PDA

Επιστροφή στο Forum : εχει συμβει και σε αλλους???



jasmin.dms
18-10-07, 23:26
Σας παραθετω τα γεγονοτα και θα περιμενω την αποψη σας....

αν και περιμενα 3 μηνες συνολικα για να φτιαχτει η γραμμη και να με συνδεσουν απο φορ8νετ (οκ αυτη η αναμονη δεν κανει πλεον εντυπωση)
χτες μου ειπαν οτι συνδεθηκα κανονικα και οτι μου εστειλαν και τους κωδικους.(εγω κωδικους δεν ελαβα αλλα μου τους εδωσαν και απο το τηλεφωνο). το προβλημα ομως ξεκιναει εδω:

αν και μου λενε οτι ανηκω στην εταιρια και ειναι ολα οκ εγω μπαινω ακομα μεσα απο την οτενετ (την συνδεση που ειχα και που απο αρχες σεπτεμβρη απο φοιτητικο μπηκε σε αοριστου...) και οχι απο φορθνετ. οταν το τεχνικο τμημα το εδωσε σαν βλαβη στον οτε...περιμενα οτι θα λυθουν τα προβληματα μου...αλλα ενω φαινετε να το ελυσαν εγω ακομα μπαινω απο οτενετ και θα το δωσουν τωρα απο δευτερα ξανα σαν βλαβη.... πρεπει να πω εδω βεβαια οτι με πηραν τηλεφωνο απο την φορθνετ ναι με πηραν τηλεφωνο για να με ρωτησουν αν το προβλημα λυθηκε στις 11 το βραδυ...

εχει συμβει και σε αλλους????
φανταζεστε γιατι μου κραταει η οτενετ τη γραμμη? αυτοι μου ειπαν να παρω και την οτενετ και να ρωτησω...γιατι ειναι υποχρεωμενοι να μου πουν...
και τωρα θα με χρεωσουν και αυτες τις μερες κανονικα απο την φορθνετ για μια υπηρεσια που ουσιαστικα δεν μου παρεχουν????

deniSun
19-10-07, 07:42
Μιλάς για ιδιόκτητο;
Για 2play;
Τους κωδικούς που σου έδωσαν τους έβαλες στο router;

jasmin.dms
19-10-07, 08:40
μιλαω για το ιδιοκτητο...μονο ιντερνετ
μεχρι αυτη τη στιγμη μπαινω με τους κωδικους της οτενετ αρα οτι και να λενε ειμαι ακομα στην οτενετ...

papanfot
19-10-07, 09:33
μιλαω για το ιδιοκτητο...μονο ιντερνετ
μεχρι αυτη τη στιγμη μπαινω με τους κωδικους της οτενετ αρα οτι και να λενε ειμαι ακομα στην οτενετ...

Δοκίμασες με τους κωδικούς που σου έδωσαν απο forthnet και δεν συντονίστηκε το modem σου ;

jasmin.dms
19-10-07, 13:08
δοκιμασα να μπω αλλα ακομα κ τοτε αν και συνδεδεμενη ειμαι μεσα απο οτενετ.στα 768
..αλλα ειναι απλο αν δεν ημουνα ακομα στην οτενετ δεν θα εμπενα με τους κωδικους της

k_koulos
19-10-07, 13:17
αν επιμένουν οτι είσαι εντάξει, τότε μάλλον κάποιον άλλο τυχερό έχουν συνδέσει στο κτίριο σου :lol:

δες το σαν κοινωνική προσφορά / καλή πράξη της ημέρας!!!

stefkon
19-10-07, 13:30
Σας παραθετω τα γεγονοτα και θα περιμενω την αποψη σας....

αν και περιμενα 3 μηνες συνολικα για να φτιαχτει η γραμμη και να με συνδεσουν απο φορ8νετ (οκ αυτη η αναμονη δεν κανει πλεον εντυπωση)
χτες μου ειπαν οτι συνδεθηκα κανονικα και οτι μου εστειλαν και τους κωδικους.(εγω κωδικους δεν ελαβα αλλα μου τους εδωσαν και απο το τηλεφωνο). το προβλημα ομως ξεκιναει εδω:

αν και μου λενε οτι ανηκω στην εταιρια και ειναι ολα οκ εγω μπαινω ακομα μεσα απο την οτενετ (την συνδεση που ειχα και που απο αρχες σεπτεμβρη απο φοιτητικο μπηκε σε αοριστου...) και οχι απο φορθνετ. οταν το τεχνικο τμημα το εδωσε σαν βλαβη στον οτε...περιμενα οτι θα λυθουν τα προβληματα μου...αλλα ενω φαινετε να το ελυσαν εγω ακομα μπαινω απο οτενετ και θα το δωσουν τωρα απο δευτερα ξανα σαν βλαβη.... πρεπει να πω εδω βεβαια οτι με πηραν τηλεφωνο απο την φορθνετ ναι με πηραν τηλεφωνο για να με ρωτησουν αν το προβλημα λυθηκε στις 11 το βραδυ...

εχει συμβει και σε αλλους????
φανταζεστε γιατι μου κραταει η οτενετ τη γραμμη? αυτοι μου ειπαν να παρω και την οτενετ και να ρωτησω...γιατι ειναι υποχρεωμενοι να μου πουν...
και τωρα θα με χρεωσουν και αυτες τις μερες κανονικα απο την φορθνετ για μια υπηρεσια που ουσιαστικα δεν μου παρεχουν????


Εφόσον συνδέεσαι μέσω Οτενετ δεν έχεις συνδεθεί στο δίκτυο της forthnet.
Κανονικά αυτό είναι δουλειά της forthnet να πάρει την γραμμή από Οτενετ και όχι δικιά σου.
Η Οτένετ θα σε χρεώνει κανονικά μέχρι να διακοπεί.
Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει περίπτωση να σε χρεώνει και η forthnet για αυτό το διάστημα που είσαι με την Οτενετ, οπότε θα πρέπει να πας στα γραφεία της forthnet όταν θα έρθει ο λογαριασμός και να τους πεις τι γινότανε για να σου αφαιρέσουν το αντίστοιχο ποσό.

maxtak
19-10-07, 13:31
δοκιμασα να μπω αλλα ακομα κ τοτε αν και συνδεδεμενη ειμαι μεσα απο οτενετ.στα 768
..αλλα ειναι απλο αν δεν ημουνα ακομα στην οτενετ δεν θα εμπενα με τους κωδικους της


Καλημερα...
μαλλον κανεις καποιο λαθος...
Αν βαλεις τους κωδικους της Φορθνετ, πως θα συνδεθεις με την Οτενετ??????
προσπαθησε παλι να βαλεις στο modem(αφου δεις και στο modem με τι ταχυτητα εχει συχρονισει η adsl) τους κωδικους(user και pass) της Φορθνετ βλεπεις εαν με αυτο το τροπο μπενεις στο Internet......
;)..;)..;)

ariadgr
19-10-07, 16:18
Εφόσον συνδέεσαι μέσω Οτενετ δεν έχεις συνδεθεί στο δίκτυο της forthnet.

Aκριβώς αυτό, αν μπαίνεις με otenet δεν έχεις συνδεθεί στο ιδιόκτητο.

@jasmin.dms:
Σε καλύπτει σίγουρα το ιδιόκτητο;

jasmin.dms
19-10-07, 18:13
ευχαριστω για τις απαντησεις...
ναι με καλυπτει το ιδιοκτητο αλλωστε η γραμμη απ'οτι λενε ειναι ετοιμη απλα δεν εχει γινει η μεταφορα ακομα
το εδωσαν σαν βλαβη στον οτε αλλα δεν λυθηκε το θεμα και το ξαναεδωσαν και σημερα...
οταν μιλησα με την οτενετ μου ειπαν απλα οτι δεν βλεπουν καποια ακυρωση και καλο θα ηταν να κανω μια ακυρωση και γω...
παντως οτι ειναι να γινει αναγκαστικα θα γινει απο δευτερα και μαλλον οπως λετε και εσεις δεν την γλιτωνω την επισκεψη...γιατι καλα να πληρωνω την οτενετ απο την οποια εχω και η ιντερνετ αλλα οχι να πληρωνω την φορθνετ για μια υπηρεσια που δεν μου διαθετουν.........

γιατι ομως τοση ταλαιπωρια για μια συνδεση στο ιντερνετ...αν ειναι δυνατον πια...

tasos-tasos
19-10-07, 18:36
τι username εχεις δώσει?
πως γινεται να βαζεις Username forthnet και να μπαινεις απο otenet?

την εξωτερική σου ip που παιρνει το Modem σου την βλεπεις?

Πηγαινε dslreports.com/ip, δες την ip σου

μετα στο ripe.net βαλε την ip σου
θα σου πει αν ανηκει αυτή η ip στο φάσμα ip της οτενετ η της φορθ...

καπου κατι διατυπωνεις λαθος ή εχεις μπερδευτεί...???

jasmin.dms
19-10-07, 18:50
κοιτα δεν κανω λαθος...και γω την ιδια απορια ειχα αλλα απο την φορθνετ μου ειπαν οτι γινετε αυτο...και οτι ειναι φυσιολογικο...και για να πω την αληθεια δεν καταλαβα τον λογο που γινετε αυτο απο τα νευρα μου...(και επειδη δεν ηθελα να ξεσπασω πουθενα εκανα μονο λιγες ερωτησεις)
οταν θα τους παρω την δευτερα θα ξαναρωτησω για να σου πω τι θα μου πουν..
αλλα μου ειπαν επισης οτι καλο ειναι να μην τους χρησιμοποιω
πρωτον για να καταλαβω ποτε εγινε η αλλαγη και δευτερον για να μην με χρεωσουν για αυτον τον καιρο...
οσο για το site που μου ειπες πηγα αλλα μου δειχνει οτι η ip μου ειναι απο αμστερνταμ και γω δεν χρησιμοποιω proxy...αλλα καπου θα εχω κανει λαθος δεν μπορει...θα το ξαναδω...

α! και οταν το ελενξαν αυτοι οταν δηλαδη τους μιλαγα στο τηλεφωνο και μου ζητησαν να συνδεθω με τους κωδικους τους μου ειπαν πως ναι με τους δικους τους κωδικους μπαινω απο την γραμμη της otenet

tasos-tasos
19-10-07, 18:56
και παλι απορώ...
εχεις μπει ιδιοκτητο? σου ηρθε μηνυμα και κωδικοι?
αν εισαι σε ιδιοκτητο δε θα συγχρονιζει σε PPPoA αλλά σε PPPoE
αν εισαι ακομη PPPoA και παιζεις, τοτε εισαι ακομη μεσω οτενετ η απλα δεν υλοποιηθηκε ιδιοκτητο και εισαι μεσω ΑΡΥΣ Οτε

να εισαι μεσω ΑΡΥΣ Οτε και να μπορεις να επιλεξεις ISP ναι λογικο

να εισαι ιδιοκτητο και να μπαινεις με οτενετ....???

jasmin.dms
19-10-07, 19:01
το router μου λεει pppoe

ariadgr
19-10-07, 19:01
να εισαι ιδιοκτητο και να μπαινεις με οτενετ....???

Eίναι προφανές ότι αφού μπαίνει με otenet, δεν έιναι στο ιδιόκτητο.
Το έγραψα και παραπάνω.

@jasmin.dms:
Κάλεσε το 134 από το σταθερό σου.
Αν συνδεθείς με τον ΟΤΕ, ΔΕΝ είσαι στο ιδιόκτητο.
Αν βγει κατειλημμένο, είσαι στο ιδιόκτητο.

Δοκίμασε και πες μας.

Ioudas1
19-10-07, 19:02
οσο για το site που μου ειπες πηγα αλλα μου δειχνει οτι η ip μου ειναι απο αμστερνταμ και γω δεν χρησιμοποιω proxy...αλλα καπου θα εχω κανει λαθος δεν μπορει...θα το ξαναδω...



Αυτό ο ιστότοπος έτσι δείχνει.
Γράψε εδώ την ip σου και θα προσπαθήσω να βρω τώρα που ανήκεις. Να φωτισθεί τουλάχιστον μια πτυχή του προβλήματος

jasmin.dms
19-10-07, 19:09
ariasgr τι σχεση εχει το τηλεφωνο? εγω μονο ιντερνετ στο ιδιοκτητο ζητησα και οχι και τηλεφωνο...το 134 τι ρολο παιζει?

jasmin.dms
19-10-07, 19:11
Ioudas μωλις ειδα οτι καποιος ειχε πειραξει το pc μου και ειχα proxy...θα το ξανα δω και θα σου πω

ariadgr
19-10-07, 19:18
τι σχεση εχει το τηλεφωνο? εγω μονο ιντερνετ στο ιδιοκτητο ζητησα και οχι και τηλεφωνο...το 134 τι ρολο παιζει?

Δεν μας είπες ότι έκανες αίτηση για Shared LLU.
Το πείραμα με το 134 δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.

Απλά, όταν ενεργοποιηθείς στο ιδιόκτητο της forthnet, δεν θα συνδέεσαι στην Otenet, και το modem σου θα συγχρονίζει σε υψηλότερη ταχύτητα.

Το modem της forthnet το έλαβες;

tasos-tasos
19-10-07, 20:37
γραψε την ip σου
εκει θα φανουν πολλα

zatast
19-10-07, 21:39
οτι εγινε αιτηση shared γραφτηκε οταν ειπωθηκε οτι εγινε αιτηση μονο για Internet απλα συνεχιζεται ενα κακο συνηθειο.
προφανως δεν εχει ολοκληρωσει ο οτε την μεταφορα στην διαδρομη σπιτι-dslam στο δικτυο της φορθ ενω εκεινοι νομιζαν οτι ειχε γινει
σαφως και μπορει να συνδεθει με τους κωδικους της φορθ η γραμμη adsl ειναι ακομη στον OTE γιατι η φορθ δεν εχει βαλει περιορισμο σε αυτο.
δε χρειαζεται να δοθει η IP εδω,αρκει να κανει απο dos : tracert IP και να δει απου βγαινει.
οτενετ η φορθνετ αλλα κι αυτο δε χρεαιζεται αφου ειπε η forthnet να μην χρησιμοποιηθουν ακομα οι κωδικοι της.οποτε κι αφου δεν εχει ολοκληρωθει η μεταφορα o router συγχρονιζει στα 768

@ ADSLgr.com All rights reserved.