PDA

Επιστροφή στο Forum : 9105 και διεύθυνσεις ip



Archipelagos
11-02-05, 02:34
Έχω ένα usr9105 και σαν παντελώς άσχετος από δίκτυα δεν μπορώ να λύσω το εξής πρόβλημα: (αλλά γι αυτό δεν είμαστε εδώ? :roll: )
Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις από τον οδηγό που υπάρχει στο forum και έχω συνδέσει πάνω 2 Η/Υ. (ένα παλιό για Ρ2Ρ και το άλλο για όλα τα υπόλοιπα). Έχω κάνει και τις ρυθμίσεις στο ΝΑΤ. ΄
Από ότι έχω καταλάβει το 9105 δίνει αυτόματα διευθύνσεις στους Η/Υ 192.168.1.2 και 192.168.1.3. κλπ.
Πώς μπορώ να το κανω να δίνει κάθε φορά την ίδια διεύθυνση πχ στο πρώτο PC ? γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που το κλείνω και το ξανανοίγω, ανάλογα ποιό PC θα ανοίξω πρώτο του δίνει την 192.168.1.2 ανεξάρτητα από την θύρα στην οποία αυτό συνδέεται.
έχω και στα 2 pc winXP
Ευχαριστω

blend
11-02-05, 02:47
Απενεργοποίησε το DHCP απο το 9105 και δώσε εσύ τα ip's πού θέλεις στα properties της κάρτας δικτύου του κάθε PC.

Εγώ χρησιμοποιώ ip's από .1.20 και επάνω

Archipelagos
11-02-05, 03:02
Μιλάμε για απάντηση-αστραπή και σε ευχαριστώ blend.
Να ρωτήσω επίσης:
-παίζει ρόλο σε κάτι να ξεκινας την αρίθμηση από ψηλότερα? όπως έχεις εσύ από 1.20 και επάνω?
- Το νούμερο που πρέπει να βάλω για διακομιστή DNS από που βγαίνει?
(θαρρώ ότι η ασχετοσύνη μου χτυπάει κόκκινο...)

blend
11-02-05, 03:19
κάθε router έχει τις προδιαγραφές του. Το 9105/6 δέχεται να του βάλεις ip's έως και .255

Το Syslink σου επιτρέπει να αλλάζεις το range και σου επιτρέπει μέχρι 50 ip's.

Γενικά δέν προτείνεται να φορτώνουμε πολλά (πάνω απο 20) μηχανάκια με τα μικρά routers που έχουμε εδώ και με τις broadband συνδέσεις που χρησιμοποιούμε.

Το DNS το παίρνεις συνήθως αυτόματα απο τον ISP. Σε αντίθετη περίπτωση ρωτάς τον ISP και το βάζεις χειροκίνητα εκεί που είδες στην εικόνα.

Archipelagos
11-02-05, 04:23
Ευχαριστώ :thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.