PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτος λογαριασμος χρεωση παραξενη



manoulamou
11-02-05, 11:35
Εχω γραμμη 384/128 απο ΟΤΕ ενεργοποιηση adsl 30.12.04 και συνδεση otenet ondslHome αοριστου χρονου με εναρξη βραδυ 31.12.04.

Μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος με τα παγια της γραμμης οπως τα περιμενα. H απορια μου ειναι με τις 3 χρεωσεις συνδρομης - μηνιαιο τελος- Οι δυο ενταξει για το διμηνο προκαταβολης και 1 μηνα και 1 μερα συνδεση. Για την τριτη ομως 19,16 Ε υποθετω οτι δυστυχως με χρεωνουν για καποιο διαστημα, που νομιζοντας οτι προχωρησε η ενεργοποιηση της γραμμης - σταθερο πρασινο φωτακι adsl στο modem- καταχαρουμενη ειχα ζητησει συνδεση otenet στις 19.11.04 και λογω των προβληματων στα dslams
στις 29.11.04 ζητησα την ακυρωση της με εγγραφη αιτηση στον τοπικο ΟΤΕ.

Θα διεκδικησω την διαγραφη της χρεωσης, γιατι δεν ειχαν περασει οι 12 μερες
απο την αρχικη αιτηση και επειδη δεν σκοπευω βεβαιως να πληρωσω για υπηρεσιες, που δεν χρησιμοποιησα μη εχοντας adsl προσβαση.
Για να μην ταλαιπωρουμαι τσαμπα πηγαινοντας στον ΟΤΕ στην αλλη ακρη του Αμαρουσιου
μπορειτε να με βοηθησετε στο τι ακριβως να ζητησω και τι δικαιουμαι.

McAli
11-02-05, 11:51
Για να μην ταλαιπωρουμαι τσαμπα πηγαινοντας στον ΟΤΕ στην αλλη ακρη του Αμαρουσιου

αφού θα πας που θα πας....Αυτά που είπες πιο πάνω, πέσ' τα εκεί. Αφού ξέρεις έσύ ακριβώς τις ημερομηνίες, θα το λύσεις το θέμα. Μη κολάς, εσύ τους πληρώνεις.

Bororo
13-02-05, 06:00
Δεν μας βοηθάς, Τι ακριβώς χρέωση σου λέει στον λογαριασμό σου? αναδρομικά? γίνε ποιό συγκεκριμένος!

Το τι δικαιούσε και τι όχι πάντώς είναι μεγάλη ιστορία. π.χ. δικαιούσε αποχρέωση σε περίπτωση που είχες βλάβη για διάστημα μεγαλύτερο των 2 ημερών, δεν δικαιούσε όμως αποχρέωση αν η γραμμή σου ήταν οκ (30/1) και εσύ άργησες μια μέρα(31/1) να πάρεις συνδρομή! αυτή η ημέρα χάθηκε εξαιτίας σου!

manoulamou
13-02-05, 11:03
Ενεργοποιηση γραμμης 30.12.04, αιτηση on-line σε oteshop για ondslHOME 31.12.04.
Προκαταβολη διμηνιαιου τελους συνδρομης αοριστου χρονου 2 Χ 30,25 = 60,5
Αναδρομικα χρεωση 1 μηνος + 1 μερα = 31,26

Προυπηρξε αλλη αιτηση 19.11.04(επειδη ηταν σταθερα πρασινο το adsl λαμπακι για 1 μερα)
που ακυρωθηκε ομως στις 29.11.04 γιατι δεν υπηρξε συνδεση.

Η ΠΕΡΙΕΡΓΗ χρεωση 19,16 Ε αντιστοιχει σε 19 μερες για συνδρομη στον internet provider,
χωρις ομως να υπαρχει ενεργη συνδεση adsl.

Bororo
13-02-05, 17:15
Δεν δικαιούσε επίστροφή χρημάτων αν αφορά τον Provider! Ti πάιζει δηλαδή, πήρες τηλ στο 134 και σου είπαν ότι η γραμμή σου είναι ΟΚ ή είδες το φωτάκι να ανάβει και έτρεξες να πάρεις συνδρομή? Να δώ αν κάτάλαβα τι παίζει!

19/11 (πρώτη αίτηση) -> 29/11 (ακύρωση)
Μέχρις εδώ κομπλέ δεν πρόκειτε να πληρώσεις τίποτα!

Την Οτενετ σου δεν την έκοψες? Αυτές οι 19 ήμερες πώς προέκυψαν? Εκοψες την γραμμή και άφησες την οτενετ να τρέχει?
If thats the case δεν δικαιούσε καμία επιστροφή!

manoulamou
14-02-05, 11:07
Βororo ευχαριστω για τον κοπο σου, αλλα ναι ετσι ειναι:
Είδα το φωτάκι να ανάβει και έτρεξα να πάρω συνδρομή να μην χασω...

Η απορια μου ακουγεται θεοχαζη, αλλα ρωτησα:
Αν δεν εχω γραμμη γινεται να πλήρωνω provider ???

ΓΙΑΤΙ?για να τιμωρηθω,που βιαστηκα πριν σιγουρευτω οτι λειτουργησε πληρως η adsl ?
(ετσι κι αλλιως οι του ΟΤΕ δεν με ειδοποιησαν μεχρι τωρα)

bli[z]
16-02-05, 18:33
Λοιπόν μοθ ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μέτα την ενεργοποίηση της aDSL και απορώ που ΣΚΑΤΑ τα βρήκανε όλα αυτά!Για ρίχτε μία ματιά και πείτε μου ρε παιδιά!
Αναδρομικά: ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) 27,86
ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) [1/2/2005-31/3/2005] 39,80
ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ADSL 34,99
Αναδρομικά: OTENET-ONDSL HOME μηνιαίο τέλος 40,33
Οtenet - ondsl home μηνιαίο τέλος [1/2/2005-31/3/2005] 60,50

το router το πλήρωσα στον οτέ μετρητά και την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου. πολλά πάγια ρε παιδιά τι γίνετε; επίσης πιο πριν είχα isdn και την έκοψα και μετά έκανα την αίτηση για την dsl γραμμή και έχουν χρεώσει κ ένα ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 29,34. και κάτω από αυτά έχει πάλι Αναδρομικά:ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ 20,84
και ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [1/2/2005-31/3/2005] 22,80 τα αναδρομικα βασικά τέλη τι είναι;

Άσχετο, σαν να μην έφτανε αυτό ο λογαριασμός πρός άλλα σταθερά δίχτυα τι σκατά είνια γιατι και εκεί έχουν χρεώσει 150 ευρω. α οι τιμές είναι χωρίς το φπα (:p)
Όπιος μπορεί να μου εξηγήσει τον ευχαρισώ πάρα πολύ!

enwsitis21
16-02-05, 18:57
']Λοιπόν μοθ ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μέτα την ενεργοποίηση της aDSL και απορώ που ΣΚΑΤΑ τα βρήκανε όλα αυτά!Για ρίχτε μία ματιά και πείτε μου ρε παιδιά!
Αναδρομικά: ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) 27,86
ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) [1/2/2005-31/3/2005] 39,80
ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ADSL 34,99
Αναδρομικά: OTENET-ONDSL HOME μηνιαίο τέλος 40,33
Οtenet - ondsl home μηνιαίο τέλος [1/2/2005-31/3/2005] 60,50

το router το πλήρωσα στον οτέ μετρητά και την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου. πολλά πάγια ρε παιδιά τι γίνετε; επίσης πιο πριν είχα isdn και την έκοψα και μετά έκανα την αίτηση για την dsl γραμμή και έχουν χρεώσει κ ένα ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 29,34. και κάτω από αυτά έχει πάλι Αναδρομικά:ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ 20,84
και ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [1/2/2005-31/3/2005] 22,80 τα αναδρομικα βασικά τέλη τι είναι;

Άσχετο, σαν να μην έφτανε αυτό ο λογαριασμός πρός άλλα σταθερά δίχτυα τι σκατά είνια γιατι και εκεί έχουν χρεώσει 150 ευρω. α οι τιμές είναι χωρίς το φπα (:p)
Όπιος μπορεί να μου εξηγήσει τον ευχαρισώ πάρα πολύ!

Καλησπέρα και καλώς ήλθες,

Τα αναδρομικά προφανώς είναι για τη γραμμή και για τη σύνδεση που λογικά την είχες πρίν το Φεβρουάριο του 2005.
Τα πάγια τέλη προπληρώνονται, σιγά μήν έχανε ο ΟΤΕ σ'αυτό.....
Όσο αναφορά τη τηλεφωνική γραμμή, λογικά λόγω κατάργησης της isdn, σου έκαναν επανασύνδεση.
Για τα άλλα σταθερά δίκτυα δέν έχω ιδέα.

bli[z]
16-02-05, 19:37
έλεος...θα πάω στον οτέ να δω τι θα μου πούνε και αυτοί...

Bororo
17-02-05, 08:57
Αναδρομικά: Σημαίνει πως χρεώνεσαι για τις 28 μέρες που χρησιμοποίησες adsl μέσα στον δεκέμβριο, το ίδιο και για την οτενέτ! Υποθέτω ότι η γραμμή σου ενεργοποιήθηκε στις 2 δεκέμβρη και τοτε έκανες και την οτενέτ σου. Αν ο προηγούμενος λογαριασμός είχε ημερομηνία έκδοσης 1 δεκέμβρη και πίσω, αυτά τα έξοδα πάνε αναδρομικά στον επόμενο.

ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ είναι το 19,90 x 2 δηλαδή το μηνιαίο πάγιο, το ίδιο ισχύει και για την οτενέτ (30,25 x 2).

ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ είναι το τέλος μετατροπής από isdn -> pstn

Αναδρομικά:ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ 20,84 έδώ ισχύει το ίδιο που ίσχυε και για τα αναδρόμικα της adsl-otenet. μόνο που είναι λίγο ποίο περίπλοκο γιατί πληρώνεις κάποια πάγια ώς συνδρομητής isdn και κάποια άλλα ως pstn!

Ελπίζω να βοήθησα! ;) ;) ;)

manoulamou
24-02-05, 12:20
Για τις κλησεις που εχεις σε ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ,
αν δεν επικοινωνεις με φιλους που ανηκουν εναλλακτικους φορεις οπως τελλας, βιβοντι κλπ
πρεπει να ελεγξεις για spyware ΔΛΔ μηπως ειχε εγκατασταθει dialler απο "πονηρο" site
στο λεω γιατι την ειχα πατησει κι εγω παλιοτερα.
Πηγαινε να παρεις πληρη αναλυση των κλησεων απο τον τοπικο ΟΤΕ
και μετα σβησε το dialler ή/και βαλε φραγη εξερχομενων.
Για περισσοτερα ψαξε ή εδω ή στο site της forthnet για αναλυτικοτερες πληροφοριες και οδηγιες.
Βεβαια αν εχεις αποσυνδεσει πληρως το παλιο μοντεμ, δεν θα εχεις προβλημα στο adsl.

John_Nastos
25-02-05, 07:49
Επιπλέον, γνωρίζει κανείς αν και πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ σήμερα για σύνδεση νέας τηλεφωνικής γραμμής (αναφέρομαι σε εφάπαξ τέλος);

nnn
26-02-05, 00:49
Επιπλέον, γνωρίζει κανείς αν και πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ σήμερα για σύνδεση νέας τηλεφωνικής γραμμής (αναφέρομαι σε εφάπαξ τέλος);



Τέλος σύνδεσης ή εξωτερικής µεταφοράς τηλεφωνικής σύνδεσης: (Αν στον ίδιο χώρο λειτουργεί και άλλη Τ.Σ. δεν καταβάλλεται τέλος) 29,34 €

John_Nastos
26-02-05, 04:49
Τέλος σύνδεσης ή εξωτερικής µεταφοράς τηλεφωνικής σύνδεσης: (Αν στον ίδιο χώρο λειτουργεί και άλλη Τ.Σ. δεν καταβάλλεται τέλος) 29,34 €


Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Για μια στιγμή χάρηκα όταν είδα ότι στον πρώτο λογαριασμό δεν πλήρωσα τέλος σύνδεσης (ήταν μόνο τα πάγια για την τηλεφωνική γραμμή), αλλά απ' ότι φαίνεται μου το φυλάνε για τη συνέχεια. :(

nnn
27-02-05, 03:47
αλλά απ' ότι φαίνεται μου το φυλάνε για τη συνέχεια

Έτσι φαίνεται. :rtfm:

PopManiac
01-03-05, 12:02
Μπορεί να είναι αστεία η ερώτηση, αλλά μήπως το modem που πήρες το έβαλες να πληρώνεται σε δόσεις; Γιατί, αν ναι, έχε υπόψην σου ότι δεν το γράφουν ως modem αλλά τη χρέωση την αναγράφουν ως "Εξόφληση αγοράς στον ΟΤΕ με παραστατικό....". Και είναι στο τέλος του λογαριασμού...

@ ADSLgr.com All rights reserved.