PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα έχει παίξει το router μου,η γραμμή μου Ti???



xarper
18-10-07, 23:39
http://i20.tinypic.com/15q5b1u_th (http://i20.tinypic.com/15q5b1u.jpg)

18/10/'07 : 23.30 : Tellas zisto(4mbps?)

Δεν ξέρω καν τι ειναι αυτο. Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει?
Ποτέ δεν είχα σταθερά γραμμή κάτω από 4096/512. Μερικές φορες μου έκανε κατι τρελά με 3000/200 αλλά δεν έδινα σημασία, έκανα ένα ρεφρες την γραμμή και έστρωνε πάλι στα 4096/512. τώρα ότι και να κάνω μου συγχρονίζεται όπως στιν πικ πιο πάνω. Επίσης...το λατενσυ ήταν παντα "φαστ".

costasvk
19-10-07, 00:06
Μάλλον είσαι και εσύ επάνω στη φάση της αλλαγής φίλε μου και γι'αυτό τρελενονται τα στατιστικά της γραμμής σου (όπως όλων των αναβαμισμένων).!!!
Αυτό που πιστεύω είναι πως όλα θα στρώσουν όπως πριν με τα 4, σε λίγες μέρες που θα αναβαθμιστούν όλοι.!!!

lx911
19-10-07, 00:38
Αυτο γινεται γιατι εισαι πολυ μακρια απο την dslam. Μην σου πω και οριακα!!!
Τα ιδια κανει και σε ενα φιλο με 51db atten. Πριν συνχρονιστει ο router βγαζει παπαδες.
Η γραμμη σου δεν ειναι για πολλα. Φαντασου ο φιλος πως ειχε ΟΤΕnet στα 2 ΜΒPS
και επεφτε και του την ριξανε στο 1 ΜΒPS για να μην πεφτει.
Κουραγιο.

stefkon
19-10-07, 01:03
http://i20.tinypic.com/15q5b1u_th (http://i20.tinypic.com/15q5b1u.jpg)

18/10/'07 : 23.30 : Tellas zisto(4mbps?)

Δεν ξέρω καν τι ειναι αυτο. Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει?
Ποτέ δεν είχα σταθερά γραμμή κάτω από 4096/512. Μερικές φορες μου έκανε κατι τρελά με 3000/200 αλλά δεν έδινα σημασία, έκανα ένα ρεφρες την γραμμή και έστρωνε πάλι στα 4096/512. τώρα ότι και να κάνω μου συγχρονίζεται όπως στιν πικ πιο πάνω. Επίσης...το λατενσυ ήταν παντα "φαστ".


Απ΄ ότι φαίνεται απο τα στατιστικά σου απέχεις 3,6 χλμ περίπου απο το dslam.
Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις προβλήματα με την σύνδεση σου (απώλεια σήματος κτλ) και σε γυρίσανε σε interleaved για καλύτερα αποτελέσματα (συγχρονισμός, λιγότερες αποσυνδέσεις κ.τ.λ.).

minovg
19-10-07, 01:37
http://i20.tinypic.com/15q5b1u_th (http://i20.tinypic.com/15q5b1u.jpg)

18/10/'07 : 23.30 : Tellas zisto(4mbps?)

Δεν ξέρω καν τι ειναι αυτο. Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει?
Ποτέ δεν είχα σταθερά γραμμή κάτω από 4096/512. Μερικές φορες μου έκανε κατι τρελά με 3000/200 αλλά δεν έδινα σημασία, έκανα ένα ρεφρες την γραμμή και έστρωνε πάλι στα 4096/512. τώρα ότι και να κάνω μου συγχρονίζεται όπως στιν πικ πιο πάνω. Επίσης...το λατενσυ ήταν παντα "φαστ".
Αν θες να δεις άσπρη μέρα, μετακόμιση εδώ και τώρα φίλε... Πού πας με 51 down atenuation... :(

Απότι φαίνεται πολλοί είστε μακριά από τα DSLAM's σας... Μήπως διαλέξαν οι της Τελλάς τα κέντρα αυτά επίτηδες για αρχική αναβάθμιση επειδή γνωρίζουν ότι οι πελάτες είναι απόμακροι από το κέντρο; 3 στους 4 σας που έχετε αναβαθμιστεί έχετε πολύ άσχημη γραμμή με χάλια στατιστικά... :hmm:

liberostelios
19-10-07, 02:34
Απότι φαίνεται πολλοί είστε μακριά από τα DSLAM's σας... Μήπως διαλέξαν οι της Τελλάς τα κέντρα αυτά επίτηδες για αρχική αναβάθμιση επειδή γνωρίζουν ότι οι πελάτες είναι απόμακροι από το κέντρο; 3 στους 4 σας που έχετε αναβαθμιστεί έχετε πολύ άσχημη γραμμή με χάλια στατιστικά...
Μήπως οι θόρυβοι στη γραμμή έχουν να κάνουν με κάποιες εργασίες που δεν έχουν γίνει ή τίποτα "πειράματα" που κάνουν στα DSLAMs, ή αποκλείεται (από φυσικά αίτια) αυτό το ενδεχόμενο; :hmm:

rcs
19-10-07, 02:43
Με snr 6 πιάνεις το μέγιστο της γραμμής σου,από όσα έχω διαβάσει στο section της φορθνετ.Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

hlapatsas
19-10-07, 05:24
Κάποιο πρόβλημα παίζει με το dslam σου.
Και εμένα έχει τρελαθεί το snr τις τελευταίες ημέρες και συγχρονίζει το router όπου θέλει.Μπορεί να φταίνε οι αναβαθμίσεις ξέρωγω..
Snr 6 είναι κακιστο!

xarper
19-10-07, 08:26
Προβήματα με την σταθερότητα της γραμμής είχα ανέκαθεν από όταν έβαλα Τελας. Βρίσκομαι όντος μακριά από το dslam μου. Αυτοι οι αριθμοί που βλέπετε όμως, εγώ τους βλέπω πρώτη φορά. Πάντα είχα latency "fast" και downstream/upstream "4096/512". :hmm:

lx911
19-10-07, 10:31
Δεν φταει η Tellas για τα προβληματα της σταθεροτητας της γραμμης σου. Φαντασου αφου δεν σηκωνει καλα καλα 4 ΜBPS τι θα γινει αμα βαλεις αλλο πακετο.
Μην σε απασχολει το latency του router. Μην ξεχνας οτι ειναι περιοδος που κανουν αναβαθμισης.
Καλο ειναι παντος να τους παρεις κανενα τηλεφωνο και να δηλωσεις βλαβη αμα δεν συνδεεται καθολου. ;)

xarper
19-10-07, 11:24
Δεν έχω προβλήματα αποσύνδεσης...αντιθέτως έκλεισα και 2.30 ώρες χωρίς να πέσει η γραμμή (Yay!!)

dircostas
19-10-07, 20:37
Παιδιά γράφω σε αυτό το topic με σκοπό να με βοηθήσει κάποιος από εσάς. Λοιπόν σας παραθέτω τα στοιχεία που μου δίνει το router μου (crypto wf 110e) για να μου πείτε εάν είναι όλα ok. Και αυτό γιατί εδώ και τέσσερις εβδομάδες η γραμμή μου σέρνεται στην κυριολεξία. Με λίγα λόγια να σας πω οτι κατα την διαρκεία της ημέρας κατεβάζω το πολύ με 20!!! Και αυτήν την στιγμή που σας δίνω τα στοιχεία στην ίδια κατάσταση είμαι. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Σαν Modem Status μου δίνει:

Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 512
Ds Rate (Kbps) 4096
US Margin 27
DS Margin 19
Trained Modulation GDMT
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 26
US Line Attenuation 12
Peak Cell Rate 1207 cells per sec
CRC Rx Fast 8
CRC Tx Fast 2
CRC Rx Interleaved 0
CRC Tx Interleaved 0
Path Mode Fast Path

DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

Σαν Connection Status (με Ethernet είμαι):

Transmit
Good Tx Frames 8125672
Good Tx Broadcast Frames 89855
Good Tx Multicast Frames 0
Tx Total Bytes 3676858691
Collisions 0
Error Frames 0
Carrier Sense Errors 0

Receive
Good Rx Frames 7370176
Good Rx Broadcast Frames 2413
Good Rx Multicast Frames 193
Rx Total Bytes 4029750837
CRC Errors 0
Undersized Frames 0
Overruns 0

Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει εάν είναι όλα εντάξει για την τεσσάρα γραμμή που έχω, τότε τι συμβαίνει και έχω τόσο χαμηλές ταχύτητες;
Εννοείτε οτι η Tellas με έχει ακόμη στο περίμενε και θα δούμε εδώ και έναν μήνα

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post.

hlapatsas
20-10-07, 02:30
Τα στατιστικά σου δεν είναι και άσχημα...
Δοκίμασες με το routeraki της siemens που δείνει η Τρελλάς;;Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό..

rcs
20-10-07, 11:12
@dircostas
Από προσωπική μου εμπειρία αν δεν τους κυνηγήσεις θα περιμένεις για πολύ καιρό ακόμα.
Πάρε στο 1212,κάνε την φασαρία σου αλλά σε κόσμιο επίπεδο και ζήτα ότι θέλεις εγγράφως να ενημερωθείς για την κατάσταση της γραμμής σου.Να αναφέρονται και οι ημερομηνίες που τους έχεις καλέσει καθώς και ποιες ήταν οι κινήσεις της τελλάς.Θα σου δώσουν έναν αριθμό φαξ-για να στείλεις το αίτημα σου- που μπορεί να μην χρειαστεί αφού στην περίπτωσή μου μετά από 10 λεπτά το πρόβλημα είχε λυθεί ενώ είχα μείνει 3 ημέρες χωρίς ίντερνετ.
Αλλιώς στείλε το φαξ με κοινοποίηση όπου εσύ κρίνεις απαραίτητο.

dircostas
20-10-07, 14:27
rcs Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μου θύμισες όλα αυτά που έκανα στο παρελθόν όταν πρωτοσυνδέθηκα με την Tellas και εννοείτε οτι θα ενεργήσω πάλι κατά αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ πολύ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.