PDA

Επιστροφή στο Forum : single play & router Jetspeed 520+



swaron
19-10-07, 09:01
Καλημέρα παιδια. Θα'θελα τη βοήθειά σας. Έκανα αίτηση single play στα 24Mbps, βέβαια ακόμα δε μεταφέρθηκε το internet στο δίκυο της HOL. Χθες μου ήρθε το router Jetspeed 520+. Είχα είδη το Fritz!box fon. Μπορώ να συνδέσω το νέο router ή πρέπει να περιμένω να γίνει η μεταφορά στο δίκτυο της HOL; Το ρωτάω αυτό διότι προσπάθησα να το συνδέσω αλλά υπήρχε το εξής πρόβλημα. Κάθε τρεις κ λίγο έβγαινε το ενοχλητικό μύνημα ότι αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου. Και φυσικά δε μπορούσα να συνδεθώ στο Internet. Αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ας μ' ενημερώσει παρακαλω. Ευχαριστω.

ZhenXlogic
19-10-07, 13:21
Αν το Fritz Που εχεις ειναι ADSL2+ τοτε μπορεις αλιοτικα καταλιγεις στο JetSpeed Που σου εστιλαν! ;)

swaron
19-10-07, 15:19
Το Fritzbox είναι ADSL2+ αλλά μέχρι τα 8Mbps. Απλά βγάζει συνέχεια το μύνημα ότι αποσυνδεθηκε κ συνδεθηκε το καλωδιο δικτύοθ όταν έχω συνδέσει το Jetspeed 520+. Οπότε ούτε τις ρυθμίσεις δε μπορώ να περάσω.

maxorfo
19-10-07, 21:57
Γιατί θέλεις να βάλεις το Jetspeed 520+ και δεν αφήνεις το Fritz!Box? Ακόμα και όταν σε μεταφέρουν στο δίκτυο της HOL, το Fritz!Box είναι πολύ καλύτερο ρούτερ, άσε που είναι και VoIP. To ότι συγχρονίζει στα 8 Mbit μόνο oφείλεται στο ότι δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά στο ιδιόκτητο της HOL.

haunted
19-10-07, 22:21
Ρε παιδιία στα 8Mbit σε ποιό δίκτυο είναι δηλαδή? Μήπως έχει γυρίσει σε HOL και έχει άλλο πρόβλημα? Εγώ σου προτείνω να κρατήσεις το Fritz και να κάνει και Firmware update.

maxorfo
19-10-07, 22:30
Είναι ακόμα σε ΑΡΥΣ. Τα 8 Mbps δεν είναι η ταχύτητα interrnet, αλλά το attainable rate, που του δείχνει το Fritz!

haunted
19-10-07, 22:31
ΑΑΑ δεν το είδα χίλια συγνώμη. Εγώ πάντως ψηφίζω Fritz

swaron
20-10-07, 10:43
Καλημέρα παιδια. Να δώσω κάποιες διευκρινίσεις. 8Mbps είναι η ταχύτητα που δέχεται το frtzbox, έτσι τουλάχιστον γράφει στη συσκευασία. Εγώ έχω ταχύτητα ιντερνετ 768Kbps κ έκανα την αίτηση για hibox στα 24mbps, για το δίκτυο της HOL. Απλά σκέφτηκα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Jetspeed από τώρα ή να περιμένω να γίνει η μεταφορά του δικτύου κ μετά.

maxorfo
20-10-07, 13:22
Το Fritz!Box Fon υποστηρίζει πλήρως ADSL2+ (= 24 Mbps). Φρόντισε μόνο να έχει το τελευταίο firmware (06.04.24, αυτό με το γνωστό bug των 64 dB στο upstream attenuation). Όλα τα παληότερα Fritz έγραφαν στη συσκευασία 8 Mbps, μη σε παραπλανεί αυτό.
Για να έχεις 768 Κbps, δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά στο δίκτυο της HOL.
Παρεμπιπτόντως, δεν γίνεται ένα ρούτερ να είναι ADSL2+ και να μπορεί να πιάσει ταχύτητα μόνο μέχρι 8 Mbps, που είναι το όριο του απλού ADSL. Αυτό το λέω επειδή πιό πάνω γράφεις "Το Fritzbox είναι ADSL2+ αλλά μέχρι τα 8Mbps".

swaron
20-10-07, 15:29
Το Fritz!Box Fon υποστηρίζει πλήρως ADSL2+ (= 24 Mbps). Φρόντισε μόνο να έχει το τελευταίο firmware (06.04.24, αυτό με το γνωστό bug των 64 dB στο upstream attenuation). Όλα τα παληότερα Fritz έγραφαν στη συσκευασία 8 Mbps, μη σε παραπλανεί αυτό.
Για να έχεις 768 Κbps, δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά στο δίκτυο της HOL.
Παρεμπιπτόντως, δεν γίνεται ένα ρούτερ να είναι ADSL2+ και να μπορεί να πιάσει ταχύτητα μόνο μέχρι 8 Mbps, που είναι το όριο του απλού ADSL. Αυτό το λέω επειδή πιό πάνω γράφεις "Το Fritzbox είναι ADSL2+ αλλά μέχρι τα 8Mbps".

Εχεις δίκιο, μολις διάβασα το manual του Fritzbox και δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη ADSL2+. Γράφει μόνο DSL modem/router. Οπότε πρέπει να περιμένω τη μεταφορά στο δίκτυο της HOL για να το τσεκάρω. Το τελευταίο firmware (06.04.24) το έχω περάσει πάντως.

maxorfo
20-10-07, 18:00
Καλό κουράγιο !

Btw, το Fritz είναι ασυγκρίτως καλύτερο από το Jetspeed.

swaron
22-10-07, 08:03
Καλό κουράγιο !

Btw, το Fritz είναι ασυγκρίτως καλύτερο από το Jetspeed.

Καληπέρα, αυτό το ξέρω κ συμφωνώ απόλυτα!! Θα περιμένω να ενεργοποιηθεί η μεταφορά του δικτύου και θα δω τι θα κανω. Thx anyway.

hippy
22-10-07, 10:37
Το fritz μάλλον είναι απείρως καλύτερο από το jetspeed, αλλά σε single play η hol δεν σε αφήνει να το κρατήσεις! (δωρεάν εννοώ). Σε υποχρεώνει να πάρεις το jet. Ισως - επειδή το fritz είναι και voip - να το δίνει σε όσους ζητάνε double play

@ ADSLgr.com All rights reserved.