, ενώ ένας φίλος μου στα 1024... εγώ shared llu, αυτός zisto)

ntsili
24-10-07, 02:18
Ρε παιδια μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε απο που ελεγχετε στα ποσα συγχρονιζετε??? Γιατι και εμενα με ειδοποιησαν οτι αναβαθμιστηκε η γραμμη μου στα 12mbps αλλα δεν μπορω να το τσεκαρω...

Δοκίμασε να μπεις στο interface του router σου. Δεν είναι standard η διεύθυνση αλλά δοκίμασε 192.168.1.1 και λογικά το login & o κωδικός είναι admin/admin (φροντίσε πάντως να αλλάξεις κωδικό μετά για ευνόητους λόγους).
Στο αρχικό μενού λογικά θα δεις που συγχρονίζεις.
Aν δεν μπορείς να μπεις με 192.168.1.1 δοκίμασε και 10.0.0.138 ή 192.168.254.254, χωρίς να είμαι σίγουρος διότι δεν ξέρω ποιος είναι ο router σου. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Αν θες να κάνεις και ένα test πήγαινε στο ftp.ntua.gr και κατέβασε κάποιο μεγάλο αρχείο. Δοκίμασε και κάποιον download manager για να δεις μήπως πιάνεις καλύτερες ταχύτητες.

ntsili
13-11-07, 17:23
Eδώ και 3 μέρες συμβαίνει το εξής όταν κατεβάζω από οποιοδήποτε server: το download ξεκινάει κανονικά και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματάει. Μετά ξαναξεκινάει, ξανασταματάει κτλ... Όλα αυτά συμβαίνουν ΧΩΡΙΣ να γίνεται επανασύνδεση στο router... Πήρα Tellas και αφού έψαξε το θέμα μου είπε σήμερα ότι κάνει εργασίες ο ΟΤΕ. Μα είναι δυνατόν αυτό?? Δεν είμαι ΑΡΥΣ, αλλά Tellas Shared. Ένας φίλος μου που είναι στο ίδιο DSLAM (Καλαμακίου) με Tellas Zisto δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα...


25194

psolord
13-11-07, 17:37
Δε ξέρω πως την έβαλες την εικόνα έτσι μέσα αλλά κάνω quote και μου τη βγάζει και εμένα. Anyway το ίδιο πρόβλημα από ότι είχα διαβάσει το έιχε και ο davout ή ο minovg δεν θυμάμαι καλά. :pΑυτό που θυμάμαι σίγουρα:oneup: έιναι ότι απο PPPoA το γύρισε σε PPPoE και διορθώθηκε.

ntsili
13-11-07, 18:06
Ούτε και εγώ κατάλαβα πώς μπήκε έτσι η εικόνα!!! :p
Τεσπά δοκίμασα με PPPoE, και όντως λύθηκε το πρόβλημα + πιάνω 1,27mb/s σταθερά!
thanx φίλε!
:superman:

Για άλλη μια φορά να πω ότι η Tellas ΔΕΝ ξέρει τί της γίνεται! Τους ρώτησα χτες στο τηλέφωνο για το PPPoE και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση και ότι πρέπει να έρθει ο τεχνικός να ελέγξει την γραμμή!! Τελικά ήρθε σήμερα για να μου πει τελικά ότι φταίει ο ΟΤΕ!!! ΕΛΕΟS!

psolord
13-11-07, 19:26
Ούτε και εγώ κατάλαβα πώς μπήκε έτσι η εικόνα!!! :p
Τεσπά δοκίμασα με PPPoE, και όντως λύθηκε το πρόβλημα + πιάνω 1,27mb/s σταθερά!
thanx φίλε!
:superman:

Για άλλη μια φορά να πω ότι η Tellas ΔΕΝ ξέρει τί της γίνεται! Τους ρώτησα χτες στο τηλέφωνο για το PPPoE και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση και ότι πρέπει να έρθει ο τεχνικός να ελέγξει την γραμμή!! Τελικά ήρθε σήμερα για να μου πει τελικά ότι φταίει ο ΟΤΕ!!! ΕΛΕΟS!


Ναι το κατάλαβα. Και εγώ αυτό αναρωτήθηκα. Μ'αρέσει που πήρες τηλέφωνο για να δεις το φως! Τα παιδια δεν τα έχουν ενημερώσει ή που είναι ανεπίδεκτοι. Τι να πει κανείς.;)

ntsili
14-11-07, 07:34
Και να σκεφτείς ότι έχουν έλλειψη σε τεχνικούς και τον έστειλαν τζάμπα τον άνθρωπο...:p

(...παραπάνω που λέω ότι φταίει ο ΟΤΕ, εννοώ ότι γίνονται έργα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.