PDA

Επιστροφή στο Forum : HOl Braodband Pack ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!



piravlos01
11-02-05, 00:01
Γεια σας,
μην ξέροντας πού αλλού να απευθυνθώ το γράφω εδώ μπας και βοηθήσω κανέναν αλλά μπας το δει και κανένας απο την HOL και σοβαρευτούνε.
Πήρα το πακέτο Broadband pack + χρόνο ομιλίας.
Μου ήρθε, το συνδέω και άρχισε το μαρτύριο. Παντελώς άσχετος δεν είμαι, συνδέσεις ξέρω να κάνω.
ΙΡ τηλέφωνο είχα, αλλά δεν είχα ιντερνετ πάντα. Έπαιρνα την τεχνικη υποστήριξη "Όχι, δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό κάποιο λάθος κάνετε".
Βρε ξανά εγκατάσταση, και ξανά και ξανά, και πάλι τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη, ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Μια συνδεότανε μια δεν συνδεότανε (adsl status είχα πάντα online).
Η τεχνική υποστήριξη τα δικά της."Όχι, δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό κάποιο λάθος κάνετε".
Μέχρι που μου γυρίσανε τα μάτια, έστειλα εμαιλ σε όλους αυτους που με καλοπιάνανε μέχρι να πάρω την adsl και μετά εξαφανιστήκανε (κα Λύτρα Θεοδώρα, network engineer, network operations center unit και κο Κυριακίδη Χρήστο Residential Direct Sales Agent, αλλά με ΓΕΙΩΣΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΦΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ!!!!)
Μετά απο αυτά τα εμαιλ που έστειλα και αφου ξαναπήρα την τεχνική υποστήριξη μου λένε "Ξέρετε, υπάρχει πρόβλημα με το Netroute της Ιντρακομ, είναι γνωστο και θα σας το αντικαταστήσουμε".
Δούλεμα δηλαδή ψιλό γαζί, γιατί μέχρι την προηγούμενη ημέρα μου λέγανε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι κάπου εγώ κάνω λάθος.
Απευθύνθηκα και σε γνωστό μου δικηγόρο να τον έχω έτοιμο, συγκεντρώνοντας ότι μου ζήτησε καθόσον πλήρωσα και υπηρεσίες δεν είχα (ήτοι σύνδεση στο ιντερνετ, αλλά ΚΑΙ τεχνική υποστήριξη).
Και περιμένω να δω τί θα γίνει.

Στρατάκης Γιώργος

BoGe
11-02-05, 00:53
Πόσος καιρός είναι που έχεις πρόβλημα, και ρώτησες δικηγόρο ;

sdikr
11-02-05, 01:55
Να σου πω εγω την δικιά μου εμπείρια.
Πάω σε εναν πελάτη, βάζω τον οδηγο του netroute2 στο μηχάνημα, αρχίζει να χτυπά ο ΙΕ (και κάθε άλλος browser Που έβαλα)
*το είχα βαλει usb o .....*

το βάζω σε κάρτα δικτύου, βγάζω τον οδηγο και δουλέει ο ΙΕ, πάω στο μενου του Netroute2 ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ!! (λαθος firmaware κλπ)

με τ;α πολλα το αλλάξανε (αυριο πάω να δώ το καινούργιο αν δουλέυει)

b0fh
14-02-05, 20:40
Μέχρι που μου γυρίσανε τα μάτια, έστειλα εμαιλ σε όλους αυτους που με καλοπιάνανε μέχρι να πάρω την adsl και μετά εξαφανιστήκανε (κα Λύτρα Θεοδώρα, network engineer, network operations center unit και κο Κυριακίδη Χρήστο Residential Direct Sales Agent, αλλά με ΓΕΙΩΣΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΦΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ!!!!)

Απευθύνθηκα και σε γνωστό μου δικηγόρο να τον έχω έτοιμο, συγκεντρώνοντας ότι μου ζήτησε καθόσον πλήρωσα και υπηρεσίες δεν είχα (ήτοι σύνδεση στο ιντερνετ, αλλά ΚΑΙ τεχνική υποστήριξη).
Και περιμένω να δω τί θα γίνει.

Στρατάκης Γιώργος

Ο γνωστός σου ο δικηγόρος σε έχει ενημερώσει για τις συνέπειες του να προσβάλεις δημοσίως ανθρώπους κατονομαστικά; Εγώ το κόβω πως αυτό το post θα σου γυρίσει boomerang.. :D

piravlos01
14-02-05, 20:43
Τελοσπάντων το θέμα κλείνει,
Σας είχα γράψει 2 απαντήσεις αλλά τις έσβυσα.
Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο.
Περιμένω το ρουτερ.
Και μετά απο αυτό δεν θέλω να το θυμάμαι.

Λες ρε b0fh να πάω κατηγορούμενος;;;
Πώ πώ τί έπαθα!
:cool :cool :cool

piravlos01
14-02-05, 20:54
--------

sdikr
14-02-05, 22:21
Ο γνωστός σου ο δικηγόρος σε έχει ενημερώσει για τις συνέπειες του να προσβάλεις δημοσίως ανθρώπους κατονομαστικά; Εγώ το κόβω πως αυτό το post θα σου γυρίσει boomerang..


Απο την στιγμή που κάνει επώνυμη καταγγελεία δεν υπάρχει προβλημα,
(οπώς βλέπετε ο φίλος piravlos01 έχει βάλει το όνομα του)

ipo
19-02-05, 04:37
Πάνω που είχα σε εκτίμηση την Hellas On Line, μετά από αυτά που διαβάζω στο forum για κακές υπηρεσίες, αλλά κυρίως για έλλειψη σεβασμού στον πελάτη, όχι μόνο δεν σκοπεύω να αποκτήσω συνδρομή στην εν λόγω εταιρία, αλλά θα αποτρέψω και όσους με ρωτάνε αναφέροντας τη συμπεριφορά των υπαλλήλων της εταιρείας και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει.

Κάθε εταιρεία που δεν δείχνει τον δέοντα σεβασμό στους πελάτες, δεν αξίζει να έχει πελάτες.

Ευχαριστώ τους κυρίους που δημοσιοποίησαν τα προβλήματά τους, ώστε να προστατευτούμε οι υπόλοιποι και τους εύχομαι καλή υπομονή μέχρι το πέρας της συνδρομής τους στην εταιρεία που τους δημιουργεί προβλήματα.

sdikr
19-02-05, 04:42
Μετα την εξαγορά της hol, χάλασε πολύ!
Παλιότερα είχε για εμένα το καλύτερο support

piravlos01
25-02-05, 23:00
Και για να μην τους αδικούμε το προηγούμενο Σάββατο μου ήρθε το νέο μοντεμ zomm μαζί με μια άλλη άγνωστη για εμένα συσκευή (GRandstream???).
Αφού μίλησα σήμερα με την τεχνική υποστήριξη (έλειπα 1 εβδομάδα), και δεν δουλέψανε όπως μου είπανε (εννοείται ότι δεν υπήρχε συνοδευτικό χαρτί με οδηγίες σύνδεσης του grandstream με το modem), χρησιμοποίησα το spliter και το νέο modem (παρέλειψα to grandtream) και χρησιμοποιώντας τις μηδαμινές γνώσεις μου, βόλεψα την κατάσταση (είμαι απο τους "άσχετους" που λένε-έπρεπε να αλλάξω και κάτι settings σε auto στα proxy/dns αν θυμάμαι καλά). Τουλάχιστον τώρα έχω ιντερνετ.

eye
28-02-05, 01:52
Και εμένα μου αλλάξαν το εξοπλισμό με το zoom x5v και το grandstream. Είδα στο site της εταιρείας ότι το συγκεκριμένο μοντέλο βραβεύτηκε ως ο καλύτερο για voip το 2004. Χωρίς βέβαια να δίνω σημασία σε τέτοιες διακρίσεις σίγουρα πάντως δεν είναι κάτι χάλια.
Η συνδεσμολογία είναι αρκετά απλή. Το zoom συνδέεται όπως ακριβώς και το προηγούμενο rooter που είχες. Το grandstream συνδέεται ως εξής: το wan το grandstream σε μια από της της υποδοχές για ethernet καλώδιο του zoom και το τηλέφωνο για voip στην υποδοχή του grandstream για τηλεφωνικό καλώδιο στην πίσω πλευρά του grandstream. Στην υποδοχή στο πλάι του grandstream μπορείς να συνδέσεις τηλέφωνο που θα λειτουργεί μέσω ΟΤΕ μόνο (προαιρετικά)
Μόλις το συνδέσεις θα πρέπει το λαμπάκι να ανάβοσβήσει κόκκινο για λίγο και μετά να σβήσει. Αν όχι πάρε τηλέφωνο στη HOL να το ρυθμίσουν

piravlos01
02-03-05, 11:05
Τότε το μοντεμ γιατί έχει έξοδο VoIP;
Δεν μπορώ να χρησιμοποίσω αυτή την έξοδο για το VoIP (για το οποίο υπάρχουνε ρυθμίσεις στο Interface του μοντεμ;);
Πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσω το grandstream;

sdikr
02-03-05, 11:16
Τότε το μοντεμ γιατί έχει έξοδο VoIP;
δεν είναι voip είναι κανονική γραμμή!! (απλά δεν έχει σήμα γιατί το modem λογικά το έχεις πάνω στο σπλιτερ)

ναι θα πρέπει να κάνεις χρήση του grandstream

piravlos01
03-03-05, 11:01
Ευχαριστώ sdikr.
Ούτε μια τόσο απλή απάντηση δεν μου έδωσαν.
"Όχι πρέπει να χρησιμοποιήσετε το grandtream."
"Ναι, αλλά γιατί;"
"Γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσετε το granstream"

Και αν μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου πει γιατί (χρησιμοποιώ Mozilla) μου βγάζει "operation timed out", δεν κατεβάζει τίποτα, και όταν συνδεθώ και με την isdn (παράλληλα με την αdsl) "ξεμπουκώνει" και μου κατεβάζει όλες τις σελίδες με διαστημική ταχύτητα;
Σε αυτή την φάση δεν έχω κάποιο file sharing ανοιχτό, ο Η/Υ είναι μετά απο restart.
Με τις ίδιες ρυθμίσεις κάποιες φορές δουλεύει η adsl κανονικά χωρίς να θέλει και την isdn.

Γελάτε , ε;
Και όμως έτσι συμβαίνει. Και αν κάποιος δεν πιστεύει κανονίζουμε ραντεβού (θα έρθω να τον πάρω) να το δει με τα μάτια του.
Κατά τα άλλα πλήρωσα για να έχω συνεχή σύνδεση στο δίκτυο.
ADSL στην Ελλάδα.
Τα νεύρα μου.....

eye
04-03-05, 15:20
Προφανώς πρέπει να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις του Mozilla ενδεχομένως και στο zoom. Για το Mozilla δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν το χρησιμοποιώ αλλά πιθανόν να μην έχεις ορίσει τους DNS servers της HOL στις ρυθμίσεις του zoom

piravlos01
04-03-05, 15:30
Το έχω κάνει ήδη. Χρησιμοποιώ manual proxy configuration για το turbo.hol έχοντας ανοίξει το κατάλληλο πορτ στο ρουτερ. Είναι η μόνη ρύθμιση με την οποία έχω την καλύτερη απόδοση (εξηγώ, απόδοση σημαίνει για εμένα να συνδέεται ο browser στο δίκτυο).
Οι άλλες 2 επιλογές που έχει είναι "direct connection tο internet" και "auto detect proxy configuration".

@ ADSLgr.com All rights reserved.